Зошто музиката го прави имиџот/стилот на човекот

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Знаеме дека долгите коси се симбол за рокери и металци...
нулариците т.е. кратките коси (не секогаш) се симбол за рапери
Зошто секогаш мора да имате обетка, маица, пирс како што има вашиот омилен пеач...
зошто мора да се правите Емо, да сечите вени едно или друго како што прави вашиот пеач...
Копирате имиџ? не ве занима тоа што копирате? или па имате свој имиџ? имате долга коса а не слушате рок?
сакам да видам какви одговори ќе има

темава мислам дека е за овде сепак ова е некаков општ муабет
инаку би можела да оди во музика или стил и мода едно друго ама мислам дека тука е местото
 
П

Паган-др

Гостин
Непишани правила. Металците да имаат долга коса, раперите да имаат спуштени пантолони, широка маица.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Непишани правила. Металците да имаат долга коса, раперите да имаат спуштени пантолони, широка маица.
Не би рекол така, нека излезе чичко тони зен истеган како драги шпага во тигресто и маичка над стомаче па тогаш ќе биде непишано правило :smir:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Не би рекол така, нека излезе чичко тони зен истеган како драги шпага во тигресто и маичка над стомаче па тогаш ќе биде непишано правило :smir:
тони зен може да се е*е у гз според мене...рапер...дефинирај рапер...рапер е да праиш рап музика...да ја слушаш истата...не сфаќам шо напињате...музиката ДА...музиката го прави имиџот на човекот...горе доле...затоа што нема според нешто друго да се ориентираме..ако на некој му се свиѓа рапот ондак сака и поширочка облека...тоа е тоа..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Нема врска стилот на облекување. Може така некој да си се носи ради некој имиџ или да си мисли дека е cool или badass. Не верувам дека стилот на облекување треба да биде исклучиво поврзан со некоја музичка култура.
 
П

Паган-др

Гостин
Не би рекол така, нека излезе чичко тони зен истеган како драги шпага во тигресто и маичка над стомаче па тогаш ќе биде непишано правило :smir:
Збориме за рапери бе, не за Тони Зен. Тони Зен е далеку од рапер. :)

Некако се ко парови стиловите со музиката. Кој стил со каква музика оди.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тоа се стереотипи, еве јас на пример сум сештослушач не може да ме познае човек :). На анархо-панк забава се имам шутирано жестоко, па ме имаат замолено да не се внесувам толку многу во песната, додека пак на турбофолк имаат настрадано чаши, маси и столици :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Темава би било боље да се ориентира на прашањето - Како музиката прави да има стилови во облекувањето и имиџот кај луѓето според нејзините стилови и зошто е толку влијателна музиката во тоа?
 
Х

Ханзо

Гостин
Америка, Америка, Америка. Тинејџерски филмови, што викаат Америте fads, удира во адолесцентскиот период кога си очаен да бидеш различен, па облекуваш нова униформа соодветна на стилот кој го слушаш. Видете ме, металец сум, со долга коса, црна мејден маица и некои чудни кожни алки со шилци, true metal! Нема врска музиката, рекламата за музиката е херојот во овој филм.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
мислам дека музиката не го прави стилот..туку стилот го прави музиката.... зш човек слуша таква музика каде што се пронаоѓа себеси....раперите уште пред да прават музика така се облекувале... или пак тие рокери или металци... тие немаат долга коса зш слушаат таква музика туку зш сакаат да имаат долка коса... и се пронаоѓаат у рок или металот
и така со време спуштени пантоли станал симбол на рап ... долга коса за рок бла бла
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Ај со време... Не забегувајте дали Тони Зен прави рап или не...
Коментирајте во однос на темата....
Мое лично мислење е дека секоја музика си носи различни емоции кај оние што ја слушаат. Токму затоа и постојат тие стилови на облекување и однесување.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
хмм, шо знам според мене и не е баш така. Јас меѓу другото стално сум слушал и уште слушам рап па никогаш не сум се облекол во торби :):):), ниту сум клал обетки ни пирсој ... едноставно гледам шо ми е најубо и шо најубо ми стој и то е то
 
T

the Carpenter

Гостин
Шо би рекол Ван Хелен
„It's not what you are, you see, it's how you dress“

Taка е секогаш. Според облеката си етикетиран, препознаван, оценуван. Според облеката само. Најпрво. Металци, рапери,...
И не само според музика. Според облека се препознава работничка класа и буџована, и слично.

it's not what you are....:smir:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Јас лично не се водам од тоа правило.Музиката која ја слушам нема којзнае колкаво влијание врз облеката и стилот воопшто.
Ете слушам рок,метал,панк а се облекувам според расположение,имам еден куп широки панталони,косата ми тек сега ми порасна,пред тоа беше прилично кратка....и во никој случај не личам на мојот омилен пеач:nenene:
Сепак точно е дека видот на музиката влијае врз стилот и тоа е поради чуството на припадност.Кога минеш низ улица според облеката и според надворешниот изглед можеш да сватиш кој што слуша и на која група припаѓа.Еден начина на изразување мислам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom