Зошто музиката го прави имиџот/стилот на човекот

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
У струмица видех металец со кратка коса.Мене мама не ми даава да се облекувам ногу рокерски па се облекувам во секакви маички(иако ги мразам ама ој вие инатејте се со мојта стара)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Музиката, најчесто определува еден човек не само во неговото облекување, туку и карактерот, однесувањето. Сето тоа оди подсвесно, на пример рокери металци најчесто се облакаат во црно, не идат по дискотеки, пијат по паркови, и слично.(не навредувам само представувам груба слика на популацијата од таа фракција на луге) Трансери, се облакаат во темно со фосфорни сегменти, за на уве неонки да светат ко лампиони, што изгледа многу јако, исто така се бават со трипови ексери марихуани. (збориме повекето, не значи дека сите се такви) Емо, карактерно лабилни луге, склони кон самоповредување и самоубиства, се облакаат во емо стил познат за сите нас. Имено секоја музика си носи свои емоции и угледување на народот во артистите. Од таму доаѓа и имиџот на секој жанр на музика. Да речеме никој од рокериве, не би се облекол ко турбо фолкер, сите го тераат својот стил, својствен на жанрот на самата музика. Кој најверојатно започнал со начинот на облекување на артистите во почетокот на жанрот.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Без да читам се одпочеток, би одговорил: зошто на некој начин секој музички стил создава некоја субкултура или општествено движење, како ли да го наречам. На пример, рокот во совите почетоци бил unlike било што до тогаш во поглед на тоа што фатил неверојатно голем замав и со себе понесол и промена на начинот на однесување на младите и начинот на облекување кој за тоа време биле апсолутно неконвенционални. Овие луѓе имале ставови во врска со животот, љубовта, светот воопшто (Imagine - John Lennon), кои меѓу другото ги пренесувале преку музиката, а за да се идентифукуваат морале да бидат различни, па оттука облеката. Или за друг пример зами ги хипиците.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Незнам зошто но на голем дел особено од младината да го прави. Мене лично ми е глуп муабет тоа ама секој си има право да си избере.. Цел живот слушам рап и ептен ретко ако облечам нешто малце пошироко од нормалата и тоа не за да покажам дека слушам рап него затоа што ми се свиѓа како ми стои. Пооригинално и помераклиски ми е да си се облакам ко што си се облакам - по мое!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Незнам зошто но на голем дел особено од младината да го прави. Мене лично ми е глуп муабет тоа ама секој си има право да си избере.. Цел живот слушам рап и ептен ретко ако облечам нешто малце пошироко од нормалата и тоа не за да покажам дека слушам рап него затоа што ми се свиѓа како ми стои. Пооригинално и помераклиски ми е да си се облакам ко што си се облакам - по мое!
Па тоа и јас викам.

Порано кога почнала панк културата тие се носеле така (испокинати) бидејќи биле сиромашни, дури после кога се популаризира таа култура сите почнуваат да си ги кинат фармерките демек панкери биле. Или пак за рапери, тоа со широките пантолони и ланците е жив циркус. Погледнете како се облекувале вистинските поданици на таа култура и сега овие нема да ги препознаете.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не дека постојат правила, но има некаков непишан кодекс.
Но не е толку просто па музиката да го даде одговорот. Цел животен стил е во прашање, перцепција на околината, политички гледишта итн...музиката е еден дел од сето тоа.
На крајот облеката е дел од сето тоа, поточно облеката е начинот на кој што сакаш околината да те перцепира...пардон имиџот де. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не дека постојат правила, но има некаков непишан кодекс.
Но не е толку просто па музиката да го даде одговорот. Цел животен стил е во прашање, перцепција на околината, политички гледишта итн...музиката е еден дел од сето тоа.
На крајот облеката е дел од сето тоа, поточно облеката е начинот на кој што сакаш околината да те перцепира...пардон имиџот де. :)
Е да.Потполно се согласувам.

Но сега некако имиџот кој е поврзан со музиката ја губи својот индентитет. Зошто? Зошто порано се знаело кој што е и каков е според својата облека(имиџ) а сега тоа може да се менува преку ден. Како што напоменав за панк имиџот сега и најголемите позери и кремци се носат во некој си поп панк стил, кој го валкаат панкот. Сакам да кажам ако си се има таков имиџ треба да се пронајдеш во него и да го сакаш а не да си таков само за да бидеш во тренд.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Е да.Потполно се согласувам.

Но сега некако имиџот кој е поврзан со музиката ја губи својот индентитет. Зошто? Зошто порано се знаело кој што е и каков е според својата облека(имиџ) а сега тоа може да се менува преку ден. Како што напоменав за панк имиџот сега и најголемите позери и кремци се носат во некој си поп панк стил, кој го валкаат панкот. Сакам да кажам ако си се има таков имиџ треба да се пронајдеш во него и да го сакаш а не да си таков само за да бидеш во тренд.
Согласувам се со тебе.Јас ке си купам уште рок маици без разлика дали старата ке вреска или не.А не сум позер слушам рок и метал .Мразам рап.Облекувам се само во црно носам мртовечки глави.Уште 2-3 маици ми фалат.А точно дека има некои кои го брукат панкот и сл само за да бидат во тренд.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Цел живот слушам метал, у последниве 2-3 години слушам и ДнБ и по малку масив/псајкоделик транс..
Да ме видиш на улица ќе мислиш момаков слуша Тони Зен -.-
Не се облакам во зависност од музиката шо ја слушам..
Ме иритираат такви ствари ..
7-8 години слушам метал па никад не сум облекол црн долг мантил или мартинки, а има пиЌиња шо 1 година слушаат и ми глумат некој мангупи се облакаат ко скотови..

А коа станува збор за фризура, дали кратка или долга, на металците им е задолжителна долга фризура, а пак на раперите и не им е ...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Цел живот слушам метал, у последниве 2-3 години слушам и ДнБ и по малку масив/псајкоделик транс..
Да ме видиш на улица ќе мислиш момаков слуша Тони Зен -.-
Не се облакам во зависност од музиката шо ја слушам..
Ме иритираат такви ствари ..
7-8 години слушам метал па никад не сум облекол црн долг мантил или мартинки, а има пиЌиња шо 1 година слушаат и ми глумат некој мангупи се облакаат ко скотови..

А коа станува збор за фризура, дали кратка или долга, на металците им е задолжителна долга фризура, а пак на раперите и не им е ...
Цел живот слушам метал , еднаш само имав подолга коса.. :)
Не го поврзувам стилот со жанрот на музиката. Мислам дека е претерување за хип-хоп фановите над 16 година да носат спуштени и широки фармерки и 3 броја поголеми дуксери. Тоа е веќе незрело. Истото е и со метал фановите , долгата коса - да , им стои на повеќето меѓутоа ја носат по своја воља а не поради тоа што некој друг им наложува со тоа „ако бидеш металец мора да имаш долга коса“ . Меѓутоа зрел човек со елечиња и/или кожни јакни со нитни е претерано.
Лично се облакам како ќе ми текне. Некогаш носам дуксери кој наликуваат како да сум фан на хип-хоп културата, некогаш носам потесни фармерки и мајци со бендови кој всушност укажуваат дека го слушам бендот а некогаш се облакам најобично , најсекојдневно и многу е тешко да се претпостави каква музика слушам.
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
зошто на некој начин се воспитуваме од музиката..ни се допаѓа тоа шо го слушаме и имаме некоја желба и за таков имиџ...облеката и музиката се многу тесно поврзани според мене:pipi:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Јас слушам претерано многу стилови и уживам во нив, највеќе метал и рап. Си се облекувам во некој урбан стил, пошироки пантолони или фармерки кои гледам и некои металци ги носат (не се којзнае колку широки пантолоните) маици или дуксер, и на крај скејтерки. Често сум прашуван што си ти : металец или рапер??? - Луѓе во заблуда.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Цел живот слушам метал , еднаш само имав подолга коса.. :)
Не го поврзувам стилот со жанрот на музиката. Мислам дека е претерување за хип-хоп фановите над 16 година да носат спуштени и широки фармерки и 3 броја поголеми дуксери. Тоа е веќе незрело. Истото е и со метал фановите , долгата коса - да , им стои на повеќето меѓутоа ја носат по своја воља а не поради тоа што некој друг им наложува со тоа „ако бидеш металец мора да имаш долга коса“ . Меѓутоа зрел човек со елечиња и/или кожни јакни со нитни е претерано.
Лично се облакам како ќе ми текне. Некогаш носам дуксери кој наликуваат како да сум фан на хип-хоп културата, некогаш носам потесни фармерки и мајци со бендови кој всушност укажуваат дека го слушам бендот а некогаш се облакам најобично , најсекојдневно и многу е тешко да се претпостави каква музика слушам.
Го спомнав како задолжителен фактор, зашо знам како е да бенгаш со коса до гз, и знам како е да бенгаш коа си шишан 3ка..

Едноставно, верувај ми, тешко е да си металец шишан 3ка :) Ко ми доаѓа да бенгам ми се плаче шо се шишав..
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Го спомнав како задолжителен фактор, зашо знам како е да бенгаш со коса до гз, и знам како е да бенгаш коа си шишан 3ка..

Едноставно, верувај ми, тешко е да си металец шишан 3ка :) Ко ми доаѓа да бенгам ми се плаче шо се шишав..
И ја сум тројка. :helou:
Баш.. Ама јебига , се тешам со Whitechapel (Deathcore бенд , сите се со кратка коса :) )
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Слушав порано а и сега понекогаш gothic i power metal па rock и слични некои мегустилови сега слушам латино, денс, хитови од 80тите поп нашиов Тоше, ретко некомерцијално техно кое има некаква содржина. Сево ова го слушам зошто можев да се пронајдам во песните просто тие се дел од мене е сега за стил како што си кажав дека сакам различни видови на музика и тоа до некаде ми го условува и мојот вкус за облека... ми се допага навракање кон осумдесетите и мислам дека таквиот стил е одличен за во диско со сите негови светкави елементи, рокерски имиџ никогаш не гини се разбира суптилно комбинирано не во екстреми ... Но забулено во црнина па со црна коса, нокти ми е претеризам... За жал во Мк е многу тешко да негуваш некаков специфичен имиџ а да не изгледа премногу евтино и кич...а и немаме такви специјализирани бутици на пр аку сакаш малку поегзотично и поексцентрично да се облечиш....
А моментално го слушам ова и ви го подарувам ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom