Зошто македонската музичка сцена е тапа?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Кај ќе има сите се фалш ке му дадат на некој пари да ги направи фаци, има некои поради финансии неможат да се докажат пред сцената, се гледа дека во Македонија има таленти и тоа големи но има и фалшери ;)
Секаде има таленти и фалшери, работата е во Македонија повеќе се форсираат фалшерите отколку талентите, бидејќи фалшерите имаат повеќе пари од талентите
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Според мене само Каролина Гочева, Калиопи, Владо Јанески и Кристина Арнаудова, а и Тони Зен може да спадне во нивна група...а другиве сите до еден се фалш.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Фолтин, Архангел, Мизар, Синтезис, Влатко Илиевски ... можеби има уште некои, според мене се е тоа квалитет само што децата прво се запознаваат со ДНк и џеј џеј и не ни знаат дека постојат овие групи, добро можеби знаат за Влатко Илиевски но за Морал тешко, и се сеќавате кога последен пат сте купиле оргинал цд и сакате квалитетна музичка сцена, епа нема... и забаравив да ги спомнам Тавитјан и Влатко Стефановски...!!!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Е и заборавивме на Суперхикс!!
 
S

StormRage

Гостин
Според мене само Каролина Гочева, Калиопи, Владо Јанески и Кристина Арнаудова, а и Тони Зен може да спадне во нивна група...а другиве сите до еден се фалш.
ТОНИ ЗЕН?! ти се дрогираш?
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Фолтин, Архангел, Мизар, Синтезис, Влатко Илиевски ... можеби има уште некои, според мене се е тоа квалитет само што децата прво се запознаваат со ДНк и џеј џеј и не ни знаат дека постојат овие групи, добро можеби знаат за Влатко Илиевски но за Морал тешко, и се сеќавате кога последен пат сте купиле оргинал цд и сакате квалитетна музичка сцена, епа нема... и забаравив да ги спомнам Тавитјан и Влатко Стефановски...!!!
Се зезаш со нас или не си здрав:sick:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Се зезаш со нас или не си здрав:sick:
Извини ама дечко според мене има неверојатно добар глас, што значи може и да пее таква музика а да има добар глас!!!
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Македончето е едно од најмузикалните во балканов и тоа е неоспорен факт бидејќи нашата музика стасала до самите краеви на светот и е неверојатен успех од една толку мала нација да се најдат толку многу таленти. Али ние се упропастуваме самите себе си. Ние не сакаме да ја цениме ументоста. Ние не сакаме да ја живееме туку само да ја искористиме. Да.. зборувам за артисти на денешнава сцена кои не се ни артисти туку се ископлексирани мажи и жени кои сакаат внимание и како е најлесно да станиш познат? Да бидиш на телевизија. Како на телевизија? Да бидиш во некое бош шоу и да промовираш прв сингл во продукција на јован јованов и да не заборајме да го видиме и видео записот на кои преовладуваат задници ( во завнисност од полот на артистот, задникот е или негов или на некој модел ). Таа е едната страна на болната вистина, а другата е самата публика. Израстени во место каде од мал си учен дека нешто можиш да добијаш без да платиш денешниве генерации не знаат која е вредноста на една оргинал плоча... криво ми е и мене што дојде време и да сакаш да купиш оргинал нема да можиш бидејќи продавниците во Македонија се бројат на прсти. Денес единствено артистот можи да заработи ако денес појди на настап во некој кафич.... па и нив не му е дојдено до ументост чим нема кој да му ја цени... тоа е вистината лујџе... имаме талент, немаме карактер. Жалам што е така бидејќи сите (па и јас) се препознаваме во горе спомнатото
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Македончето е едно од најмузикалните во балканов и тоа е неоспорен факт бидејќи нашата музика стасала до самите краеви на светот и е неверојатен успех од една толку мала нација да се најдат толку многу таленти. Али ние се упропастуваме самите себе си. Ние не сакаме да ја цениме ументоста. Ние не сакаме да ја живееме туку само да ја искористиме. Да.. зборувам за артисти на денешнава сцена кои не се ни артисти туку се ископлексирани мажи и жени кои сакаат внимание и како е најлесно да станиш познат? Да бидиш на телевизија. Како на телевизија? Да бидиш во некое бош шоу и да промовираш прв сингл во продукција на јован јованов и да не заборајме да го видиме и видео записот на кои преовладуваат задници ( во завнисност од полот на артистот, задникот е или негов или на некој модел ). Таа е едната страна на болната вистина, а другата е самата публика. Израстени во место каде од мал си учен дека нешто можиш да добијаш без да платиш денешниве генерации не знаат која е вредноста на една оргинал плоча... криво ми е и мене што дојде време и да сакаш да купиш оргинал нема да можиш бидејќи продавниците во Македонија се бројат на прсти. Денес единствено артистот можи да заработи ако денес појди на настап во некој кафич.... па и нив не му е дојдено до ументост чим нема кој да му ја цени... тоа е вистината лујџе... имаме талент, немаме карактер. Жалам што е така бидејќи сите (па и јас) се препознаваме во горе спомнатото
Другар, заинтересираноста за уметност кај младите е нешто кое не можеш да го поткренеш. Знаеш зошто? Затоа што по телевизиите и радијата ги трујат со песни од некои кои имаат многу пари и можат да си дозволат да снимаат некое срање у боја, а младите претежно слушаат и гледаат само она што им се сервира. Во Македонија има една купица луѓе кои имаат многу талент, а недоволно финансии за да може да тргнат нагоре. Ај во светот музиката стана веќе бизнис, ама кај нас е многу наопаку протолкуван тој бизнис. Имаш продуцентска куќа и место тие да ти платат за да снимаш, треба ти да си платиш за да снимаш кај нив. Затоа кај нас талентите не пливаат на површина, туку пливаат анти-таленти со многу пари. Јас многу ја почитувам онаа емисијата на Петар Ренџов, Котон Клуб. Во таа емисија се презентираат многу македонски таленти кои скапуваат по кафиќи.
Ако имаш талент во Македонија, треба да си го продадеш газот за да успееш. Еве сеа ќе ти кажам еден пример. Дамјан Пејчиновски. Знаеш од кога знае Македонија за Дамјанчо? Откако се појави на евровизија и нешто пред тоа со Јордан Манов го основаа Shine. А претходно кој го знаеше? Јас, другар ми и уште 50 луѓе од Македонија. На времето, Дамјан свиреше во еден бенд кој многу брзо се распадна (не го помнам името) поради тоа што не можеа да го пратат. Дамјанчо на првиот свој јавен настап, во Битола, цепеше Сатриани и тоа со многу мали отстапувања. Откако се распадна тој бенд, заедно со Јордан Манов (тапани) и Горан Гешовски (бас гитара), кои наводно се негови колеги од факултет (завршиле џез-академија во Бугарија) го прават Jump Start Fusion Trio. Во тој бенд тие растураа. Свиреа фјужн џез стандарди. И поради тоа што за фјужн џез во Македонијава нема публика (добро, скоро и да нема) се растури и тој бенд. Сега Дамјан и Јордан си свиркаат комерцијални песнички со Шајн и ги знае секој. И кога јас лани дочекав мои школски да ми кажуваат за Дамјан (а претежно слушаат комерцијала)... Нешто после Jump Start, Дамјанчо освои 8мо место на Guitar Idol (во Британија). Денес, (затоа што со другар ми се знаат лично и скоро се сретнаа на една свадба во Охрид) Дамјан не сака воопшто да свири нешто виртуозно како што го правеше тоа на времето. Знаеш зошто? Затоа што вака ем не се мачи, а си зема парички, а така ќе се мачи да скине нешто како Greg Howe и ќе дојде некој и ќе рече „Ех, и што ми исвири сега? Само ми брмчи нешто со таа гитарата“.
Другар, уметноста во Македонија е достапна само за определени кругови на луѓе. По малку се радувам што е така, зашто инаку ќе ја затрујат. Ако планираш да бидеш уметник во Македонија, подобро е да си најдеш друг извор на финансии, затоа што нема пари од уметност. Уметноста е само за оние кои се интересираат за неа и не се подложни на она „перење“ од телевизиите и радиата, туку можат да прочепкаат малку и да побараат нешто повеќе.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Извини ама дечко според мене има неверојатно добар глас, што значи може и да пее таква музика а да има добар глас!!!
Дечко извини ама овој коментар неможам да ти го простам ... едноставно мој совет е да не се обидуваш да коментираш за музика. Очигледно твојот сенс за истата не само што не е истенчен туку е екстремно задебелен. Ти незнаеш да разликуваш популарност од квалитетен перформанс. Гласот кој го величиш по мои (а верувам и на многу други кои знаат да слушаат) мерила не е доволно добар ниту за под туш, освен ако тушот не е во планинска колиба .... иаку и таму постои опасност од еколошка катастрофа поради брз помор на сите видови птици и животни од „непознати причини“.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
zatoa sto nema pari gledate sepak toa e najgolemiot problem se se vtri vo krug.....idat po svirki kade ne se dobro plateni i od tie svirki ne mozat na odmor da idat a kamoli da snimaat kvaliteten album. Nema kvalitetni produkciski kuki.....ke potpisat dogovor so nekoj,koj e obvrzan da mu naoga svirki i da mu pravi pesni...a ne mu naogaat svirki i ne mu pravat pesni ,a peacot stom potpisal dogovor ne smee da faka svirki sam,e zatoa ke sedi doma.Od druha strana gazdite na nasite kafiki i diskoteki mnogu poveke sakaat da viknat nekoi eftini dvojki i trojki grupi i eftini dj-i,otkolku da platat kvaliteten bend kako bendot na Beni na pr ,sekoj vikend e Nova Godina se sviri eftina kafanska muzika i mladinata go izgubi custvototo za umetnost i muzika...so samoto toa i kvalitetnite bendovi i grupi ne mozat da najdat tezgi i da bidat plateni kako sto zasluzhuvaat.
Na makedonskata scena vo poslednive godini se pojavija nekoi "mladi sili" koi ke se ispotepaat za da se pojavat na televizija,zhivot bi dale za edno intervju vo nekoja emisija a ne znaat ni da gi peat i falshiraat i na sopstvenite pesni
A shto e najtazno produkciskive kuki se tapa.....talentiranite deca ke sedat doma...zashto onie cij tatko ke dade nekoj denar gi pustaat na intervjua...Robert Bilbilov im e Idol i nego go narekuvaat muzicar a na koncert na Dragan Dautovski plostadite prazni
kako i da e ima na ovaa tema da se diskutira so denovi opshto zemeno Makedonskata muzicha scena e tapa,zoshto?koj ke ti kaze...se se vrti vo krug
--- надополнето: Aug 14, 2011 12:01 PM ---
da i ova ke zaboravev Susan Boyle pobedi na Jas imam talent....zahto imase najdobar glas a koga se pojavi na televizija prvpat bese kako nikogas da ne izlegla od najzapustenoto selo...kaj nas sekogas pobeduva onaa shto ke se soblece gola,vazno e da e ubava i zgodna....da pee ke nauci :D toa e toa....dodeka na Zapad gi forsiraat talentite kaj nas gi forsiraat antitalentite ne e vazno dali pee peenjeto ke go nauci ,vazno e da bide "picka i pol"i da ne i bide teshko da se soblece uste na prviot spot
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
da i ova ke zaboravev Susan Boyle pobedi na Jas imam talent....zahto imase najdobar glas a koga se pojavi na televizija prvpat bese kako nikogas da ne izlegla od najzapustenoto selo...kaj nas sekogas pobeduva onaa shto ke se soblece gola,vazno e da e ubava i zgodna....da pee ke nauci :D toa e toa....dodeka na Zapad gi forsiraat talentite kaj nas gi forsiraat antitalentite ne e vazno dali pee peenjeto ke go nauci ,vazno e da bide "picka i pol"i da ne i bide teshko da se soblece uste na prviot spot
Ама Сузан Бојл слабо по листиве, а Лејди Гага растура. Во тој поглед сме понапред, барем овде Боки 13 никој не го сака. Да се родеше во Америка досега ќе имаше милион обожаватели.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
da i ova ke zaboravev Susan Boyle pobedi na Jas imam talent....zahto imase najdobar glas a koga se pojavi na televizija prvpat bese kako nikogas da ne izlegla od najzapustenoto selo...kaj nas sekogas pobeduva onaa shto ke se soblece gola,vazno e da e ubava i zgodna....da pee ke nauci :D toa e toa....dodeka na Zapad gi forsiraat talentite kaj nas gi forsiraat antitalentite ne e vazno dali pee peenjeto ke go nauci ,vazno e da bide "picka i pol"i da ne i bide teshko da se soblece uste na prviot spot
Bas ne se soglasuvam,ova vazi za Srbija ,Bugarija ,ne za Makedonija ,pa nie imame krupni pejacki ko nikoj drug:Kaliopi,Biba,Mijata ,Nade ,Tamara ....nizot e dolg ,pejackive ne se manikenki a se relativno biten faktor (koj pomalku koj poveke na makedonskava scena) za razlika od nekolkute "picki i pol"koj se totalno nebitni
Taka da toa sto go kaza vazi poveke za pejaci ,nego za pejacki vo Makedonija zatoa go imame fenomenot Vlatko Ilievski koj pojma si nema od peenje, a e kao najpopularen pejac e koj sobira publika vo eden Boris Trajkovski ,a Goko Tanevski pejaciste so ekstra pesni i tekstovi ne moze ni vo Univerzalna da sobere luge:tapp:
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Bas ne se soglasuvam,ova vazi za Srbija ,Bugarija ,ne za Makedonija ,pa nie imame krupni pejacki ko nikoj drug:Kaliopi,Biba,Mijata ,Nade ,Tamara ....nizot e dolg ,pejackive ne se manikenki a se relativno biten faktor (koj pomalku koj poveke na makedonskava scena) za razlika od nekolkute "picki i pol"koj se totalno nebitni
Taka da toa sto go kaza vazi poveke za pejaci ,nego za pejacki vo Makedonija zatoa go imame fenomenot Vlatko Ilievski koj pojma si nema od peenje, a e kao najpopularen pejac e koj sobira publika vo eden Boris Trajkovski ,a Goko Tanevski pejaciste so ekstra pesni i tekstovi ne moze ni vo Univerzalna da sobere luge:tapp:
pa toa e taka zashto vo Makedonija salite gi polnat dechinja od 7 do 17 godini a na niv idoli im se bash takvite "pejachishta "kako Vlatce.....nashiov narod nema dovolno kultura za da ide na koncerti
--- надополнето: Aug 14, 2011 7:08 PM ---
Ама Сузан Бојл слабо по листиве, а Лејди Гага растура. Во тој поглед сме понапред, барем овде Боки 13 никој не го сака. Да се родеше во Америка досега ќе имаше милион обожаватели.
Vidi Susan stana svetski slavna a toa i ne e mala rabota,so ogled kako izgledase koga se pojavi a Lady Gaga ima dobri pesni i talentirana e
--- надополнето: Aug 14, 2011 7:09 PM ---
Bas ne se soglasuvam,ova vazi za Srbija ,Bugarija ,ne za Makedonija ,pa nie imame krupni pejacki ko nikoj drug:Kaliopi,Biba,Mijata ,Nade ,Tamara ....nizot e dolg ,pejackive ne se manikenki a se relativno biten faktor (koj pomalku koj poveke na makedonskava scena) za razlika od nekolkute "picki i pol"koj se totalno nebitni
Taka da toa sto go kaza vazi poveke za pejaci ,nego za pejacki vo Makedonija zatoa go imame fenomenot Vlatko Ilievski koj pojma si nema od peenje, a e kao najpopularen pejac e koj sobira publika vo eden Boris Trajkovski ,a Goko Tanevski pejaciste so ekstra pesni i tekstovi ne moze ni vo Univerzalna da sobere luge:tapp:
i osven Kaliopi ne znam koja od drugive i zosto drugive se biten faktor.....daleku od toa deka ne se talentirani ama ja na pr ne znam nitu edna popularna pesna od Nade ili Biba Dodeva
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
i osven Kaliopi ne znam koja od drugive i zosto drugive se biten faktor.....daleku od toa deka ne se talentirani ama ja na pr ne znam nitu edna popularna pesna od Nade ili Biba Dodeva
Mojot bend na Biba bese popularna pesna ,kako sto napisav relativno se bitni, ama fakt deka se pobitni ili imaat poveke respekt kaj makedonslkata publika vo odnos na bilo koja druga pip pejacka,sepak na makedonskata publika kako celina ne i e tolku biten izgledot na pejackite ,kaj pejacite e veke druga situacija ,bidejki tinejdzerskata zenska publika e dominantna ,a na niv im e biten izgledot na pejacot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom