Зошто македонската музичка сцена е тапа?

Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Македонија има екстра музичка сцена!!!

Фолтин, Кирил Џајковски, Бастион, Роботек, Мирко Попов, Синтезис и слични :)

:helou:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Сите пишуваат тапа е...абее наша е каква и да е треба да ја почитуваме наместо да се палиме на оние странскине пејачи што имаат "преубав глас" нормално кога е тоа поправено во студио и 95% од нив никад не пеат во живо
а текствите не се ништо подобри од нас


имаме многу ѕвезди, но никогаш не сме знаеле да ги бодриме за до крај да се борат и да успеат, зошто сите за нас се глупаци, имитатори....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Па ајде да бидеме како Бугарите кои слушаат само нивна музика иако сите песни се плагијат од Српски и од наши песни и пак си викаат дека имаат најдобра музика а цел свет им се смееше на изроди како Кен Ли кои незнаат ни да пеат на англиски. Мора да се слуша странска музика зашто ке останеме музички неписмени ако ги слушаме само нашиве.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Македонија има екстра музичка сцена!!!

Фолтин, Кирил Џајковски, Бастион, Роботек, Мирко Попов, Синтезис и слични :)

:helou:
За болдираните те подржуем скроз..
Ќе додадам..
Навигатор
Бушава Азбука
НРГ
:vozbud:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Вака сега македонската музичка сцена е тапа пред се затоа што изборот на музика на поголем дел од населението е најдебилски(турбодизел)
Не викам дека мора да слушаат сите метал или сите рап или било како но треба да се има граница бре(се мисли на концертот на боки 13)
Замислете на концертот што беше од Тоше за година од смртта знаете се собра толку мн народ(иако сакам и слушам метал ќе бидам разбирлив за сите со примеров)а сите го слушаа тоше одкако почина(нека му е лесна земјата и бог да му прости).Иако не слушам поп и тоа ама морам да признаам дека таков талент не се раѓа често и дека таков глас има 1 на 1000000 луѓе и сакав да го гледам тој концерт па путив директен пренос и кога видов колку народ се собрало и од прилеп имаше деца кои до пред смртта вика педер ваков таков сите бе појдени го исклучив телевизорот и пуштив музиче на ком...
Со ова сакам да кажам дека глупиве македонци за да те почитуваат треба да умриш...
Е мртов човек свирка не праи.
И затоа нема свирки во нашава државичка
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Сите пишуваат тапа е...абее наша е каква и да е треба да ја почитуваме наместо да се палиме на оние странскине пејачи што имаат "преубав глас" нормално кога е тоа поправено во студио и 95% од нив никад не пеат во живо
а текствите не се ништо подобри од нас


имаме многу ѕвезди, но никогаш не сме знаеле да ги бодриме за до крај да се борат и да успеат, зошто сите за нас се глупаци, имитатори....
pocituvam no ne slusam, muzikata ne treba da ja slusam poradi toa sto e nasa, tuku spored vkusot ako e dobro nesto (to est ako ti se sviga) sto ima vrska sto ne e nasa ?? Mislam se pocnavme da gledame nacionalisticki. Od nasive grupi gi postuvam Rock Agresori, Serpentine Fire, F.P.O. i drugi punk i metal bendovi koi se epten underground, mislam deka treba poveke prostor da im se dade na vakov tip na bendovi, samo elektronika i kic skapan dens ne znam kako da go narecam ne se razbiram vo komercijala.Osven elektronika i ligavo rokce i glupav rap nema nisto po mediumive, da se dade soodveten prostor na mediumive, kako sto si postoi nasekade. poentava mi e da bide poveke zastapen po televiziite i na toj nacin da se vlijae vrz vkusot, vaka so sila gi pravite maloumni.Ne im davate moznost da izbiraat, pa posle slusale stranska muzika.Ke slusaat i nasa no prvo treba nasive da te cenat, a ne Smurt otisle vo Bugaria da snimat, pa ke idat koga gledaat deka ovde nema atmosfera za nesto takvo.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.442
Поени од реакции
7.829
Корекција до Нихилиста, ни електронската музика не се пушта доволно по македонските телевизии и радија. Жими Кирил Џајковски што знаат да го пуштат од време на време со некоја снимка од концерт. PMG Kolektiv, Yudishtira, DJ Иљче... никаде ги нема :(
Пи-Ем-Џи направија песна за скопските шмизли за да ги пуштат на телевизија.

Рок, метал, панк бендови во земјава има еден куп добри, ама само во сабота сабајле ако пуштат на МТВ1 снимка од некој рок фест и тоа пола саат, па и тоа знаат да го прекинат со Иселенички Џубокс :tapp:
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
54
Поени од реакции
1
za razlika od nasite sosedi mislam deka makedonskata muzika e na pokvalitetno nivo iako ima i nogu ukradeni instrumentalki ...
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
абе имаме екстра сцена..
тука се џеј џеј, елвир мекиЧ, тони зен.
хахаха. НЕ.

има неки луѓе што придонесуваат... не сме до толку. :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Дефинитивно треба да се најде некој бенд со м.д.и.ња да остани заедно подолго време, не за друго, туку да се најди некој доволно моќен да ги подземе и да ги промовира за почеток до соседиве, оти за свирки низ државава не е толку тешко, па потоа ќе можиме да им покажеме на „светскиве ѕвезди“ дека и ние не сме ништо подолу. Ова е инаку повеќе апел одколку мислење. Јас немам талент ни желба (абе желбата ја изгубив во 5та година музичко) инаку јас би се впуштил во тие води.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Корекција до Нихилиста, ни електронската музика не се пушта доволно по македонските телевизии и радија. Жими Кирил Џајковски што знаат да го пуштат од време на време со некоја снимка од концерт. PMG Kolektiv, Yudishtira, DJ Иљче... никаде ги нема :(
Пи-Ем-Џи направија песна за скопските шмизли за да ги пуштат на телевизија.

Рок, метал, панк бендови во земјава има еден куп добри, ама само во сабота сабајле ако пуштат на МТВ1 снимка од некој рок фест и тоа пола саат, па и тоа знаат да го прекинат со Иселенички Џубокс :tapp:
Не биди себичен па и тие се луѓе таму сакаат да видат фолк малку :pos2: ...очигледно дека се повеќе тонеме,има некои поединци кои колку-толку се трудат нешто да направат ама ќе излезат тие другите и се ќе покакаат :toe:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
3
Според мене тој шо ќе напише дека македонската музичка сцена е тапа и тој што ја крстил вака тепава треба да се бануваат. Македонската музика а и гласовните можности што ги имаат нашите пејачи во споредба со балканската и останатите балкански народи се најдобри. Како најпознати српската хрватската и црногорската музичка сцена се тапа, од сите пејачи таму дали 20 можат да се одвојот како на пејачи на место.
Затоа немојте да викате дека нечини нашата музика. Ако не ви се свига слободно пуштете си гранд парада и скријте се.
И уште нешто, некој горе имаше напишано за тоа како сите го слушаат Тоше Проески. Типот е 100% во право. До пред да умре 70% викаа дека е педер ваков наков, а сеа сите му се клањаат.
Толку од мене :helou:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Според мене тој шо ќе напише дека македонската музичка сцена е тапа и тој што ја крстил вака тепава треба да се бануваат. Македонската музика а и гласовните можности што ги имаат нашите пејачи во споредба со балканската и останатите балкански народи се најдобри. Како најпознати српската хрватската и црногорската музичка сцена се тапа, од сите пејачи таму дали 20 можат да се одвојот како на пејачи на место.
Затоа немојте да викате дека нечини нашата музика. Ако не ви се свига слободно пуштете си гранд парада и скријте се.
И уште нешто, некој горе имаше напишано за тоа како сите го слушаат Тоше Проески. Типот е 100% во право. До пред да умре 70% викаа дека е педер ваков наков, а сеа сите му се клањаат.
Толку од мене :helou:
Кои гласовни можности ги има Тони Зен,Дејана Николовска,Џеј Џеј,Елена Петреска,Маја Вукичевиќ,Некст тајм,Влатко Морал....треба уште :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom