Зошто користам Windows?

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Не, не, убаво си кажа цитираниот.. Wine буквално е кратенка од "Wine Is Not an Emulator" :)

Wine FAQ напиша:
Is Wine an emulator? There seems to be an argument.

When users think of an emulator, they tend to think of things like Super Nintendo emulators or virtualization software. This is the wrong way to think about Wine - Wine runs Windows applications in essentially the same way Windows does. There is no inherent loss of speed due to "emulation" when using Wine, nor is there a need to open Wine before running your application.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.512
Поени од реакции
902
LINUX = Linux Is Not UniX

:)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
Не, не, убаво си кажа цитираниот.. Wine буквално е кратенка од "Wine Is Not an Emulator" :)
Точно е... WINE не е емулатор... и Win и Linux работат на истиот хардвер, нема тука што да се емулира.
Ако сакаш да го класифицираш како “нешто“, најточно и најблиску би било WINE да го класифицираш како API. Чисто интерфејс помеѓу kernel API-то за коешто се напишани програмите за под Win и API-то на Linux кернелот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
wine=wine is not an emulator
Гледам се разви тешка дискусија:pos:околу wine... моја грешка околу несреќно, избрзано избан збор (емулатор)за да ја долови намената на програмот.
Емулатор, не емулатор, важна е неговата намена...да покренува виндовс ексе датотеки.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ne go tupete ve molam!

OpenGL 2.1 e mnogu mnogu podobar od DirectX10, koga site razvivaci bi obrnale poveke vnimanie na OpenGL namesto na Majrkosoftoviot DirectX10 igrite bi izgledale plus poubavo i plus bi bile MULTI-PLATFORMSKI!!!! Eve dokaz: http://www.winmatrix.com/forums/index.php?showtopic=13647 .
Zatoa batalete DX9/10, OpenGL e ona sto i treba na PC gejmerskata idnina.

Toa e edno, a drugo, koj veli deka nemoze da se otkaze od Windows? Jas imam licenciran Windows no ne go koristam, koristam ekskluzivno GNU/Linux (Ubuntu 8.04) veke 6 meseci, i da, se imam sretnato so nekoi problemi so grafickata, no ne e problemot na GNU/Linux sto razvivacite na drajverite ne gi pravat drajverite kompatibilni so sekoj OS.

Razmislete malku ve molam.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.512
Поени од реакции
902
OpenGL 2.1 e mnogu mnogu podobar od DirectX10, koga site razvivaci bi obrnale poveke vnimanie na OpenGL namesto na Majrkosoftoviot DirectX10 igrite bi izgledale plus poubavo i plus bi bile MULTI-PLATFORMSKI!!!! Eve dokaz: http://www.winmatrix.com/forums/index.php?showtopic=13647 .
Zatoa batalete DX9/10, OpenGL e ona sto i treba na PC gejmerskata idnina.

Toa e edno, a drugo, koj veli deka nemoze da se otkaze od Windows? Jas imam licenciran Windows no ne go koristam, koristam ekskluzivno GNU/Linux (Ubuntu 8.04) veke 6 meseci, i da, se imam sretnato so nekoi problemi so grafickata, no ne e problemot na GNU/Linux sto razvivacite na drajverite ne gi pravat drajverite kompatibilni so sekoj OS.

Razmislete malku ve molam.
Колку што знам јас, оваа верзија излезе пред месец и нешто.
Чудна работа. :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Па преведи ја ознаката
8.04 (2008, 4ти месец - Харди Херон) :)
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Колку што знам јас, оваа верзија излезе пред месец и нешто.
Чудна работа. :)
Se izvinuvam ako ste me sfatile pogresno, mislev na toa deka momentalno koristam Ubuntu 8.04 a pred toa koristev 7.10 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom