Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
Само влавчето мојот фрат е реален на темата, другиве се полни со комплекси и непознавање на темата.

Прво нема дефиниција за добро момче и добра девојка само што ние луѓето сме полни со осудувања и лепење етикети. Се е до свеста и сфаќањето на работите, не може никој да ме убеди дека не може да нема успех на ова поле ако ги сфати овие работи. Можам само да се согласам дека во ова време некои работи се потешки но сепак пак од друга страна имаш интернет и не си ограничен на одреден круг, така да пак има и дпбра страна од ова.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.141
Поени од реакции
5.487
Само влавчето мојот фрат е реален на темата, другиве се полни со комплекси и непознавање на темата.

Прво нема дефиниција за добро момче и добра девојка само што ние луѓето сме полни со осудувања и лепење етикети. Се е до свеста и сфаќањето на работите, не може никој да ме убеди дека не може да нема успех на ова поле ако ги сфати овие работи. Можам само да се согласам дека во ова време некои работи се потешки но сепак пак од друга страна имаш интернет и не си ограничен на одреден круг, така да пак има и дпбра страна од ова.
Мултумешк притени :angel:
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
446
Поени од реакции
441
Прашува лик што на аватар има куче.
Makes you wonder што му прави по дома :unsure:
За песо прашував, да не се сватиме погрешно..

Иначе добра е кучката, ја ранам редовно, ја шетам итн
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.653
Поени од реакции
12.968
На темава, со лош момак ќе имаш токсична врска и јако ебење. Добрите момци се мериџ материјал. :icon_lol:
Само да се надоврзам на ова. Момци, ако сакате да бидете последната станица на љубавниот живот на ваква некоја (не Агда лично де), слободно. Мој совет е да бегате од ваквите, освен строго за ебење. Неретко ваквите на фините дечки ќе им глумат лудило, Ааа на курва ли ти личам јас, тоа не правам во секс, кур немам видено во живот, ќе се молите за еден блоу џаб во месецот додека ИтаЉанци и Срби ја полнеле во шупак на Закинтос.

Нема да заборавам една епизода од Сексот и Градот кога Саманта беше на дејт и ептен и се допадна типот како целина не само за клецање. И позади Кери раскажува дека тоа бил единствен прв дејт на Саманта кога не го викнала типот после дејтот да дојде кај неа во стан (за да се ебат за тие што нема да сфатат од прва). Ако и пристапиш на девојка како сељак и ако и фатиш око, ќе ја ебеш за брзо време и ќе биде максимално перверзна со тебе. Ако друг и пристапи на истата со нормален, цивилизиран, културен пристап и ако и тој и фати око ќе му глуми првин лудило, часна сестра, она само за озбилна врска се интересира и слично, фак бојс и сељаци кај неа не проаѓаат.

Со таква ќе имаш јако ебење. Таквите не се мериџ материјал. Освен ако не ви е проблем да ви се случи синдромот Зоки Кичеец.

 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
Само да се надоврзам на ова. Момци ако сакате да бидете последната станица на љубавниот живот на ваква некоја (не Агда лично де), слободно. Мој совет е да бегате од ваквите, освен строго за ебење. Неретко ваквите на фините дечки ќе им глумат лудило, Ааа на курва ли ти личам јас тоа не правам во секс, кур немам видено во живот, ќе се молите за еден блоу џаб во месецот додека ИтаЉанци и Срби ја полнеле во шупак на Закинтос.

Нема да заборавам една епизода од Сексот и Градот кога Саманта беше на дејт и ептен и се допадна типот како целина не само за клецање. И позади Кери раскажува дека тоа бил единствен прв дејт на Саманта кога не го викнала типот после дејтот да дојде кај неа во стан (за да се ебат за тие што нема да сфатат од прва). Ако и пристапиш на девојка како сељак и ако и фатиш око, ќе ја ебеш за брзо време и ќе биде максимално перверзна со тебе. Ако друг и пристапи на истата со нормален цивилизиран културен пристап и ако и тој и фати око ќе му глуми првин лудило, часна сестра, она само за озбилна врска се интересира и слично, фак бојс и сељаци кај неа не проаѓаат.

Со таква ќе имаш јако ебење. Таквите не се мериџ материјал. Освен ако не ви е проблем да ви се случи синдромот Зоки Кичеец.

Добро друже овој муабет ти вреди и јас го делам истото мислење секогаш но исто така и секогаш има избор. Ама никогаш не е добро да останеш сам, ок во ваква ситуација да но сепак секогаш имаш шанси да најдеш нешто што нема да е нешто слично на ова.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.163
Само да се надоврзам на ова. Момци ако сакате да бидете последната станица на љубавниот живот на ваква некоја (не Агда лично де), слободно. Мој совет е да бегате од ваквите, освен строго за ебење. Неретко ваквите на фините дечки ќе им глумат лудило, Ааа на курва ли ти личам јас тоа не правам во секс, кур немам видено во живот, ќе се молите за еден блоу џаб во месецот додека ИтаЉанци и Срби ја полнеле во шупак на Закинтос.

Нема да заборавам една епизода од Сексот и Градот кога Саманта беше на дејт и ептен и се допадна типот како целина не само за клецање. И позади Кери раскажува дека тоа бил единствен прв дејт на Саманта кога не го викнала типот после дејтот да дојде кај неа во стан (за да се ебат за тие што нема да сфатат од прва). Ако и пристапиш на девојка како сељак и ако и фатиш око, ќе ја ебеш за брзо време и ќе биде максимално перверзна со тебе. Ако друг и пристапи на истата со нормален цивилизиран културен пристап и ако и тој и фати око ќе му глуми првин лудило, часна сестра, она само за озбилна врска се интересира и слично, фак бојс и сељаци кај неа не проаѓаат.

Со таква ќе имаш јако ебење. Таквите не се мериџ материјал. Освен ако не ви е проблем да ви се случи синдромот Зоки Кичеец.

Немој да ми кажеш дека цела серија ја имаш изгледано.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
17
Поени од реакции
41
Гледајте го овој филмов на сител, добриот доктор. Ептен е шашав, чукнат на сладок начин, не е некој силен набилдан по градба. Ама еве со девојчево сега се најдоа, таа е 10/10 и ќе го засака иако се гледа дека докторов не е алфа ама со хумор ќе ја придобие. :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.653
Поени од реакции
12.968
Добро друже овој муабет ти вреди и јас го делам истото мислење секогаш но исто така и секогаш има избор. Ама никогаш не е добро да останеш сам, ок во ваква ситуација да но сепак секогаш имаш шанси да најдеш нешто што нема да е нешто слично на ова.
Ствар на преференца е. Знам луѓе кои ќе се согласат со многу неповолни за нив работи, ќе прогледаат тешки срања кроз прсти, ќе се променат на полошо поради адаптација, само за да не останат сами. Ако за нив таа цена и тој трејд-оф вреди не можам да им судам и да им викам дека грешат.

Немој да ми кажеш дека цела серија ја имаш изгледано.
Не, :Dимам неколку епизоди изгледано, на времето кога се прикажуваше се дигна фама посебно од другарки мои и сакам да сум во тек и да видам на што тоа се ложат. Иако за серијата можеш да кажеш кич, со ниска вредност и слично, сепак можеш и многу работи да научиш за тоа како функционира и на што се узбуџава една жена. И баба ми сум ја дружел на чај со понекоја популарна турска серија, ем и правиш друштво, ем добиваш одличен дојам на тоа што се смета за добар серијал во просечниот турски мозок, како секојдневно функционираат, кои им се вредностите и перцепциите. Многу повеќе него ли како турист каде што одиш на најпик местата и сите гледаат да те услужат и да те придобијат како муштерија и странец. Ако сакаш да знаеш како гласачот на Ердоган гледа на животот и светот, нема попрецизен начин од турска серија. Така да зевзекот горе на шала, на смеа има поента.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.163
Ствар на преференца е. Знам луѓе кои ќе се согласат со многу неповолни за нив работи, ќе прогледаат тешки срања кроз прсти, ќе се променат на полошо поради адаптација, само за да не останат сами. Ако за нив таа цена и тој трејд-оф вреди не можам да им судам и да им викам дека грешат.Не, :Dимам неколку епизоди изгледано, на времето кога се прикажуваше се дигна фама посебно од другарки мои и сакам да сум во тек и да видам на што тоа се ложат. Иако за серијата можеш да кажеш кич, со ниска вредност и слично, сепак можеш и многу работи да научиш за тоа како функционира и на што се узбуџава една жена. И баба ми сум ја дружел на чај со понекоја популарна турска серија, ем и правиш друштво, ем добиваш одличен дојам на тоа што се смета за добар серијал во просечниот турски мозок, како секојдневно функционираат, кои им се вредностите и перцепциите. Многу повеќе него ли како турист каде што одиш на најпик местата и сите гледаат да те услужат и да те придобијат како муштерија и странец. Ако сакаш да знаеш како гласачот на Ердоган гледа на животот и светот, нема попрецизен начин од турска серија. Така да зевзекот горе на шала, на смеа има поента.
Да, доста може да се научи од Сексот и градот, но за да дојдеш до тоа знаење треба да си во состојба да ја издржиш тортурата и кринџот прикажан на екранот.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.653
Поени од реакции
12.968
Да, доста може да се научи од Сексот и градот, но за да дојдеш до тоа знаење треба да си во состојба да ја издржиш тортурата и кринџот прикажан на екранот.
Апсолутна тортура и кринџ. Мислиш не беше кринџ на пример да ја слушам дамнешната ми бивша како збори за комшика и нејзина како се омажила за некој Србин, место само да ја буљам у цицки? Беше. Ама ја слушав и се испостави дека тоа е многу битна лекција. Повеќе ако те интересира тука:

Ќе ти раскажам една автобиографска приказна, обично не сакам да раскажувам за приватен живот ама оваа приказна има една (повеќе) интересна поента, барем за мене од два аспекти: зошто жените треба да ги слушаш дури и кога зборат глупости и второ, како функционираат (економска логика).

Дур идев со една бивша и ѕвонам да се видиме и она ми вика да ја оставам наредните неколку дена оти и дошла бивша и комшика сега мажена во странство со која поретко се гледа оти таа ретко доаѓала а биле многу биле блиски на времето. Ми рече дека сака да ми раскаже за неа кога јас и она ќе се видиме. И ок, после 2-3 дена ми се јавува и седнуваме во Броз Кафе горе на кат на таа гарнитурата што гледа према Партизанска (морав да го потенцирам овој момент бидејќи тоа е едно од најдобрите места каде да седнеш во скопските кафичи, кој бил знае). И она ја почна приказната.

Комшика и била сега не памтам добро некои си 5-6 години постара од бившава, а бидејќи бившава е прво дете, комшиката и била некој вид на узорак и постара сестра, од оние моменти прва менструација, прв дечко, прв секс, шминкање, облекување, манири и останати моменти кои сакаш да се советуваш и да го споделиш со некој, а обично ти е незгодно тие муабети да ги правиш со мајка ти која и така не е во тек со настаните.

Како и да е историјатот на комшиката е следен. Комшиката била во 5 годишна врска со некој дечко. И сега (ова ќе изгледа како намерно да сум ја наместил приказнава, ама не мора да ми веруваш) во приказнава се појавува србин кој дошол кај роднините тука, ако не се лажам мајка му била од Македонија. Србинот се упознал со комшиката, оваа паднала на гз (добро ова подипломатски го раскажуваше бившата ама директниот момент е тој) и почнале да се гледаат, секако прво тајно, а после тоа оваа му раскинала на овој со 5 годишниов и набрзу заминала и се земала со србинов, и од тогаш кога и да дојде ќе и се јави на бившава да се видат и да си помуабетат што им се дешава во животот. На кратко тоа е иако раскажувањето траеше едно минимум 40 минути а и јаче, со детални описи на колку куќи биле раздалечени, како течела комуникацијата меѓу комшиката и србинот додека овој бил во србија а оваа тука, како реагирале родителите на комшиката кога дознале за се и останати детаљи од кои ќе те поштедам.

Е сега по секоја машка логика јас требаше некаде на 10-тата минута да се исклучам и да ја буљам во цицки или слично, ама јас решив да ја ислушам. Неса, ти не си свесна со каков жар ја раскажуваше приказната, како очите и светеа еве и сега како пред мене да ја гледам баш на тој разговор. За нејзе комшиката беше хероина на приказната жена која жртвувала се за љубов, напуштила пет годишна врска, се испокарала па смирила па оделила од фамилијата за да оди да живее у непознато странство, храброст за драматичен животен преокрет од 180 степени и тоа за толку кратко време. Така она размислуваше, нејзината психа ја идолизираше комшиката, и да не бев јас малце поспецифичен ќе ме убедеше и мене.

А еве јас како размишљав. Неколку прашања одма си ги поставив сам на себе но не и на бившата, од проста причина што не сакав да ја прекинувам или потсеќам додека ги отвора картите и несвесно ми открива мене многу од таа навидум проста и досадна приказна. Пред се што правиме со тој 5 годишниот? Онака 5 години си вложувал во врска и сега ти иде девојка ти и ти вика-Извини јас си најдов поасална прилика за мене, ај чао кој те ебе. Добро сигурно не му рекла вака, женско како женско ќе го ублажи тоа, ама поентата е буквално таа, јас не сакам финти, скриени трошоци и дипломатски брусења. Втора работа, чим ти си толку импресионирана од комшика ти и тоа што го направила, чим уште од мала и сеуште ја гледаш како ајде може и малце претерано кажано идол, дали тоа значи дека утре и ти нема да го направиш истото, со тоа што 5 годишниот ќе бидам кој друг ако не јас?
Секако овие прашања не и ги поставив. Ако и ги поставев, ќе се свестеше и наредниот пат ќе стануваше се попретпазлива што и како ми кажува, а мене секако тоа не ми оди во прилог, јас сакам да ја знам вистинската она а не како што сака да се претстави во најдобро светло.

Друго глупо машко или ќе ја гледаше во цицки, или ако е од тие потолерантните ќе ја ислушаше до крај и ќе беше разубеден дека тука збориме за некоја храбра жена, све за љубав до бола, борец, идеал бла, бла бла а не за кучка од најтежок калибар и секако ороспија.

После тој момент јас веќе знаев дека тогашната ми сегашна дека наскоро ќе ми стане бивша. Мене не ми треба профил на девојка која размислува така. И секако беше прашање на време, иако поводот беше сосем трет како и секогаш, демек убиле србин на босанска свадба.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.163
Апсолутна тортура и кринџ. Мислиш не беше кринџ на пример да ја слушам дамнешната ми бивша како збори за комшика и нејзина како се омажила за некој Србин, место само да ја буљам у цицки? Беше. Ама ја слушав и се испостави дека тоа е многу битна лекција. Повеќе ако те интересира тука:
Најситната работа може да биде најгласен аларм за нешто, може многу да открие така и овој твојот случај

Досегашното моето искуство ми кажало дека при избор треба доста внимателно, но нормално не до таа мера за цел живот да останиме сами.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.653
Поени од реакции
12.968
но нормално не до таа мера за цел живот да останиме сами.
Овој став е by far the single most important причина зошто луѓе се заебуваат при изборот на девојка-дечко/сопруг-сопруга. Подетално за таа тема ако те интересира тука:

Ова можеме да го поделиме на два фактора: внатрешни и надворешни.

Во внатрешни се сите оние кои зависат од самата личност и кои во главно ги наброја авторот на темава во воведот од постот. Тие се генерално јасни и зависат од личност до личност и тука нема што да се задржувам. Само да додадам на тоа дека има луѓе кои намерно сакаат да бидат сами од лични прични.

Ќе се задржам на надворешните фактори, оние што не зависат од самата индивидуа. Тука, во Македонија, има неколку заебанци кои влијаат на ова прашање на самотијата.

Прво, проблемот е што самиот пристап е умешност а не дефинирани параметри. Нема конкретен патерн, формула, не е наука, не е нива па си знаеш дека ако сакаш да ти роди треба да ја изораш убаво, да посадиш семе, да ја наводенуваш, да употребиш инсектициди и останато. Може уште вечер дур одиш на роденден кај на братучед ти девојка му да улета некоја нејзина другарка да ти тргне комуникација и да завршиш во брак со деца, со слики на Инстаграм со хаштагови #сонцемамино, #chillinginpolihrono, #withmylove, а си тргнал на роденден на кој не си ни сакал да отидеш, него онака ај чест да направам, пола саат, една пијачка и бегам. Од друга страна можеш да се утепаш од пуштање на сва и свашта и многу тешко да оди. Многу варијабли се во игра, да се најдеш на правото место во правото време, да го погодиш местото, да ти се допадне на тоа место некоја девојка, ти да и се допаднеш на неа, да е сингл, да е расположена баш тогаш, други коцки да се наредат. Многу работи се оставени на коинциденција, на среќа.

Втората заебанција е што нема конкретен пазар за оваа работа. Ок, сингл си. Што сега? Од кај почнуваш со решавање на проблемот? За разлика од порано, Интернетот ја врши улогата на медијатор, на пазар помеѓу понудата и побарувачката. Посебно социјалните мрежи служат како посредници. Главниот проблем тука е што нема селекција и филтрација, па така на Тиндер e преполно со мажи-манијачишта, на Фејсбук исто така, напалени куртони кои пуштаат барања за пријателство и коментираат на се што има дупка. Но и да го тргнеме тоа на страна. На мрежите немаш како да стигнеш до преференци на тоа што го бараш. Не можеш да филтрираш-барам дечко од 25 до 30 години, со икс ипсилон физички и карактерни особини и Инстаграм да ти филтрира по key words и да те поврзе баш со такви профили. На запад има разни сајтови специјализирани за тоа, па има speed dating како концепт, па има тематски вечери во некои локали каде што се движат сингл луѓе или има локали познати по тоа дека излегуваат сингл луѓе што бараат некој итн.

Трето, кафичи, клубови, барови на запад се традиционално и под дефолт места каде што одиш да запознаваш луѓе. Кај нас не функционира тој модел, објаснето подетално тука:


Четврто, како старееш ти се намалуваат изворите од каде што црпиш познанства. Додека си средно/факултет знаеш милион луѓе, онаа, другарка и на онаа, прва братучедка на другарка и на онаа, се правеле кафани, седенки, друженки, еден ќе викне уште 2-3 тројца па секој со секого ќе се упознае ќе размени Фејсбук, телефон итн... Па ќе падне некоја мувачица, некоја посериозна врска, па ќе раскинете, па ќе упознаеш на колега од факултет друга другарка, па со неа некое време и се така. Движење има постојано, другарување и запознавање има што се вика на дневна основа. Е сега ако си имал среќа во тој период да налеташ на нешто што ти одговарало на тебе и си живеете хепи евер афтер, тогаш супер. Ама, ако не е тоа случајот, како минува време, кругот на луѓе се редуцира, се вработуваш, единствените нови луѓе кои ги упознаваш се колегите, другарите ти се мажат/женат, имаат деца и се намалуваат луѓето со кои се гледаш, а се намалува и времето на колку пати се гледаш и со тие малкумина. Изворите еден по еден си одат, тешко наоѓаш човек за на концерт да ти прави друштво од 2 саати а камо ли нешто друго.

Горе долу ова се надворешните фактори во македонското општество што влијаат на факторот-сингл.

Ако имаш среќа негде попатно да најдеш тоа што ти треба, се супер. Проблемот настанува кога нема да најдеш.

Очајот е многу моќно чувство. Очајот од бидување сам нарочито. Ако не си еден од среќните избраници ти остануваат две опции:
1. Избор на каков-таков партнер
2. Помирување и избор да останеш сам

Слободно можам да кажам дека ултратешкото мнозинство ја одбира првата опција. До сега во мојот adult живот сум бил на некаде 20-тина и нешто свадби. Дали за 2-3 вака неутрално од страна би кажал дека тие луѓе се компатибилни и треба да се во брак. Во главите на останатите се случува следново сценарио. Влегува полека во триести, за жени ова посебно важи, затоа ќе го земам од аспект на жена иако во голема мера важи и за мажи, само што тие не до толку катаклизмично реагираат на тоа. Сите другарки и се мажени и веќе почнуваат да раѓаат. Косата и побелува, се фарба сега веќе од што "мора" за разлика од порано кога и се експериментирало и сакала да си проба фризури. Желбата за мајчинство притиска, стравот дека ќе остане сама ствара анксиозност. Четирите фактори од погоре не и ја олеснуваат работата. Одеднаш, по некоја случајност се запознава со некој. Не е тоа што и одговара на нејзин personality. На помлади години сигурно би рекла не. Ама сега условите се поочајни. Па женско како женско направената одлука мора да си ја "израционализира" за да може мирно да спие. Па не е така лош, ќе го засакам/ќе ме засака, ќе се смени со тек на време (не се менува со тек на време), ај кога ќе родам и ќе стане татко (ни тогаш), абе судбина е не знаеш каков ќе ти се падне, нема идеално. Како мори како ќе ти се "падне"? Што е ова лото 7/39, гледам супер бинго, томбола?

Врската барала труд и работа, компромиси, откажувања. Булшит. Која и да ја одбереш на рандом освен ако не е тотална лудача ќе бара труд и работа. Во тој случај единствен критериум што треба да го бараш е да ти го дига. Компромиси правиш секој ден, на работа со колеги и претпоставени, со комшиите од куќен совет во зграда, со Мара од шалтер за издавање пасоши оти мораш за да си извадиш на време документи. Некои луѓе ти се пријатни, некои неутрални, некои органски не можеш да ги трпиш, ама тоа е работата и егзистенција, тоа се комшии со кои мора да решаваш секојдневни заебанции, тоа е Мара од шалтер преку која мора да поминеш ако сакаш пасош. Ако истото треба и со партнерот, тури му курот на животот. Идеално нема, ама ако анализирам повеќето од браковите што ги знам се непотребно тупење на самите себе и другиот, трејд оф кој го направиле да не останат сами. И ги разбирам. Другиот избор е да му раскине. Ако му раскине, ја чека ситуацијата и заебанциите од погре. Треба да бара нов дечко, па каков ќе биде, па дали воопшто ќе го најде, може сингл да остане многу подолго време, што тогаш, што ако ја фати менопауза во меѓувреме? Ај тие од Скопје пак, замисли да си од Пехчево, колку опциите ти се сведени на минимум и колку пута 100 станува покомплицирана целата приказна? И баш затоа ја голташ кнедлата и влегуваш во врска, врска во која е и мнозинството.

Кога разубедував еден другар да не продолжи со една која мислев дека не е за него, одговорот му беше-"Ама со сите е така. Еве види го Перо, на пиво не може да го викнеме без да му одобри жена му. Види го Трајче, он работи, жена му ескивира, стално кога ќе и се спомне тоа прашање, дава одговор дека деца чувала дека имала ова и она, милион изговори само за да не пушти CV негде, а уствари не и се работи и овој пизди по цели денови по дома оти цел финансиски товар е на него. Види го Станко итн, итн..." Муабетот ми е поимањето на врските кај средностатистичниот фиромјанин е-Така е секаде, жена/маж е, тоа му/и е работа-да те нервира и сите имаат големи проблеми. И тоа е аксиоматски прифатено како универзална вистина. Е после имаш швалерации, разводи, избегавање на идење дома, расправии и тотални себекастрења до точка до која другар што не те видел некое време не може да препознае каков човек си станал, само што проблемот е што ти не си ја направил промената за да бидеш посреќен. Ти си ја направил за да не бидеш сам. Со гомна ќе се мачкаш, само да не останеш сам. Е до толку е моќен очајот и стравот од бидување несингл кај фиромецот, па и не само кај него.

Самотијата е тешко положение за справување. Ептен тешко е да се навикнеш на тоа, а уште многу потешко е да научиш да уживаш во неа. Ама па затоа има една голема предност. Ако ти тргне со самотијата, помали се шансите да згрешиш во избор на партнер. Тогаш, ќе влегуваш во врска само ако со личноста со која сакаш да влезеш во врска ти е поубаво отколку што ти е убаво и сам. Тогаш ќе си поставуваш логички прашања како-И сега ми е топ, дали со Трјанка ми е уште поарно? Дали си го задржав идентитетот откога сум со неа? Дали имаме слични интереси и допирни точки? Дали расправиите и недоразбирањата се минимални и тотатално подносливи? Дали трампата сам/несам вредеше? Ако научиш да уживаш во самотијата, без проблем можеш да раскинеш лоша врска, затоа што се враќаш пак на истата самотија во која пливаш супер. Нема што да те плаши, нема што да те очајува, нема да донесеш лоша одлука поради емотивно стање. А тоа е можеби и најбитното нешто што го научив во животот-Не се носат важни животни одлуки под емотивен набој. Па дури и емотивниот набој да е предизвикан од среќа и еуфорија додека цел си хај после најбољиот блоуџаб што некогаш си го имал. Особено не тогаш.

На крајот сепак е личен избор. Избираш да си сам/а отколку дај што даш или избираш дај шта даш само да не си сам/а. Легитимни се и двата избора. Лошото кај вториот избор е што обично иде со лагата кон себе и другите дека-Тоа е љубовта на мојот живот. Не е точно. Прво не постои такво нешто како-Љубовта на мојот живот. Во животот постојат само личности кои ти се помалку или повеќе компатибилни. Дури и ептен да се наредат коцките и да си најдеш ептен погоден некој можеш ли со гаранција да кажеш дека во Сиднеј, Сантијаго или Јоханесбург нема некој со кој би ти било и многу многу подобро. Ни шансите дека во радиус од 100 километра сигурно има уште барем неколкумина со кои повеќе би си одговарала од овој до тебе што е сега не се мали. Проблемот, барем во денешницата е што нема како да дојдеш до нив поради горепишаното. Нема да се сретнете, тоа е најверојатната опција.

Ама понекогаш, ретко, се дешаваат и такви чуда, а како последица на нив се створуваат и вакви прекраснотии од песни:и тука:Да надополнам неколку работи од ланскиот пост. Момци, ако сте фини дечки, влегувате во 30-ти и одеднаш почнуваат некои девојки на таа возраст да се интересираат за вас, не сте станале одеднаш поубави или поинтересни или похаризматични. Во главно тоа е објаснето тука
Нешто слично како и со муабетот со бившите. Ги знаете оние момци што влегуваат во френдзоната, што ги имаше на мемиња по 9гаг, редит медит? Сум видел како излегуваат од френдзоната и конечно ја добвиаат жеснката што им се свиѓа. Ама во 30-ти години. Од кога она се изнаживеала, изнаебала со се што сакала а понекогаш и не сакала. Он секогаш стоел тука како златна резерва, и сите планови да пропаднат и ниеден асален да не се најде Перо е барем фин ќе ме гледа како кралица и барем од таа страна сум обезбедена. Дечки кога ќе дојдете на 30-ти, не се изненадувајте ако девојки на кои порано сте им се пуштале и не ве ебавале почнуваат да ве контактираат. Женско не заборава кој бил заинтересиран за неа низ годините и откако ќе се изнаужива, ќе проба да чукне на врати на кои има најголема статистичка веројатност за отварање. И исто како и со бившите, максимална внимателност ако се најдете во таква ситуација, не дозволувајте да и бидете шлагот на тортата во нејзиниот љубовен живот, хепи ендот што го сака или што може и го нејќе, но со кој мора да се помири. Посебно ќе го приметите тоа, ако почнува да нафрла мубает на теми брак, прво од околу и демек случајно а после и се поинтезивно. Немојте да мислите дека вас ве избрала затоа што вие сте љубовта на нејзиниот живот. Објаснето во пасусот со економската логика на функционирање на жените тука

Јас тоа го нарекувам Форест Гамп ефект. Спојлер алерт за понатаму. За тие што не го гледале во филмот Форест Гамп кој е лице со пречки во менталниот развој цел живот ја сака Џени од моментот кога ја упознава во основно. Во меѓувреме Џени го френдзонира, оди у хипи атеобудистички живот се дрогира, се ебава и во еден таков момент на очај, изфиксана, изебана од некоја н-та бараба, решава да скокне од балконот на барабата и да заврши со се. И дури е веќе качена на гелендер пред да скокне и текнува дека има еден идиот што секогаш ќе ја прифати и сака и после се, му иде на Форест Гамп го жени и му раѓа дете. Секако во филмот тоа е претставено романтично, се удира на емотивен ефект за нас како публика да ни се стоплат срцата и да кажеме-Ооо душички љубовта на крајот победува и си го наоѓа патот. Но ако го погледнеме тоа рационално без нашминканите сценски ефекти и романтики останува заклучокот дека Форест Гамп е стварно идиот. Не дозволувајте да ви се случи Форест Гамп ефектот, не бидете идиоти, кога ќе влезете во 30-ти и ако почнат да ви се случуваат вакви некои работи, внимателно.

Да се вратам на главното прашање на темата. Пак ќе се повторам-Ако сакате да си ги зголемите шансите дека нема да завршите со погрешен човек, научете се да живеете сами, да сте си доволни сами. Ако го победите очајот и стравот од самотија, ќе ставите полесно крај на сите лоши врски кои ќе ви се појават на патот. Работите ќе ги рационализирате, ќе анализирате дали со Перо, Трајче, Станка, Златка ви е убаво затоа што сте компатибилни и имате слични погледи и насоки или само затоа што ти се испразнети ташаците па другото и не е толку битно. Од друга страна ако ви остане тој страв и очај во поголемиот процент вината за лошиот избор паѓа на вас. Со каков год идиот или опајдара да сте биле, вие не сте знаеле да направите избор, не сте ја процениле ситуацијата добро, не сте одвоиле време објективно да анализирате што у ствари ви се случува во врската. Од тие причини мислам дека прашањето е погрешно и води во многу погрешна насока. Да си сам е дефолтниот моуд на постоење, не можеш (во секој момент) да бираш дали ќе бидеш со некого, ама затоа секогаш можеш да одбереш да бидеш сам. Се раѓаш сам, умираш сам. Вистинското прашање што треба да си го поставите не е "Зошто сте сами" туку "Зошто сте во врска/брак"?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
886
Поени од реакции
2.083
Само да се надоврзам на ова. Момци, ако сакате да бидете последната станица на љубавниот живот на ваква некоја (не Агда лично де), слободно. Мој совет е да бегате од ваквите, освен строго за ебење. Неретко ваквите на фините дечки ќе им глумат лудило, Ааа на курва ли ти личам јас, тоа не правам во секс, кур немам видено во живот, ќе се молите за еден блоу џаб во месецот додека ИтаЉанци и Срби ја полнеле во шупак на Закинтос.

Нема да заборавам една епизода од Сексот и Градот кога Саманта беше на дејт и ептен и се допадна типот како целина не само за клецање. И позади Кери раскажува дека тоа бил единствен прв дејт на Саманта кога не го викнала типот после дејтот да дојде кај неа во стан (за да се ебат за тие што нема да сфатат од прва). Ако и пристапиш на девојка како сељак и ако и фатиш око, ќе ја ебеш за брзо време и ќе биде максимално перверзна со тебе. Ако друг и пристапи на истата со нормален, цивилизиран, културен пристап и ако и тој и фати око ќе му глуми првин лудило, часна сестра, она само за озбилна врска се интересира и слично, фак бојс и сељаци кај неа не проаѓаат.

Со таква ќе имаш јако ебење. Таквите не се мериџ материјал. Освен ако не ви е проблем да ви се случи синдромот Зоки Кичеец.

Ако е некој Зоки Кичеец толку глуп да не гледа шо жена зима, ако му е.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.653
Поени од реакции
12.968
Ако е некој Зоки Кичеец толку глуп да не гледа шо жена зима, ако му е.
Знаеш како викаат-Да не ти дојде на глава. Иначе и јас знам да кажам "ако му е" за некои случаеви, ама обично ако се работи за гнасни луѓе. Има премногу прекрасни глупи (или ајде нискоинтелигентни) луѓе, посебно на пример ако одиш по руралните краеви низ источна Северна Македонија :D . Последната ракија ќе ја испие со тебе, ќе ти даде кревет да преспиеш, ќе те пречека како роден брат. Три на квадрат дека е 9, 20 години да му го објаснуваш нема да сфати. А има и друг момент. Машки природно заглупуваат под дејство на мирис на пичка. Баш вчера со форумџии го правевме муабетот, има случаи интелектуалци, генијалци, доктори на науки, да бидат заклани и утепани (финансиски, ментално, емотивно) од треторазредни атрактивни сељанки со 2.5 грама мозок. Тоа е вагиналната магија, колку сакаш мисли си ти дека си паметен, кога и свршаваш на цицки мислиш дека пред тебе е божицата што ќе те воскресне од мртвите. Мажи знаат да се екстремно глупи створења кога се заљубени, колку и да се паметни во нормални услови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom