Најголеми грешки во врска со љубовта

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Уште една грешка која ќе ја воведам... Никогаш да не ги инволвирате родителите премногу во вашата врска, да бидат упатени во се, да го знаат секој детал...
Само полесен начин до уште една многу голема грешка.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
лесно е да се добие нешто, тешко е да се задржи
најголемата грешка е монотоноста во врската, не дозволувајте никогаш врската да ви стане рутина...
 
H

^HITMAN^

Гостин
Човек не знае што има додека не го загуби она што го има. Кај мене досега, така беше. Летав во воздух и се занесував до максимум, изневерував и не почитував а на крај губитникот бев единствено јас.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Човек не знае што има додека не го загуби она што го има. Кај мене досега, така беше. Летав во воздух и се занесував до максимум, изневерував и не почитував а на крај губитникот бев единствено јас.
Ахххх нешто слично.. и јас си играв со едно девојче порано... те сакам те несакам па чекај вака така онака.. на крај наравно губитникот бев ја.. се сврте тркалото нагло ало касно беше после за се.. после ебење нема каење...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.668
Поени од реакции
21.737
Како што ветив на една друга тема, а бидејќи не можев да ја најдам онаа со најголемите грешки што ги прават прават мажите ќе пишам тука. Како што многу пати имам напишано, во љубовниот дел од машко-женските односи, мажите се тие што ги прават поголемите грешки.
Овој пост ќе биде сумација од повеќе мои постови кои сум ги пишувал на оваа тема предимствено тука
http://forum.kajgana.com/threads/Мажите-преферираат-глупави-жени.60909/page-22

тука http://forum.kajgana.com/threads/Какво-однесување-ги-привлекува-жените-или-sussaro-style-против-Шкорпион-style.65163/

тука http://forum.kajgana.com/threads/Како-да-се-освои-и-задржи-женското-внимание.66010/page-26#post-5659932

тука http://forum.kajgana.com/threads/Како-би-реагирале-кога-ќе-дознаете-дека-бившата-девојка-спиела-со-друг-И-тоа-од-нејзе.65975/page-4#post-5611044

и тука http://forum.kajgana.com/threads/Вистинска-љубов-постои-ли-Како-би-ја-познале.2477/page-8

Значи одиме, кои се најголемите машки грешки и зошто се прават?

Илузијата на сопственост

Фаќаш девојка и се заодувате. После некое време, обично се неколку месеци, во твојата психа се створува нереална илузија дека девојката е твоја сопственост. Бидејќи има секакви идиоти да се дообјаснам, под тоа не подразбирам робинка или покорна следбеничка, туку кај тебе се раѓа слика дека ти полагаш привилегија на ексклузивитет како љубовник и дека нејзиното внимание, нејзината љубовна посветеност и секако нејзините цицки, гз, пичка се твои. Ти знаеш дека не се, но тоа сознание со тек на време го ставаш во некој подрум на мозокот.
Тоа е исто како некој упаљач што денес сте го купиле. Денес знаете дека е на масата во дневна затоа што таму го оставивте. Утре мислите дека е некаде во кујна затоа што палевте плинско. За 3-4 дена тотално го заборавате упаљачот, се присеќавате на него само ако некој ве потсети и се што знаете е дека-Упаљач има тука некаде во куќава. И тогаш доаѓа денот кога упаљачот стварно ви затребува, а немате алтернатива друга во моментот. Почнувате да го барате очајно насекаде, но залудно. Заклучувате дека тој упаљач никогаш не ни постоел, а и да постоел, загубен е засекогаш.
Она никогаш нема да биде твоја, туку само своја. Правото на чии раце освен нејзините ќе и ги месат цицките е само нејзино. Ако таа сака да ти го даде ексклузивитетот, ќе ти го даде, а не ти да си го земаш тоа право како здраво за готово. А жена како жена нема да ти го даде тој ексклузивитет, само секако тоа ти нема да го знаеш, а она дефинитивно нема тоа да ти го каже. А кога ќе го дознаете тоа на потешкиот начин, почнуваат патетиките и глупостите. Наравоучение-Ако сте пушач и несоничар секогаш памтете каде ви е упаљачот. Ако сте со девојка, исто е како да сте во изнајмен стан. Сопственоста е привремена и во секој момент променлива по желба на сопственикот. Дополнително четиво за оваа потточка http://forum.kajgana.com/threads/Нов-почеток.66277/#post-5645305

Мојата е 1 во 1000

На некои машки им се јасни како одат работите. Секако има тука градски деца кои биле и на улицата и ги знаат законите. Ама машко има лоша тенденција на заљубување и пристрасност кога ќе фати женска. Па следи онаа вечна реченица-Абе знам ја што змии се, ама мојата не е таква, да видиш само како ме сака, не ме нервира, не ми се качува на глава, не се расправа за глупости. Мојата е 1 во 1000, 1 во милион. Да се разбереме една работа. Постојат такви ретки женски примероци 1 во 1000. Шансите баш твојата да е таква е колку што е и шансата на Перо комшијата да е таква или на Стојче колегата од работа. А тие шанси се, well you guessed it right, 1 во 1000. Колку и ТИ ДА МИСЛИШ дека твојата е посебна, на крај на ден ти си глупо заљубено машко а она е жена. Во казината the house always wins, а во љубовта жената. Да не биде после онаа легендарна песна од Д Далтонс-Ти си една у иљаду а ја у тебе иљаду и први, је је иљаду и први



Само сељанките сакаат сељаци

Овој аргумент најчесто го употребуваат жените, а мажите наседнуваат на тоа. Демек оние простине глупи сељанки што се фарбаат плави и гледаат Езел се палат на сељаци, они се курвите, ороспиите, кога Сусаро пишува мисли на нив, но тоа не значи дека треба да се генерализира и да ги земаме баш нив како претставнички на цел женски пол.
Ок, жените мрднаа од мртва точка не викам не. Почнуваат да се образуваат, да се опаметуваат, да сфаќаат дека не треба цело време како чавки да гракаат глупости, почнуваат да стануваат експерти во своја бранша и да имаат општа култура за светот околу нив. Под светот околу нив не подразбирам разбирање за новата фарба за коса на Шварцкоп и Хенкел или новата програма во Бершка и Каљопе. Ова се сеуште baby steps, со надеж дека ова темпо ќе продолжи и понатаму, иако се секако далеку од она ниво на дискусија што на пример се случуваше на форумов на темите како Трансхуманизам, Масони, 5-те докази на Тома Аквински итн...
Но да се разбереме една работа, нејзината магистерска титула не ја менува нејзината ментална конституција како жена. Баш напротив сум кажал и неколку пати, токму оние кои се попаметните се многу посклони кон ороспијашење и други превари, па дури и не се кријат како што прават сељанките. Обично по некој си автоматизам а малце прочита нешто плус во животот и стекне образование одма ги фаќа некој (про)либерал-феминистички идеал-Јас сум самостална единка, мене не ми треба маж да ми кажува што да правам, мое тело-моја одлука, ќе се ебам со кого сакам, кога сакам, како сакам, кој мисли поинаку е заостаната машка балканска мачо свиња.
Оние ''поуметничките души'' дури и го возвишуваат тој момент. Преку разновидното телесното истражуање на внатрешната сексуалност се остварува едно возвишение поврзано со целото наше битите и внатрешна енергија, каде што оргазмот добива и една космичка димензија. А, пази ама толкување? Во прост превод-Си се ебакам на велико и убаво ми е. Ама друго е кога сето тоа ќе ти се нашминка и издроби за ти да го сркнеш, а ти го сркаш за да не бидеш прост, заостанат.
Да децо, во денешно време се што не се поклопува со женските ороспијашки настројенија е окарактеризирано како заостанато и идиотско. Страшно е што и машките паѓаат на овие финти-Што е битно со колку била, битно сега е со мене, Ја пуштам да оди ако стварно била моја ќе ми се врати и слични глупости кои се адекватни на автоупуцавање во колено.
Паметна, глупа, сељанка, софистицирана, кафекуварка или ректорка на универзитет во сржта на женската среќа е мажот или поточно кажано мажите, затоа што еден никогаш не е доста. Сто пати сум кажал дај и го на жена целиот свет, сите пари, цела моќ и власт, под услов ниедно машко никаде и никогаш да нема интерес за неа и таа многу бргу ќе пропадне. Телесно и духовно. Образовнието не ја прави жената-нежена. Основата и темелите се тие, катовите може да се надрградуваат, фасадата да се менува.


Погрешна логика на реципроцитет

Ама сум ја гледал како кинеска краљица, 5 години влакно не и фалеше, у сите тешки моменти и се најдов, никогаш за ништо не беше навредена, повредена, душата и ја дадов и на крај фрли се во вода и отиде со сељакот.
Децо, најбитната работа што треба да ја запамтите за жените е-ТИЕ НЕ ФУНКЦИНОИРААТ ПО МАШКА ЛОГИКА. Ти како машко се водиш по тој принцип на чест, достоинство, почит. Ако ти помогнал-помогни му, ако ти се нашол во тешко-најди му се во тешко, ако те цени како другар без разлика кој си, што си, колку пари си имал или немал во џебот-цени го и ти така. Машките што одстапуваат од тој принцип ги викаме педери, жените кои отстапуваат од тој принцип ги викаме едноставно-жени. Постоеше еден ритуал кај едно ако не се лажам афричко племе-Ако не рипнеш врзан со јаже од околу 10 метра висина, ти немаш право да се наречеш маж. Секој маж таму тоа го осеќа како должност да го направи, и како срам ако не го направи. Тебе како Македонец тој ритуал ти значи колки и ситуацијата во Северна Кореа. Епа се што си вложил во таа врска, за нив е Северна Кореа. Не се чуди зошто е тоа така, како може да се такви итн... Едноставно се такви, прифати го тоа како факт и постави се соодветно на ситуацијата. Втор пат ако се заебеш на иста логика значи си глуп. Подоцна ќе анализираме по кои принципи се водат тие.
--- надополнето: 4 септември 2013 во 17:19 ---
Не разбирањето на економската логика на функционирање на жените

Вие работите во некоја фирма и земате 200 евра плата. Ви се јавува друга фирма и ви вика да одите кај нив и ќе ви даде 600 евра плата. Што ќе направите? Ќе одите кај втората фирма нормално. Е сега замислете дека првата фирма била супер коректна со вас, сте имале супер колеги и претпоставени, биле полни со разбирање ако нешто сте отсуствувале поради приватни причини итн... Би ја прифатиле втората понуда? Тука си правите калкулации-Абе да беа 50-100 евра па да размисли човек дали да остане, ама за 600 евра што има да се мислам. Нормално вие ќе се испоздравите најкултурно, ќе им земете бројчиња на сите, ќе се изнагушкате дури и изнаплачете последниот ден. Приказнава ви е јасна нели? Или сте ја доживеале, или некој ваш близок ја дожиеал, добро може не со толку драстични разлики во плати ама сепак не е нешто што не се случува и тоа често.

Епа како тогаш не ви е јасно кога девојката ве напушта и покрај тоа што сте биле максимално најдобар со неа? Затоа жените се поуспешни на поле љубов од мажите. Затоа што тие се водат строго по економска логика и бизнис, штитејќи си го единствено сопствениот интерес. Додека снесува кокошката јајца, чувај ја. После тоа заколи ја изеди се што може од неа, и земи друга кокошка.
Една и единствена причина зошто е она со тебе е затоа што сеуште го има интересот. Е сега тука малку се замрсуваат работите. Интересот не значи дека е строго финансиски иако многу често е. Знаете вие некој богат што не ебел одамна, и не само тоа, знаете ли некој што не ебел разноврсно? Меѓутоа не значи дека постои само финансиски интерес. Познавам девојка којашто имаше дечко чиишто татко беше професор на факултетот каде што таа студираше и секако му раскина бргу по дипломирањето. Ако тука некој му текне да се запраша-Па добро кај и е образот, одговорот е-Го нема. Ако и надаље се чудиш зошто го нема наврати се на примерот на афричкото племе погоре. Интересот може да биде и забава. Жени имаат различни тригери пример: да си интересен, хумористичен, дружељубив, таинствен, интелигентен, заеднички интерес за планинарење и слично. Ама еден ден ќе те знае. Еден ден она ќе те знае доволно. Ти ќе станеш превидлив, дури и ако си по правило непредвидлив токму твојата непредвидливост е предвидлива. Еден ден ти веќе не можеш да бидеш посмешен, поинтересен, подружељубив, потаинствен, поинтелигентен од она колку што си. Еден ден може ќе осиромашиш, она ќе заврши факултет. И ништо од ова да не биде, еден ден ќе се појави подобра конкуренција од тебе. И да не биде подобра конкуренција од тебе, и да биде многу, најмногу полоша, барем е нов, непознат, интересен. И тука ти си готов. Тука си сјебан, тука џабе ти е се. Единственото нешто што може да те извади во ситуацијата е твојот непокор. Што е тоа ќе објаснам во следниот пасус. Да се разбереме жените на 3 дена кратат нокти па прават надградба на истите, кратат коса па пак ја пуштаат на истото ниво, ја фарбаат, па ја префарбуваат, купуваат нови штикли иако дома имаат 20 пара од кои 10 никогаш не ги облекле. Ако ги прашаш зошто одговорот секогаш е ист само со различни варијации на истиот-Досадно ми беше; Малце да сменам; Си станав досадна сама на себе; Монотоно беше се тоа па тоа...
Ти не си ништо поразлично. Ти си нивната коса, нивните нокти, нивните штикли. Ти си само алат, чеканот со која она ги кове клинците. А кога ќе ти се скрши или трајно отапе чеканот го фрлаш и купуваш нов. Не плачеш по него, немаш чувства за него, го забораваш скоро инстантно после купувањто на друг чекан, а тоа е скоро веднаш од кога ќе го фрлиш стариот, се што максимум можеш да кажеш е-Добар чекан беше, ми заврши многу работа ама толку му беше, одиме нов. Ете тоа си ти во нејзини очи. Ништо повеќе, ништо помалку-алат, средство, помагало во остварувањето на нејзиниот интерес и нивната пријатност на душичката.

АМА ОНА МЕ САКА. Секој ден ми пишува во пораки цуци-буци, рече дека ќе се омажи за мене и дека ќе ми роди деца, сака да биде со мене до крајот на животот.

Не биди глуп. Она МОМЕНТАЛНО е во тој емотивен стадиум на животот кога сака права коса, односно кога сака да има некого на кого ќе му пишува цуци-буци, ******, те сакам. Стањето е менливо како пелена. А што, сакала и брак? Тоа значи дека е во стадиум од животот кога ја притискаат мајчинските инстинкти и сака да си го уозбили животот. За тоа и треба сопруг. Нормално, она си има дефинирано критериуми за сопруг и тоа не може да биде секој. Ама тоа не значи дека и други не ги исполнуваат тие критериуми и дека те сака баш тебе. Ако те сака тебе, ти треба да и бидеш побитен од некое си глупо парче хартија потпишано на матично. Кажи и дека не си спремен уште за брак (но тоа не значи дека не ја сакаш и дека нема никогаш да стапиш во брак) и ќе завршиш како јунакот во приказната на Антоние http://forum.kajgana.com/threads/Феноменот-Раскинување-на-долга-врска-веднаш-започнување-на-нова-врска-и-веднаш-брак.54164/#post-4423212.
Само затоа што ти ги задоволуваш критериумите за брак и дете, затоа што она е во тој стадиум на бракомајчинство, и затоа што се погодило ти да и се најдеш на патот, тоа воопшто не значи дека она тебе те сака или дека ти си посебен за неа. Нејзиното-Те сакам во превод значи, ти исполнуваш голем дел од мојот интерес (но само) во овој даден момент, тука и сега. А утре, утре е нов ден. Жените немаат тврди принципи на раководење. Се е тоа аморфна супстанца, смола на дрво, мед пред шеќересување. Сите нивни правила кои ти мислиш дека ги имаат се со рок на траење. Краток рок на траење. Затоа размислете се пред женување дали цел град не ја возел а ти како најпаметен си нашол да ја регистрираш.

 
L

Luki Junior

Гостин
Илузијата на сопственост

Мојата е 1 во 1000
Само сељанките сакаат сељаци
Погрешна логика на реципроцитет
Не разбирањето на економската логика на функционирање на жените
Оти ного ја тупеш јас ќе се пробам накратко.

Нема маж шо поседува жена.Тава никојпат не е било, ни па ќе биде некојпат.
1 у 1000 е Десанка Шакич.
Сите сакаат сељаци. Особено покултурните и попаметните моми. Сељаците са слабост на сите.
Нема реципроцитет.
Жена без економија и сметки нема. Џабе са маабетите на д'го и широко. ;)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.668
Поени од реакции
21.737
Непокорот како единствен исклучок од економската логика и дефинирањето на успешноста на суптилниот сељачизам

Генералните принципи на женското делување ги дефинираве во претходната точка. Сега да го видиме исклучукот кој е во најблиска можна корелација со одговорот на прашањето зошто сељакот е толку успешен. Многу често кај жените се случува парадокс кој оди контра секоја логика па дури и нивната начелна логика на раководење-економската. Претходната точка појасни зошто она го напуштила дури и оној што бил најдобар со неа. Ама после истата таа фаќа креле и останува со него цел живот. Зошто она го сака него и покрај тоа што он пуши, пие, се дрогира, ја тепа, се коцка, ја малтретира психички и физички и е тотален промашај од сопруг, татко па дури и човек? Кој и е тука интересот и дали воопшто постои? Да и тука постои интерес. И тоа најбитниот после мајчинството. А тоа е духовниот оргазам што се јавува кога она ќе те покори тебе. Се додека ти нејзе не си кажал се, се додека она не извлекла се од тебе, се дур постои и мал дел во тебе кој вика-Ич кур да не те боли за неа, се додека ти уште не си ја поставил на пиедестал, и се додека имаш некаков отпор према неа, се дотогаш она може да биде со тебе. Затоа што најголемата душевна храна за една жена, целта на нејзиното постоење, смислата на нејзиниот живот е да знае дека може да ги покори машките, и нема цена за тоа, нема принцип, правило, начела или закон што нема да ги скрши за да дојде до тоа кога тоа и значи најмногу од се. Ако не те покорила тебе, тоа значи дека си и нанесол тежок пораз со кој таа никогаш нема да се помири се додека не те порази таа тебе. Што мислиш зошто она толку сака да знае како си и те шпионира преку нејзини другари (објаснето во тој постот зошто бившите не се враќаат) и покрај тоа што сте раскинале поодамна и има нов дечко? Затоа што сака да знае дека уште патиш за неа, уште си нејзин, уште си покорен. Се насладуваат на тие моменти како мечките на мед. Кога ти ќе му ја дадеш душата на ѓаволот е тек тогаш си готов. Тука нема спас за тебе. Во тој момент нејзината мисија е исполнета. И како што човек после успешно завршено второ одделение повеќе не се враќа таму, така и ти си тоа второ оделение. Во тој момент она те покорува, и ако и сите други интереси од претходната подточка се исполнети или поминати ти си сејбан како мува во пајажина. Едино ако уште не дипломирала кај факултеот на татко ти може да остане уште некое време со тебе. После тоа-Адиос, нов чекан, ноа надргадба на коса, нови штикли.

Но каде е тука сељакот во приказната и зошто вреди да си сељак? Сељакот е непокорен. На коцкарот коцката му е побитна од неа, на пијаницата алкохолот и кафаната, на наркоманот дрогата. Сељакот е арогнатен, воопшто не е фин и културен со неа и нема намера да биде, туку ич не го боли кур за неа и дури и не пројавува интерес. А тоа е тригерот кај жените. Во нејзината психа се дешава ова-Овој е куртон и идиот, агресија, ароганција, дрскост, безобразност, некултура и сурова нерафинирана сила, што во превод значи добри гени. Плус и не ме ебе 2 посто. Со тоа што не ме ебе 2% мисли дека сум испод негова класа и дека не сум достојна со него. Е сега ќе видиш ти пиле мајчино дали ќе ти биде сеедно од кога јас тебе ќе ти го испушам и од кога ќе молиш за повеќе. Ќе се покориш и ти пред мене, ќе те владеам.
Некогаш жените упсеваат во таа мисија и претвараат уберсељак во маченце и тука пак се навраќаме на стариот чекан и износените штикли, истите правила и процедури владеат и тогаш.
Ама некогаш не успеваат. Он и надаље се коцка, он и надаље се швалериса, он и надаље е истио сељак како што она го запознала, а нејзиното влијание према него е минимимално према никого. Таа потфрлила во своите животни цели и идеали. Но нема да се откаже. Жените се суетни и горди на прашњето на покорност и нема никогаш, никогаш да се откажат од онаа стаза (флиперашки термин) каде што потрфиле. И за таа душевна храна тие ќе скршат и ќе погазат се. Аркан со Цеца, Спенсер Трејси , Фрчко со двете и Маленко со четирите, Камењар со милионте и ти како фин, културен, еманципиран дечко со ниенда и 300 другарки прашувајќи се каде ли згреши со досегашниот ти љубовен живот. Зошто да е со тебе? Ти од старт си наклонет, пројавуваш интерес, сакаш да ти го даде вниманието. Ти уште од старт си покорен. Зошто она да се запишува пак второ? А ти и немаш ништо во тебе што вика-Сега ќе се истепам со цела кафана па ќе те ебам. А што ова е 21 век и сме цивилизирани? А ти сериозно мислиш дека во нивната глава се подмрднати од еволутивната точка? Мислиш дека Фрчко е помал сељак од Вучич само затоа што е професор на факултет и демек слуша џез? Таа што малку повеќе и фача црпката нема да заврши со вториот ама ќе заврши со првиот. Доволно е образована да не го одбере оној класичниот идиот што уплаќа во кладилници и се тепа во кафани, но и доволно е жена за барем и потсвесно да сфати дека сељакот значи опстанок. Затоа изборот е пак сељакот, само оној суптилниот што и прилега на нејзиното ниво. А ако се наоѓаш во недоумица-И да е изборот помеѓу најголемиот сељак и тебе, таа ќе го одбере најголемиот сељак. Ти можеш да бидеш само нејзиното најдобро другарче, најубав, најпаметен, најдобар на свет но не и генетски материјал за пренесување. Затоа што не си сељак. Затоа што си покорлив.

Барање совет за жени од жени

Катастрофална грешка. Жените не се водат од рационални туку од емотивни побуди-Да им биде убаво на ду(нд)шичката. Замисли она те направила магаре и сега ти плаче како магаре за смирување. И нормално другарка ти ќе ти рече-Леле бе колку бевте убави заедно, прости му на девојчето, сигурно се откорнала од плачење, греота е, колку само бевте среќни и убави.
Она не размислува да ти помогне тебе со тоа што ќе ти даде добар совет колку и да боли тоа. Она го сака хепиендот, а неретко свесно или не може и си го брани полот. А ако ти ја отераш девојка ти у курац тоа не е хепиенд, тука ќе има многу тешкотии, многу нервози, многу плачки, многу трескање глави од ѕидот иако тоа по секако е најдоброто решение. А жените сакаат Дизниленд. Она сака се да е во ред и да има мир во светот. Затоа во исфеминизирани и изгејизирани држави како Норвешка затворите им се подобри од Александар Палас и нема поголема казна од колку беше таму 20-30 години затвор иако некои заслужуваат смртна казна со електрична столица. Ама од жалостите, да не страдаат луѓето. И сега замисли на Перо што цела фамилија му ја испоубил некој да гледа како тој некој си сурфа на нет под ер кондишн со триста програми за рехабилитација, си гледа кино, филмови, музика, во услови подобри од многу хотели со 3 ѕвезди. Ете тоа добивате ако слушате совети од жени. Они ќе ти кажат што мислат за да ситуацијата биде како што тие сакаат да биде, а не како што реално е најдобро за тебе.

Мисинтерпретација на емоционални уцени како вистински емоции


Плаче, коси корне, ти пишува дека и е жал? Мислите дека се кае? Think again? Да знам дека на тебе како машко ти е чудно дека некој може во секој момент да заплаче, ама не заборавај дека за нив важат други правила. Они плачат куче скитник ако видат во контењер. Емотивната уцена е позната женска тактика во остварувањето на нивните цели. Не паѓајте на тоа.

Потценување на вагиналната моќ


На една момачка вечер, еден пријател ја кажа може и највистинитата реченица на светот за жените-Што жена може со пичка, маж не може ни со миљон евра. Од раѓање ти како машко си имал многу интереси, цели, замисли, полиња на делување. Си играл фудбал, си читал авто магазини, си се интересирал за НБА лига, подоцна може си сакал да пиеш алкохол, па си гледал политика и вести, па новости во технологијата, таблети, смартфони, интернет и мрежи, игри итн... Кај жените интересот еден и едини е-Мажот и нивната позиција и моќ околу истиот. Сум запознавал многу жени во животот богати, сиромашни, паметни, глупи, убави, неубави. Најсреќни биле оние поуспеншите на тема мажи. Сите други интереси се споредни. Уште од раѓање тие се усовршуваат исклучиво на таа нивна тема и тој нивен интерес. Е сега ако ти еден час неделно си свирел пијано, а комшијата Перо десет на ден, нормално дека Перо ќе свири подобро пијано од тебе. Затоа они знаат подобро да играат на ова поле, целиот свој живот им се основа за да играат на тоа поле. Не можеш на нивни терен да бидеш подобар и попаметен. Но тука има и еден друг фактор од каде што извира нивната моќ-Транспарентноста. Со жена е како да играш покер ама твоите карти да се отворени. Ти како машко си едноставно суштество ти се јаде-јадеш, ако ја сакаш-ја сакаш, ако те изнервира се расправаш, ако ти се чешаат јајца-чешаш јајца. Тоа е твојата суштина, ти не се ни замараш, нити пак ти текнува сега да изиграваш нешто што не си. И го даваш на неа она што толку многу го сака а тоа е можноста детално да те проучи. Откако ќе дознае се што сака да дозне, а ти не знаеш (а мислиш дека знаеш) ништо, тука започнува твојот пораз. Никогаш во ниту една ситуација немојте да потецните ни една жена на тема љубов и љубовни врски. И да си најпаметниот на свет а она најпростата, многу лесно може да те среди. Единствениот услов е само барем малку да имаш симпатии према неа. Цел живот го посветиле во тоа поле за да си ти попаметен. Повеќе за женската моќ тука http://forum.kajgana.com/threads/Како-да-се-освои-и-задржи-женското-внимание.66010/page-26#post-5659932






 
L

Luki Junior

Гостин
Непокорот како единствен исклучок од економската логика и дефинирањето на успешноста на суптилниот сељачизам
Барање совет за жени од жени
Мисинтерпретација на емоционални уцени како вистински емоции
Потценување на вагиналната моќ
За првото има приказна од Цепенков. Еден човек овчар спасил една змија од огин од капините. И оваа му плуунала под јазико за да ги разбира сите јазици на животинките. И така после разбирал секоа животинка шо говорила. Само му кажала змијата, да не кажува на никој оти разбира шо говорат животинките, оти ќе умре. И така разбирал кучиината шо говорат, офците, и така една вечер на мандрата завијале в'ците. Он се ги разбирал: В'ците вијат, “Кучиина, пуштејте не да локнеме топла крв, да апнеме кревко дропче“. Младите кутраци викале “Елајте бе, ќе има и за вас, ќе има и за нас... Елајте елајте“. Имало еден стар Мурџо само кротко р'жал:“Дојдејте, дојдејте, оште два заба имам у вас ќе ги остаам ама крв нема да локнете“. И така цела ноќ. Утрето сабајле овај зима пушката, грмнува кучиината. Жената била на мандрата да му однесе леп, гледа сите млади кутраци истепани, и фанала да му се кара на мажо. Зашо така зашо така пукавица да те фане... И така, минало време, се човеко правил чудни работи. И една работа минала ги сите граници. Одиле на госќе со кобилата и којнчето кај бабата и дедото (мајката и таткото на невестата) и мажо јаајал којнчето, а жената кобилата. И на едно ритче, фанала кубилата да заостанува.. И којнчето фанало да и вика, “ајде мури, шо се влечеш, ај побрзо ќе не стемне!“. На тава кобилата одговорила:“ееее лесно ти е на тебе, ти двујца носеш, ама јас четворујца“. И мажо разбрал оти и кобилата трудна и жената трудна, и застанал и качил жената на којнчето, он се качил на кобилата и распоредил ги три со три. И ваа му се обесила на клепките, аман заман зашо го напри тава. Аман заман зашо. Овај и вика ак ти кажам ќе умрам. Еми умри ама мора да ми кажеш. И се врнале назад и само кавги. И мажо видел не видел, ќе умирал... Спремал си ковчег, дотерал се и легнал ќе умира. И сите животинки плачат дома оти домаќино ќе умира, само петело пејал песна и ич не му дремало. И кучето му викало на петлето: “Абе петле, ега да пукнеш ега, газдата легна да умира, а ти песни пееш, пезвеник. Не те е срам“. И на тава петело одговорил:“Шом е будала нек умира. Јас еден булук жени водам, срцето не си кажувам, он една не мож да воде, и ќе си кажува шо му леже на срцето... Будала... Не земе еден стап да ја иск'ца как шо јас к'цам по кокошките!!!“. Чујува газдата тај маабет, рипнува од кревето, сима суровицата врти удри врти удри врти удри, и викал те за тава те слегнах од кобилата пукавица да те фане.... те затава...
Та и покорноста. Шом се некој покоре 100%, он е исвирена песна. Завршена. Крај. Дај друго дете.

Жена никојпат не може да ти даде совет за друга жена. Само маж може да даде добар совет за друг маж на жена. Жената ако даде совет на машко за друга жена, по автоматизам го губе тај маж (без разлика дали е познаник или другар). А жена, нејќе да губе никојпат и газо мора да и е покриен по некаков начин.

Емоционалната уцена ја тренират од бебиина. Машките можат да праат уцени врз основа на материјални нешта. Ништо повеќе. Секоја жена може слободно да земе докторат за емоционална манипулација. И да, дури и мајките.

А вагиналната моќ? Она ти е нешто како Погонско гориво за Перпеетум Мобиле. :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.668
Поени од реакции
21.737
Презумцијата на невиност

И притоа не мислам на онаа таму долу што се губи со хименот. Оваа е тесно поврзана со горната транспарентност. Значи ако она е со тебе, се е во ред, нема некои страшни заебанции не мора да значи дека се е во ред и треба да се опуштиш. Ти како машко грешиш ако мислиш дека е она транспарентна. Ти на пример ако ја фатиш дека те вара одма инстатно истиот ден ќе ја направиш бељата и проблемот. Не си ти как машко скорен за сплетки, интриги, намештаљки, за педерски финти. Кај машките се знаело, ако треба ќе се истепаат сред кафана на најселски можен начин ама ситуацијата ќе биде решена сега, овде и транспарентно. Кај жена не. Нивната способност за задкулисни игри е толку добра што ти никогаш нема ни да приметиш. Секој ден ќе ти биде убав, сексот најбољи на свет, она најчисто и најискрено ќе те сака, ќе мислиш дека си на 7мо небо и само затоа што надворешно се е во ред, ти ќе си мислиш дека девојќево е максимално невино. А нема ни да почнам да раскажувам колку пати било-Испод мира триста вира. Со жени-Презумција на виновност. Она уште од прв момент е крива додека не се докаже спротивното, а најчесто ќе се докаже. Нормално тоа не значи дека ти треба да бидеш спречен да уживаш во врската и нејзините благодети, да се замараш цело време или па најидиотското да почнеш со љубоморно-опсесивни истапи од типот на кај си, со кого си, титни ми од домашен да знам дека си дома и слично. Олабави се, уживај си, не се секирај, не се замарај. Ама немој да се изненадиш ако те удри нешто јако. А ќе те удри кад тад. Многу помалце ќе те боли ако тоа веќе си го очекувал. А ќе го очекуваш со презумција на виновност.

Не веруј жени која пуши Дрину без филтера

Ова се однесува за сите оние жени кои се малку похаце, што можат да ве тепаат во пиење или на буткање рака, оние што не се лигават, кои имаат машки покрети, кои се малце другачие. Иако на прв покрет делуваат интересно па дури и симпатично, во право е Бора Чорба кога во истоимената песна ќе каже:
Ne veruj zeni koja pusi drinu bez filtera
u torbi nosi puno raznobojnih pilula
i traume iz detinjstva,
24 sata dnevno mrzi citav svet.
Ne veruj zeni sa izgrizenim noktima
cekaces je ispred ordinacija,
u cekaonicama je zabranjeno pusenje,
ona je dozivotno na bolovanju.
Ne veruj zeni koja mrzi taksiste i konobare
i nemoj da je tesis dok place,
to je svakodnevno, normalna pojava
i ti joj ne mozes pomoci.
Ne veruj zeni koja ne skida sminku pre spavanja,
bezi koliko te noge nose,
bezi glavom bez obzira,
bezi i ne okreci se sine.
Ostavi je najboljim prijateljima,
ostavi je medicinskim sestrama
i umornim borcima.
Ostavi je trgovackim putnicima,
ostavi je vojnicima na odsustvu
i srednjoskolcima.







Бргу ќе сфатиш дека тоа нејзино извољевање си влече трауми, кои не сакаш да ти се посерат тебе врз глава.
Но овој постулат важи и за сите оние кои мислат дека се поинакви, различни, нетипични. Не заборавајте Повеќето жени викаат дека не се како повеќето жени
.

Премногу куроболие

Иако тука нема да се задржам многу, ова е можеби најголемата грешка. Во оној момент кога премногу ќе се приврзеш за неа, во истиот таа го приметува тоа. Во истиот момент ти си го папал стапот. Зошто? Објаснето погоре. Но тоа не значи дека треба да се лишиш од девојка, од врска или од жена. Биди со нив, сакај ги, опушти се, дај им малце да те возат, дозволи си среќа во животот. Ама никогаш не излегувај од зоната на комфорот. Никогаш! Сетирај си го мозкот никогаш да не станеш психички зависен од неа, да стане она твоја потреба. Биди вон дометот на отстрел. Ако приметиш дека станува опасно, на првиот момент кога ќе се прашаш-Каде ли вечер, дали стварно е со другарките или ме јебе, како да дознаам, уф колку ме јаде што не знам каде е-во тој момент си излегол од таа зона и граница и алармот треба да ти се уклучи. Направи си да не те боли кур. А за така да си направиш треба сам да си го средиш мозокот со пат автосугетии и црвсти размислувања со челичење на здрава волја и свест. Така од жените ќе ги имаш само убавите работи и моменти.

Носење одлуки под емотивен набој

Многу лоша работа. Да знам дека си 38 години и до сега треба да си женет со деца и дека е она моментално тука каква-таква немаш ни време ни енергија ни живци за друга врска. Ама дали само поради тој твој очај да не останеш сам ќе и дозволиш на кучката да влезе во твојот живот? За да не ти биде мачно сега, да избереше да ти биде мачно после 10 години со разводи, поделби на имоти, заглавен со 2 кредити во банка, старателство во банка итн. Сто пати ќе се покаеш и ќе си кажеш-Подобро цел живот сам него ова пиздарија што ми се дешава сега. Не донесувајте пристрани одлуки и под емотивен набој. Ако си изнервиран изброј до 10, ако си среќен види што прави она кога не си ти во близина, ако си тажен сфати дека ќе бидеш тажен следниве 3-4 месеца за да можеш да си раат цел живот. Ако ти кажала дека сака да има деца со тебе нека не ти лета курето и егото до земја. Од кај знаеш дека веќе не е трудна од некој друг?

Запоставување фамилија или другари поради неа

Аууу колку лоша одлука. Мислиш дека другарите ти љубоморат кога ти кажуваат некои работи за неа? Мислиш дека родените ти родители те мразат па нејќат да си среќен па ти зборат лошо за неа? Епа може ќе дознаеш дека се во право на потешкиот начин. Нормално она нема апла да ти каже да се одалечиш ти од нив за она да те покори целосно. Тоа како и се друго кај нив се прави суптилно. Не можам вечер, вечер сум со другари се гледаме утре, важи? Важи, убаво да си поминеш. И после она нивното педерското ја снемува 5-6 дена демек има нешто гужви а уствари ти се свети. Па ти ќе си кажеш ај да не ја навредам друг пат ќе пазам. И така еднаш ќе откажеш домашен ручек, после тоа ќе го откажеш уште неколку пати и на крај нема ни воопшто да се појавуваш. Шиткање се за пичка е најголемата глупост што можеш да ја направиш. После тоа како ти го тури курот, а ќе ти го, ти ќе останеш сам. Не заборавај во 99% од ситуации другари, фамилија и блиски ти го посакуваат само најдоброто. Она си го посакува само нејзиниот интерес. На кого ќе веруваш? Колку и да звучи едноставно, пак сите се заебуваат на таа финта. Зошто? Поради претходните 2 точки.

Заборавање, негирање и одрекување од грешките (Just because it feels good, doesn't make i right)


Да, можеби сега одобрувате и кимате со глава. Но ќе дојде момент и време кога ќе се откажете од се што сум напишал. Оној момент кога ќе легне врз вас и ќе ги распостеле тие нејзини најубави цицкишта врз тебе како тајланџанките врз Владо Јаневски во спотовите на Ластовица, во тој момент ќе заборавите на се, и на мајка и на татко и на некакви си грешки . Заборав стави на гради ко да е марама. Од после кога ќе помине еуфоријата и првата партија ќе си кажете-Како може ова да не е љубов? Зарем ова што го чувствувам е илузорно како ќебапите што тој ќелавиот ги јадеше во Матрикс? Како може едно вакво најубаво чувство на свет да е погрешно, да е штетно, да е грешно? Не, Сусаро не беше во право. Нека се ебе и он и неговите бивши и неговите грешки. Јас сум на Монт Еверест и ништо на светот не може да ме собори сега, јас ја имам силата (Ѓоко), и сум среќен. А Сусаро е вол.

Секако тоа е ваше демократско право, нема да ви се љутам. Нема ни да ви се љутам кога после одредено време ќе дојдете и ќе кажете дека сепак бев во право. Е тогаш само ќе си го задржам правото на-I told you so.

Епа децо, тоа е тоа

Епа децо, тоа е тоа, најдолгиот мој пост на Кајгана (edit-морам на три дела не ми даде цел сум имал над 18000 карактери), 5 саати пишување и средување со прекини и паузи нормално, 13 страни А4 формат. Ај барем нека ми се исплати трудот со тоа што ќе намалите постови во Љубовни проблеми. И после овој пост ставам мораториум во пишување на постови на тема љубов и секс барем што се тиче оние долгометражните затоа што мислам дека е кажано се. Ви дадов и линкови од другите теми, имате и таму мислења, се е тука на тапет. Едино уште Curious може да го стави тој постот со тој типот што станал фраер и тоа би било се. Секако најавувам дека може да го прекршам ова ветување ако мислам дека има нешто допполнително што да се каже.

Но запамтете, на крај жените се створени само за она што и насловот на овој подфорум-љубов и секс. Да ги мразите нив е исто како да мразите и гладен волк дека ве нападнал во шума. Сакајте ги, гушкајте ги, бакнувајте ги, водете љубов со нив, па зарем има нешто поубаво и послатко од една жена? Жените заслужуваат љубов, како што и добро шише виски заслужува пиење.

Разликата е само што на жена нема залепено бандерола-Конзумирајте одговорно.

За жените, тие најслатки суштества на планетава земја


 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Друга грешка

"Неразделни сме, секој ден се гледаме"

Супер, затоа едниот кога ќе треба да иде негде на некој ден/недела/месец телефоните ќе се утепаат од ѕвонење, профилите по социјалните мрежи под опсада, па паѓаат првите посериозни тестови за длабоката љубов.

Запоставувањето на другите личности/пријатели е редовен фактор во ваквите љубови.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кај отворив јас овде,кај се запустив со овие муабети на Сусаро,(симнувам капа)
а да си свртев на македонски,море и на еврејските партизани,шо убао ќе беше,
но што е тоа е,сега земам годишен одмор за да читам што тој се напишал до сега.
 
M

MIL

Гостин
Najgolema greska u vrska so ljubovta e gleas deka ne ode ne biva gleas greski a si vikas AJ KE BIDE WTF do da bide kaaa veke e bidenoooo isto taka ljubomomorata gleas bolno ljubomorna e a vikas aj ke I pomine izbuvna ednas I je nema veke kaavgi I ete gi pak I se taka u krug I So DA BIDE USTE . KRAJ OD KAROLINA GOCEVa
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
http://okno.mk/node/31316 - поздрав со текстов (прочитајте обавезно) и признајте си дека повеќето луѓе се од интерес ( не само жените ).

И тоа особено се покажува во најпишуваната тема моментално "Другарка на сопругот"(или така нешто) каде уствари повеќето велат дека при стапувањето во брак сите другарства треба да станат заеднички (неинтимни) или во спротивно, да се отфрлат.

Зошто за повеќето луѓе тоа е тоа, логиката им е: имаш жена/маж со кои ги обавуваш сите свои интимни разговори и ствари, а другари/другарки се кога сакаш да одиш на шопинг/утакмица/заедничко излагање (минимум тројца/четворица).
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Кога ќе престанеш да бидеш ТИ на прво место..Кога наместо себе ставаш друга особа да ти биде најважно нешто а сам себе се потценуваш.Е од тој момент почнува да иде све удолу...и треба да се раскине за да се вратиш на свое и сватиш дека само ти и никој друг не е најважан на овој свет..А останатите драги луѓе идат после тебе,секогаш.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom