Зошто девојките кога имаат ПМС се нервозни и депресивни?

Дали сте неподносливи кога имате ПМС


  • Вкупно гласачи
    116

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Ja poso ne vodam evidencija koa mi doaga, ne ni osekam koa mi doslo :) zatoa ne sum ama IC opasna za okolinata...sve si tece po najnormalen red :)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
B u S a V напиша:
Auuuu ova ne sum go znael!!
Poubavo da ja trpis 4-5 dena nego da zivees so "MRTOV KONj"!!!!

...sekako "besna kobila" e bolja od "mrtov konj" se slagam i ja so mislenjevo tvoe ...:tv:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Бидејќи им дозволувате да бидат.
го имав ова и порано спомнато
Во Непал, жените кога имаат добиено ги ставаат во кафези заедно со живината и стоката.
Притоа се навредувани, затоа што се гнасни.
Сега таму луѓето интуитивно приметиле, дека жена во ПМС не е за комуникација и дека најдобро е да биде отстранета.
Кај нас се збеснати, затоа што ги тинтрате:)

Линк
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па немора да ги тинтраат, едноставно кога ќе приметиш дека ја има фатено ПМС, ја оставаш на само нека си се среди, за тоа време ти си бркаш други поинтересни работи.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Во нормални околности сакам се да ми е под конец дури и пенкалото си го знае местото, а во тој период уште повеќе мора да се има ред. Многу ми е лошо, имам вртоглавици ама терам по свое и како некој друг да збори место мене:pos2: чудно, тогаш ни јас самата не се препознавам и се ме нервира. Ама тоа трае само еден ден, после се си е во нормала, сепак пенкалото пак си го знае местото:pos2:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Нема играње со хормони....Работата е да се знае кога доаѓа овој период и да се сузбива на некој начин а не да загрозуваш се околу тебе со некаква "причина"
Ме нервираат жените кои се ваѓаат за своите глупости со оваа појава...Недорасната работа
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...ako zenite koa imaat PMS reagiraat taka kako sto reagiraat nekoja pomalce nekoja povishe, neli mislite deka e toa poveke odraz na baranjeto extra vnimanie od zenska strana vo tie momenti...kako i sto obichno sakaat zenite da kazat...i da chustvuvaat, jas mislam deka togash se chustvuvat pokrieni za site nekoi raboti koi ustvari gi machat u vrskite i nesmejat da gi povtoruvaat stalno pa togash se vadat na toa...podsvesno de poradi hormonalen disbalans...?

...inache ne mi se verue deka bash togash zbesnuvaat bez kontrola kako sto napishale poveketo od PMS-kite...poshtoznaeme deka idam zeni i na rabota koa imaat dobieno, e sea tamu nesmee mnogu da se galami poradi toa sto imaat dobieno, pa koa ke dojat na nivni teren se ponashaat...stvarno bezveze rabota...hahahaaaaaa


...by the way...chestito moderatorsvo...golema da rastesh...do admin da doturkash...zasto te biva, a za brishkite ne se sekiraj ich-naviknat sum jas, samo ti da si srekna bejb...:)
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Јас пак не се однесувам различно, исто ми е. А знам дека има девојки кои се ремет кога имаат ПМС и ги жалам, веројатно им е многу тешко.

едит: примеров од Никола :tapp:
 

Таа

Утро
Член од
22 јуни 2008
Мислења
118
Поени од реакции
6
И јас никогаш на себе не сум приметила некоја којзнае колкава промена за време на циклус, можеби сосема малку нервоза, но депресија никако. Нервозна сум само доколку некој стварно ме изнервира, во нормални услови можеби ќе премолчам, но во "црвени" услови ја манифестирам со некој пискот.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Бидејќи читале во тин шема или космополитен дека може така да се однесуваат.
Се е пропаганда.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
затоа што тогаш најмногу лудуваат хормоните, е сега акј секаоја женска е различно кај некоја повеќе изразено, дури и кај тие што патат од синдромот ПМДС некогаш симпотмите знаат да бидат помалку изразени а некогаж повеќе се е работа на хормони!


Бидејќи читале во тин шема или космополитен дека може така да се однесуваат.
Се е пропаганда.

инаку не е пропаганда навистина женската ( онаа која пати од тој сингродм ПМС) има голема мака ти биејќи си машко затоа незнаш и мислиш е пропаганда! научно и медицински е докажано :)

...ako zenite koa imaat PMS reagiraat taka kako sto reagiraat nekoja pomalce nekoja povishe, neli mislite deka e toa poveke odraz na baranjeto extra vnimanie od zenska strana vo tie momenti...kako i sto obichno sakaat zenite da kazat...i da chustvuvaat, jas mislam deka togash se chustvuvat pokrieni za site nekoi raboti koi ustvari gi machat u vrskite i nesmejat da gi povtoruvaat stalno pa togash se vadat na toa...podsvesno de poradi hormonalen disbalans...?

...inache ne mi se verue deka bash togash zbesnuvaat bez kontrola kako sto napishale poveketo od PMS-kite...poshtoznaeme deka idam zeni i na rabota koa imaat dobieno, e sea tamu nesmee mnogu da se galami poradi toa sto imaat dobieno, pa koa ke dojat na nivni teren se ponashaat...stvarno bezveze rabota...hahahaaaaaa


...by the way...chestito moderatorsvo...golema da rastesh...do admin da doturkash...zasto te biva, a za brishkite ne se sekiraj ich-naviknat sum jas, samo ti da si srekna bejb...:)

жената во тој период навистина бара екстра внимание биејќи е чувствителна и се може да ја расплаче, буквално се ан неа е осетливо дури и кожата на допир сее... така да ништо не е глума или оправдание за нешто!


на пример јас имам ужасни ПМС сите симптоми на број ги имама ( психички и физички промени ) во тој период ужасно се осеќам, ама ете има месеци кга е тоа многу понагасено има месеци кога не е!
 
А

Александра Д.

Гостин
Или се смеам, или плачам. Како некое Емо сум. Многу бурно реагирам, скокам, едноставно си ги искажувам емоциите преку своето тело, не знам зошто е така.
Да, почесто се нервирам, всушност се нервирам само кога сум во псм..
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Па ретко чувствувам поголеми промени..
За разлика од повеќето што ги прочитав дека јадат многу благо итн .. итн..
Јас Во уста не ставам храна и имам болки во стомакот и многу често се разплачувам за глупости. А некогаш и онака само одеднаш почнувам да плачам Тогаш имам многу негативна енергија која едвај ја трошам.
Најчесто почнувам да играм да скокам да возам ролерки на кеј да се дерам на сестра ми ама ме трпи она знае шо се дешава со мене.
Се обидувам да бидам по смирена

Дури и ми се има случено да плачам цел ден за роденден затоа што бев во тој период!
Хаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom