Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување
W

wicked_1

Гостин
Затоа што мора да верува во нешто.. да поклони верба во „нешто“, „таму некаде“, сеприсутно и омнипотентно, имагинарно или физички опипливо, што ќе му пружи сигурност за несигурноста и стравовите што ги има.....
Ova go pisam veke pola saat. Fala sho go napisha na kirilica moze vaka e popregledno.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Која ти е поентата на ова, си мериме на кој му е подолг со тоа кој е постар? Дај не биди толку passive-aggressive.
Ти потегна прашање на години.
И пак ти велам, сега не мислиш на смртта пошто ти е умот на 100 други младешки работи, на 70 или 80 години единствено што можеш да мислиш е крајот. Уште ти е рано, можеш многу работи да поченш од почеток, имаш алтернативи шо како кога да правиш, имаш време.....
На 80 поинаку ќе мислиш, ни на секс ни на филмови ни на музика, ни каде со друштво. Ќе пазиш на притисок, шеќер, срце, холестероли.. да не паднеш и скршиш некоја коска, и дали навистина дојде крајот? дали сите радости глупости надежи, спомени ќе згаснат со тебе... можи тогаш ќе си речеш “белки постои нешто после.... не е ваљда ова целата смисла на живот....“
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Затоа што мора да верува во нешто.. да поклони верба во „нешто“, „таму некаде“, сеприсутно и омнипотентно, имагинарно или физички опипливо, што ќе му пружи сигурност за несигурноста и стравовите што ги има.....
Најчесто јас сакам да фантазирам за совршен партнер, таму некаде, сеприсутен и омнипотентен, секогаш надвор од мојот дофат.

Тапа е коа си сингл.[DOUBLEPOST=1408541772][/DOUBLEPOST]
Ти потегна прашање на години.
И пак ти велам, сега не мислиш на смртта пошто ти е умот на 100 други младешки работи, на 70 или 80 години единствено што можеш да мислиш е крајот. Уште ти е рано, можеш многу работи да поченш од почеток, имаш алтернативи шо како кога да правиш, имаш време.....
На 80 поинаку ќе мислиш, ни на секс ни на филмови ни на музика, ни каде со друштво. Ќе пазиш на притисок, шеќер, срце, холестероли.. да не паднеш и скршиш некоја коска, и дали навистина дојде крајот? дали сите радости глупости надежи, спомени ќе згаснат со тебе... можи тогаш ќе си речеш “белки постои нешто после.... не е ваљда ова целата смисла на живот....“
Свесен сум за тоа, многу добро, не од прва рака, али живеам со дедо ми, просведочив менување од верник во неверник и назад преку 30 пати во задњите негови 3 години исполнети со крвни слики и тестови за рак.

Ovoj @RogerBacon gi naprai site frki, ne izvadi site nadvor od kontekst. @turvior ke potvrdi.
Можеби, но барем неговиот username има bacon во него. :cuc:
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Најчесто јас сакам да фантазирам за совршен партнер, таму некаде, сеприсутен и омнипотентен, секогаш надвор од мојот дофат.

Тапа е коа си сингл.[DOUBLEPOST=1408541772][/DOUBLEPOST]

Свесен сум за тоа, многу добро, не од прва рака, али живеам со дедо ми, просведочив менување од верник во неверник и назад преку 30 пати во задњите негови 3 години исполнети со крвни слики и тестови за рак.



Можеби, но барем неговиот username има bacon во него. :cuc:
Дабоме... и токму тоа е коренот на религијата... неприсутното во потребата за присутно...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.614
Поени од реакции
31.821
Како те вадам од контекст?
Напротив, мислам дека комплетно ти реплицирав соодветно.

Никој не може. Али сега за сега е непотребна хипотеза.
Jaс никаде не спомнав верба во наука, спомнав селективно и пристрасно одбирање на работите кои ги земаме како точни. Науката работи со веројатност, и муабетот ми беше не треба да се тапаниме дека ја имаме вистината на наша страна, додека онаа другата ја негираме, пошто крај краева вистината е највисока форма на субјективен одраз од објективна реалност.
То ми беше главната мисла во постот, чунки науката од една страна си постои за да кроз динамиката негира некои работи, потврди некои работи, отпотврди некои потврдени работи, и сето тоа низ играта на истражувањето и користењето соодветни методи.

Како за пример еве сам размисли колку пати додека си читкал и истражувал некоја област, умот шашма ти се праел од теории, докажувања, побивања кои отвараат ито како нови прашања на кои некогаш успешно се потфрла и се нема одговор (освен доколку се задоволиме со некој успат читањето). Зошто медот има таков интересен пад? :)

@4NHK0 ај само размисли кои уметнички дела имаат најголема тежина и значење, кои откритија исто и чекам одговор за да видиме една поинаква димензија, башка онаа црната :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Свесен сум за тоа, многу добро, не од прва рака, али живеам со дедо ми, просведочив менување од верник во неверник и назад преку 30 пати во задњите негови 3 години исполнети со крвни слики и тестови за рак.
друго е прва рака, то со дедоти е втора рака, тој си беше прва.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
друго е прва рака, то со дедоти е втора рака, тој си беше прва.
Не реков дека е исто, само кажав дека знам на што целиш. Не го имам искусено, ама го знам феноменот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не реков дека е исто, само кажав дека знам на што целиш. Не го имам искусено, ама го знам феноменот.
во 70 десетите беа популарни благи еротски филмови во СФРЈ “Вруче жваке, сладолед од лимуна,...“, и 3-4 недели пред да дојде филмот стоеа плакатите пред киното “ НАСКОРО... и так а некоја слика или фотка од сцена од филм која асоцира на секс... и пули еден мој ознат во плакато пули пули пули... и едно време вели ... А бе сексот е уба работа... Од кај знаеш бе Љупчо??, еми така велат луѓето.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Не реков дека е исто, само кажав дека знам на што целиш. Не го имам искусено, ама го знам феноменот.
Види брат.. не мислам дека тука има нешто као „прва рака“ - „втора рака“, во смисла, дека мора лично да го искусиш она „надоаѓањето на смртта“ па ете да побуди нешто верничко у тебе, или неверничко - да се откажеш со помирување дека „ете тука е крајот“...

Мој најдобар другар почина пред 5 години од мозочен удар, а не беше верник во религиска смисла на зборот. Едноставно го стрефи и тоа е тоа, немал ни шанса да се оптеретува со такви прашања ниту па да се соочува со „стравот од смртта“...

Друго, другар еден, непосредно по него, па се самоуби, едноставно му штукна нешто во глава дека тоа треба да го направи и толку.. остави типот некое си проштално писмо ни „Г“ од „Господ“ и ни „В“ од „Верба“...

Нема правила.. се е до личното искуство и до образованието низ животот како ќе те научи и доведе до ситуација да размислуваш за „стравот и ближењето на смртта“ па преку тоа и за „вербата во нешто таму некаде - од другата страна“, па како такво да биде круцијално за „опстојување на религијата“....

Напротив, религијата, по својата онтолошка природа ( и единствена природа) не го носи во себе исклучиво факторот смрт..... денес имаш низа други социјални феномени кои и тоа како можат да се наречат „религија“ т.е. нео-религија, само затоа што во себе ги носат онтолошките карактеристики на историскиот и општествен поим „религија“.... И нормално, придонесуваат за опстојување на „Религијата“ како таква..
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Затоа што полесно може да се фати Религија отколку ХИВ.
Се пренесува преку:
- родители, баби, дедовци (вистина е внучко да му веруваш на дедо)
- медиуми (интернет, печатени медиуми, телевизија па и „јасновидни“ медиуми)
- опкружувањето
- образованието

До ден денес не можам да им објаснам на моите дека не ми е православието во крвта туку тоа е пренесувана вербална работа од колено на колено...
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Едно е јасно грешникот кој нема намера да се откаже од гревот,секогаш ќе бара оправдание и причина дека Бог не постои,оти така му е полесно да тоне во гревот.Латекс Бурка имево ме потсеќа на некој си геј фетиш ништо лично мислам.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Едно е јасно грешникот кој нема намера да се откаже од гревот,секогаш ќе бара оправдание и причина дека Бог не постои,оти така му е полесно да тоне во гревот.Латекс Бурка имево ме потсеќа на некој си геј фетиш ништо лично мислам.
A koj e toj grev? I bajdawej sto ustvari e toa grev?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom