Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
B0nus....
За навредување на челнови се добива бан..ова ти е последна опомена..
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од exlexmk
а Бог=Алах , Алах = Бог

точно ли е вака ?
Tocno taka e ....

No ovie Ateisti stvarno ponekogas me naterat da se smejem.
Citat po nekoj red od kuran i od bibla , i odma kazuvat deka imam argumenti. Koj nema nikakva veza so toa sto pisuva.
Dokolku naucnicite ucile cel zivot i na kraj priznavat deka ima semocen Allah ili Bog.

Sega sakam da objasnam, i zasekokas veke da se znae.
I ne odite vo toa deka Allah dj.sh e na Muslimanite a Bog e na Hristianite.
Bog e na site ili Allah e na site bez razlika Muslimani ili Hristijani.
Toa e samo prevod na jazici.
Ne postojat dve bogovi koji Muslimanite se klanjat na Allah, ili Hristianite na Bog.
Nego, Allahu Ekber ili Bog e eden.
Site religiji se klanjat na istiot Allah ili Bog, samo so ponekoi razlicni veruvanja.
Osim budistite koj veruvat na Buda koj ja graduvat so svoi race nasekade gi ima. Zatoa ni Hristianite niti Muslimanite niti Evreite priznavat kako vera Budizmot. Toa e samo ideologija na samiot covek.

A za imeto na Bog ili Allah dj.sh e samo prevod na jazici.
Arapski - Allah
Makedonski- Bog
Albanski- Zot
Turski- Allah,Tanri,Mevlan,
Nemacki- Got
Engleski- God
Francuski- Dieux
Italianski- Dio
Spanjollski- Dios
itn..... itn.....................................
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
lol
Од кога Исус е семоќен бе? Ја мислев дека само Бог е семоќен :(
А ти изледа си..Исус,Бог е едно една власт Исус е син Божји Бог му дал моќ и тој да владее со светот.Кога не знаеш не збори подобро прашај во прашална форма реченица отколку Билдаш само./
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
A za imeto na Bog ili Allah dj.sh e samo prevod na jazici.
Arapski - Allah
Makedonski- Bog
Albanski- Zot
Turski- Allah,Tanri,Mevlan,
Nemacki- Got
Engleski- God
Francuski- Dieux
Italianski- Dio
Spanjollski- Dios
itn..... itn.....................................
Vo jazikot na Jezus:

Aramanista se pisuva - Alaahaa ( Se zboruva - Alah ) = Allah.
 
A

ateist

Гостин
Tocno taka e ....

No ovie Ateisti stvarno ponekogas me naterat da se smejem.
Citat po nekoj red od kuran i od bibla , i odma kazuvat deka imam argumenti. Koj nema nikakva veza so toa sto pisuva.
Dokolku naucnicite ucile cel zivot i na kraj priznavat deka ima semocen Allah ili Bog.

Sega sakam da objasnam, i zasekokas veke da se znae.
I ne odite vo toa deka Allah dj.sh e na Muslimanite a Bog e na Hristianite.
Bog e na site ili Allah e na site bez razlika Muslimani ili Hristijani.
Toa e samo prevod na jazici.
Ne postojat dve bogovi koji Muslimanite se klanjat na Allah, ili Hristianite na Bog.
Nego, Allahu Ekber ili Bog e eden.
Site religiji se klanjat na istiot Allah ili Bog, samo so ponekoi razlicni veruvanja.
Osim budistite koj veruvat na Buda koj ja graduvat so svoi race nasekade gi ima. Zatoa ni Hristianite niti Muslimanite niti Evreite priznavat kako vera Budizmot. Toa e samo ideologija na samiot covek.

A za imeto na Bog ili Allah dj.sh e samo prevod na jazici.
Arapski - Allah
Makedonski- Bog
Albanski- Zot
Turski- Allah,Tanri,Mevlan,
Nemacki- Got
Engleski- God
Francuski- Dieux
Italianski- Dio
Spanjollski- Dios
itn..... itn.....................................
јас тука негледам никаков демант на тоа што сум напишал

ако веќе велиш сум извадил од контекст некои реченици од Куранот

само за си докажам мое видување повели објасни го контекстот во кој тие реченици

се напишани Па ако сум згрешил- бил во заблуда или злонамерно подметнал

слободно побиј ги мојте видувања немам ништо против .

А вака ова не се никакви аргументи

Така да јас си останувам на тврдењата и тие остануваат непобиени

.
.
.
епа пишувало БОГ = АЛЛАХ

е ако де ...тоа ама баш ништо не менува

имам тема Претскажаниот пророк Емануил и тема Христос Богот на Слободата

Личноста Исус Христос самиот ГИ ПОТВРДИЛ зборовите на царот Давид кој видел ДВА БОГА ЗНАЧИ ДВА ГОСПОДА.
.
.
ЕВЕ :

Матеј

22:44 ’Му рече Господ на мојот Господ: ‘Седни од Мојата десна страна, додека ги положам Твоите непријатели под Твоите нозе’?

.
.
Марко
12:36 Самиот Давид рече преку Светиот Дух: „Му рече Господ на мојот Господ: „Седи оддесно Мене, додека не ги положам Твоите непријатели за подножје на Твоите нозе.”.
.
Лука
20:42 Зашто самиот Давид вели во свитокот на псалмите: „Му рече Господ на мојот Господ: ‘Седи оддесно Мене,

ГЛЕДАШ ВО ТРИ ЕВАНГЕЛИЈА ИСУС ХРИСТОС ГИ ПОТВДРУВА ЗБОРОВИТЕ НА ДАВИД ДЕКА СЕ ДВА БОГА ДВА ГОСПОДА

СО ТОА ШТО ИСУС ХРИСТОС Е ОД ПОНИЗОК РАНГ И НЕ СЕ СПОРЕДУВА СО ЕДИНИОТ БОГ КОЈ ИМА МОЌ КАКО ШТО ПИШУВА ДА ОЖИВУВА-ВОСКРЕСНУВА
НО НА ИСУС ХРИСТОС ОТСТАПЕНА МУ Е ОГРОМНА МОЌ ДА ИЗВРШИ СЕЛЕКЦИЈА КОЈ Е ПОДОБЕН ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ А КОЈ НЕЕ

Јован:
14:28 Чувте дека ви реков: Одам и ќе ви дојдам. Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е ПОГОЛЕМ од Мене..

..

Дела Ап.
17:31 зашто Бог определил ден, кога ќе му СУДИ праведно на целиот свет - ПРЕКУ Човекот Кого Го определил за тоа; давајќи им на сите уверување со тоа што Го воскресна од мртвите.”.
.
1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,..
.
.
..............................

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

...................................


БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,.

Човек = Личност
Елимелах = Бог е Човек = Личност
Човекот Исус Христос = Богот Исус Христос

евангелие по Јован
20:28 Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
.
ОЧИГЛЕДНО И ВО ИСЛАМ СЕ ПРОПОВЕДА ИСУС ХРИСТОС КАКО ПОСРЕДНИК ИСТО КАКО И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ НЕМА ДИРЕКТЕН ПРИСТАП И ОБРАЌАЊЕ ДО ЕДИНИОТ БОГ ОСВЕН ПРЕКУ ИСУС ХРИСТОС

Ефесјани: 2:18 зашто преку Него, и едните и другите, имаме ПРИСТАП при Таткото во еден Дух.
3:12 во Кого имаме смелост и ПРИСТАП кон Бога, полни со доверба - преку верата во Него..
.
.
.

и во ислам не сте ја разбрале работата исто како и тобоже христијаните
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
јас тука негледам никаков демант на тоа што сум напишал

ако веќе велиш сум извадил од контекст некои реченици од Куранот

само за си докажам мое видување повели објасни го контекстот во кој тие реченици

се напишани Па ако сум згрешил- бил во заблуда или злонамерно подметнал

слободно побиј ги мојте видувања немам ништо против .

А вака ова не се никакви аргументи

Така да јас си останувам на тврдењата и тие остануваат непобиени
Drugar Ateist. Jas ne pobijem tvoite mislenja ili toa sto si mozel da gi razbiras, nego pogresno ako kazuvas argument.
Sega jas ke ti objasnim nesto.
Kuran nikako ne priznava deka isus bil bozji sin.
Nego Isus se priznava vo Islam kako bozji poslanik, nego i toj bil covek.
A kako e roden koga nema tatko ke velis. Toa ima Omer el faruk objasnato.
Jas se izvlekuvam da prevodim sure od kuran zatoa sto: Vo Islam e eden od najgolemite greh Ako prevodis nesto koga ne znaes dobro jazik. Npr jas ne znaem dobro Makedonski. Ili da komentiram Islam bez da sum cital negde ili dobro imam razbran. Nikako ne e dozvoleno sam da postavim svoje mislenje i da kazem deka islam vaka kazuva. Zatoa sto mnogu znacenje moze pogresno da komentiram i da se promeni znacanjeto na Kuranot.
Sega toa sto pisuva vo Biblijata nie mnogu od toa akceptiramo samo i mnogu su promeneti od strana na pisatelite. Znaci original biblija vec ne postoi. Mnogu pravila su promeneti. Eden zbor pomalce ili poveke celata smisla moze da se promeni.
A Kuranot se napisal odma na vremeto na ziveenjeto na Muhammed a:s.
I Nikako ne si mozel da si se promeni. Zagarantirano e. Niti eden zares ne se mozel do deneska da se promeni. Ikao imal takvi nadezi od nekoi strani vo svetot.

i Kako sto veli :
1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,.
.
Ovde kazuva deka Bog e eden i Isus e posrednik... neli ???
A sega :
Матеј
22:44 ’Му рече Господ на мојот Господ: ‘Седни од Мојата десна страна, додека ги положам Твоите непријатели под Твоите нозе’?

Ovde ima druga smisla kako da ima dve Bogovi...neli ???
.
Dokolku jas znaem isto i Biblijata priznava samo eden Bog. No ovde ima mu rece Gospod so smislata (Bog) , Na mojot gospod sto ima smisla (gazda, gospodar sto velimo nie), ...dali gresim.

A ovde si sega dobro korigiral deka: БОГ = АЛЛАХ toa e pravo.
Isus Hristos poslanik Prorok.
Muhammed a.s isto poslanik Prorok.
 
A

ateist

Гостин
Drugar Ateist. Jas ne pobijem tvoite mislenja ili toa sto si mozel da gi razbiras, nego pogresno ako kazuvas argument.
Sega jas ke ti objasnim nesto.
Kuran nikako ne priznava deka isus bil bozji sin.
Nego Isus se priznava vo Islam kako bozji poslanik, nego i toj bil covek.
A kako e roden koga nema tatko ke velis. Toa ima Omer el faruk objasnato.
Jas se izvlekuvam da prevodim sure od kuran zatoa sto: Vo Islam e eden od najgolemite greh Ako prevodis nesto koga ne znaes dobro jazik. Npr jas ne znaem dobro Makedonski. Ili da komentiram Islam bez da sum cital negde ili dobro imam razbran. Nikako ne e dozvoleno sam da postavim svoje mislenje i da kazem deka islam vaka kazuva. Zatoa sto mnogu znacenje moze pogresno da komentiram i da se promeni znacanjeto na Kuranot.
Sega toa sto pisuva vo Biblijata nie mnogu od toa akceptiramo samo i mnogu su promeneti od strana na pisatelite. Znaci original biblija vec ne postoi. Mnogu pravila su promeneti. Eden zbor pomalce ili poveke celata smisla moze da se promeni.
A Kuranot se napisal odma na vremeto na ziveenjeto na Muhammed a:s.
I Nikako ne si mozel da si se promeni. Zagarantirano e. Niti eden zares ne se mozel do deneska da se promeni. Ikao imal takvi nadezi od nekoi strani vo svetot.
библијата воопшто нее променета
ако некој ја менувал па зарем ќе оставел работи кој покасно ќе бидат против него
како што јас сега им ја трескам од глава

нема никаква промена , барем не злонамерна

некој ситни грешки имало ама тоа е должи на не-знањето на преведувачите
денес се исправени

Куранот не бил сменет - велиш
па не е сменет ама нее ниту протолкуван
веќе докажав дека Куранот нее плагијат на библијата туку нејзино дообјаснување
Куранот е контролен механизам при дешифрација на библијата
како помошно средство за контрола дали е точно протолкувана библијата

И БАШ МЕ ЧУДИ КАКО ОД ИСЛАМСКИ ЦЕНТАР ДОСЕГА НЕ ДЕМАНТИРАА НИШТО ОД ОВАА ТЕМА А СЕ ЗНАЕ ДЕКА РЕДОВНО ГО ПРАТАТ ПОДФОРУМ РЕЛИГИЈА
МОЖЕ НЕМААТ АРГУМЕНТИ ?

A ovde si sega dobro korigiral deka: БОГ = АЛЛАХ toa e pravo.
Isus Hristos poslanik Prorok.
Muhammed a.s isto poslanik Prorok.
не ! Исус Христос е Личност НЕМАТЕРИЈАЛНА (така објаснува библија )

во библија пишува дека пророк е биолошкиот човек Емануил

а Личноста Исус Хрстос е Господ ( личноста која ја оформил порокот Емануил)

( види и моја тема претскажаниот Пророк Емануил)
.

.
муслиманите сметааат дека Мухамед е последниот пророк
православие католицизам протестантизам сметаат дека Исус бил последниот пророк
и дека негде прочитале дека нема да има повеќе пророци
..
ШТО НАВИСТИНА КАЖУВА БИБЛИЈАТА

Евангелие по Лука16:16 ”Законот и ПРОРОЦИТЕ беа (минато свршено време ) до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

ЗНАЧИ СТАРОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ СИ ЈА ОДИГРАЛЕ СВОЈАТА УЛОГА
.
.
.

Марко: 6:4 А Исус им рече: „Пророк не е без чест, освен во својот роден крај, и меѓу своите роднини и во својата куќа.” --- ЕВЕ ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ ЗА СЕБЕ СИ КАЖУВА ДЕКА Е ПРОРОК
.
11:32 Но, ако речеме од луѓето?’ Се боеја од народот, зашто сите сметаа дека Јован беше навистина ПРОРОК ..


Лука: 1:76 А ти, младенче, ќе се наречеш ПРОРОК на Сèвишниот, зашто ќе одиш пред Господа, за да Му ги приготвиш Неговите патишта, -- ЕВЕ ДЕКА ЈОВАН БИЛ И ПРОРОК


4:24 Тогаш им рече: „ Вистина ви велам, дека ниеден ПРОРОК не е примен во својата родина.--- ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ (ИСУС ХРИСТОС ) ЗА СЕБЕ

7:16 И страв ги опфати сите, и Го славеа Бога и велеа: „Голем ПРОРОК се јави меѓу нас” и „Бог го посети Својот народ.”
7:26 Туку, што излеговте да видите? Пророк ли? Да, ви велам и повеќе од ПРОРОК!
7:28 Ви велам: меѓу родените од жени никој ПРОРОК не е поголем од Јована;.
.
.
.
ЗНАЧИ ПРВИОТ НОВОЗАВЕТЕН ПРОРОК Е ЈОВАН А ПОТОА (ВТОРИОТ е ) ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ - (ИСУС ХРИСТОС ).
.

ДАЛИ ИМАЛО ДРУГИ ПОТОА ?.
.
Дела апостолски
11:27 Во тие денови ПРОРОЦИ од Ерусалим слегоа во Антиохија.
13:1 Во Антиохиската црква имаше ПРОРОЦИ и учители: Варнава, и Симеон наречен Нигер, па Луциј Киринеец, Манаин, кој беше воспитан заедно со четворовласникот Ирод, и Савле.
15:32 Јуда пак и Сила, кои и самите беа ПРОРОЦИ, ги тешеа и ги утврдуваа браќата со многу зборови..
.

.
ЗНАЧИ СТАРОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ СИ ЈА ОДИГРАЛЕ УЛОГАТА И НА СЦЕНА СТАПИЛЕ

НОВОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
библијата воопшто нее променета
ако некој ја менувал па зарем ќе оставел работи кој покасно ќе бидат против него
како што јас сега им ја трескам од глава

нема никаква промена , барем не злонамерна

некој ситни грешки имало ама тоа е должи на не-знањето на преведувачите
денес се исправени

Куранот не бил сменет - велиш
па не е сменет ама нее ниту протолкуван
веќе докажав дека Куранот нее плагијат на библијата туку нејзино дообјаснување
Куранот е контролен механизам при дешифрација на библијата
како помошно средство за контрола дали е точно протолкувана библијата

И БАШ МЕ ЧУДИ КАКО ОД ИСЛАМСКИ ЦЕНТАР ДОСЕГА НЕ ДЕМАНТИРАА НИШТО ОД ОВАА ТЕМА А СЕ ЗНАЕ ДЕКА РЕДОВНО ГО ПРАТАТ ПОДФОРУМ РЕЛИГИЈА
МОЖЕ НЕМААТ АРГУМЕНТИ ?

не ! Исус Христос е Личност НЕМАТЕРИЈАЛНА (така објаснува библија )

во библија пишува дека пророк е биолошкиот човек Емануил

а Личноста Исус Хрстос е Господ ( личноста која ја оформил порокот Емануил)

( види и моја тема претскажаниот Пророк Емануил)
.

.
муслиманите сметааат дека Мухамед е последниот пророк
православие католицизам протестантизам сметаат дека Исус бил последниот пророк
и дека негде прочитале дека нема да има повеќе пророци
..
ШТО НАВИСТИНА КАЖУВА БИБЛИЈАТА

Евангелие по Лука16:16 ”Законот и ПРОРОЦИТЕ беа (минато свршено време ) до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

ЗНАЧИ СТАРОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ СИ ЈА ОДИГРАЛЕ СВОЈАТА УЛОГА
.
.
.

Марко: 6:4 А Исус им рече: „Пророк не е без чест, освен во својот роден крај, и меѓу своите роднини и во својата куќа.” --- ЕВЕ ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ ЗА СЕБЕ СИ КАЖУВА ДЕКА Е ПРОРОК
.
11:32 Но, ако речеме од луѓето?’ Се боеја од народот, зашто сите сметаа дека Јован беше навистина ПРОРОК ..


Лука: 1:76 А ти, младенче, ќе се наречеш ПРОРОК на Сèвишниот, зашто ќе одиш пред Господа, за да Му ги приготвиш Неговите патишта, -- ЕВЕ ДЕКА ЈОВАН БИЛ И ПРОРОК


4:24 Тогаш им рече: „ Вистина ви велам, дека ниеден ПРОРОК не е примен во својата родина.--- ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ (ИСУС ХРИСТОС ) ЗА СЕБЕ

7:16 И страв ги опфати сите, и Го славеа Бога и велеа: „Голем ПРОРОК се јави меѓу нас” и „Бог го посети Својот народ.”
7:26 Туку, што излеговте да видите? Пророк ли? Да, ви велам и повеќе од ПРОРОК!
7:28 Ви велам: меѓу родените од жени никој ПРОРОК не е поголем од Јована;.
.
.
.
ЗНАЧИ ПРВИОТ НОВОЗАВЕТЕН ПРОРОК Е ЈОВАН А ПОТОА (ВТОРИОТ е ) ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ - (ИСУС ХРИСТОС ).
.

ДАЛИ ИМАЛО ДРУГИ ПОТОА ?.
.
Дела апостолски
11:27 Во тие денови ПРОРОЦИ од Ерусалим слегоа во Антиохија.
13:1 Во Антиохиската црква имаше ПРОРОЦИ и учители: Варнава, и Симеон наречен Нигер, па Луциј Киринеец, Манаин, кој беше воспитан заедно со четворовласникот Ирод, и Савле.
15:32 Јуда пак и Сила, кои и самите беа ПРОРОЦИ, ги тешеа и ги утврдуваа браќата со многу зборови..
.

.
ЗНАЧИ СТАРОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ СИ ЈА ОДИГРАЛЕ УЛОГАТА И НА СЦЕНА СТАПИЛЕ

НОВОЗАВЕТНИТЕ ПРОРОЦИ
СПАМЕР! Не ти се ич јасни постовите само билдаш и билдаш.
 
A

ateist

Гостин
.
Dokolku jas znaem isto i Biblijata priznava samo eden Bog. No ovde ima mu rece Gospod so smislata (Bog) , Na mojot gospod sto ima smisla (gazda, gospodar sto velimo nie), ...dali gresim.
ДА ! ВО ЗАБЛУДА СИ ..РАЗЛИЧНИ ПОИМИ СЕ И РАЗЛИЧНО СЕ УПОТРЕБУВААТ

Плач Еремиин: 1:5 Сега ГОСПОДАРАТ неговите Угнетувачи, непријателите ликуваат: Господ го ражалости заради неговите премногу гревови. Децата му отидоа на заточение пред Угнетувачот.

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите ГОСПОДАРАТ над нив и дека Големците ги Угнетуваат.

Марко: 10:42 Но Исус ги повика при Себе и им рече: „Знаете дека оние, кои се сметаат ( СИ ДАЛЕ ЗА ПРАВО САМИ СЕБЕ ) за владетели на народите - ГОСПОДАРАТ над нив; и дека нивните големци имаат власт над нив.

.
.
.................... ОВА Е БИТНО ..............

Исаија: 26:13 ...ГОСПОДИ, Боже наш, ГОСПОДАРЕА над нас освен Тебе, други ГОСПОДАРИ, но единствено Тебе, Твоето Име, ние ќе споменуваме.
.
..
.
РАЗЛИЧНИ ПОИМИ СЕ

ПО МОЕ ЈАС ГИ НАЈДОВ КАКО :

Бог = Личност - Надмоќна, Супериорна , Интелигентно Супериорна Личност

Господ = Кративност , Креатор , Создавачка Личност

Господар = полагање право на владение , на сопственост или на одлучување за судбината на други луѓе , надредена позиција која на личноста и дава право да одлучува и командува
...
Пословици: 30:23 , и од слугинката, која ќе ја истисне својата Господарка.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islam znaci pokornost na Bozjata volja
musliman e onoj koj e pokoren na bozjata volja
taka da samiot naslov e kontradiktoren!
 
A

ateist

Гостин
Islam znaci pokornost na Bozjata volja
musliman e onoj koj e pokoren na bozjata volja
taka da samiot naslov e kontradiktoren!
знам

затоа и така го ставив насловот

оти испаѓа исламот биле во голема заблуда

куранот не е препис на стариот завет туку има и делови од новиот завет

и

божјата волја како и во новиот завет е : Исус Христос = Аллах
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
знам

затоа и така го ставив насловот

оти испаѓа исламот биле во голема заблуда

куранот не е препис на стариот завет туку има и делови од новиот завет

и

божјата волја како и во новиот завет е : Исус Христос = Аллах

Сакав да ти одговорам и така збунувачкиот текст ,и оооп ова го пишуваш,значи сакаш да кажуваш дека како што вели новиот завет дека Исус е Бог ,тоа и Куранот а.ш го велит?
 
A

ateist

Гостин
Сакав да ти одговорам и така збунувачкиот текст ,и оооп ова го пишуваш,значи сакаш да кажуваш дека како што вели новиот завет дека Исус е Бог ,тоа и Куранот а.ш го велит?
да ! со задача да изврши селекција кој се подобни за вечен живот а кој не се !
Привремено му се дадени огромни ингереции до степен да одлучува за животите на луѓето .

1 Коринтјани: 15:24 Тогаш доаѓа крајот, кога ќе Му го ПРЕДАДЕ Царството на Бог и Таткото; откако ќе ги уништи: секое началство, и секоја власт и сила..
.

.
СО НОВИОТ ЗАВЕТ СЕ БАРА СЕКОЈ ШТО САКА ВЕЧЕН ЖИВОТ ДА СТАНЕ СЛИЧЕН НА ИСУС ХРИСТОС Т.Е ДА ОФОРМИ ИСТА ( ШТО ПОВЕРНО СЛИЧНА ) ЛИЧНОСТ КАКО ШТО Е ИСУС ХРИСТОС

1 Јованово: 3:2 Возљубени, сега сме Божји деца, и уште не се откри што ќе бидеме; но знаеме: кога ќе се открие ќе Му бидеме СЛИЧНИ, зашто ќе Го гледаме Онаков Каков што е.

Колосјани
1:27 на кои Бог сакаше да им јави како е богата славата на оваа тајна меѓу народите: Христос во вас

Галатите
4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се ОФОРМУВА - ОТЕЛОТВОРУВА во вас.-- им се обраќа Павле на Галатите

Бог дал најсигурна гаранција за вечен живот за сите оние кој ќе оформат Личност Исус Христос со тоа ќе станат Синови Божји

Јован: 1:12 А на сите кои Го примија, им даде власт да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име:
1:34 И јас видов и сведочам дека Тој е Божји Син.”

Римјаните
9:8 тоа значи: дека сите деца по тело (биолошко ) не се Божји деца, туку децата на ветувањето се сметаат за потомство.

Лука: 1:35 Ангелот одговори и и рече: „Светиот Дух ќе дојде на тебе и силата на Сèвишниот ќе те осени; затоа Светото кое ќе биде родено од тебе - ќе се нарече (САМ СЕБЕ) Божји Син.

Матеј
5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови Божји!

Јован: 10:34 Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
10:35 Ако ги наречува богови оние, на кои им беше упатено Божјото Слово - а Писмото не може да биде нарушено -( УШТЕ МОЈСЕЈ ГО РЕКОЛ ТОА ДЕКА ЌЕ БИДАТ БОГОВИ)

богови = мало "б "...важи за сите кој ќе оформат Личнос слична на Исус Христос кој е Богот на Слободата Безсуетноста

оти тој врши селекција баш според беЗ-суетноста

суетен човек е Пристрасен човек и таков нема припар до Единиот Бог кој е Љубов

само безсуетен човек може да има пристап

Ефесјани: 2:18 зашто преку Него, и едните и другите, имаме ПРИСТАП при Таткото во еден Дух.
3:12 во Кого имаме смелост и ПРИСТАП кон Бога, полни со доверба - преку верата во Него.

затоа :

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо.

4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше Општо

1 Петрово: 2:21 Зашто за тоа сте повикани, зашто и Христос страдаше за вас и ви остави ПРИМЕР, за да врвите по Неговите СТАПКИ.
ЕВЕ ЈАСНО КАЖУВА ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ ИМА ИСТА-ИЛИ СЛИЧНА ЛИЧНОСТ ИСУС ХРИСТОС
.
.
па така тоа дали е Бог или не накрају крајева и неигра релевантна улога ( СЕ ПОДРАЗБИРА ДЕКА Е БОГ АМА НА БЕЗСУЕТНОСТА И САМИОТ КАЖУВА ДЕКА Е ОД ПОНИЗОК РАНГ ОД ЕДИНИОТ БОГ)

битно е дека Бог се изјаснил дека тоа е Личноста што тој ја одобрува за вечен живот па сите што ќе ја оформат - отелотворат во себе им дал две гаранции за вечен жвот

Лука: 3:22 и Светиот Дух слезе на Него, во телесен облик, како гулаб, и се чу глас од небото: „Ти си Мојот возљубен Син, КОЈ Е ПО МОЈАТА ВОЛЈА .”
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Види апсолутно не си јасен, ми потврдуваш дека Исус е Бог спрема новиот завет -ок се слагам ,исто даваш цитати од Библијата ,и што имаат овие цитати со Куранот? Ако мислиш дека и Чесниот Куран тоа го потврдува (дека Исус е Бог) одма ке те демантирам или дај ајети да видиме за што се работи ама тоа што мислиш не е.

п.с Значи,овие стихови од Библијата како знаеш не важат за муслиманите
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од nihilista
Islam znaci pokornost na Bozjata volja
musliman e onoj koj e pokoren na bozjata volja
taka da samiot naslov e kontradiktoren!
знам

затоа и така го ставив насловот

оти испаѓа исламот биле во голема заблуда

куранот не е препис на стариот завет туку има и делови од новиот завет

и

божјата волја како и во новиот завет е : Исус Христос = Аллах
Vidi ti drugar Ateist.
Sega poarno ke me svatis zosto rekov vie ateistite ponekogas stanuvate mnogu smesni.
Gore znam kazes deka Islam e pokornost na bozjata volja, a naslovot kontra si ja stavil.
Si imas nick Ateist , na druga strana podrzuvas Biblija kako sto tebe odgovara, se trudis da ja objasnis. A na druga strana mislis deka si mocen da korigiras Kurani Kerim.
Jas ti rekov deka Biblijata e mnogu promenet od strana na pisatelite od hiljada godini a ne prevodacite na makedonski. Ne se promeneti eden rec, dve reci nego celata smisla, i se trudile da bide sto polesno za covekot. Nego promeneti se mnogu od strana na matej , luka itd...
Za ovie krivini sto postanale na Biblijata zatoa Bog=Allah ja donese posledniot prorok Muhammed a.s za da ih ispravi ovie vernici so pogresneni objasnenia.

Citaj , citaj , citaj i dobro razberi sve. Eden mesec , tri meseci, tri godina. Pa posle koga ke se vratis ke gi zamolis sigurno Moderatorite ta ti gi izbrisat tvoite Zabludi.

Aj ostani pozdraven.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom