Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Не сакаат да веруваат во вистината. Атеистички се настроени. :lol
 
A

ateist

Гостин
.............. 5 ) ХРИСТОВАТА ИДЕОЛОГИЈА ..................

Сура 34 Себе.... Џуз 22.....ред 31 и 32

ред 31 - Неверниците зборуват "никојпат не ќе веруваме во овој Куран ниту во она што му претходеше " ! - А кога би видел , кога зулумќарите ќе стојат пред Господарот свој како едни на други ќе разговараат , УГНЕТЕНИТЕ ќе им речат на УГНЕТУВАЧИТЕ : " Да не бевте вие ќе верувавме сигурно ! "

ред 32 УГНЕТУВАЧИТЕ ќе им речат на УГНЕТЕНИТЕ :" Ние ли ве попречивме во ПАТОКАЗОТ по веќе Неговото доаѓање до вас ? Но вие самите бевте силници .!".
.
.
Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги УГНЕТУВААТ- Искористуваат- Експлоатираат.

Дела Апостолски : 2:44 А СИТЕ кои ПОВЕРУВАА беа ЗАЕДНО и сè им беше општо- заедничко.

4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо-ЗАЕДНИЧКО .
БИЛА УКИНАТА СУЕТАТА , КАПИТАЛИЗМОТ , ТРЧАЊЕ ТРУПАЊЕ НА ЗЕМСКИ БОГАТСТВА И ЉУБОВ КОН НИВ

13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.
ЧОВЕКОТ ЛИЧНОСТА Е СТАВЕН НА ПРВО МЕСТО ПРЕД ПАРИТЕ И МАТЕРИЈАЛНОТО

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат- ЗЛОУПОТРЕБУВААТ - ОНЕПРАВДУВААТ - ИСКОРИСТУВААТ и ве влечат по судниците ?.

Исаија: 14:12 Како падна од небото Деницо (Бивш Светлоносецу= Ѓаволу -Сатано ), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, УГНЕТУВАЧУ -Експлоататору - Искористувачу на народите?

Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое Користољубие, зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот!”
ХРИСТОВАТА КОМУНИСТИЧКО АНАРХИСТИЧКА АНТИУГНЕТУВАЧКА ИДЕОЛОГИЈА

Е ПОНУДЕНА И ВО КУРАНОТ ..КОЈ САКА-Л ВЕЧЕН ЖИВОТ СО ОВАА ИДЕОЛОГИЈА ГО ДОБИЛ

СЕ ДРУГО НЕ ИСПОЛНИЛО УСЛОВ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ !

Сура 78 Ел - Небе Џуз 30

ред 21 -- Џехенннемот , навистина , е заседа .

ред 22 -- ЗА УГНЕТУВАЧИТЕ - КАПИТАЛИСТИТЕ МЕСТО ЗА ВРАЌАЊЕ .

ред 23 - И ВО ЏЕХЕННЕМОТ ЗА НАВЕК ЌЕ ОСТАНАТ

ред 24 -- и не ќе вкусат ништо ладно ни напивка некаква .

ред 25 -- освен жешка вода смрдлива .

ред 26 -- КАКО " НАГРАДА " СООДВЕТНА.
ред 27 -- Овие , навистина , не се надеваа на Сметката (која треба да ја положат - дадат )

ред 28 -- и ги сметаа за лажни , лажејќи , ајетите Наши .

ЗНАЧИ И КУРАНОТ ЕВЕ ГАРАНТИРА СИГУРЕН ПЕКОЛ ЗА УГНЕТУВАЧИТЕ - КАПИТАЛИСТИТЕ (тука безостаточно ќесе вбројат и нивните поддржувачи , законодавците и Исламот како религија која им обезбедувала спокојно Угнетување -Крадење -Експлоатација на другите луѓе )

ПОТПОЛНО ИСТОТО ГО ГАРАНТИРА И БИБЛИЈАТА
КУРАНОТ И БИБЛИАТА 100 % СЕ СОГЛАСНИ ПО ОВА ПРАШАЊЕ ! .
.
.
Јов: 37:23 Да, не можеме да Го достигнеме Сèдржителот, неизмерлив е во Својата сила и во судот, и во совршенството на правдата, Тој не Угнетува Никого.

Псалм: 71:4 Боже мој, истргај ме од рацете на злотворот, од рацете на силникот и угнетувачот:

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?
.
.
.
КАЗНА ИСТА КАКО ОД КУРАНОТ :

2 Солунјани: 1:9 кои ќе бидат казнети со вечна пропаст далеку од лицето на Господа и од славата на Неговата сила,

НЕ ЌЕ МОЖАТ ДА УМРАТ НО НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ДОБИЈАТ БИОЛОШКИ ТЕЛА !
СМРТТА ЛУКСУЗ ЌЕ ИМ СТАНЕ

Откровение: 9:6 А во тие дни луѓето ќе ја бараат смртта, но нема да ја најдат; ќе сакаат да умрат, но смртта ќе бега од нив..
.
.
.
Сура 93 Ел - Духа Џуз 30

ред 8 -- Нели он те затекна сиромав ? Па , потоа те збогати .

ред 9 -- Ете , затоа , јетим (сираче) НЕ УГНЕТУВАЈ -ЕКСПЛОАТИРАЈ-ИСКОРИСТУВАЈ

БИБЛИЈАТА И КУРАНОТ ЗБОРАТ ЗА ИСТА РАБОТА
.
.
.
:helou: :helou: :helou: :helou: :helou: ДОКАЖАНО !
 
A

ateist

Гостин
Види апсолутно не си јасен, ми потврдуваш дека Исус е Бог спрема новиот завет -ок се слагам ,исто даваш цитати од Библијата ,и што имаат овие цитати со Куранот? Ако мислиш дека и Чесниот Куран тоа го потврдува (дека Исус е Бог) одма ке те демантирам или дај ајети да видиме за што се работи ама тоа што мислиш не е.

п.с Значи,овие стихови од Библијата како знаеш не важат за муслиманите
ако воопшто имаш капацитет да разбереш ова што сега ќе го презентирам :
.
.
.


1) ------------------------------------

Сура 86 Ет - Тарил Џуз 30

ред 1-- колнам во небото и во Деница .

ред 2 -- А знаеш ли што е тоа Деница ?

ред 3 -- Ѕвезда што свети !

ред 4 -- Над секоја душа има и бдеец .




2) ------------------------------------

Откровение: 2:28 И ќе му ја дадам ѕвездата Деница.
22:16 ”Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!”


1 Петрово: 2:25 Зашто скитавте како овци, но сега се вративте при Пастирот и Чуварот на вашите души.



Евангелие по Јован:

10:2 А кој влегува низ вратата пастир е на овците.

10:11 ”Јас Сум Добриот Пастир. Добриот пастир го дава својот живот за овците.

10:14 Јас Сум Добриот Пастир: и ги познавам Моите и Моите Ме познаваат Мене.

10:16 И други овци имам, што не се од овој овчарник; и нив треба да ги доведам, па ќе го слушаат Мојот глас и ќе биде едно стадо и еден Пастир.

Евреите: 13:20 А Бог на мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус,

Откровение: 12:5 И роди машко Дете, син, кој ќе им биде на сите народи Пастир со железно жезло. И нејзиното Дете беше однесено при Бога и при Неговиот престол.
19:15 И од Неговата уста излезе остар меч, за да ги удира со него народите; и Тој ќе им биде Пастир со железна палка; и Тој ќе ја гази кацата на виното на лутиот гнев на Бога Сèмоќниот..
.
.
.
.
.
................ АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС

(ако воопшто имаш капацитет да ги поврзеш и разбереш погоре наведените цитати )

Да беше доволно што има Бог и што дал заповеди не ова не она
тогаш што не се плашеа луѓето од семоќниот?
него мора да има полиција, војска судови закони
за да ги спречат да не праат бељи
па пак праат!
ЕПА МОРА ДА ИМА ВОЈСКИ ПОЛИЦИИ СУДОВИ ОТИ РЕЛИГИИТЕ И РЕЛИГИОЗНИТЕ ГО ЗЛОПОТРЕБУВААТ БОЖЈОТО ИМЕ ЗА СВОЈ ПРИВАТНО КАПИТАЛИСТИЧКИ ИНТЕРЕСИ
(ги заболе и за богови и за заповеди )

1 Тимотеј: 6:10 зашто љубовта кон парите е корен на секакви зла

Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Лука: 16:13 Ниеден слуга не може да им служи на два господара; зашто, или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе се приврзе кон едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да Му служите на Бога и на мамона!”
 
A

ateist

Гостин
Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 45 - О пејгамберу ( МУХАМЕД ), Ние ( Една или Повеќе Личности - ПРВА ПЕРСОНА-И) навистина , те испративме(МНОЖИНА) како сведок , и како радосник и како опоменувач

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ВТОРА ЛИЧНОСТ--се однесува на некој друг вели НЕГОВО) ) и Кон Аллах ( ТРЕТА ЛИЧНОСТ -- имаш сврзник "И "занчи НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРЕТХОДНАТА ЛИЧНОСТ) и кон Светилката што свети ...
.

значи :

еве јас да сум Бог и да му диктирам на Мухамед

од двете реченици испаѓа дека сум рекол :

1)
Ние --- си персирам сам на себе
2)
па велам е со одорение на Него .....а у ствари пак мислам сам на себе си персирам

3)

и велам и кон Аллах е тој таму некој .......и пак мислам сам на себе си персирам

Е ОВА БАРАМ ДА МИ-НИ ГО ОБЈСАНИТЕ !
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА АКО НЕ БИЛО ЈАСНО СЕГА РАЗБРА-ВТЕ ШТО ВЕ ПРАШУВАМ И ШТО ТРЕБА ДА ОБЈАСНИШ-ТЕ ..
.


Сура 112
1. Кажи: “Он е Аллах, Еден е!
2. Аллах - Засолниште.
3. Не роди и не е роден,
4. и никој не Му е рамен!”

Исаија: 46:

5 Со кого би сте Ме споредиле и изедначиле, со кого би сте Ме споредиле, кому Сум му сличен?

9 спомнете си за минатото: Јас Сум Бог, и нема друг Бог, никој не Ми е сличен!

10 Оној Сум, Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало! Јас велам: ‘Мојата одлука ќе се исполни, ќе извршам сè што Ми е по волја.’

11 Од исток ја повикувам грабливата птица, од далечна земја го повикувам човекот на Својот наум. Реков - ќе исполнам, наумив - ќе извршам.

12 Слушајте Ме, вие кои ја губите смелоста и кои сте далеку од победата.

13 Ја приближувам Својата ПОБЕДА , не е веќе далеку, Моето спасение не ќе се забави.

Јован: 16:33 Ова ви го реков, за да имате мир во Мене. Имате неволја во светот; но бидете храбри - Јас го ПОБЕДИВ светот.”


1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,(АЛЛАХ)

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.


МНОГУ Е ЈАСНО ДЕКА И ВО КУРАНОТ СЕ ЗБОРИ ЗА ДВА А МОЖЕБИ И ТРИ БОГА !
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Валлахи, секогаш кога сакам да се опуштам и убаво да се изнасмеам, ги читам постовите на ateist. :pos2::pos2::pos2:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Исламот е единствената сила денес, која може да го избави светот од декаденцијата и пропаста која се промовира од западните држави.
Се разбира потребна е реформација во поглед на поголема слобода на науката, но сржта треба да остане.
Христијанството е преслабо и е покорено низ цела Европа и Русија и ако нешто драстично не се промени во него, не гледам начин како би опстоило.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исламот е единствената сила денес, која може да го избави светот од декаденцијата и пропаста која се промовира од западните држави.
Се разбира потребна е реформација во поглед на поголема слобода на науката, но сржта треба да остане.
Христијанството е преслабо и е покорено низ цела Европа и Русија и ако нешто драстично не се промени во него, не гледам начин како би опстоило.
Postot ti e odlicen no ako edna vera mora nesto vo sebe da promeni eden moj provesor vikase,....papala maca
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Исламот е единствената сила денес, која може да го избави светот од декаденцијата и пропаста која се промовира од западните држави.
Се разбира потребна е реформација во поглед на поголема слобода на науката, но сржта треба да остане.
Христијанството е преслабо и е покорено низ цела Европа и Русија и ако нешто драстично не се промени во него, не гледам начин како би опстоило.
Христијанството не е само во Европа и Русија,една огромна популација во Латинска Америка се едни од најголемите христијански верници и следбеници, како и да е јас не гледам некоја енормна разлика помеѓу исламот и христијанството матрицата е слична само следбениците се по малку различни и на крајот се е сведено на ова да го парафразирам Карлин

Да ти ќе гориш во пеколот или џенемот зошто правиш големи грешки и не веруваш во мене но меѓутоа јас те сакам, те сакам многу и уште повеќе ги сакам твоите пари.
Од некоја неразбирлива причина тој се гледа,тој управува со нашите животи,тој ни го покажува патот до среќата ама никако не може да излезе на крај со парите. Секогаш е шворц и секогаш му требаат пари и тоа многу. ВТФ
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Христијанството не е само во Европа и Русија,една огромна популација во Латинска Америка се едни од најголемите христијански верници и следбеници, како и да е јас не гледам некоја енормна разлика помеѓу исламот и христијанството матрицата е слична само следбениците се по малку различни и на крајот се е сведено на ова да го парафразирам Карлин
Vo sustina nemaat skoro nikakva razlika Islamot i Hristijanstvoto,no toa bi se videlo samo koga ne bi bil iskriven praviot pat
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Vo sustina nemaat skoro nikakva razlika Islamot i Hristijanstvoto,no toa bi se videlo samo koga ne bi bil iskriven praviot pat
Токму така и сите останати религии се во глобала исти сите нивни богови имаат едно нешто заедничко многу се слаби во менаџирање на финансии и во секое време му се неопходни донации од вистинските верници
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Токму така и сите останати религии се во глобала исти сите нивни богови имаат едно нешто заедничко многу се слаби во менаџирање на финансии и во секое време му се неопходни донации од вистинските верници

Tuka si vo pravo....samo na vasata "vera" ne i treba donaci vo vid pari.

Prokletiot sekogas vi e napomos
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Tuka si vo pravo....samo na vasata "vera" ne i treba donaci vo vid pari.

Prokletiot sekogas vi e napomos
Холи крап енд Џисас зарем не бевме сите исти според Бога одма вие верниците ширите дискриминација ,сега да бев јас вистински Рисјанин требаше како Самуил Л Џексон во Палп Фикшн да ти прочитам еден псалм според евангелие на Матеја полн со емпатија. Зарем не гледаш дека каква алатка е за манипулативни интригранти е токму религијата и колку само крвопролевање е направено во нечие име.
Сепак судеќи според никот ти се беспомошен случај и се надевам дека ќе одеш во Џанам ,додека пак јас ако имам среќе ќе се печам во 7-миот круг во меѓувреме ти можеш да си играш преференс во џамија и типкаш на интернет чекаќи некој трудољубив верник да ти ја даде дневницата која ја заработил со тешка мака.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Голема мудрост се крие во оваа исламска изрека:

"РАБОТИ ЗА ОВОЈ СВЕТ КАКО НА НЕГО ВЕЧНО ДА ЖИВЕЕШ, А РАБОТИ ЗА ДРУГИОТ СВЕТ,КАКО УТРЕ ДА УМРЕШ!"

Штулиќ, јадна е таа вера ,идеологија, учење..... која нема да направи синтеза помеѓу погорните работи.

Инаку авторот (кафирот,атеистот сеедно) го утнал насловот на темата, па за мене е сувишно да коментирам на вакви теми.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Исламот е единствената сила денес, која може да го избави светот од декаденцијата и пропаста која се промовира од западните држави.
Се разбира потребна е реформација во поглед на поголема слобода на науката, но сржта треба да остане.
Христијанството е преслабо и е покорено низ цела Европа и Русија и ако нешто драстично не се промени во него, не гледам начин како би опстоило.
СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ на отелотворената Волја БОЖЈА во ИСУС не ја бара силата во себе туку во Мудроста БОЖЈА (ХРИСТОС)!

БОГ е (нај)близу на тие што се слаби! - се вели во Писмото.
И пак се вели: Кога сум слаб, тогаш сум најјак!

Чудесна е Мудроста БОЖЈА (ХРИСТОС), во неа живее БОГ лично!

ХАЛЕЛУЈАХ! :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Голема мудрост се крие во оваа исламска изрека:

"РАБОТИ ЗА ОВОЈ СВЕТ КАКО НА НЕГО ВЕЧНО ДА ЖИВЕЕШ, А РАБОТИ ЗА ДРУГИОТ СВЕТ,КАКО УТРЕ ДА УМРЕШ!"

Штулиќ, јадна е таа вера ,идеологија, учење..... која нема да направи синтеза помеѓу погорните работи.

Инаку авторот (кафирот,атеистот сеедно) го утнал насловот на темата, па за мене е сувишно да коментирам на вакви теми.
Дефинирај ми друг свет ако веќе постои паралелен на овој и јас уште од утре станувам најголем верник и ќе направам се за да уживам во неговите благодети.
Вакви фрази поминуваат во некоја емисија кај Миленко каде има бледа трансцендентална дискусија или пак евентуално во некоја од религиозните институции каде поситителите уживаат да сркаат вакви двосмислени фрази.

Ова вака кажано паушално за другиот свет без никаква аргументација ме остава рамнодушен и е уште само еден доказ за тоа што и погоре го зборував дека религијата е само алатка за цицање на верниците.

Еве како ја гледам јас низ моја призма мудрата порака значи работи колку што можеш во овој свет меѓутоа немој да ме заборавиш и мене да ме посетиш и оставиш некоја паричка зошто во спротивно нема да ги задоволам твоите нискобудни страсти да се дружиш со плавокоси 18-годишни Швеѓанки со големи цицина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom