Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
A

ateist

Гостин
Види апсолутно не си јасен, ми потврдуваш дека Исус е Бог спрема новиот завет -ок се слагам ,исто даваш цитати од Библијата ,и што имаат овие цитати со Куранот? Ако мислиш дека и Чесниот Куран тоа го потврдува (дека Исус е Бог) одма ке те демантирам или дај ајети да видиме за што се работи ама тоа што мислиш не е.

п.с Значи,овие стихови од Библијата како знаеш не важат за муслиманите
ИМА ДРУГ БОГ .....ТАКА СИ ПИШУВА ВО КУРАНОТ !.
.
.
АЛЛАХОВ РОБ = ХРИСТОВ РОБ

Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ПРВА ЛИЧНОСТ ) и Кон Аллах ( ВТОРА ЛИЧНОСТ ) и кон Светилката што свети .
.
.
.

НОВ ЗАВЕТ
Дела Ап.: 3:18 Но, Бог (ПРВА ЛИЧНОСТ ) на тој начин го исполни тоа, што го навестуваше однапред, преку устата на сите пророци: дека Неговиот Христос (ВТОРА ЛИЧНОСТ ) ќе пострада.

Откровение: 11:15 И седмиот ангел затруби, и одекнаа силни гласови на небото, велејќи: „Царствата на светот Му припаднаа на нашиот Господ ( ПРВА ЛИЧНОСТ)и на Неговиот Христос (ВТОРА ЛИЧНОСТ ), и ќе царува во сите векови.”.


Стар Завет
Пословици: 6:23 Зашто заповедта е Светилник, законот е Светлина, опомените на изобличувањата се Пат кон животот;

НОВ ЗАВЕТ

Лука:
11:34 Светило на телото е твоето око. Ако твоето око е бистро - целото твое тело е Осветлено; ако пак е зло, во мрак е и твоето тело.--рекол Исус Христос

1 Коринтјани:
7:22 исто така и оној, кој е повикан како слободен, РОБ е на Христос .

ХРИСТ = АЛЛАХ
АЛЛАХОВ РОБ = ХРИСТОВ РОБ

Дела Ап.
3:23 А секоја душа, која не ќе Го послуша тој Пророк (Емануил), ќе биде истребена од народот.” --- ова уште Мојсеј им наговестил за пророкот Емануил кој оформил Личност Исус - Христос = Аллах

Ateist,zaboraviv da pisam na ova zabeleskava za NAS.
Neznam dali nekogas si cul za PLURAL FORM OUT OF RESPECT.
n.p.r:Odis kaj profesor i mu se obrakas so VIE. Kuranot e sovrseno napisana kniga,no mnogu pati pogresno razbrana(kako na primer ti).Vo samiot kuranot neznam dali si primetil no allah d.z sekogas se obraka vo pluralni oblik OUT OF RESPECT ne zaradi toa sto se rabpti za poveke bogovi.Allah d.z ima jasno naglaseno vo kuranot-Eden i edinstven i nema drug bog osven nego.
Problemot e vo toa sto prevodot na makedonski jazik najblisku sto moze da se prevede.
Golem pozdrav-se nadevam deka odgovoriv na VASITE postovi:smir:
остај бе друже сеа Плурал држ недај.. еве ти пример па дај објасни го

имаш две реченици во куранот како заокружена целина каде се споменуваат ТРИ непознати персони и плус пејгајмерот-пророк кој нели се знае дека е Мухамед
.
.
Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 45 - О пејгамберу ( МУХАМЕД ), Ние ( Една или Повеќе Личности - ПРВА ПЕРСОНА-И) навистина , те испративме(МНОЖИНА) како сведок , и како радосник и како опоменувач

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ВТОРА ЛИЧНОСТ--се однесува на некој друг вели НЕГОВО) ) и Кон Аллах ( ТРЕТА ЛИЧНОСТ -- имаш сврзник "И "занчи НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРЕТХОСНАТА ЛИЧНОСТ) и кон Светилката што свети ..
.
.
значи еве ти конкретен пример кој треба муслиманите да дадете Логично објаснување.
.
.
треба да си ги докажете тврдењата дека
1) цел куран збори само за Еден Бог
2) дека сите тие родови , персирања , лица ..се однесуваат цело времесамо за Еден Бог

СУМ ВИ ДАЛ КОНКРЕТЕН ПРИМЕР !
ПОВЕЛЕТЕ .!
 
A

ateist

Гостин
Ama tie sto ne veruvat ja krsat ova pravila , postanuvat kako sto ti rece, im e vlezena nekade сатаната која го лаже народот и го праќа на погрешен пат.
сеа кој лаже тој бега од одговорите ...лесно е да се лепат етикети

еве оваа тема е баш за тука

значи по втор пат барам- е објаснување на тие ДВЕ РЕЧЕНИЦИ да ми - ни се објаснат

а прашањето беше БИДЕЈЌИ ТВРДИТЕ ДЕКА БОГ ЛИЧНО МУ СЕ ОБРАЌАЛ НА МУХАМЕД
И ДЕКА СИ ПЕРСИРАЛ САМ НА СЕБЕ ЦЕЛО ВРЕМ,Е ВО КУРАНОТ ПА ТАКА ТРЕБА И ДА СВАТИ НЕЛИ СПОРЕД ВАШИ ТВРДЕЊА


.
.
ЕВЕ ПАК :

Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 45 - О пејгамберу ( МУХАМЕД ), Ние ( Една или Повеќе Личности - ПРВА ПЕРСОНА-И) навистина , те испративме(МНОЖИНА) како сведок , и како радосник и како опоменувач

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ВТОРА ЛИЧНОСТ--се однесува на некој друг вели НЕГОВО) ) и Кон Аллах ( ТРЕТА ЛИЧНОСТ -- имаш сврзник "И "занчи НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРЕТХОДНАТА ЛИЧНОСТ) и кон Светилката што свети ...
.

значи :

еве јас да сум Бог и да му диктирам на Мухамед

од двете реченици испаѓа дека сум рекол :

1)
Ние --- си персирам сам на себе
2)
па велам е со одорение на Него .....а у ствари пак мислам сам на себе си персирам

3)

и велам и кон Аллах е тој таму некој .......и пак мислам сам на себе си персирам

Е ОВА БАРАМ ДА МИ-НИ ГО ОБЈСАНИТЕ !
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА АКО НЕ БИЛО ЈАСНО СЕГА РАЗБРА-ВТЕ ШТО ВЕ ПРАШУВАМ И ШТО ТРЕБА ДА ОБЈАСНИШ-ТЕ ..
.
.
.
па и Библијата и Стар и Нов Завет и Исус ГАРАНТИРААТ ДЕКА еден е Бог нема друг
ама го пишува на начин како во Куранот само пообјаснето .

ЕВЕ :

Второзаконие: 6:4 „Чуј, Израелу! Господ е наш Бог, Господ е Еден!

Марко: 12:32 И книжникот Му рече: „Добро, Учителе, кажа според вистината дека Бог е Еден, и нема друг освен Него,

Римјаните: 3:30 зашто е само еден Бог, Кој ќе ги оправда обрезаните по вера и необрезаните преку вера

1 Коринтјани: 8:6 но, ние имаме еден Бог, Татко, од Кого е сè и за Кого сме ние, и еден Господ Исус Христос, преку Кого е сè, и преку Кого сме и ние.

Ефесјани: 4:6 еден Бог и Татко на сите, Кој е над сите, и преку сите и во сите.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,
..
.
.
.
библијата и куранот се согласуваат дека БОГ признава само еден вистински ВЕРНИК
а тоа е АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС
само тој практикува се поклонува на Единиот Бог кој е Бог на Мирот = Безконфликтноста

Галатјани: 3:20 Посредник пак нема таму, каде што е само еден; а Бог е еден.

во Куранот ...Аллах е ПОСРЕДНИК ...............................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ
во библија....Исус христос е ПОСРЕДНИК ....................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ
.

.
1 Тимотеј: 6:16 Кој единствено има бесмртност, живеејќи во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да Го види. Нему чест и вечна сила. Амин!

Јован: 5:26 Зашто како што Таткото има живот во Себе, така Му даде и на Синот да има живот во Себе.
17:2 како што си му дал власт над секое тело, па да му даде на сè - што си Му дал - вечен живот.

ЗНАЧИ ЕВЕ САМИОТ ИСУС =АЛЛАХ ПРИЗНАВА ДЕКА САМ ПО СЕБЕ НЕЕ БЕСМРТЕН
НО Е ЕДИНСТВЕН ВИСТИНСКИ ВЕРНИК - ШАБЛОН КОГО БОГ ГО ОДОБРУВА
.
.
ај повелете објаснете ги тие две реченици !

и не изврдавајте лево десно .....имате или не објаснување !
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
во Куранот ...Аллах е ПОСРЕДНИК ...............................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ
во библија....Исус христос е ПОСРЕДНИК ....................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ

Allah e megu kogo posredink?:pos2::pos2::pos2:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
I ova internetov i kompjuterite shejtanska rabota!
 
A

ateist

Гостин
Allah e megu kogo posredink?
тебе очигледно ем те мрзело да читаш ем сакаш да коментираш
се гледа не си прочитал Куран каде пишува дека е ПОСРЕДНИК еве јас сум нашол а не сум муслиман
не си прочитал никогаш ниту библија

најтрагично не си го прочитал ниту воведот на темава



....................... 4 ) ПРОСТУВАЧ И ПОСРЕДНИК ....

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Allah e megu kogo posredink?
тоа ти како муслиман би требало да го знаеш ама првпат слушаш

затоа гитла ....не те бива ...

остај ги од Исламски Центар секако го пратат подфорумов нека пробаат да дадат

објаснување

Da ne bese religijata ili strah od Boga, sto mislis policijata ili specialnite snagi ke mozea da kontrolirat da ludjevo da ne kradat, da ne lazat,
добро !

значи имаме признание дека и постоењето на Исламот е од исти причини

како и секоја друга религија а тоа е Застрашување на луѓето и со тоа намалување на трошоците на капиталистите и капиталистичката држава за КОНТРОЛА на луѓето .

часно и поштено признание !
 
A

ateist

Гостин
hahaha da da imas pravo samo najgolemite shejtani vlegle na Atesit komjuter.

A jadan on nema Antishejtan program.
Pa ne znae sto zbori.
ЕВЕ ПАК :

Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 45 - О пејгамберу ( МУХАМЕД ), Ние ( Една или Повеќе Личности - ПРВА ПЕРСОНА-И) навистина , те испративме(МНОЖИНА) како сведок , и како радосник и како опоменувач

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ВТОРА ЛИЧНОСТ--се однесува на некој друг вели НЕГОВО) ) и Кон Аллах ( ТРЕТА ЛИЧНОСТ -- имаш сврзник "И "занчи НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРЕТХОДНАТА ЛИЧНОСТ) и кон Светилката што свети ...
.

значи :

еве јас да сум Бог и да му диктирам на Мухамед

од двете реченици испаѓа дека сум рекол :

1)
Ние --- си персирам сам на себе
2)
па велам е со одорение на Него .....а у ствари пак мислам сам на себе си персирам

3)

и велам и кон Аллах е тој таму некој .......и пак мислам сам на себе си персирам

Е ОВА БАРАМ ДА МИ-НИ ГО ОБЈСАНИТЕ !
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА АКО НЕ БИЛО ЈАСНО СЕГА РАЗБРА-ВТЕ ШТО ВЕ ПРАШУВАМ И ШТО ТРЕБА ДА ОБЈАСНИШ-ТЕ ..
.
.
.
па и Библијата и Стар и Нов Завет и Исус ГАРАНТИРААТ ДЕКА еден е Бог нема друг
ама го пишува на начин како во Куранот само пообјаснето .

ЕВЕ :

Второзаконие: 6:4 „Чуј, Израелу! Господ е наш Бог, Господ е Еден!

Марко: 12:32 И книжникот Му рече: „Добро, Учителе, кажа според вистината дека Бог е Еден, и нема друг освен Него,

Римјаните: 3:30 зашто е само еден Бог, Кој ќе ги оправда обрезаните по вера и необрезаните преку вера

1 Коринтјани: 8:6 но, ние имаме еден Бог, Татко, од Кого е сè и за Кого сме ние, и еден Господ Исус Христос, преку Кого е сè, и преку Кого сме и ние.

Ефесјани: 4:6 еден Бог и Татко на сите, Кој е над сите, и преку сите и во сите.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,
..
.
.
.
библијата и куранот се согласуваат дека БОГ признава само еден вистински ВЕРНИК
а тоа е АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС
само тој практикува се поклонува на Единиот Бог кој е Бог на Мирот = Безконфликтноста

Галатјани: 3:20 Посредник пак нема таму, каде што е само еден; а Бог е еден.

во Куранот ...Аллах е ПОСРЕДНИК ...............................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ
во библија....Исус христос е ПОСРЕДНИК ....................НО ТОА НЕЕ ЕДИНИОТ БОГ
.

.
1 Тимотеј: 6:16 Кој единствено има бесмртност, живеејќи во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да Го види. Нему чест и вечна сила. Амин!

Јован: 5:26 Зашто како што Таткото има живот во Себе, така Му даде и на Синот да има живот во Себе.
17:2 како што си му дал власт над секое тело, па да му даде на сè - што си Му дал - вечен живот.

ЗНАЧИ ЕВЕ САМИОТ ИСУС =АЛЛАХ ПРИЗНАВА ДЕКА САМ ПО СЕБЕ НЕЕ БЕСМРТЕН
НО Е ЕДИНСТВЕН ВИСТИНСКИ ВЕРНИК - ШАБЛОН КОГО БОГ ГО ОДОБРУВА
.
.
ај повелете објаснете ги тие две реченици !

и не изврдавајте лево десно .....имате или не објаснување !

A jadan on nema Antishejtan program.
БЕ ИМАМ АНШЕЈТАН ПРОГРАМ АНТИДЕМОН ФИРЕВАЛ ...ГАРАНТ ..ЧИСТ КОМПЈУТЕРОТ 100 % НЕМА ШАНСА НЕШТО ДА ПРОЈДЕ НЕЗБЕЛЕЖАНО .....Е СЕА ДА ЛИ ЌЕ БИДЕ У КАРАНТИН Е ДРУГО
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
тебе очигледно ем те мрзело да читаш ем сакаш да коментираш
се гледа не си прочитал Куран каде пишува дека е ПОСРЕДНИК еве јас сум нашол а не сум муслиман
не си прочитал никогаш ниту библија

најтрагично не си го прочитал ниту воведот на темава



....................... 4 ) ПРОСТУВАЧ И ПОСРЕДНИК ....

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,



тоа ти како муслиман би требало да го знаеш ама првпат слушаш

затоа гитла ....не те бива ...

остај ги од Исламски Центар секако го пратат подфорумов нека пробаат да дадат

објаснување



добро !

значи имаме признание дека и постоењето на Исламот е од исти причини

како и секоја друга религија а тоа е Застрашување на луѓето и со тоа намалување на трошоците на капиталистите и капиталистичката држава за КОНТРОЛА на луѓето .

часно и поштено признание !
Колку што разбрав атеист твојата поента, хипотетички претставена преку твоите постови на темава која што досега како што можам да забележам никој (без навреда) не ја сфати. Ќе пробам да ја објаснам со една концизна реченица и да не филозофирам премногу Е следнава:Религијата постои само како инструмент за одржување на послушноста на граѓанството во една држава, и ништо повеќе, преку всадување на таканаречен квази страв во секој верник се постигнува ултимативната цел на државата која што ги плаќа поповите буџетари а тоа е намалување на криминалот, корупцијата одржување на послушноста преку страв од Божјата казна и судниот ден.

Ова мене не ми е логично затоа што и атеистите се оние кои што го почитуваат законот во една држава! нели е така
Божјите Закони се поклопуваат,се идентични со моралните закони на општеството коишто пак служеле како модел за изработка на сите они е закони во државата
1.Не убивај!
2.Не кради!
3.Не лажи!
4.Не врши прељуба!
5.Не посакувај туѓо и не завидувај! итн,.................................

Значи како што можеш да забележиш овие закони се совпаѓаат не мора да постои религија за луѓето да го почитуваат законот на државата и власта.
Законот постои заради луѓето!
За да можат сите да живеат во мир и да не завладеат варварите и најјаќите, да нема нередие и анархија секој што сака да прави и кого сака да убие без да сноси последици зза своите постапки, така на овој начин никој нема да се труди да учи да се образова единствена цел на луѓето ќе им биде да надвладеат над другите луѓе преку физичка пресметка а не со ментална пресметка(под ментална мислев на мозочна) наместо да се фокусираат на научни истражувања и сите оние достигнувања што би го олеснале животот во заедница луѓето и државите ќе се концентрираат на наталожување на воена опрема и обука на воени сили. Наместо да се олесни животот во заедницата преку сите оние придобивки од модерното цивилизирано општествување и научните достигнувања на луѓето нема да им биде цел билдање на мозокот туку на мускулите!

Значи религијата останува на оние кои што сакаат да ја прифатат, тој што не сака НЕ МОРА!
ВО сите свети книги се објаснува дека религијата во никој случај не треба да им биде наметната на луѓето туку тие да ја прифатат по сопствена волја и сопствен избор! не на сила! Дали постои држава во светот во денешно време што наметнува религија со закон? и донт тинк соу:smir:

Зборот ми беше во врска со болдираното од твојот цитат дека Посредникот меѓу Бог и луѓето е Исус Христос, богочовекот како што другите го нарекуваат тој дојде на земјата за да ги прифати и да ги понесе сите земни гревови на своите плеќи НО!!! Само на оние кои ќе поверуваат во него и ќе го прифатат за свој Бог.
Се надевам ти се разјасни нешто зошто како што сфатив не ти беше јасна оваа реченица па си реков да ја протолкувам поз:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Да беше доволно што има Бог и што дал заповеди не ова не она
тогаш што не се плашеа луѓето од семоќниот?
него мора да има полиција, војска судови закони
за да ги спречат да не праат бељи
па пак праат!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
1.Не убивај!
2.Не кради!
3.Не лажи!
4.Не врши прељуба!
5.Не посакувај туѓо и не завидувај! итн
Znaci jas sum roden kako ubica,aramija,patoloski lazlivec,preljubnik,zavidnik itn.
I opsa! dosol mesijata i mi objasnil da ne gi pravam ovie raboti deka ne cinelo toa da se pravi,pekolot,ogan,ti-rekov mi rece.

Ne, tuku na 99.99% od lugeto toa im e vrodeno, i ne im treba religijata da gi uci na osnovnite zivotni vrednosti.

Законот постои заради луѓето!
За да можат сите да живеат во мир и да не завладеат варварите и најјаќите, да нема нередие и кого сака да убие без да сноси последици зза своите постапки,
Zakonite postojat zaradi bogatite, ova go kazal nekoj popameten od mene.
Znaci sega ziveeme vo mir, ne vladeat varvarite i najjakite nema neredi,nema ubistva i taka si ziveeme site slozno kako vo crtan film od cehoslovacko proizodstvo.

анархија секој што сака да прави и
Kamo da pravevme sto sakame! Koj saka da raboti za 5.000 den i da go koristat cel zivot...
Vidi na wiki ili google sto e anarhija, sekoj vozrasen i obrazuvan covek treba da znae sto znaci toj zbor a ne da se poistovetuva so haos.

да се фокусираат на научни истражувања
Tipicna karakteristika na religijata, naucni istrazuvanja...hehehe

достигнувања што би го олеснале животот во заедница
Najgolemiot del od toa e ostvareno od zakoraveni ateisti. A ke bese i mnogu poveke ako ne bese religijata.

луѓето и државите ќе се концентрираат на наталожување на воена опрема и обука на воени сили.
Kako bre toa mislis KE SE koncentriraat, deneska 2 trilioni $ se trosat na vojska i oruzje vo svetot sekoja godina. Da ne se pobuni crkvata poradi toa? Da ne rece aman ne pravete bombi nahranete gi siromasite?

Дали постои држава во светот во денешно време што наметнува религија со закон? и донт тинк соу
Poveketo muslimanski i nekoi drugi.
 
A

ateist

Гостин
Колку што разбрав атеист твојата поента, хипотетички претставена преку твоите постови на темава која што досега како што можам да забележам никој (без навреда) не ја сфати. :
не сум навреден . немај гајле ...баш добро е и што се вклучи во дискусија

Сигирен сум дека и те како добро тие што требаше ја разбраа темава

ама бегаат некако

ЕВЕ ВАКА ....АЈ ЌЕ ПРОБАМ УШТЕ ПОПРОСТО ДА ОБЈАСНАМ ...ЌЕ НАЦРТАМ СЕ ВИКА


Во антиката имале - верувале во Еден Врховен-Главен Бог како претпоставен на мноштво други Богови ( со целосна зависност од Врховниот Бог или делумна самостојност во одлучувањето ) на кој им било ДАДЕНО да одлучуваат за пооделни свери од секојдневниот живот на луѓето

само неколку примери :
Зевс = Јупитер = Главно Божество =Владетел на боговите

Арес = Марс = Бог на Војната
Мамон = Бог на Парите
итн

Е сеа на Царот Константин му истекнува дека има многу религии многу раздори во царството а поготово од Христијанската Идеологија па решева дотогашната Римска Државна Многубожечка Религија да ја Нарече Христијанска со тоа што ништо не се променило Таа си останала многубожечка саме се смениле термините
Сега врховно божество бил Бог Господ ....Јехова , Елоах , Исус , Аллах итн

Инаку НИШТО НЕ СЕ СМЕНИЛО ВО ОДНОС НА МНОГУБОШТВОТО СЕ СИ ОСТАНАЛО ИСТО

Ислам православие католицизам протестантизам ги лажат луѓето дека ако СО ЗБОР речат "ние веруваме дека има еден бог" ...дека наводно тоа ги праело еднобожци што е класична ИЗМАМА....оти и новиот завет кажува дека ЛАЖАТ

ЕВЕ :

1) --------------

бидејќи верувањето значи ПРАКТИКУВАЊЕ па во игра влегуват и ДЕЛАТА

Тит: 1:16 Исповедуваат дека Го познаваат Бога, но Го ОДРЕЧУВААТ со ДЕЛАТА, како одвратни и непослушни и неподобни за какво и да е добро дело.

Исаија: 29:13 Господ рече: „Бидејќи овој народ Ми пристапува само со устата ( НА ЗБОР ), и Ме почитува само со усните ( ДЕКЛАРАТИВНО ) , а срцето му е далеку од Мене, и неговото почитување научено од човечки одредби, ---- МЕХАНИЧКИ ПРАВИЛА ПРОПИСИ ПЕСНИЧКИ КЛАЊАЊА.
.
.


2) ------------- библискиот бог е Бог на Мирот = Безконфликтноста

библискиот бог е Бог на Мирот тој е Единиот Небесен Бог и само него библијата и Исус Христос го ПРИЗНАВААТ И ПРАКТИКУВААТ како Бог .Никакви други богови не призаваат

Римјаните: 3:17 тие не го познаваат патот на мирот.
15:33 А Бог на мирот да биде со сите вас, Амин!
16:20 А Бог на мирот

Евреите:
12:14 Стремете се кон мирот со сите и кон светоста, без која никој не може да Го ВИДИ Господа, ---- МИР = БЕЗКОНФЛИКТНОСТ

13:20 А Бог на мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе ОД МРТВИТЕ Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус-----

еве дека Богот на Мирот го ВОСКРЕСНАЛ Исус Христос ---- ОВА Е БИТНО


3) ------------------- еве го многубоштвото на Ислам Православие католицизам Протестантизам


Тит: 1:16 Исповедуваат дека Го познаваат Бога, но Го одречуваат со ДЕЛАТА, како одвратни и непослушни и неподобни за какво и да е добро дело.

Исаија: 29:13 Господ рече: „Бидејќи овој народ Ми пристапува само со устата ( НА ЗБОР ), и Ме почитува само со усните ( ДЕКЛАРАТИВНО ) , а срцето му е далеку од Мене, и неговото почитување научено од човечки одредби, ---- МЕХАНИЧКИ ПРАВИЛА ПРОПИСИ ПЕСНИЧКИ КЛАЊАЊА

а )------------ еве за парите , капиталистите и секое Угнетувачко општество


Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на ДВА господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Лука: 16:13 Ниеден слуга не може да им служи на ДВА господара; зашто, или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе се приврзе кон едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да Му служите на Бога и на мамона!”

МАМОН = БОГ НА ПАРИТЕ

затоа Исус ОДБИЛ да му служи на Богот Мамон а исто така и сите христијани идеалисти до 300-тата година

1 Тимотеј: 6:10 зашто љубовта кон Парите е корен на секакви зла; некои му се предадоа, ОТПАДНАА од верата .

Евреите: 13:5 Нека вашето однесување биде слободно од љубов кон Парите .

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги Угнетуваат-Експлоатираат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше општо.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, Поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо.

б ) ------------- насилство , војна , силеџиства , убивања

Кога му понудиле на Исус да биде водач на револуција , убивање и протерувње на римјаните и да го прогласат за Цар ..Исус ОДБИЛ оти верувал САМО во Богот на Мирот = Безконфликтноста

а не и во Богот на Војната = Марс.
.
.
.
. = = = == = = ------------------------------

ЕПА ПОЈАСНО ОД ОВА ЗДРАВЈЕ

СЕ ГЛЕДА ДЕКА ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ
НИКОГАШ НЕ БИЛЕ МОНОТЕИСТИЧКИ РЕЛИГИИ !

ЌЕ СВАТАТ ТИЕ ШТО ИМАТ КАПАЦИТЕТ ....БАРЕМ МИНИМАЛНА ИНТЕЛИГАНЦИЈА .

Римјаните: 11:8 како што е напишано: „Бог им даде дух на мртвило= СУЕТА, очи да не гледаат и уши да не слушаат

Матеј: 13:15 Зашто срцето на овој народ отапело; и со ушите тешко слушаат, и ги затворија своите очи; за да не гледаат со очите, или да слушаат со ушите, и да разберат со срцето и да се обратат, и Јас да ги исцелам.’

Марко: 4:13 И им рече: „Не ја разбирате ли оваа приказна? А како ќе ги разберете сите параболи!----- НИКАКО ! РЕЛИГИОЗЕН = АНТИМИСЛОВЕН ! ШТО СИ ГО ГУБЕЛ ВРЕМЕТО ЧОЕКОВ ...АКО ВООПШТО ПОСТОЕЛ

.
.
.

.



ВАКА СО ПРИМЕР ДА НЕ ОСТАНЕ НИКАКВО НЕДОРАЗБИРАЊЕ :

1)

пред 2000 год си постоел еден МНОГУБОЖЕЦ (од безброј други многубожци )и тој-таа си го молеле Богот Мамон Богот на Парите некако вака " О Богу Мамону кого многу те почитувам-е имај милост кон мене дај да имам повеќе Пари "

па доаѓа Православие доаѓа верник оди у црква лиже икони гледа у таванот и праи молитва кон единиот бог и вели " О Боже Исусе кого многу те почитувам-е имај милост кон мене дај да имам повеќе Пари "

па доаѓа Католицизам Протестантизам и секој нивен верник вели " О Боже Исусе кого многу те почитувам-е имај милост кон мене дај да имам повеќе Пари " е со разилика што не лижат икони -стакла цртежи како у православие кога молат

па доаѓа Ислам и секој верник клања или гледа во празното небо и моли во надеж ќе " даде-наврти Аллах Пари " или " О Боже Аллах кого многу те почитувам-е имај милост кон мене дај да имам повеќе Пари

И секој Капиталист - Искористувач - Експлоатаор ќе отпушти едно 1000 или 2000 луѓе или доволно е саме еден А ПРИЧИНАТА е да се зголеми ПРОФИТОТ купчето пари ( нели последни такви отуштања колку ми држи сеќавање беа во телеком со изговор здголмување на Прифитот...нее дека немало огромен профит ..ама уште повеќе е веќе за Престиж ) .И тој ист Капиталист или колку и да се сосопственици велат " Ете Господ колку многу не сака па ни дава многу пари а другите ги мрази ги казнува оти се лоши "
Па дури со таквите пари вели-ат "дека еве колку сме си добри .. Господ многу нас не сака ќе им непраиме црква или друг верски објект да се крстат што ги снашло оти бог многу ги мрзи "

И СЕГА :

ЈАС ПРАШУВАМ ...КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ АНТИЧКИОТ МНОГУБОЖЕЦ И НЕВОДНИТЕ ЕДНОБОЖЕЧКИ ВЕРНИЦИ ОД ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ?

Атеист КОНСТАТИРА обична замена на тези на термини и ништо повеќе од тоа

и тој-тие во антиката бил-е многубожци и ислам православие католицизам протестантизам се истите многубожци само својствата му ги припишале на еден бог оти сепак еден бог полесно се памти
.
.
.
.
2)

истиот пример е и за војната

многубожци го молеле богот Марс на војната да им подари победа на другата страна

а ислам православие католицизам протестантизам потполно исто молат бог да им подари победа над другата страна само називот на богот е сменет и припишано му е на богот на Мирот ( хаххахах глупости невидени )
суштината си останала иста како од пред 2000 години
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Напишано од ateist
И СЕГА :

ЈАС ПРАШУВАМ ...КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ АНТИЧКИОТ МНОГУБОЖЕЦ И НЕВОДНИТЕ ЕДНОБОЖЕЧКИ ВЕРНИЦИ ОД ИСЛАМ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ ?
Разликата е тоа што античкиот бил многубожец=верување во повеќе богови,
монотеистичките =верување во еден БОг,.разликата е поедноставна отколку што можеш да претпоставиш тој Мамон што го спомнуваш тој е спомнат само како парабола=Во поетиката, параболата е поучна приказна во споредби, односно приказна во која се што се раскажува треба да се зема во преносно значење. На пример, Христовите приказни за сејачот и семето, за блудниот син, за лозарите и други.

Definition

Webster's dictionary defines "Mammon" as: 1) the false god of riches and avarice. 2) riches regarded as an object of worship and greedy pursuit; wealth as an evil, more or less personified.[1] Winston defines it to mean: 1) wealth, worldly gain; 2) greed for riches; cupidity.[2] Oxford defines: god of wealth, regarded as evil or immoral; 'those who worship mammon' = greedy people who value money too highly.[3]

[edit] Etymology

Mammon is a term that was used to describe greed, avarice, and unjust worldly gain in Biblical literature. It was personified as a false god in the New Testament. The term is often used to refer to excessive materialism or greed as a negative influence. Adjectival forms are mammonish and mammonistic[2] [1]
Etymologically, the word is assumed to derive from Late Latin 'mammon', from Greek 'μαμμωνάς', Syriac 'mámóna' (riches), Aramaic 'mamon' (riches), probably from Mishnaic Hebrew 'ממון (mmôn)'.[2][1]
The Greek word for "Mammon", mamonas, occurs in the Sermon on the Mount (during the discourse on ostentation) and in the parable of the Unjust Steward (Luke 16:9-13). The Authorised Version keeps the Syriac word. John Wycliffe uses "richessis".
Марко: 4:13 И им рече: „Не ја разбирате ли оваа приказна? А како ќе ги разберете сите параболи!----- НИКАКО ! РЕЛИГИОЗЕН = АНТИМИСЛОВЕН ! ШТО СИ ГО ГУБЕЛ ВРЕМЕТО ЧОЕКОВ ...АКО ВООПШТО ПОСТОЕЛ
Пф леле бре Марко пусти ти на кого ли објаснуваш:nesvest:

Мамон е претставен само како парабола во преносно значење, тој не е вистински Бог на парите туку само претставување на оние кои што се алчни и материјалисти

Znaci jas sum roden kako ubica,aramija,patoloski lazlivec,preljubnik,zavidnik itn.
I opsa! dosol mesijata i mi objasnil da ne gi pravam ovie raboti deka ne cinelo toa da se pravi,pekolot,ogan,ti-rekov mi rece.

Ne, tuku na 99.99% od lugeto toa im e vrodeno, i ne im treba religijata da gi uci na osnovnite zivotni vrednosti.



Zakonite postojat zaradi bogatite, ova go kazal nekoj popameten od mene.
Znaci sega ziveeme vo mir, ne vladeat varvarite i najjakite nema neredi,nema ubistva i taka si ziveeme site slozno kako vo crtan film od cehoslovacko proizodstvo.



Kamo da pravevme sto sakame! Koj saka da raboti za 5.000 den i da go koristat cel zivot...
Vidi na wiki ili google sto e anarhija, sekoj vozrasen i obrazuvan covek treba da znae sto znaci toj zbor a ne da se poistovetuva so haos.



Tipicna karakteristika na religijata, naucni istrazuvanja...hehehe



Najgolemiot del od toa e ostvareno od zakoraveni ateisti. A ke bese i mnogu poveke ako ne bese religijata.



Kako bre toa mislis KE SE koncentriraat, deneska 2 trilioni $ se trosat na vojska i oruzje vo svetot sekoja godina. Da ne se pobuni crkvata poradi toa? Da ne rece aman ne pravete bombi nahranete gi siromasite?



Poveketo muslimanski i nekoi drugi.
Дете ништо не си разбрал :kesa:
како прво не можеш да ме цитираш во пасоси зошто така се губи смислата на кажаното, За првиот пасос ќе речам, само дека во сржта на човекот не е само добрината како што ти кажуваш туку и злобата и лошотијата и завидливоста итн.

За вториот ќе кажам дека потребна е религијата зада ги учи луѓето на добри дела за да надвладее доброто над лошото а не ти како што велиш дека ние живееме во розов свет каде што сите имаат добрина вградена во нив и немало демек потреба од религија да ги учи на добри дела ако било така немало да постојат сите лошотилаци направени од човек(војни, геноцид, убиства, итн.)

Законите постоеле ради богатите знам на што алудираш и јас сум ја прочитала оваа мисла од некој филозоф ми се чини беше можеби е така ама не во целост зошто постои законот за тешки кривични дела можеш да ми објасниш доколку политичар убие човек ќе лежи во затвор? Така? ќе лежи епа што сега

Детеееее јас знам што е анархија ти не знаеш очигледно и ништо не си сфатил
Анархија е безвластие. Терминот анархија доаѓа од грчкиот збор αναρχία ("без archons" или "без владетели"). Анархијата претставува политичка состојба во која општеството целосно престанува со владеењето на законите и на секоја власт. Анархијата произлегува од:

  • состојба на општеството по распаѓање на државна сила
  • традиционални општества кои немаат искуство на држава
  • револуција од страна на таканаречени анархисти
Пари се трошат на оружје точно е тоа но замисли да не постоеше религијата и законот на државата пари на оружје ќе се трошеа 100000000000000000000000000000000000 пати повеќе од досега.

Епа затоа муслиманските земји се најзаостанати :smir:
 
A

ateist

Гостин
Разликата е тоа што античкиот бил многубожец=верување во повеќе богови,
монотеистичките =верување во еден БОг,.разликата е поедноставна отколку што можеш да претпоставиш тој Мамон што го спомнуваш тој е спомнат само како парабола=Во поетиката, параболата е поучна приказна во споредби, односно приказна во која се што се раскажува треба да се зема во преносно значење. На пример, Христовите приказни за сејачот и семето, за блудниот син, за лозарите и други.
значи според твоево кажување само го потврдуваш тоа што цело време го кажувам

еве вака : под претпоставка дека е измислена машина за патување низ времето и

ако земеме ден многубожец од антиката го донесеме во денешно време

( ќе го прескокнеме смешниот дел додока се снајде и изначуди )

човекот ќе биде пресреќен што ќе свати дека цело време бил во заблуда

дека џабе трошкови за разни божества па и молитви кон разни божества па и тупење памет да се запаметат по име сите тие божества дека уствари он и тогаш нетребал ништо од тоа да прави туку сите тие работи да му припише на еден бог и да си продолжи со животот без ништо видливо суштинско да се промени .


Исламот Православието католицизмот Протестантизмат се само ЕВТИНА МНОГУБОЖЕЧКА ВАРИЈАНТА

нели ...ем не се памтат имиња на толку божества
..........ем нема трошкови за дарување- одоброволување на божествата
.........ем си продолжуваш со стариот начин на живот само сите работи му ги припишуваш на еден бог

вицот е во тоа да запамти само едено име по личен избор : или Аллах ,Исус , елоах..

Филозофка ........... апсолутно се согласувам со тебе !
 
A

ateist

Гостин
ДА ! ТОКМУ ТАКА !

ЕВЕ :

1 ) ОД КУРАНОТ

Сура 32 Ел - Сеџде Џуз 21
ред 4 - Аллах е оној кој ги содаде и Земјата и небесата и она што е меѓу нив за 6 дена а потоа се утврди на Аршот. Вие освен Него немате ни подржник ни ПОСРЕДНИК .

АЛЛАХ Е ПОСРЕДНИК ЗА ШТО ?

МЕЃУ КОГО И КОЈ ?
значи на ова мое прашање добивам одговор :

Pa pisuva vo ajet deka Allah e posrednik medju zemjata i nebesata, zvezdite,sonceto i sve. Posrednik e Allah dj.sh i nikoj drogo. Zar ne ti e jasno.
абе јасно ми е ! како може да не ми е јасно !

ама тука престануваат прикаските дека Библијата била КОНТРАДИТОРНА А ДЕКА НАВОДНО КУРАНОТ НЕ БИЛ КОНТРАДИКТОРЕН !

А ШТО ?

Бог е Посредник Олеснувач Преговарач меѓу сонцето и свездите па ако некоја зезда се пожали дека има малку светлина од сонцето Бог преговара со сонцето ова посилно да свети ?

или ако некоја планета " види " дека ќе биде удрена од некоја комета Бог преговара со кометата ако сака да смени правец на движење да не се судрат оти ќе ги боли ?

ЗНАЧИ И КУРАНОТ Е КОНТРАДИКТОРЕН !

(барем на начинот на кој така подло муслиманите " наоѓаат контрадикторности "
во библијата кој се привидни а се решаваат со Ангелскиот речник на загатките )
 
A

ateist

Гостин
Ateist,zaboraviv da pisam na ova zabeleskava za NAS.
Neznam dali nekogas si cul za PLURAL FORM OUT OF RESPECT.
n.p.r:Odis kaj profesor i mu se obrakas so VIE. Kuranot e sovrseno napisana kniga,no mnogu pati pogresno razbrana(kako na primer ti).Vo samiot kuranot neznam dali si primetil no allah d.z sekogas se obraka vo pluralni oblik OUT OF RESPECT ne zaradi toa sto se rabpti za poveke bogovi.Allah d.z ima jasno naglaseno vo kuranot-Eden i edinstven i nema drug bog osven nego.
Problemot e vo toa sto prevodot na makedonski jazik najblisku sto moze da se prevede.
Golem pozdrav-se nadevam deka odgovoriv na VASITE postovi:smir:
СЕУШТЕ НЕ ДАДОВТЕ ЛОГИЧЕН ОДГОВОР
НЕМОЖЕ РАДИ СЕБЕ РЕСПЕКТИРАЊЕ ДУРИ 3 ПАТИ НЕКОЈ ДА СЕ СПОМНЕ ВО 2 РЕЧЕНИЦИ
ВО КОНКРЕТНИОВ СЛУЧАЈ ВО ДВЕТЕ РЕЧЕНИЦИ БОГ САМО ЕДНАШ МНОЖИНСКИ СЕ ПЕРСИРАЛ И СЕ НАРЕКОЛ "НИЕ " (СПОРЕД вашите кажувања ) НО остануваат уште Две еднаш се кажува како "Него" и уште еднаш како "Аллах"

сеуште не дадовте Логично објаснување

имаш две реченици во куранот како заокружена целина каде се споменуваат ТРИ непознати персони и плус пејгајмерот-пророк кој нели се знае дека е Мухамед
.
.
Куран
Сура 33 Ел-Ахзаб Џуз 22

ред 45 - О пејгамберу ( МУХАМЕД ), Ние ( Една или Повеќе Личности - ПРВА ПЕРСОНА-И) навистина , те испративме(МНОЖИНА) како сведок , и како радосник и како опоменувач

ред 46

И како повикувач , со одобрението Негово ( ВТОРА ЛИЧНОСТ--се однесува на некој друг вели НЕГОВО) ) и Кон Аллах ( ТРЕТА ЛИЧНОСТ -- имаш сврзник "И "значи НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРЕТХОСНАТА ЛИЧНОСТ) и кон Светилката што свети ..
.
.
значи еве ти конкретен пример кој треба муслиманите да дадете Логично објаснување.
ВАКА ИСПАЃА ДЕКА СЕ ДВА А МОЖЕБИ И ТРИ БОГА !
.
.
треба да си ги докажете тврдењата дека
1) цел куран збори само за Еден Бог
2) дека сите тие родови , персирања , лица ..се однесуваат цело време само за Еден Бог

СУМ ВИ ДАЛ КОНКРЕТЕН ПРИМЕР !
ПОВЕЛЕТЕ .!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom