Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Холи крап енд Џисас зарем не бевме сите исти според Бога одма вие верниците ширите дискриминација ,сега да бев јас вистински Рисјанин требаше како Самуил Л Џексон во Палп Фикшн да ти прочитам еден псалм според евангелие на Матеја полн со емпатија. Зарем не гледаш дека каква алатка е за манипулативни интригранти е токму религијата и колку само крвопролевање е направено во нечие име.
Сепак судеќи според никот ти се беспомошен случај и се надевам дека ќе одеш во Џанам ,додека пак јас ако имам среќе ќе се печам во 7-миот круг во меѓувреме ти можеш да си играш преференс во џамија и типкаш на интернет чекаќи некој трудољубив верник да ти ја даде дневницата која ја заработил со тешка мака.

Hahahahaha fala bogu sto ke bide devica ne nekoja so 5 denarka megu noze,koja pominala niz site kalapi....

Jas se prasuvam sto bi bilo so tebe ako ti citam ajetul kursij kolkava vojska ke izleze od tebe..hmm pa ne e losha ideja toa
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Hahahahaha fala bogu sto ke bide devica ne nekoja so 5 denarka megu noze,koja pominala niz site kalapi....

Jas se prasuvam sto bi bilo so tebe ako ti citam ajetul kursij kolkava vojska ke izleze od tebe..hmm pa ne e losha ideja toa
Не те разбирам пријателе што сакаш да ми кажеш со риплајов, можеби нечистивиот влегол во мене за време на дискусијата со вистински верник па сега сум слеп при очи ,сега еве ставив слика од иконче на дескоп се популив во неа, три пати си ја отпеав оче наш го препрочитав уште еднаш коменатарот со надеж дека бог ќе ми даде сила и повторно празно ништо не можам да разберам.

Би те замолил да напишеш што тоа сакаш да кажеш со коментарот или риплејот не се однесува на мојот пост:raz::icon_conf:icon_conf
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не те разбирам пријателе што сакаш да ми кажеш со риплајов, можеби нечистивиот влегол во мене за време на дискусијата со вистински верник па сега сум слеп при очи ,сега еве ставив слика од иконче на дескоп се популив во неа, три пати си ја отпеав оче наш го препрочитав уште еднаш коменатарот со надеж дека бог ќе ми даде сила и повторно празно ништо не можам да разберам.

Би те замолил да напишеш што тоа сакаш да кажеш со коментарот или риплејот не се однесува на мојот пост:raz::icon_conf:icon_conf
Тоа сака да каже, и дека под итно тие потребен егзорцистички зафат, ќе излегуваат од тебе сотони, духови,коњици,пешадија, што се не.....:pos2:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Тоа сака да каже, и дека под итно тие потребен егзорцистички зафат, ќе излегуваат од тебе сотони, духови,коњици,пешадија, што се не.....:pos2:
Хаха се согласувам ако има некоја помошничка тој пред неколку години мислам во Бутел беше егзорцистот што имаше специфичен метод односно морал да ги клецне за да се ослободат од лошите духови.

Можеби алахов роб е школа од овие егзорцисти па не сум расположен сепак јас сум рисјанче ќе си одам кај некоја ученичка од нашиот во Бутел .
Работава е сакаш змија да те клукни или магаре да ти го
чукни
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Тоа сака да каже, и дека под итно тие потребен егзорцистички зафат, ќе излегуваат од тебе сотони, духови,коњици,пешадија, што се не.....:pos2:


ahahahahahahahaha dzeza kala hair brate...

Ako dodadam Ihlas,felek i nas ima i so avioni da izlezat

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: hair inshallah

Холи крап енд Џисас зарем не бевме сите исти според Бога одма вие верниците ширите дискриминација ,сега да бев јас вистински Рисјанин требаше како Самуил Л Џексон во Палп Фикшн да ти прочитам еден псалм според евангелие на Матеја полн со емпатија. Зарем не гледаш дека каква алатка е за манипулативни интригранти е токму религијата и колку само крвопролевање е направено во нечие име.
Сепак судеќи според никот ти се беспомошен случај и се надевам дека ќе одеш во Џанам ,додека пак јас ако имам среќе ќе се печам во 7-миот круг во меѓувреме ти можеш да си играш преференс во џамија и типкаш на интернет чекаќи некој трудољубив верник да ти ја даде дневницата која ја заработил со тешка мака.

Logicno e da ne me razberes posto procitav pogresno pa pogresno ti replicirav....se razminavme...

Nego aj sega kazi mi zasto mislis deka jas cekam vo dzamija nekoj da mi ja dade dnevnicata koja ja zarabotil so teska maka....ne go razbiram ova ic
 
A

ateist

Гостин
КУРАН
Сура 57 Ел хадид Џуз 27

ЕЛ-ХАДИД (Железо)

1. И се што е на небесата и на Земјата го слави Аллаха. Он е Силен и Мудар

2 Власта и на небесата и на Земјата е - Негова! Он оживува и Он усмртува! Он е Кадар за се!

3 Он е и Прв и Последен! Видлив и Невидлив! Он знае се

5 5. Власта и на небесата и на Земјата е - Негова.
.
.
.
БИБЛИЈА
Откровение: 1:10 Во Господов ден бев во Духот и чув, зад себе, силен глас - како од труба - кој велеше: „Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот;”
1:17 И кога Го видов паднав како мртов пред Неговите нозе; а Тој ја сложи Својата десница врз мене и ми рече: „Не бој се! Јас Сум Првиот и Последниот
2:8 И на ангелот на црквата во Смирна напиши му: „Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе:
22:13 Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот..

..

.
1 ) ОЧИГЛЕДНО АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС

2 ) ИСЛАМ ОДБИВА ДА СЕ ПОКОРИ НА БОЖЈА ВОЛЈА ОТИ ПИШУВА ДЕКА НА БОГ МУ ПРИПАЃА И ВЛАСТА НА ЗЕМЈАТА А ЕТЕ ТИЕ СИ БИРААТ ВЛАДЕТЕЛИ , ДРЖАВИ ИТН
ЗНАЧИ НЕ ЈА ПРИЗНАВААТ ВЛАСТА НА БОГ ТЕ НЕ МУ СЕ КЛАЊААТ , ПОКЛОНУВААТ , КЛЕКНУВААТ НА БОГ ТУКУ НА КОЈЗНАЕ КОЈ НИВ НЕЗНАЕН БОГ
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
gospodarot e vistinski gospodar svoritel i semoken univerzalna licnost koj nikoj nemoze da ja ima,nitu isus,nitu mozes,nitu muhamed.pa ibilo koj drug.
dodeka semokniot ne naredi naredba nikoj ne ke moze da si go pomere prsto svoj.
zato ke ve zamolam nepravete od licnostite koj se vo biblijata i vo ku'ran gopodari
i semokni zato sto Gospodaro e vistinski gospodar i nema drug osven nego.
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Ateist ти за еден атеист си многу побожен :)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
КУРАН
Сура 57 Ел хадид Џуз 27

ЕЛ-ХАДИД (Железо)

1. И се што е на небесата и на Земјата го слави Аллаха. Он е Силен и Мудар

2 Власта и на небесата и на Земјата е - Негова! Он оживува и Он усмртува! Он е Кадар за се!

3 Он е и Прв и Последен! Видлив и Невидлив! Он знае се

5 5. Власта и на небесата и на Земјата е - Негова.
.

Se si kaza covekov ....
 
A

ateist

Гостин
Куранот недвосмислено се произнел за Аллховата волја

ЕВЕ :

Сура 78 Ел - Небе Џуз 30

ред 21 -- Џехенннемот , навистина , е заседа .

ред 22 -- ЗА УГНЕТУВАЧИТЕ - КАПИТАЛИСТИТЕ МЕСТО ЗА ВРАЌАЊЕ .

ред 23 - И ВО ЏЕХЕННЕМОТ ЗА НАВЕК ЌЕ ОСТАНАТ

ред 24 -- и не ќе вкусат ништо ладно ни напивка некаква .

ред 25 -- освен жешка вода смрдлива .

ред 26 -- КАКО " НАГРАДА " СООДВЕТНА.
ред 27 -- Овие , навистина , не се надеваа на Сметката (која треба да ја положат - дадат )

ред 28 -- и ги сметаа за лажни , лажејќи , ајетите Наши .

ЗНАЧИ И КУРАНОТ ЕВЕ ГАРАНТИРА СИГУРЕН ПЕКОЛ ЗА УГНЕТУВАЧИТЕ - КАПИТАЛИСТИТЕ (тука безостаточно ќесе вбројат и нивните поддржувачи , законодавците и Исламот како религија која им обезбедувала спокојно Угнетување -Крадење -Експлоатација на другите луѓе )

1) УГНЕТУВАЧИТЕ

Сура 42 Еш Шуара џуз 25


ред 40 - Аллах.Он, навистина, не ги љуби зулумќарите!



ред 42 А за оние кои прават зулум на луѓето и кои, БЕСПРАВНО , по земјата УГНЕТУВААТ... праксата таква, навистина, ќе им донесе казна болна.

СУРА 89 ЕЛ ФЕЏР ЏУЗ 30

ред 19. а јадете оставина лакомо

ред 20. и богатство сакате, сакајќи го прекумерно!


сура 92 ел Лејл џуз 30

ред 8. а што се однесува, пак, до оној кој е шкржав и кој кон обилност тежнее

ред 9. и кој најубавото го смета за лажно,

ред 10 нему, тогаш, Ние најтешкото ќе му го отежниме

ред 11. И нему имотот, кога ќе се фрли наглавачке, не ќе му користи.
.
.



сура 102 ет Текасур

ред 1. Натпреварот во заработувачка ве упропасти
.
.

сура 104 ел хумезе џуз 30

ред 2. и кој собира имот и кој брои,

ред 3. мислејќи дека имотот негов е вечен, навистина

ред 4. Но, не! Ќе биде фрлен во Хутам

ред Па, тоа е Аллаховиот оган, распален!.
.
.
.
.

А ЕВЕ ЈА ПОЛИТИЧКАТА ПРОГРАМАНА ИСЛАМОТ КОЈ Е ДИРЕКТНО СПРОТИВЕН НА ТОА ШТО СЕ БАРА ВО КУРАНОТ

Rezime i zaključak

U ovom radu, prije razmatranja poslovne etike i trgovine u islamu, pokušali smo
ukratko prikazati pitanje imovine i načine njenog stjecanja, koji predstavljaju
najznačajnije procese u poslovanju i trgovini.

Ovdje vidimo da islam ustanovljuje pravni SISTEM koji prihvata PRIVATNO VLASNISTVO. Iako PRIVATNO vlasništvo može biti ograničeno od strane državnih vlasti pod određenim uvjetima, ono se smatra fundamentalnim principom i suštinskim pravom.

U istom kontekstu smo objasnili da
u islamu, imovina može biti stečena na četiri različita načina: imovina stečena
zaposjedanjem posjeda za čije posjedovanje ne postoji zakonska zapreka, i koji nije ni
u čijem vlasništvu; imovina stečena ugovorima; imovina stečena prijenosom prava; i
imovina koju je proizvela imovina koju čovjek već posjeduje.

Uz to, dotakli smo se principa islama vezanih za poslovna partnerstva koja ohrabruju
rad u kooperaciji. U islamskom pravu postoje različiti skupovi propisa o
partnerstvima.

Svaka komercijalna aktivnost se razvija U CILJU OSTVARIVANJA DOBITI
..
.
.
.

ИСЛАМОТ НЕМА ВРСКА СО КУРАНОТ ТУКУ Е ДИРЕКТНО СПРОТИВЕН

И ТИЕ КАКО И ПРАВОЛСЛАВИЕ КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ

ЗА НИВНИТЕ ПРИВАТНИ ИНТЕРЕСИ ПОТВРДА СИ БАРАЛЕ ВО КУРАНОТ А НЕ ДЕКА

НЕКОГАШ СЕ ПОТРУДИЛЕ ДА ГО СПРОВЕДАТ ТОА ШТО ГО ПИШУВА ВО КУРАНОТ

ОТИ ТОА ШТО ГО ПИШУВА НЕЕ ИСТО СО НИВНАТА ПОЛИТИЧКА ПРОГРАМА ЗА УГНЕТУВАЊЕ ЗА АЛЧНОСТ ЗА КАПИТАЛИЗАМ ГРАБАЊЕ КОРИСТОЉУБИЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom