Зоолошка градина - Скопје

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
B

babsyy

Гостин
Јас бев денес и супер си поминав, сонце, преслатки животинчиња и убаво друштво. Најмили ми беа коњите и морските прасиња. Сликнавме нешто, не дека зоолошката е средена којзнае колку, ама дефинитивно има разлика од порано. :)

Photos taken by Anon :pipi:Душички прекрасни :)Посакувам да имаа барем малку повеќе подобри услови како животинчињата во другите зоолошки, како во Прага на пример. Овие делуваа изгладнето, преморено. Исто така забележав премала посета, а цената на билетот мислам дека секој може да си ја дозволи. Секако е и убав начин за прекрасно да си го поминете денот со саканите. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.486
babsyy има ли змии, гуштери, влекачи? лани немаше тоа па може донеле годинава
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Донесоа ли нов лав пошо стариот знам дека пред некоја година тигарот го задави?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.691
Поени од реакции
27.608
babsyy има ли змии, гуштери, влекачи? лани немаше тоа па може донеле годинава
не видовме ама пошо она беше воџа... може сме ги пропуштиле :D
Донесоа ли нов лав пошо стариот знам дека пред некоја година тигарот го задави?
имаше лав, си легачеше како и повеќето мачки-животни.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.395
Поени од реакции
20.043
отишла жирафата на оној свет ... благодарение на негата и вниманието кое го добивала од вработените.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
отишла жирафата на оној свет ... благодарение на негата и вниманието кое го добивала од вработените.

Па и температурата игра улога. Тие таму и којзнае дали и пуштале греење. И сега ја затворија Зоолошката, демек состанок нешто...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
отишла жирафата на оној свет ... благодарение на негата и вниманието кое го добивала од вработените.

Имаш доказ за ова нешто? Како мислиш немало нега кон него (машко беше) кога цело време него го чуваа најмногу? Ај да кажеше ова пред 4 години ќе ти поверував ама работите се сменија доста. Не викам дека не е можно да било некоја грешка на вработените но за внимание и нега кон животните сега не може да се збори така.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.395
Поени од реакции
20.043
Имаш доказ за ова нешто? Како мислиш немало нега кон него (машко беше) кога цело време него го чуваа најмногу? Ај да кажеше ова пред 4 години ќе ти поверував ама работите се сменија доста. Не викам дека не е можно да било некоја грешка на вработените но за внимание и нега кон животните сега не може да се збори така.
па чим умрела сигурно не умрела од старост зашто станува збор за младо животно, нема дилема, ја доада здрава и жива и сега скинала ... а во прашање е нечие невнимание.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
па чим умрела сигурно не умрела од старост зашто станува збор за младо животно, нема дилема, ја доада здрава и жива и сега скинала ... а во прашање е нечие невнимание.

На Заев не може да му се верува!

И секако, никако млади луѓе и животни не умираат во светот од болести. Сфашта...:facepalm:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.395
Поени од реакции
20.043
На Заев не може да му се верува!

И секако, никако млади луѓе и животни не умираат во светот од болести. Сфашта...:facepalm:
па и јас тоа викам , во скопска зоолошка и се е можно !!!!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
па и јас тоа викам , во скопска зоолошка и се е можно !!!!

Саркастичен бев. Зоолошката значи е одлична последниве години, не е како порано и животните и луѓето умираат млади цело време во светот, се дешаваат болести кои не може да се излечат. Не можеш одма да кажеш „умрело младо сигурно негрижа било, животните само стари умираат.“
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.395
Поени од реакции
20.043
Саркастичен бев. Зоолошката значи е одлична последниве години, не е како порано и животните и луѓето умираат млади цело време во светот, се дешаваат болести кои не може да се излечат. Не можеш одма да кажеш „умрело младо сигурно негрижа било, животните само стари умираат.“
друже парадоксален си, ете животното да закачило болест, има симптоми што покажуваат дека истото е болно , не јаде не пие не се движи .. или у зоолошка се сведува "еве ти храна и вода" и толку ? Жирафа е специфично животно на истото му е потребна нега а во случајов или не препознале дека е болно или го оставиле да се грее на сончевите зраци преку ден !!!! Сите болести се манифестираат со одредени симптоми, прашање е дали некој воопшто приметил дека му е потребна помош, а и за да примети треба да биде соодветно лице а не некој собран од улица !!!!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
друже парадоксален си, ете животното да закачило болест, има симптоми што покажуваат дека истото е болно , не јаде не пие не се движи .. или у зоолошка се сведува "еве ти храна и вода" и толку ? Жирафа е специфично животно на истото му е потребна нега а во случајов или не препознале дека е болно или го оставиле да се грее на сончевите зраци преку ден !!!! Сите болести се манифестираат со одредени симптоми, прашање е дали некој воопшто приметил дека му е потребна помош, а и за да примети треба да биде соодветно лице а не некој собран од улица !!!!

Ок, ти знаеш повеќе - http://www.plusinfo.mk/vest/123329/Zhirafata-Orka-pochinala-poradi-vrodena-mana

Јас ти викам умрело од болест, ти ми викаш поради вработените умрело. Јас ти викам дека некои болести немаат лек и умираат млади колку и да имаат грижа - ти ми викаш парадоксален сум бил и ти знаеш повеќе за лекување животни отколку луѓето вработени за тоа. Се повлекувам, нема логика муабетот веќе.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ок, ти знаеш повеќе - http://www.plusinfo.mk/vest/123329/Zhirafata-Orka-pochinala-poradi-vrodena-mana

Јас ти викам умрело од болест, ти ми викаш поради вработените умрело. Јас ти викам дека некои болести немаат лек и умираат млади колку и да имаат грижа - ти ми викаш парадоксален сум бил и ти знаеш повеќе за лекување животни отколку луѓето вработени за тоа. Се повлекувам, нема логика муабетот веќе.
Луѓето кои што работат таму немаат никаква обука, односно работат на системот волонтери за 4000 плата се до моментот дури да добијат решение. Ветеринарната служба која е задолжена за зоолошката градина работи на повик и нема рутинска контрола (што мора да ги има али Македонче нели), односно, за да стигне да прегледа некое животно, некој стручен (што кај нас го нема, за тоа не можеш да се противиш) во областа егзотични животни треба да согледа промени во однесувањето на животното, и врз база на тие промени да повика лица стручни (што пак ќе речам ги нема за егзотични животни, не е исто како и да прегледаш крава или овца сепак) во таа област да превземат мерки. Значи, повторно станува збор за негрижа. Колку и да се грижеле, не знаеле како да го направат тоа, што доведе до смрт на младенче од 3, 5 години. Најголемата иронија, веќе донесоа нови 3. Се чудам колку време ќе издржат и они.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom