Зоолошка градина - Скопје

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Ами ај сподели впечатоци ако беше :)
Бев ја пред три недели. Многу е подобро за разлика од порано. Конечно животните добија пристојни живеалишта. Највеќе ми се допаднаа сибирските тигри и леопардите. Али уште има за градење, моментално се прават живеалиштата за рептилите, а треба да се направат и живеалишта за слонот и жирафата. Иначе сите прашуваат каде се змиите, а живеалиштето уште не им е направено... Има премногу неискористен простор. Сепак на добар пат е ЗОО Скопје да стане место што сите ќе сакаат да го посетат. Работите одлично напредуваат и со доста добро темпо :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.539


Зоолошката градина Ве кани сите, во сабота (23 април 2011 година) во Едукативниот центар, со почеток во 12 часот, на изборот насловен како „Мис и Мистер Велигденско јајце“ .
Бидете креативни и донесете свое велигденско јајце, со животински дезен

Извор: cOoLTuRa.mk
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Почина едно од трите новородени сибирски тигарчиња............
 
L

Lu

Гостин
^ А зошто е само едното тигарче на снимката?
Нели едно од трите тигарчиња умрело, значи оснанале уште 2 а на снимката има само едно.
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
^ А зошто е само едното тигарче на снимката?
Нели едно од трите тигарчиња умрело, значи оснанале уште 2 а на снимката има само едно.
Затоа што уште се слепи и мајкава ги изнесува едно по едно од живеалиштето. Иначе заградено е од страната кај што се малечките и посетителите неможат да ги видат за да не ја вознемируваат тигрицата (али ја имав ексклузивна можност и ги видов, баш се слатки :) ). Едното тигарче умрело затоа што не успеало да цица од мајката незнам поради која причина. Исто така убиена е и Бенгалската тигрица Лола од страна на мажјакот сибирски тигар кој бил преместен од живеалиштето за да не ги убие малечките тигарчиња. Откако мажјакот бенгалски тигар Мендо умре од природна смрт пред 2 месеца мислам дека сега зоолошката сега е без бенгалски тигри. Нови животни сеуште нема затоа што не им се изградени живеалиштата.

П.С. Незнаеле дека е трудна тигрицата. Кога ги виделе малечките биле изненадени и за малку ги спасиле од мажјакот...
 
L

Lu

Гостин
Ти ја сликаше?
Не ја сликав јас, но ја најдов на еден форум каде што имаше слики од зоолошката, па си помислив дека добро ќе биде и на овој форум да ја има оваа прекрасна фотка :)
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Се родиле 4 мали којотчиња :) 2 машки и 2 женски.
 
L

Lu

Гостин
^ Ај нека се живи и здрави и големи да растат :)
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
http://www.facebook.com/ZooSkopje

Фејсбук Страницата на Зоолошкат градина! Доста активна со нови слики и информации околу ЗОО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom