Здравството кај нас

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Мене со заштитна нараквица ме стегнаа за да ми земат крв, дури од после приметив :ROFLMAO:
...Да, често така применуваат стегање на надлактицата со латекс прегледни ракавици тие се растегнуваат, но ако имаат нитрилни ракавици кои се крути, тешко на раката, посебно кога ќе шетаат со веќе влезена игла лево десно во раката, да ја погодат вената, а во болнички услови често користат и уринарниот (фоли)катетер за стегање на раката при интервенција во вена! :facepalm:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.739
...Да, често така применуваат стегање на надлактицата со латекс прегледни ракавици тие се растегнуваат, но ако имаат нитрилни ракавици кои се крути, тешко на раката, посебно кога ќе шетаат со веќе влезена игла лево десно во раката, да ја погодат вената, а во болнички услови често користат и уринарниот (фоли)катетер за стегање на раката при интервенција во вена! :facepalm:
Abe cela drzhava e raspad sistem a vie ste se fatile za narakvici i creva. Ako e pravilno izvedeno mozhi i remenot od pantalomite da go koristite.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.248
Какво цепидлачање боже господе. Демек све останато функционира беспрекорно у северна, те за што све користеле за стегање рака при вадење крв се фатија.
Еве ја еднаш немав при рака езмарх, итно беше и при рака ми се најде кратка еластична пилатес лента и со тоа стегнав и извадив крв, па ништо не бидна. Не падна никој на гз.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Какво цепидлачање боже господе. Демек све останато функционира беспрекорно у северна, те за што све користеле за стегање рака при вадење крв се фатија.
Еве ја еднаш немав при рака езмарх, итно беше и при рака ми се најде кратка еластична пилатес лента и со тоа стегнав и извадив крв, па ништо не бидна. Не падна никој на гз.
Тоа е тоа, хигиена никаква. Попрво би сакале да им се стегне раката со некоја ластика и полиестер (читај специјално за тоа) која 245644456644 пациенти ја поминале (кој бањат,кој небањат) него ли со заштитна ракавица за еднократна употреба. Јас ја бирам ракавицата и тоа онаа со нитрил!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Јас не се пожалив за нараквицата, во тие моменти најмалку ми беше дојдено со шо ќе ми ја стегнат раката за крв да ми земат, едноставно смеа ме фати на крајот.

Други работи мене ме мачат околу здравството.
Ме интересира некој поупатен да ми објасни за пациент ослободен од плаќање на здравствени услуги, на историјата пишуваше не плаќа ништо, при медикаментозен абортус наплатени се 6000 денари за 4 таблети
Сум слушнала дека тие таблети не се регистрирани во лекарската комора и ги наплаќаат на црно, значи збораме за државна болница.
Еден куп пациентки се жалат дека на сите различно им наплаќаат во зависност колку таблети ќе се искористат, се наплаќа на рака без никаков документ.
Кај живееме во Папа Гвинеја ?
Истото важи и за гинеколозите, зошто за услугите не даваат фискални сметки а наплаќаат кој 300 кој 500 за обичен ултразвук, за брисеви, за Пап тестови, нели секоја жена има право годишно на бесплатен ПАП тест.
За овој проблем знаат од министерството веќе подолго време и проблемот никако да се реши.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Јас ја бирам ракавицата и тоа онаа со нитрил!
Можеби таму каде што си можеш да бираш, но во нашево мак.здравство нема бирање....само молиш Бога да ти најдат вена од прва, инаку го јадеш стапот.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.739
Можеби таму каде што си можеш да бираш, но во нашево мак.здравство нема бирање....само молиш Бога да ти најдат вена од прва, инаку го јадеш стапот.
Da ama za toa ne ti e kriva rakavicata ili crevoto tuku vlasta shro si ja glasale.
Batavte gledajte
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.248
Можеби таму каде што си можеш да бираш, но во нашево мак.здравство нема бирање....само молиш Бога да ти најдат вена од прва, инаку го јадеш стапот.
Јебига, ако си стара и дехидрирана, бишка од 200 кила, со слаба циркулација, или со отоци - големи се шансите да не ти погодиме вена од прва.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Јебига, ако си стара и дехидрирана, бишка од 200 кила, со слаба циркулација, или со отоци - големи се шансите да не ти погодиме вена од прва.
Здравствен работник си ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Можеби таму каде што си можеш да бираш, но во нашево мак.здравство нема бирање....само молиш Бога да ти најдат вена од прва, инаку го јадеш стапот.
Наоѓање на вена од прва за сестра со барем 3 години стаж не би требало да биде проблем.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Јебига, ако си стара и дехидрирана, бишка од 200 кила, со слаба циркулација, или со отоци - големи се шансите да не ти погодиме вена од прва.
index.jpg Screenshot 01-26-2024 22.10.32.png

...кај постарите особи крв се зема со минивен систем (со многу потенка игла од класичната), дехидрирана ама со отоци ем слаба циркулација, доколу има некој по телото отоци околу вените ли се лоцирани каде сакаме да земаме крв за анализа?

...вените можат да бидат „скриени“ и кај послабите пациенти не мора да бие правило само кај подебелите да се има таква потешкотија, но секој кој профи зема крв знае каде и како да навлезе со иглата и да не се гледа вената, односно знае начин како да ја направи да се „појави“ да биде видлива, така да не ферски твојот тенденциозен коментар за да ја навредиш членката топол поздрав.


...еве ти пример на рака која има толку видливи и крупни вени, а напротив не се сите соодветни за земање крв.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Прегледај го приврзокот 404932 Прегледај го приврзокот 404931

...кај постарите особи крв се зема со минивен систем (со многу потенка игла од класичната), дехидрирана ама со отоци ем слаба циркулација, доколу има некој по телото отоци околу вените ли се лоцирани каде сакаме да земаме крв за анализа?

...вените можат да бидат „скриени“ и кај послабите пациенти не мора да бие правило само кај подебелите да се има таква потешкотија, но секој кој профи зема крв знае каде и како да навлезе со иглата и да не се гледа вената, односно знае начин како да ја направи да се „појави“ да биде видлива, така да не ферски твојот тенденциозен коментар за да ја навредиш членката топол поздрав.


...еве ти пример на рака која има толку видливи и крупни вени, а напротив не се сите соодветни за земање крв.
Баш со тие "пеперутките" не се зема крв кај тенки вени пошто се подложни тенките вени на пукање.

И не постои пациент од кој не може да се земе крв. Крај краева ќе бодеш артерија радиалис и ќе добиеш. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Баш со тие "пеперутките" не се зема крв кај тенки вени пошто се подложни тенките вени на пукање.
И не постои пациент од кој не може да се земе крв. Крај краева ќе бодеш артерија радиалис и ќе добиеш. :D
images13.jpg Observe-flashback.jpg

...секој со своја пракса, постара особа со минивен на рака одлично ќе истече комбинација на лекарства во 100мл физиолошки раствор за 15 тина минути.

12871_2022_1609_Fig2_HTML.png The-Basics-of-Arterial-Blood-Gas-Interpretation-1.jpg

:neetaka:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Инфективната клиника има нов директор, потврдуваат од Министерството за здравство за „Сител“, кој пренесува дека на местото на досегашната директорка д-р Милена Стевановиќ за нов директор е назначен д-р Фадил Цана, инфектолог на клиниката.

Засега нема официјални информации зошто е сменета Стевановиќ, кадар од редовите на СДСМ, која раководеше со клиниката седум години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom