За фитнес почетници

  • Креатор на темата Stef Bachatero
  • Време на започнување
В

Вори

Гостин
Ај ќе прашам овде.
Зедов Орбитрек пред еден месец,колку да се дозацврстам и да имам некоја активност зимава.
Одприлика вежбам двапати по 15-20 минути на ден,некогаш ко ќе ми текне и по пола саат.
Колку точно треба да се вежба,на што треба да внимавма и остало?
Фала ви многу,ептен сте љубезни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Фала ви многу,ептен сте љубезни.
Најверојатно не се погодил некој кој има искуство. И ја неам со орбитрек, но нешто ако ти послужи од нет...најчесто препорачуваат 20-30 минути (со мало загревање пред тоа), а битно е и отпорот на кој вртиш. За кардиото го потенцираат и пулсот (за моите години 20 минути на нормален отпор е едно, за тебе сосем друго).
http://www.thane.com/products/fitness/orbitrekplatinum/orb-faq.php
How much time do I have to spend on the The OrbiTrek to get results?
We recommend a 20-minute workout, 4 times a week for optimum results. This will dramatically tone and firm all your major muscle groups, while giving you the aerobic workout doctors recommend for total cardiovascular health. For best results you must also follow a sensible eating plan.
Will I feel exhausted from the workout?
If you stay within your training heart rate, no, you should not. In fact, most people who use The OrbiTrek report feeling as though they aren't working nearly as hard to burn the same amount of calories as they do on a treadmill.
How do I determine my Training Heart Rate?
When working out, spend the first 5 minutes warming up (or longer, if you haven’t exercised in a while). After 5 minutes, take your pulse for 10 seconds and then multiply that number by 6 – that will give you your heart rate.
http://www.livestrong.com/article/272838-orbitrek-workouts/
http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=AoUNUZzq5N0wImCFf2a6EaEjzKIX;_ylv=3?qid=20091221032458AAVE8ri
http://answers.yahoo.com/search/search_result;_ylt=Ao6OuXQGUv2VYUwfh6N9W3jsxQt.;_ylv=3?p=orbitrek
битно е што јадеш
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20101112004357AA2fkC1

Без разлика дали трчаш или користиш орбитрек, ако имаш проблем со колената, глеј да не ги преоптовариш и пиј течности за да не дехидрираш. Можеби не е нешто помош, но...белки ќе се најде некој кој веќе го користел.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Другарка ми ми рече дека од денеска ќе почне да вежба во некое финтес студио во Кисела Вода и таму инструкторот им давал и диета. Има денови во месецот кога треба да спиеш само 6 часа. Се оди на вежбање секој ден. И секој ден се губи по пола килограм. Е сега јас идам на фитнес во Тетово и губам одприлика 2 кг на месец, па некако ова ми се виде многу попривлечно. Ама некако сумливо ми е, многу е по пола кило секој ден. А другарка ми вика дека она има тетка што била крупна и ослабела 15 кила за еден месец. Е сега мене ми треба да ослабам некои 7-8 кг па појше ќе ми се исплати да одам две недели во фитнес во Скопје отколку во мојов.
Знае некој нешто повеќе околу ова? Можно е?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ај да прашам нешто. Одам 3 месеца, по три пати неделно на фитнес. Не вежбам само на справи туку правам вежби и без справи, на земја. Симнав некои 5 кг. Со јадење не направив промени, увек исто си јадев. Сега сакам да прекинам да одам на фитнес. Дали ќе ми се вратат килограмите?
 
Член од
6 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ме интересира каде можам да купам ракавици за вежбање, оние без прсти што се?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Другарка ми ми рече дека од денеска ќе почне да вежба во некое финтес студио во Кисела Вода и таму инструкторот им давал и диета. Има денови во месецот кога треба да спиеш само 6 часа. Се оди на вежбање секој ден. И секој ден се губи по пола килограм. Е сега јас идам на фитнес во Тетово и губам одприлика 2 кг на месец, па некако ова ми се виде многу попривлечно. Ама некако сумливо ми е, многу е по пола кило секој ден. А другарка ми вика дека она има тетка што била крупна и ослабела 15 кила за еден месец. Е сега мене ми треба да ослабам некои 7-8 кг па појше ќе ми се исплати да одам две недели во фитнес во Скопје отколку во мојов.
Знае некој нешто повеќе околу ова? Можно е?
Го знам местото и човекот, резултати загарантирани, но ти треба многу трпеливост и веруј ми ништо не смееш да јадеш у таа диета. Пример на секој саат едно јајце, или едно јаболко. Не знам точно како беше, ама знам дека не смееш да спиеш повеке од колку што ке ти се каже и не смееш ниту зрно сол да внесеш во себе оти ако внесеш дури и едно си зафркнала за цела недела што си "гладувала".
Типот е океј и стварно го чисти масното ткиво за после кога ке прекинеш да не ја вратиш дебелината, но треба време, не се само 2 недели вежбање, кога ке идеш таму он ке ти каже уше 3 месеци плус...Тешко е, амаааа :)
 
П

Пепси_

Гостин
Луѓе нели мислите дека не е многу здраво тоа ослабнување за рок од шотизнам 1-2 месеци....па и некои екстремни диети не би се впуштил во такво нешто.Запознав еден батка диета му дале за таа ден само вода да пие и јогурт 5 чаши друго ништо мислав втф ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom