За фитнес почетници

  • Креатор на темата Stef Bachatero
  • Време на започнување
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
orbitrekot jas go stavam kako najneefikasen za kardio trening,tocakot,trcanjeti i osobeno steperot se mnogu,mnogu poveke efikasni.
Степер ти е светска работа, е таму се кинат највише мрснотии според мене .. + имаш тонирање на нозете и мустулите на истите + г'зот ти се средуе не ти личи на даска + гориш долни стомачни .. а орбитрек .. шит според мене му напукаа адвертс и сеа ајдее најдобар е .. ќе го качам водно за 2 саати, ти за тоа време врти орбитрек да видиме кој колку ке симне калории ..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.478
Поени од реакции
7.794
me interesira sto mislis za orbitrekot,ako se vezba samo na nego dali moze da se oslabi,posto nemam vreme za odenje po fitnes klubovi?:salut:
Орбитрекот е ефикасен за слабеење,се додека имаш мотивација да вртиш на него!
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Орбитрекот е ефикасен за слабеење,се додека имаш мотивација да вртиш на него!
orbitrekot e najneefikasnata sprava za slabeenje od site drugi,1h vezbanje na orbitrek e ednakvo(odprilika) na 10 minuti vezbanje na steper,lenta ili duri i tocak.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Несакав да отварам нова тема па пишав тука,не сум фитнес почетник ама немам веќе време за во теретана како порано па да ве прашам,од кај можам да набавам еднорачни тегови ,барав по некои македонски веб-сајтови ама никако да најдам,само имаше некои еднорачни и тоа 5кг. ама така да малку ми се 5кг. а потешки неможам да најдам,ми требаат 10кг. еднорачни минимум,ако има некој некоја идеја нека пише.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
orbitrekot jas go stavam kako najneefikasen za kardio trening,tocakot,trcanjeti i osobeno steperot se mnogu,mnogu poveke efikasni.
Го спомна точакот. Од 4 дена неделно во теретана, еден до два дена во неделата после тренинг седнувам на точак едно 10-12 минути брзо вртење. Дали ова време и интензитет колку толку задоволува за топење на наслаги на половината (према трчањето)?

И уште едно би те прашал (ако не ти е премногу од прашување :) ). Дали е навистина потребно (и доколку немаш наслаги за симнување) возење точак или трчање во комбинација со теретана ради поништување на негативните ефекти од слободните радикали кои се ствараат при кревање на тегови-односно при анаеробниот начин на вежбање? Мене така ми беше објаснето, но и второ мислење е добредојдено :)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Го спомна точакот. Од 4 дена неделно во теретана, еден до два дена во неделата после тренинг седнувам на точак едно 10-12 минути брзо вртење. Дали ова време и интензитет колку толку задоволува за топење на наслаги на половината (према трчањето)?

И уште едно би те прашал (ако не ти е премногу од прашување :) ). Дали е навистина потребно (и доколку немаш наслаги за симнување) возење точак или трчање во комбинација со теретана ради поништување на негативните ефекти од слободните радикали кои се ствараат при кревање на тегови-односно при анаеробниот начин на вежбање? Мене така ми беше објаснето, но и второ мислење е добредојдено :)
zadovoluva za topenjeto na masnite naslagi,ama ima mal efekt,treba kardio od najmalku 30 min za dobar efekt)

sekogas e dobrodojden aerobniot trening,jasno e deka go razdvizuva srceto,ja zabrzuva cirkulacijata na krvta i go procistuva teloto od sekakvi otrovi.samo treba da se vnimava da ne se dovede teloto do sostojba na katabolizam.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
treba kardio od najmalku 30 min za dobar efekt
Ок, ќе мора да одземам од времето за терет, да додадам на кардио.

Катаболизам, мислиш на топење истовремено и на онаа корисната, мускулната маса?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ок, ќе мора да одземам од времето за терет, да додадам на кардио.

Катаболизам, мислиш на топење истовремено и на онаа корисната, мускулната маса?
taka nekako ,katabolizam e cостојба во која организмот ги согорува протеините побрзо отколку што ги синтетизира. Тешките тренинзи пропратени со лоша исхрана, лесно доведуваат до состојба на катаболизам.treba da ss prilagodi dnevniot vnes na hranlivi sostojki so intenzitetot na treningot.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Хм, требаше да земам веј-протеини, слична препорака добив за ова. Без разлика целта за топење на наслаги, вејот се препорачува и во тие случаи -во смисол заради намалената исхрана и недоброто исхранување на мускулното ткиво.

Најверојатно ќе треба да се иде на веј, а и на креатин (ако е точно неговото дејство) за да зголемам за некое кило интензитетот на вежбање-сериите и тежините.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Па не би рекла дека е најнеефикасна ствар Орбитрек, пошто јас после долг период на невежбање си ја вратив кондицијата на него.... Патем и добив основна форма на мускулите на нозете....потоа се префрлив на трчање...Орбитрекот сега ми е лајт за посабајлечки кога не ми се трча.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Па не би рекла дека е најнеефикасна ствар Орбитрек, пошто јас после долг период на невежбање си ја вратив кондицијата на него.... Патем и добив основна форма на мускулите на нозете....потоа се префрлив на трчање...Орбитрекот сега ми е лајт за посабајлечки кога не ми се трча.
vo konkurencija na;steper,lenta za trcanje(ili trcanje vo priroda),vozenje tocak(osobeno staticen),orbitrekot e najneefikasen.inaku ok e i orbitrekot.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom