За мене не постои римски папа.

Дали би ги славеле вашите празници по Грегоријанскиот календар?


  • Вкупно гласачи
    7

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За Гарфилд.
Еве ти бе... :toe:

Ај малку сериозно.
Како и за се останато...
Македонија е дел од `глобалните` решенија на балканот.
Ова со календарот и запретувањето со католичка црква во Македонија
(без разлика колку е тоа:
1.Дамнешна желба на Ватикан
2.Утопија на долгорочен план за хммм... христијанскиот дел од населението во Македонија
3.Опасен преседан и пилот план - за какви што Македонија за име на вистината често е искористувана во изминативе 18год )
е дел од тие глобални игри.
Или планови за доминација и контрола на балканот.

Соодветно,би истакнал дека целиот тој глобален план за контрола,при вакви наметнати консталации и опасни преседани ќе и се сруши имено на Македонија од глава.
И тој беше делот кој што ве терав да го размислите, ама или јас премногу потези гледам унапред или сум премногу тмурен поучен од претходните такви `решенија` од историјата на балканот.

Зошто старите рани помеѓу `каурите` у Македонија и те како се присутни и мора да бидат земени во предвид,инаку истите тие,заедно со `календарската разлика` ќе прејудицираат уште поголемо отуѓување помеѓу македонците и вештачка поделба на срби и бугари.
За ова... да ме држите за збор.

И уште нешто.
Половично решение на балканот значи војна и крвопролевање !!!
Тоа... не смее да си го дозволи било кој макар малку само мудар балкански политичар.

Било кој од вас...
своите ставови може и треба да ги искаже по своја волја.
Али нема право да оневозможува слободно искажување на останатите.
Ова беше класичен фалсификат,па по бугарски на скрито-покрито ја бутнавте.
Тоа се одлики на... фашизам,драги мои.
Драги Зевс,и да биде приет грегорианскиja календар нема да стане нешто фатално.И да остане РМ со стариja календар,това пак нема да биде панацеja за проблемите.
Треба да стане jaсно дека со едно такво решение,нема да има голем проблем или нема да се решат проблемите.Ова е вистината.Не е толкова битно по какав календар ке се слави.Важно е да се слави.
 
N

n/a

Гостин
Ти да си гледаш за твојата земја.
Ако не,покажи македонски пасош и учествувај рамноправно и у анкети и у разговори.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Пак не ми одговараш на моето, заменуваш тези, бидејќи пред фактите сите молчат.

Презентирај соодветни аргуменит и замолкни не, дотогаш, наведи глава ниско наземи и полека замини во историјата како неуспешен лик.

П.С. Ако некој не ги сака србите, не значи дека е пробугарски настроен или обратно.

Тоа само значи дека е свесен дека и едните и другите и третите се само едни обични никаквеци и злосторници.

А тоа што некој сака да се промени календарот, друг да се оди кон унијатство, трет да се зачува традицијата, четврт е малокуреец, значи дека има диверзитет.

Тоа што последниот е секогаш во грешка, јебига.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти да си гледаш за твојата земја.
Ако не,покажи македонски пасош и учествувај рамноправно и у анкети и у разговори.
Зевс,тури рака на срцето и признаj дека не е толкова битно,ком коj календар ке биде РМ.Това нема да реши проблемите,па нема и да создаде нови.
Ова е прашане до самите македонци,дали сакат единиот или другиот.Само незнам како според тебе во зглавието на темата не постои римски папа.Фактите зборуват друго.Имало го е и го има и сега.
А ти имаш една земja на срце и ако не е таjна да кажеш коja е?
 
N

n/a

Гостин
Во грешка е тој што е у мањина.
А ти на 100% одговор НЕ,не сакам да славам по католички календар ја смени,многу грубо и тенденциозно анкетата,а после тоа ја бутна.
Па не можеше да се установи кој став е поприфатен кај граѓаните.

Останатите реченици од твојот текст се чисто набедуење.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Каква врска си има вашава приватна со Фми конверзација со темата?

Нема набедување, тоа се факти.

Плус, прашањето беше дали сакаме грегоријанско славење за да станеме католици или не.

Јас само ја изменив дали сакаат да останат под српско малокурефско влијание или не.

И тоа нема врска со тоа што повторно ја загуби битката на умови и не успеа да прикажеш зошто нам папата ни е крвник, а не сврбите.
 
N

n/a

Гостин
А ти имаш една земja на срце и ако не е таjна да кажеш коja е?
Бугарија.
До последно ќе пробуем да ја растурам.
http://uk.youtube.com/watch?v=a7eTJp4cxxE

Нема набедување, тоа се факти..
Да,ова се ФАКТИ.
Во грешка е тој што е у мањина.
А ти на 100% одговор НЕ,не сакам да славам по католички календар ја смени,многу грубо и тенденциозно анкетата,а после тоа ја бутна.
Па не можеше да се установи кој став е поприфатен кај граѓаните.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
nesto sto mozebi ke pomogne vo temava

Theodosius, the metropolitan of Skopje, to Pope Leo XIII
4th December 1891
To the Holy Father, Pope Leo XIII Rome
I, the undersigned Metropolitan of Skopje, Theodosius

, by Gods Mercy head of the Skopje eparchy, am submitting this request both in my name and in the name of the whole Orthodox flock of Macedonia, with which we are begging His Holiness to accept us under the wing of the Roman Catholic Church, after he has restored the ancient Archbishopric of Ohrid, unlawfully abolished by Sutlan Mustapha III in 1767, and put it in canonical unity with the Roman Catholic Church. Our desire springs from the historical right of the Orthodox Macedonian people to be freed from the jurisdiction of foreign Churches - the Bulgarian Exarchate and Constantinople Patriarchate - and be united in its own Orthodox Church, acquiring all the characteristic features of a people who have a right to independent spiritual and cultural life and education.
Your Holiness, please have in mind the specific traits of the Orthodox religion, which the Orthodox people will never renounce; they are: independence as regards faith, the church services and the priests' attire.
I recommend myself to Your prayers and humbly bow to You, Your brother in Jesus Christ, who prays for You,
4th December 1891 Skopje
Theodosius, Metropolitan of Skopje
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
nesto sto mozebi ke pomogne vo temava

Theodosius, the metropolitan of Skopje, to Pope Leo XIII
4th December 1891
To the Holy Father, Pope Leo XIII Rome
I, the undersigned Metropolitan of Skopje, Theodosius

, by Gods Mercy head of the Skopje eparchy, am submitting this request both in my name and in the name of the whole Orthodox flock of Macedonia, with which we are begging His Holiness to accept us under the wing of the Roman Catholic Church, after he has restored the ancient Archbishopric of Ohrid, unlawfully abolished by Sutlan Mustapha III in 1767, and put it in canonical unity with the Roman Catholic Church. Our desire springs from the historical right of the Orthodox Macedonian people to be freed from the jurisdiction of foreign Churches - the Bulgarian Exarchate and Constantinople Patriarchate - and be united in its own Orthodox Church, acquiring all the characteristic features of a people who have a right to independent spiritual and cultural life and education.
Your Holiness, please have in mind the specific traits of the Orthodox religion, which the Orthodox people will never renounce; they are: independence as regards faith, the church services and the priests' attire.
I recommend myself to Your prayers and humbly bow to You, Your brother in Jesus Christ, who prays for You,
4th December 1891 Skopje
Theodosius, Metropolitan of Skopje

Brate sekogas ostavaj izvor :smir:


Metropolitan Theodosius (Teodosij) Gologanov deals with the history of the unlawful abolishment of the Archbishopric of Ohrid in 1767 and demands its restoration in union with the Roman Catholic Church


http://en.wikisource.org/wiki/Theodosius,_the_metropolitan_of_Skopje,_to_Pope_Leo_XIII
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Brate sekogas ostavaj izvor :smir:


Metropolitan Theodosius (Teodosij) Gologanov deals with the history of the unlawful abolishment of the Archbishopric of Ohrid in 1767 and demands its restoration in union with the Roman Catholic Church


http://en.wikisource.org/wiki/Theodosius,_the_metropolitan_of_Skopje,_to_Pope_Leo_XIII
zar sum zaboravil da ostavam izvoorot cccc :smir:

aj sega da nadopolnam pa ke stavam )))

Во почетокот на октомври 1891 г. за прв пат почнал јавно да ја критикува Егзархијата заради посегањето по самостојноста на македонските црковни општини и нејзината великобугарска политика, предлагајќи отфрлање на туѓите цркви – цариградската и софиската. Знаејќи дека ниту Патријаршијата, ниту Егзархијата нема да се согласат со возобновување на Охрид како архиепископски центар на одделна црква, митрополитот Теодосиј се обидел да се договори со папскиот нунциј во Цариград за покровителствто на Римокатоличката црква над евентуално обновената Охридска архиепископија. При тоа поставил шест услови:

1. Да се обнови стародревната Охридска архиепископија, која ќе биде во канонско единство со Римокатоличката црква, со непосреден благослов на светиот отец Папата.

2. На чело на обновената Охридска архиепископија ќе бидам јас како автокефален поглавар на црквата.

3. Другите луѓе од високиот клер (епископите, свештеномонасите, и мирските свештеници) да бидат родум Македонци и назначувани од архиепископот, а епископите можат само да бидат потврдувани од вашата светост.

4. Границите на Архиепископијата да се поклопуваат со границите на Македонија, а поделбата на епархиите да се задржи сегашната.

5. Старите унијати од Кукушко-полјанската и Струмичката епархија да се изделат од јуриздикција на унијатскиот архиепископ во Цариград, Н. Б. Нил Изворов и да се приклучат како епархии кон Охридската архиепископија.

6. Католички мисионери, со исклучок на затекнатите во просветно добротворните институции во Македонија, да не се доведуваат нови, а затечените да не се мешаат во внатрешниот црковнопросветен живот на Архиепископијата

Во писмото до архимандритот Дионисиј во Софија, инаку негов истомисленик и македонец од Струмичко, од 22 јуни 1891 г. митрополитот Теодосиј меѓу другото пишува: „Ние, Македонците, не наоѓаме на таков отпор од Турците, како што имаме од Грците, Бугарите и Србите, кои како орли на мрша се пуштаат врз таа наша многустрадална земја и сакаат да ја распокинат!“

izvor http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%98_%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2
 
M

marsovka

Гостин
какво везе има по кој календар се водиме у политика и вести форум?
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Во грешка е тој што е у мањина.
А ти на 100% одговор НЕ,не сакам да славам по католички календар ја смени,многу грубо и тенденциозно анкетата,а после тоа ја бутна.
Па не можеше да се установи кој став е поприфатен кај граѓаните.

Останатите реченици од твојот текст се чисто набедуење.
Скотов полусрбски, да не беше ваков трол дебилен како што е, ќе знаеше дека творецот на најпрецизниот календар досега, е токму Србин - Милутин Миланкович
На читај скоте одроден, просветли се малку:
Милутин Миланковић је у свом богатом стваралачком животу урадио и предложио, између осталог, реформу грегоријанског и јулијанског календара, која је водила изградњи јединственог, до сада најпрецизнијег календара (Миланковићев календар) и која је прихваћена на Свеправославном конгресу у Цариграду 1923. године. Миланковић je детаљно писао о овом свом покушају у извештају Српској краљевској академији по повратку са Конгреса, у својим мемоарима и у "Канону осунчавања", напомињући да му није јасно зашто реформа, која је једногласно усвојена 30. маја 1923. године у Цариграду, и поред свих својих предности, касније није примењена.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
zar sum zaboravil da ostavam izvoorot cccc :smir:

aj sega da nadopolnam pa ke stavam )))

Во почетокот на октомври 1891 г. за прв пат почнал јавно да ја критикува Егзархијата заради посегањето по самостојноста на македонските црковни општини и нејзината великобугарска политика, предлагајќи отфрлање на туѓите цркви – цариградската и софиската. Знаејќи дека ниту Патријаршијата, ниту Егзархијата нема да се согласат со возобновување на Охрид како архиепископски центар на одделна црква, митрополитот Теодосиј се обидел да се договори со папскиот нунциј во Цариград за покровителствто на Римокатоличката црква над евентуално обновената Охридска архиепископија. При тоа поставил шест услови:

1. Да се обнови стародревната Охридска архиепископија, која ќе биде во канонско единство со Римокатоличката црква, со непосреден благослов на светиот отец Папата.

2. На чело на обновената Охридска архиепископија ќе бидам јас како автокефален поглавар на црквата.

3. Другите луѓе од високиот клер (епископите, свештеномонасите, и мирските свештеници) да бидат родум Македонци и назначувани од архиепископот, а епископите можат само да бидат потврдувани од вашата светост.

4. Границите на Архиепископијата да се поклопуваат со границите на Македонија, а поделбата на епархиите да се задржи сегашната.

5. Старите унијати од Кукушко-полјанската и Струмичката епархија да се изделат од јуриздикција на унијатскиот архиепископ во Цариград, Н. Б. Нил Изворов и да се приклучат како епархии кон Охридската архиепископија.

6. Католички мисионери, со исклучок на затекнатите во просветно добротворните институции во Македонија, да не се доведуваат нови, а затечените да не се мешаат во внатрешниот црковнопросветен живот на Архиепископијата

Во писмото до архимандритот Дионисиј во Софија, инаку негов истомисленик и македонец од Струмичко, од 22 јуни 1891 г. митрополитот Теодосиј меѓу другото пишува: „Ние, Македонците, не наоѓаме на таков отпор од Турците, како што имаме од Грците, Бугарите и Србите, кои како орли на мрша се пуштаат врз таа наша многустрадална земја и сакаат да ја распокинат!“

izvor http://mk.wikipedia.org/wiki/Теодосиј_Гологанов
Tи само постирај ќе научам и ја по нешто, него намали тоа букетите ,ноктите пергал ги направи за таков не те знаев бе?:nesum:

Ве читам деновиве и неможам да се начудам едните го браните усогласувањето на календарот со тези за некакви си србофили ,а другиве па го напаѓаат истиот со бугарофили итн..., не мислите ли дека сето ова може да доведе до нова поделба меѓу народот во Македонија ? Значи ќе молам за објаснување без нафрлање за некакво си србоманство или бугарофилство!
 
N

n/a

Гостин
Tи само постирај ќе научам и ја по нешто, него намали тоа букетите ,ноктите пергал ги направи за таков не те знаев бе?:nesum:

Ве читам деновиве и неможам да се начудам едните го браните усогласувањето на календарот со тези за некакви си србофили ,а другиве па го напаѓаат истиот со бугарофили итн..., не мислите ли дека сето ова може да доведе до нова поделба меѓу народот во Македонија ? Значи ќе молам за објаснување без нафрлање за некакво си србоманство или бугарофилство!
Точно тоа им цртам ја еве веќе една недела...
ама има сподоби што не разбираат од збор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom