За мене не постои римски папа.

Дали би ги славеле вашите празници по Грегоријанскиот календар?


  • Вкупно гласачи
    7

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
anketava e tendenciozna i ne e pravilno postavena.

1. dali ste MPc da go prifati gregorijanskiot kalendar
2. sakam da ostane julijanskiot kalendar

edit
aha gledam veke smenata

zevsus do tebe vselenskata patrijarsija go ima gregorijanskiot kalendar prifateno i drugi pravoslavni crkvi zatoa ne farbaj dzabe katolici matolici
 
N

n/a

Гостин
Анкетата е сменета и е ФАЛЦ.
Последниот од низата фалсификати.
Башка стартно не брои четири гласа.

И у гласовите за има двајца бугари.
Еден домицилен,и како таков тој глас што да прави човек,мора да биде земен у предвид.

ФМИ нека си гласа за у три лепе пизде материне ако сака у неговата Татарленд.

 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
анкетата е одлична.

Анкетата е ФАЛЦ.
Реши се бре арамијо...

Македонската црква била патријаршија со амин од Ватикан. А нашите „православни браќа“ ја уништиле!

Затоа, остав стоко митоманска, јас си ја сакам Македонија, а не Грција и СЛУГИЈА(Србија) Чао, пријатно, Auf viedersehen!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
anketava e tendenciozna i ne e pravilno postavena.

1. dali ste MPc da go prifati gregorijanskiot kalendar
2. sakam da ostane julijanskiot kalendar

edit
aha gledam veke smenata

zevsus do tebe vselenskata patrijarsija go ima gregorijanskiot kalendar prifateno i drugi pravoslavni crkvi zatoa ne farbaj dzabe katolici matolici
Подкрепам мисленето ти со двете раце.Исто има православни цркви,кои са по грегорианскиja календар и исто са православни.
 
N

n/a

Гостин
Анкетата е сменета и е ФАЛСИФИКАТ.
Последниот од низата фалсификати.
Башка стартно не брои четири гласа за НЕ.

И у гласовите за има двајца бугари.
Еден домицилен,и како таков тој глас што да прави човек,мора да биде земен у предвид.

ФМИ нека си гласа за у три лепе пизде материне ако сака у неговата Татарленд.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Е добро бе, тие што сме гласале НЕ, сега испаѓа дека "не сакаме да се отргнеме од штетното српско влијание" (на што и да се мисли, пошто не сфаќам какво влијание има СПЦ со календариве...).

Си го повлекувам мојот глас поради тоа што не сум гласала на оваа анкета, туку на друга. Башка не е точно тоа горе - 5 души се сега за втората опција, не 1.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нека се стави и трета опција: Сеедно ми е.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Анкетата е сменета и е ФАЛСИФИКАТ.
Последниот од низата фалсификати.
Башка стартно не брои четири гласа за НЕ.

И у гласовите за има двајца бугари.
Еден домицилен,и како таков тој глас што да прави човек,мора да биде земен у предвид.

ФМИ нека си гласа за у три лепе пизде материне ако сака у неговата Татарленд.
Извини,па ти си пристрастен исто.Србин си.Ова дека анкетата не брои неколко гласа е верно.
И сакам да стане jaсно,дека таква држава,коja ти напиша нема на Балкан.
Това дека Вселенската патриаршиja е по грегорианскиja календар е прави,помалце православна?
 
N

n/a

Гостин
Анкетата е сменета и е ФАЛСИФИКАТ.
Последниот од низата фалсификати.
Башка стартно не брои четири гласа за НЕ.

Барам одговорност за админот што ја променил по овој начин.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Анкетата е сменета и е ФАЛСИФИКАТ.
Последниот од низата фалсификати.
Башка стартно не брои четири гласа за НЕ.Барам одговорност за админот што ја променил по овој начин
.
Не болдирај драња.

Анкетата во првобитната форма заслужуваше бан на поставувачот малокурефски и бришење на тема, јасно.

И, сега, пошто малку издркавте на неа, ќе ја заклучам, па нема ни да има анкета.

Ете ви. Сега назад на темата.

Всушност, да не е случајно и таа исцрпена бидејќи не не удостои со одговор на барањето да ја исполниш заканата и да постираш нешто трагично за нас, македонците?
 
N

n/a

Гостин
Анкетата која што ја поставив ја отсликуваше реалната состојба и можна промена.
Кажи ми што не беше точно у неа?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Само тотално непотребна е дискусија околу календарот, нека остане како што е.

Збориме за односите со Ватикан, кои според мене во ништо не зависат од календарот.


И покрај тоа што Зевчето се испокака, па испадна дека и Вселенската Патријаршија е по грегоријанскиот календар :pos2: мислам дека анкета неможе да се постави, бидејќи нема логика.

Разговараме за улогата на Ватикан, тоа е се'.
 
N

n/a

Гостин
За Гарфилд.
Еве ти бе... :toe:

Ај малку сериозно.
Како и за се останато...
Македонија е дел од `глобалните` решенија на балканот.
Ова со календарот и запретувањето со католичка црква во Македонија
(без разлика колку е тоа:
1.Дамнешна желба на Ватикан
2.Утопија на долгорочен план за хммм... христијанскиот дел од населението во Македонија
3.Опасен преседан и пилот план - за какви што Македонија за име на вистината често е искористувана во изминативе 18год )
е дел од тие глобални игри.
Или планови за доминација и контрола на балканот.

Соодветно,би истакнал дека целиот тој глобален план за контрола,при вакви наметнати консталации и опасни преседани ќе и се сруши имено на Македонија од глава.
И тој беше делот кој што ве терав да го размислите, ама или јас премногу потези гледам унапред или сум премногу тмурен поучен од претходните такви `решенија` од историјата на балканот.

Зошто старите рани помеѓу `каурите` у Македонија и те како се присутни и мора да бидат земени во предвид,инаку истите тие,заедно со `календарската разлика` ќе прејудицираат уште поголемо отуѓување помеѓу македонците и вештачка поделба на срби и бугари.
За ова... да ме држите за збор.

И уште нешто.
Половично решение на балканот значи војна и крвопролевање !!!
Тоа... не смее да си го дозволи било кој макар малку само мудар балкански политичар.

Било кој од вас...
своите ставови може и треба да ги искаже по своја волја.
Али нема право да оневозможува слободно искажување на останатите.
Ова беше класичен фалсификат,па по бугарски на скрито-покрито ја бутнавте.
Тоа се одлики на... фашизам,драги мои.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Македонија со промена на верското сметање од јулијанско во гргуријанско не станува по дефолт католичка, а ниту унијатска, туку само се приближува до трендот на усогласување на календарите согласно вистинското сметање на времето.

Поради тоа беше грешна, тенденциозна и малициозна.

Исто како јас да отворасм анкета:

1. Кој сака да биде и натаму обвинуван СО ПРАВО за обид да биде на секој начин подјармувани на српската хегемонистичка политика на непостоење на Македонија.

2. Кој сака да биде и натаму обвинуван СО ПРАВО за обид да биде на секој начин подјармувани на великочувашката политика на непостоење на Македонија и македонски народ.

3. Кој сака да продолжиме по својот трнил пат како горди Македонски херои.

4. Ништо од наведеното, јас не сум политички обоен и не припаѓам на ниту една партија.

На таква анкета, ти, делија и уште некој морон ќе гласавте за првата опција, Христо, ФМи и другите чуваши за втората опција, а за третата сите оние македонци кои се навидум македонци, а се партијци, оние кои навистина веруваат во успех на Македонија во некое идно време, чпијони клети. На четвртата ќе се чешкаа тимбите и ќе останеше само мојот глас.

Јасно ти е сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom