За користење нелиценциран софтвер затворска казна до пет години

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Па и досега ова постоеше во законот како кривично дело. Не знам што ве чуди. Штом досега никој не свирел клавир за ваква работа, одсега не ми се верува да се случи такво нешто. Се знае кај нас, малку криминал и сива економија е секогаш дозволен за да дише народот.
Инаку досега секој ќе требаше да одлежува затворска казна. Нека ми кажат колкумина од вас имаат лиценциран софтвер?
Види не сакам да те разочарам ама се обложувам дека ќе најдат некое грефче и го затворат плус секој кој не им се допаѓа и не е подобен според нечии критериуми и стандарди ( и оди против нечиј интерес) ќе имаат изговор да го затворат. Кафка и Јозеф К модерна верзија комбинирано со орвел и 1984
Типичен фашизам направи ги законите невозможни за да не се прекршат и после кој ќе ти писне затворај го
Можеме да спиеме на тоа уво а бе ништо е ... само гледај што направи ја со пушењето цигари и ѓубрето- снема ли пари праќај полиција да зберува арач .
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како и да е, ова важи за фирмите не за нас обичните граѓани, никој нема право да ти влезе дома и да ти го пушти компјутерот за проверка на оперативниот систем или пак програмите.
Ќе дојде и таа ден ако дозволиме....
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Користам нелиценциран софтвер... пардон, ја користам лиценцата на некој што веќе ја платил. Од кај ќе знаат дека не сум ја платил јас? Сите “пиратски“ софтвери, не се пиратски, туку на пиратски начин се лиценцирани за да работат како такви. А кога веќе еднаш проработиле (пример користам adobe CS3 а на пазарот има CS5) никој не се замара со откривање на баговите на постарите верзии. Ќе ми се фатат за... да не речам шо.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Јас имам лиценциран Виста али користам пиратски оперативен систем :)

Како и да е, ова важи за фирмите не за нас обичните граѓани, никој нема право да ти влезе дома и да ти го пушти компјутерот за проверка на оперативниот систем или пак програмите.
Чекам некој да те цитира со зборовите: Абе ова капитализмов клет ќе го направи и тоа, ќе ни ги донесе в куќи..:)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Чекам некој да те цитира со зборовите: Абе ова капитализмов клет ќе го направи и тоа, ќе ни ги донесе в куќи..:)
:pos: :pos: :pos:
Ќе дојде и таа ден ако дозволиме....
Ипак не верувам, целиот свет е пиратерија, ако нешто треба да се прекине тоа се торентите и таквите страни. Додека тоа функционира, нема шанси некој дома да ти дојде :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Види не сакам да те разочарам ама се обложувам дека ќе најдат некое грефче и го затворат плус секој кој не им се допаѓа и не е подобен според нечии критериуми и стандарди ( и оди против нечиј интерес) ќе имаат изговор да го затворат. Кафка и Јозеф К модерна верзија комбинирано со орвел и 1984
Типичен фашизам направи ги законите невозможни за да не се прекршат и после кој ќе ти писне затворај го
Можеме да спиеме на тоа уво а бе ништо е ... само гледај што направи ја со пушењето цигари и ѓубрето- снема ли пари праќај полиција да зберува арач .
Види ја не викам дека во оваа државичка нешто е невозможно. Марфи може да чуе и да рече: Возможно е , возможно. Сакаш да видиш?..:)
Муабетов ми е дека и досега законот си постоеше, ама не се спроведуваше. Видиш и за цигарите казнуваа, па кога видоа дека е невозможна мисија олабавија. Сега колку што гледам пуша луѓе по кафичи, али тоа е за друга тема.
Ова па шанса нема да го спроведат. Иако може и мене да ме земат со лисици од дома, па од лаик да испаднам тешко хакреиште преку ноќ...:pos2:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
e, pak go naeba narodot..eve uste edna pricina za debeli kazni i polnenje na drzavno-privatnata kasa.....od utre ke se pustat inspektorite po pohod...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Види ја не викам дека во оваа државичка нешто е невозможно. Марфи може да чуе и да рече: Возможно е , возможно. Сакаш да видиш?..:)
Муабетов ми е дека и досега законот си постоеше, ама не се спроведуваше. Видиш и за цигарите казнуваа, па кога видоа дека е невозможна мисија олабавија. Сега колку што гледам пуша луѓе по кафичи, али тоа е за друга тема.
Ова па шанса нема да го спроведат. Иако може и мене да ме земат со лисици од дома, па од лаик да испаднам тешко хакреиште преку ноќ...:pos2:
Важно го изедоа стапот неколку стотина граѓани а власта заработи неколку милиона :)
А јас и ти може да се расправаме до недоглед ќе чекаме првите жртви да паднат само не знам дали тогаш ќе ти биде смешно :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Чекам некој да те цитира со зборовите: Абе ова капитализмов клет ќе го направи и тоа, ќе ни ги донесе в куќи..:)
Или пак може некој да се избаци со глупост како на пример - дали ова ќе важи и за ФИРМА која е фамилијарно дуќанче па ќе мора да плаќаат иљадници евра за лиценциран софвер пошто не е фер Бил Гејтс да има 50 милијарди кога може да има сто...
Две солзи ми капнаа...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Важно го изедоа стапот неколку стотина граѓани а власта заработи неколку милиона :)
А јас и ти може да се расправаме до недоглед ќе чекаме првите жртви да паднат само не знам дали тогаш ќе ти биде смешно :)
Види смешно не смешно тоа е. Држават секогаш ќе се труди да цеди. Само кај нас смешното е што комплетно нефункционални закони се ставаат во погон и после цацко им е крив што секое чудо трае три дена, па мора да се укинува закон.
Е сега, овој закон не смее да се укине. Авторски права се чувствителна тема и тука не може држава да стои на страна.
Ама па според закон си обврзан да го фискализираш прометот...па сите тргаат на страна нелегално. Тоа е мојата поента. А тоа дека некој ќе го крка. Тоа си знаеме. Само тоа ќе бидат фирми, а не граѓани.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Види смешно не смешно тоа е. Држават секогаш ќе се труди да цеди. Само кај нас смешното е што комплетно нефункционални закони се ставаат во погон и после цацко им е крив што секое чудо трае три дена, па мора да се укинува закон.
Е сега, овој закон не смее да се укине. Авторски права се чувствителна тема и тука не може држава да стои на страна.
Ама па според закон си обврзан да го фискализираш прометот...па сите тргаат на страна нелегално. Тоа е мојата поента. А тоа дека некој ќе го крка. Тоа си знаеме. Само тоа ќе бидат фирми, а не граѓани.
Тие закони иако се нефункционални се активираат и користат според потребата на естаблишментот или по нашки олигархијата. Иако до сега ќе ги тргнеа укинеа. Секој кој има фирма, кафана а не е по вкусот на власта ќе го јаде , истото и за луѓето .
Ај доста муабет гледам дека си бараш изговор да не се побуниш демек ќе мине . Жалам девојко ова е само дел од работите кои следат погледни само што прават со храната бидејќи успеаја да ја уништат секоја конкуренција .Ќе се вртиме во круг :) не за друго

За на крај девојче убаво еве ти една песна

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Чекам некој да те цитира со зборовите: Абе ова капитализмов клет ќе го направи и тоа, ќе ни ги донесе в куќи..:)
Капитализмот не... ама македонштината и она да му цркни на комшијата козата (кое патем мутира во да цркни комшијата да си ја земам козата јас) сигурно.

Ова па шанса нема да го спроведат. Иако може и мене да ме земат со лисици од дома, па од лаик да испаднам тешко хакреиште преку ноќ...:pos2:
Те знајме, не се прај наивна. Кажи за кој си, за Американците или за Русите :pos:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Е де...баш македонштина...
“Утре ќе те бесиме“
“Да си купам јаже или обезбедено е„...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па треба да докаже дека го користам софтверот.
Може само такла си седи в компјутер а ја не го работам.

Исто ко да ти најдат нож дома и обвинат дека сакаш некого да убиеш.
Не бе нема веза. Ако те најдат тебе дома со уште неотворени украдени фармерки, пак ќе го јадеш пошто си ги украл.

А ме интересира како планираат, да ми заѕвонат на врата и да ми речат ај сеа ќе ти го провериме писито?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Ќе ми се фатат за онаквото.
Нека ми даваат 2000 евра плата па радо би одвоил 100тина евра да купам некој лиценциран софтвер...
а они со нашава смрдлива плата сакаат да имаме лиценциран софтвер???

Како беше она со овците? се дур има овци за стрижење ќе не стрижат... такви сме ние, ќе плаќаме казни од 500 евра со просечна плата до 250 евра...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom