Заушки

Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Па јас сега за сега се лекувам онака како што ми кажаа лекарите(има напишано некој на прва страна, што се препишуваат лекарите)...

Но имам братучед кој живее во Прилеп, и тој заушки фати во јануари годинава!
И неговите родители, дознале од негде нека е добро, кога имаш заушки, како облога да ставаш волна од овца.Ама нечиста волна, и уште подобро било да биде испрљана од мочката на овцата, која содржи јод, и тоа помагало(така он ми кажа)!И стварно за 2-3 дена му помина! Ни компликации, ни ништо!

Ама незнам, јас не сум пробала ова, ама нема ни да пробам, од проста причина бидејќи незнам од каде да најдам волна од овца...и баш таква каква што треба!Јас сум градско дете ЛоЛ
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Па јас сега за сега се лекувам онака како што ми кажаа лекарите(има напишано некој на прва страна, што се препишуваат лекарите)...

Но имам братучед кој живее во Прилеп, и тој заушки фати во јануари годинава!
И неговите родители, дознале од негде нека е добро, кога имаш заушки, како облога да ставаш волна од овца.Ама нечиста волна, и уште подобро било да биде испрљана од мочката на овцата, која содржи јод, и тоа помагало(така он ми кажа)!И стварно за 2-3 дена му помина! Ни компликации, ни ништо!

Ама незнам, јас не сум пробала ова, ама нема ни да пробам, од проста причина бидејќи незнам од каде да најдам волна од овца...и баш таква каква што треба!Јас сум градско дете ЛоЛ
Некои се снаоѓаат подобро.



Него сериозно. Заушкиве го намалија интензитетот или само на вести веќе досадно им е да кажуваат?
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Некои се снаоѓаат подобро.



Него сериозно. Заушкиве го намалија интензитетот или само на вести веќе досадно им е да кажуваат?
Абе зависи на пример кај нас во Гостивар немаше кога беа доста актуелни али затоа сега има......
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Него сериозно. Заушкиве го намалија интензитетот или само на вести веќе досадно им е да кажуваат?
Некои што фатиле заушки ќе пренесат на други, другите на трети и се така ќе се врти во круг. :)

Можеби е намален малку интензитетот, ама сепак мислам дека се уште актуелни.
 

IKO_MC

I'll Shit On You .!.
Член од
8 ноември 2008
Мислења
369
Поени од реакции
14
Dali si zarazen otkako kje pocnes da otekuvas ili samo dodeka trae inkubacija na virusot?

sry za latinicata
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Заразен си и кога трае инкубацијата и кога ке почнеш да отекуваш....
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Кај нас сега фати епидемијата на заушки у класот почнува полека сите да ги фака.И мене ме ептен страв фака од самата помисла почнуваат да ме болат ушите.Може i сум и у фаза на инкубација :(:( а незнам за тоа.:nesvest:И од самата помисла дали сум заразена или не ке полудам :nerv:
 
С

Спенсер

Гостин
Кај нас сега фати епидемијата на заушки у класот почнува полека сите да ги фака.И мене ме ептен страв фака од самата помисла почнуваат да ме болат ушите.Може i сум и у фаза на инкубација :(:( а незнам за тоа.:nesvest:И од самата помисла дали сум заразена или не ке полудам :nerv:
тоа со ушите...пред месец дена,можда и два месеца, имав температура нешо,и ко за беља и проблеми со ушите, како да ме болеа нешо,како да неслушав:nenene:али еве,до сега нема ни З од заушки,недај боже да има...добро, штом сте цел клас кај тебе,сепак мала утеха....лек нема,мора да се прележат,
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Gi prelezav pred edno mesec dena , nisto strasno malce bolka okolu vilicata, 2 dena 37-38 temepratura i uste edno 2 nedeli odmor lezenje i gledanje TV i normalno ne idenje u skolo:vozbud:
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Уште има од овие чудата??? :nesvest: Јас пак реков му го ставија крајот
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
6
Vaka..Jas imam bolki vo levoto uvo [a to se deshavalo i porano] nemam temperatura, neme boli ko kje goltam a sepak MISLAM deka maalce mi e potecheno mestoto kaj grloto. dali ova vodi kon zaushki? pred nekoe vreme dno devojche od mojot klas imashe ama jas se trudam da ja izbegavam MNOGU. pomosh:nesum:
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Нема потреба да ја избегаваш не е ништо страшно од кога ке прележи.....И оди направи си контрола на лекар ке ти кажат дали имаш или не.....
 
D

DeviL_32`

Гостин
Vaka..Jas imam bolki vo levoto uvo [a to se deshavalo i porano] nemam temperatura, neme boli ko kje goltam a sepak MISLAM deka maalce mi e potecheno mestoto kaj grloto. dali ova vodi kon zaushki? pred nekoe vreme dno devojche od mojot klas imashe ama jas se trudam da ja izbegavam MNOGU. pomosh:nesum:
Види се во огледало...ако имаш мал оток кај вилицата и накај увото и омалаксаност...имаш симптоми на заушки. Отиди на преглед да се осигураш :smir:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
6
Види се во огледало...ако имаш мал оток кај вилицата и накај увото и омалаксаност...имаш симптоми на заушки. Отиди на преглед да се осигураш :smir:
Навидум се е нормално а не осеќам малаксаност преголема :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom