Писмо на Мухаммед а.с. до монасите на св.Катерина

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во природата на секој човек е хуманоста и човечката солидарност.
Во природата на секој човек се само нагоните и бескрајната потреба тие да се задоволат. Сето друго се бајки кои се производ на дресурата...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.


Во природата на секој човек се само нагоните и бескрајната потреба тие да се задоволат. Сето друго се бајки кои се производ на дресурата... ...
.


Нагоните се првиот дел од “бајката“ наречена живот на планета земја, додека надминување на безкрајната потреба тие да се задоволат - најважниот!


Инкарнацијата на Првородената Мудрост БОЖЈА (Исус), вели:


“Кој си го чува животот свој, ќе го загуби, а кој ќе го загуби животот свој заради Мене, повторно ќе си го најде.”

(Матеј 10:39)

.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во природата на секој човек се само нагоните и бескрајната потреба тие да се задоволат. Сето друго се бајки кои се производ на дресурата...
Природата го обдарила човекот со свест и разум. Религијата и многу други работи ги има само кај луѓето.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Природата го обдарила човекот со свест и разум. Религијата и многу други работи ги има само кај луѓето.
Со свеста и разумот вредностите се усвојуваат подоцна. Ти имплицираше дека кај човекот постојат вродени вредности како хуманост и солидарност, што е лага. Човекот се раѓа само со нагони. Толку.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Спирос дали монасите во св.Катерина лажат, ...
.


Господ БОГ е Совршена Вистина ! .Пред Неговиот суд само Чедата на Вистината како вистинити ќе се покажат!

Ако монасите од Св. Катарина направиле (и несвестно прават) нешто невистинито само за да го зачуваат манастирот од типичните барбарски уништувања и префункционирања - какви што убедливо најголемиот дел од тогашните цркви и манастири го доживеаја - тогаш Единствениот Вистински и Совршен БОГ нека им биде Милостив за нивното нехристијанско дело!

Бидејќи, вистинските следбеници Христови за Вистината умираат, ама за Неа не лажат и не убиваат!

Сваќаш?

ИншАлах да се отворат срцата за Совршената Вистина во Христос Исус!



Амин



.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Писмово е автентично. И не се муслиманите толку лоши како што ги претставуваат.
Според законите на Отоманската империја, град кој доброволно ќе се предадел, односно без борба ќе бидел освоен, добивал верска автономија. И во него НЕ СМЕЕЛО да се турни ниту една црква или друг верски објект. Таков пример е градот Прилеп во кој за време на Отоманската власт ниту една црква не била урната или претворена во џамија. И до заминувањето на Турците од градот, односот меѓу муслиманите и христијаните бил родителско-детски. Муслиманите на Христијаните гледале како на свои деца, а Христијаните на Муслиманите како на свои родители. Од друга страна, на жалост, со доаѓањето на безбожните комунисти на власт, сите 6. џамии се урнати. Денес муслиманите во овој град немаат каде да се молат на Бога.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Исус, Неговите вистински Апостоли и следбеници (скоро сите евреи) - кои никогаш не се клањале кон мека или кон слика или кон билошто друго материјално - се вистинските муслимани и најдобрите луѓе на светот!

Скоро секоја позначајна џамија на блискиот исток, балканот - но и на други места - е насилно направена врз темелите на еврејски или христијански храмови!

Но се разбира, кураишите и нивните духовни деца (османлиите), и нивните вазалски чеда (боштум боштум “христијани“), никогаш нема да се сложат со тој факт и понатака ќе ги негираат сопствените злосторства, а сопствените фалсификати ќе ги преставуваат за оригинали и вистински! :(




п.с. Што значеше турскиот збор копиле? o_O







.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
246
Поени од реакции
106
Спирос,како тоа твојата огромна љубов, толку те заслепила, немаш ти христијански дух, џабе се трудиш..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
@Spiros од што се трудиш да испаднеш интелектуалец , сезнајко... лупаш глупости до таа мера што ни сам неможеш да се разбереш ...:tapp:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Спирос,како тоа твојата огромна љубов, толку те заслепила, немаш ти христијански дух, џабе се трудиш..
А каков е според тебе христијанскиот дух....?

Несваќам зошто од толку членови на форумов, баш Спирос ви е трн во око? Јас досега од него немам прочитано ниту еден единствен збор со кој некого навредил или повикал кон омраза.....!
И јас не го делам неговиот светоглед и не размислувам како него, но негледам ниту опасност, ниту закана во неговите пораки.
Ако тој ви смета....тогаш навистина немам коментар за вас.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
246
Поени од реакции
106
ПА ЈАС НЕГЛЕДАМ ОДГОВОР ОД НЕГО ЦЕЛО ВРЕМЕ. дали лажеле Монасите од св. катерина, и ако измислиле, излажале они и неџранските христијани, тогаш како може оваа библија да се смета за веродостојна бидејќи темелите нејзини се базираат на КОДЕКС Синаитикус.Ако тие излажале за едно писмо кое до денес се чува, тогаш секое нивно дело треба да се стави под знак на прашање, а ако е вистина, тогаш би замолил да Спирос и таквите да прекинат со нападите врз исламот и да ги прифатат христијанските факти..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
А каков е според тебе христијанскиот дух....?

Несваќам зошто од толку членови на форумов, баш Спирос ви е трн во око? Јас досега од него немам прочитано ниту еден единствен збор со кој некого навредил или повикал кон омраза.....!
И јас не го делам неговиот светоглед и не размислувам како него, но негледам ниту опасност, ниту закана во неговите пораки.
Ако тој ви смета....тогаш навистина немам коментар за вас.
Никој не кажа дека претставува закана , ниту пак опасност , туку кажав дека сака само да се направи паметен со неговите постови во оваа тема .Толку од мене!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Никој не кажа дека претставува закана , ниту пак опасност , туку кажав дека сака само да се направи паметен со неговите постови во оваа тема .Толку од мене!
Постот се однесуваше на членот кој беше цитиран а не на тебе, пред некој ден еден негов соверник тврдеше дека Спирос бил полн со омраза:
Spiro dodeka za ljubovta ne davi,kolku omraza ima vo dusata,srceto si go razbole.Ljubomorata opasna rabota e.
За мене е смешно и злобно, лик како Спирос да се смета како некој со омраза....:)
А муслиманиве на овој подфорум, некако често се занимаваат со него.....
Нешто кое за мене многу кажува....
Пак ќе напоменам дека неговите ставови ми се крајно....несватливи па дури и смешни....но да го сметаш него за злобна личност и да трошиш постови за да се докажуваш со него, е врв на сите апсурди.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom