Законот на Телема

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Каде си видел да делиме книги ко јеховини сведоци?!
Автоматски споено мислење:


Другарчето е како огледало, што ќе фрлиш кон него, тоа ќе ти се врати.

П.С. Не поддржуваме педофилија, ниту ние, ниту ОТО, ниту Телемата остава простор за такво нешто. Децата не се ниту биолошки ниту интелектуално созреани за да имаат секс. Лично сметам дека тешко може да се посочи поодвратно нешто од тоа и што е до мене, таквите гнаси заслужуваат да умрат во најужасни маки.
Konecno koncizen odgovor!

Ti Blagodaram!

Znaci se soglasuvame deka nekoi raboti se devijantni, nekoi ne se...

Eve jas primer kje bidam ok ako kjerka mi eden den e lezbian... pa i gender neutral... nema da i sudam kje ja sakam....

Sho kje praj u spalna toa e nejzina rabota....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Konecno koncizen odgovor!

Ti Blagodaram!

Znaci se soglasuvame deka nekoi raboti se devijantni, nekoi ne se...

Eve jas primer kje bidam ok ako kjerka mi eden den e lezbian... pa i gender neutral... nema da i sudam kje ja sakam....

Sho kje praj u spalna toa e nejzina rabota....
Од каде ти е впечатокот дека според нас нема дивијантни појави? Тоа што јас немам однапред оформено очекување како ти треба да го живееш својот живот, не значи дека сум ок со тоа да силуваш деца или да убиваш, крадеш и слично.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Потсетување што како оди. Барем малку од малку да сте запознаени со работите до кои случајно или не сте дошле во контакт низ годините.

"Ако сте се пронашле во Законот на Телема, а Ви е проблем што доаѓа тој Закон преку нас, луѓе кои се иницирани во О.Т.О. или пак A.’.A.’., а не од некој друг, тогаш треба да си поставите многу прашања на кои ќе мора да им најдете одговор за да дознаете каде правите грешка во однос на Телема, иницијација и новиот еон.
Според моето разбирање и искуство – прифаќањето на Законот на
Телема и правилно искористување на истиот секако ќе Ве однесе до портите на Редовите од кои доаѓа и се шири истиот тој Закон и ќе побарате иницијација.
Инаку, ќе мора да седите дома и да се лутите се до небото и до пеколите што нештата кои ги дознавате и спознавате не се во рамките на вашите убедувања."
θέλημα, Закон на Човештвото
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Пред 144 години (12 на квадрат) е роден Кроули, човекот кој што „ќе биде избран“ да спроведе проект кој што и те како го надмина неговиот живот на Земјата :)

Edward A. Crowley (1875-1947), подобро познат како Алистер Кроули беше многу контроверзна фигура во своето време. Иако често е погрешно сфатен и погрешно интерпретиран не може да има сомневање дека Кроули често уживаше да изигрува ексцентрик. Тој беше човек со повеќе лица. Од богат ексцентричен Англичанец до Руски гроф или “Земјопоседник на Болескин”. Токму оваа ексцентричност прилично придонесе за легендата на Кроули. Тој стана митска фигура во своето време и неговиот митски статус започна да расти во годините по неговата смрт.

Алистер Кроули е роден во Leamington, Warwickshire, на 12 Октомври 1875 како единствен син на богат пивар.
...
...

Колку и да е фасцинантен животот на Кроули, исто толку е трагичен што еден од најважните луѓе во овој век (навистина тој инспирира цела генерација на уметници, рок музичари, филм мејкери и писатели) никогаш нема да го види продолжувањето на неговото дело. Генерациите кои следеа не го заборавија стариот пророк и неговото Дело е продолжено сега со повеќе следбеници од колку што имал Кроули во негово време. Неговата цел за воспоставување на Новиот Еон успева. Секој ден нови луѓе се привлечени од списите и филозофијата на Кроули и во текот на следните неколку генерации, никој веројатно нема да рече дека не слушнал за Алистер Кроули. “

- Алистер Кроули, преземено од О.Т.О. Македонија


 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
"Nu conceals Had because He is Everywhere in the Infinite, and She manifests Him for the same reason. See verse 3. Every Individual manifests the Whole; and the Whole conceals every Individual. The Soul interprets the Universe; and the Universe veils the Soul. Nature understands Herself by becoming self-conscious in Her units; and the Consciousness loses its sense of separateness by dissolution in Her."

Aleister Crowley.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Болескин конечно се крева од пепелта... иако злобни луѓе два пати се обидоа да ја запалат и уништат до корен, ете се најдоа луѓе кои сепак сакаат и можат да го одржат местото ако ништо друго, како еден препознатлив дел од историјата на Шкотска!
Забораваат дека си имаат работа со Телемити и дека кога нешто убаво и полезно ќе се намисли - мора да се заврши, а помошта доаѓа од секаде, кога треба и со сила каква што треба!
:)


„Биди спремен да побегнеш или да удриш.
Но твоето свето место ќе биде негибнато низ вековите: иако со оган и меч ќе биде спалено и разурнато, сепак таму невидлива куќа стои, и ќе стои сè до падот на Големиот Еквинокс; кога Хрумакис ќе се воздигне и тој со двојниот стап ќе го преземе мојот трон и место. Друг пророк ќе се воздигне, и ќе донесе свежа треска од небесата; друга жена ќе ја разбуди страста и обожувањето на Змијата; друга душа на Бога и на Ѕверот ќе се смешаат во свештеникот на глобусот; друга жртва ќе ја извалка гробницата; друг крал ќе владее; и благослов нема веќе да се излева Кон Сокологлавиот мистичен Господ!“
- Книга на Законот, III:33-34


 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Конечно може да ја нарачате книгата од Купикнига.мк, само што по грешка е запишано дека книгата е со тврди корици.
Корицата на книгата е со меки корици!

Книга на ТоТ
Автор: Алистер Кроули
Година: 2019
Корица: тврда

„Книгата на Тот“ од Алистер Кроули е едно од најкомплетните дела за тарот што се некогаш напишани. Книгата ја опишува филозофијата и употребата на Тот таротот дизајниран од Алистер Кроули, насликан од Фрида Харис. Тот таротот е можеби најоригиналната интерпретација на таротот која во себе содржи кабалистички, астролошки, нумеролошки и египетски симболизам. Ова е последната „техничка“ книга на Кроули во која се збиени сите искуства и знаење на Мајсторот Терион во која е опфатена целата филозофија на новиот еон.

Повеќе инфо за книгата може да најдете на овој линк. :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
На крајот на есејов стои забелешка: прочитајте ја добро и запаметете ја добро!
Бидејќи знам дека луѓето сакаат да брзаат и да мислат дека еден чекор е доволен за до Круната или постигнувањето на Врвното Дело!
Како да утре ќе се родат како богови или ќе бидат мртви... ок, некои се живи мртовци кои се туркаат наоколу, но тоа е друга работа...

"Погледни го Јаремот врз вратот на Волот!
Зарем не е тоа така за да Полето биде изорано?
Јаремот е тежок, но ги соединува нив кои се разделени – Слава на Нуит и на Хадит, и Нему кој што ни го даде Симболот на Розиниот Крст!

Слава на Господарот на Зборот АБРАХАДАБРА, и Слава кон Него кој што ни го даде Симболот на Анкот, и Крстот во Кругот!

Три се Ѕверовите со кои што ти мора да го изораш Полето; Еднорогот, Коњот, и Волот! И овие ти ќе ги спрегнеш во триделен јарем кој што е управувам со Еден Камшик.
Сега овие Ѕверови трчаат диво по земјата и не се лесно покорни на Човекот.

Еднорогот е говор. Човеку, владеј со својот Говор!...
Коњот е Дејство. Човеку, владеј со твоето Дејствување. ...
Волот е Мисла. Човеку, владеј со твојата Мисла! "

- За Симболизмот во LIBER VEL JUGORUM

Јаремот е всушност симболот на Вага (ако воопшто знаете што е јарем и како изгледа, изгледа токму како знакот на Вага ♎ )
Овој јарем е три-делен! Ако ги знаете хебрејските букви ќе Ве потсети на Шин, буква која во херметиката е препишана на симболот за Дух.
Шин е изграден од 3 Јуд-а ;)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Постојано повторување... постојано! :love:
Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон.



Љубовта е закон, љубов под волја
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
“The God-idea must go with other relics of the Fear born of Ignorance into the limbo of savagery. I speak of the Idea of God as generally understood, God being ‘something “not ourselves” that makes for righteousness,’ as Matthew Arnold victorianatically phrased his definition. The whiskered wowser! Why this ingrained conviction that self is unrighteous? It is the heritage of the whip, the brand of the born slave.”

(Commentaries to Liber AL)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684

„Магика, Книга 4“ од Кроули и други е преведена на македонски јазик.
800+ страници во кои ќе најдете многу за јога, за магика, за Телема, за ритуали, за хиероглифи, за разни системи како се испреплетени ....

1581969190260.png


 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
„Магика, Книга 4“ од Кроули и други е преведена на македонски јазик.
800+ страници во кои ќе најдете многу за јога, за магика, за Телема, за ритуали, за хиероглифи, за разни системи како се испреплетени ....

Прегледај го приврзокот 234137


Хепта, дали Кроули вежбал јога???
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
Хепта, дали Кроули вежбал јога???
Хм, чудно прашање.
Одговорот е Да . :)

За да не биде само на тоа, ако знаеш англиски, на нет може да му ги најдеш дневниците и да ги читаш. Има за неговите пракси, достигнувања, размисли за јога...
Има и книга „Осум лекции за Јога“.


Ќе излезат некои дневници и на македонски јазик :)

Но сеуште е рано...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Хм, чудно прашање.
Одговорот е Да . :)

За да не биде само на тоа, ако знаеш англиски, на нет може да му ги најдеш дневниците и да ги читаш. Има за неговите пракси, достигнувања, размисли за јога...
Има и книга „Осум лекции за Јога“.

Ќе излезат некои дневници и на македонски јазик :)

Но сеуште е рано...
За прв пат ја читам оваа информација дека Кроули има пишано книга за јогата..хммм, баш ме занима која врста е таа јога и дали има нешто слично со сега овие таканаречини инструктори за јога и модерната хот јога!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.684
За прв пат ја читам оваа информација дека Кроули има пишано книга за јогата..хммм, баш ме занима која врста е таа јога и дали има нешто слично со сега овие таканаречини инструктори за јога и модерната хот јога!
Нема. Ти пратив порака. да не разглобувам тука...

Ете ги „врстите на јога“. Нормално, мора да се читаат книгите на истокот за да се разбере сето тоа... бидејќи ниту една не е одвоена од другата... и не ни може да биде така!

П.С. Прочитајте малку повеќе за Кроули но далеку од христијански сајтови каде што се е сатанизам и зло, како и „жолтиот печат“ кој што се пали на посетеност! И ќе знаете за Кроули подобро...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom