Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Е кое е тоа НЕШТО НАД ТОА бе Хепта, обиди се еднаш да го објасниш на кратко без да ни посочуваш книги за да ги прочитаме!??:rolleyes:
Како прво, напорна си и незаинтересирана. Како да не ти посочувам книги? Што, од тука ќе учиш?
Не си сериозна.

Како второ, не ме разбираш ниту што мислам со „тоа“ ниту пак „со над“ ... затоа постојано како другарите ти од форумов со кои се расправам ко со мали деца, поставуваш прашања ама, да не ти се даваат книги, бидејќи вие начитани, па сакате да дискутирате за темиве бидејќи многу ги разбирате и имате искусттво.

Гледај си семесјтвото и животот, не си сериозна за овие ствари, дури и ги сметаш за шега. Себе си се гледате за шега, за обично трошење на време и простор.
Сите богови и работи над она што сте сега ви се надвор, како нешто што не е дел од вас...
Апсолутно старо-еонски христијанки и исламски размисли... мавни се од тоа ако сакаш да разбереш нешто од ова тука.

Знам, во такви семејства сте растени.... само книга може да те промени и искуство... бирај :)
И не ме заморувај поеќе со прашања за кои не си ниту спремна да ги поставиш не пак да го разбереш одговорот.

П.С. И ЧИТАЈ КНИГИ за да знаеш за повеќе симболи и како се користат. Ќе ти биде полесно.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како прво, напорна си и незаинтересирана. Како да не ти посочувам книги? Што, од тука ќе учиш?
Не си сериозна.

Како второ, не ме разбираш ниту што мислам со „тоа“ ниту пак „со над“ ... затоа постојано како другарите ти од форумов со кои се расправам ко со мали деца, поставуваш прашања ама, да не ти се даваат книги, бидејќи вие начитани, па сакате да дискутирате за темиве бидејќи многу ги разбирате и имате искусттво.

Гледај си семесјтвото и животот, не си сериозна за овие ствари, дури и ги сметаш за шега. Себе си се гледате за шега, за обично трошење на време и простор.
Сите богови и работи над она што сте сега ви се надвор, како нешто што не е дел од вас...
Апсолутно старо-еонски христијанки и исламски размисли... мавни се од тоа ако сакаш да разбереш нешто од ова тука.

Знам, во такви семејства сте растени.... само книга може да те промени и искуство... бирај :)
И не ме заморувај поеќе со прашања за кои не си ниту спремна да ги поставиш не пак да го разбереш одговорот.

П.С. И ЧИТАЈ КНИГИ за да знаеш за повеќе симболи и како се користат. Ќе ти биде полесно.
Дали јас утре кога ќе се шлапам цел ден по базен и ќе уживам под сонцето ќе биде во склад со мојата права воља? :rolleyes:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Дали јас утре кога ќе се шлапам цел ден по базен и ќе уживам под сонцето ќе биде во склад со мојата права воља? :rolleyes:
Дали богот ме сака/постои?
Вакви и како твојот вид на прашања не се поставуваат на друг да одговори за тебе...
Со која цел ќе се бањаш, за да уживаш? Со која цел, заради уживањето?
Што има тоа со божественото и човештвото?
Кога ќе најдеш врски ќе знаеш, вака јас можам само да ти посакам убав ден утре на базен бидејќи нема да си на работа...
Други ќе ја призиваат Нуит, бесконечноста под голотијата на ѕвездите... Дали ним им е тоа волја? Сигурно... призивите секогаш се поврзани со нешто по кое копнееш а и за само надминување на земските сенки кои многумина ги сметаат за нешто реално и битно :love:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дали богот ме сака/постои?
Вакви и како твојот вид на прашања не се поставуваат на друг да одговори за тебе...
Со која цел ќе се бањаш, за да уживаш? Со која цел, заради уживањето?
Што има тоа со божественото и човештвото?
Кога ќе најдеш врски ќе знаеш, вака јас можам само да ти посакам убав ден утре на базен бидејќи нема да си на работа...
Други ќе ја призиваат Нуит, бесконечноста под голотијата на ѕвездите... Дали ним им е тоа волја? Сигурно... призивите секогаш се поврзани со нешто по кое копнееш а и за само надминување на земските сенки кои многумина ги сметаат за нешто реално и битно :love:
Земските сенки ни се единственото што го имаме сега во овој момент. Зошто аскетски филозофии? Не ли си излегол скоро во природа да го видиш божественото во истото?
Новиот човек е Буда Казанова, не е веќе просветлениот човек од пред неколку века што јаде скакулци во пештера и копнее по Богородица и сл.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Новиот човек =/= на просветлен човек... има разлики. Иако сите сакаат да бидат токму тие просветлените, од туку така ... а божественото не влегува во неуреден храм :)
Новиот човек е се што му е волја - ако знае што му е волја и која е причината што е на ова парче камен што се тркала наоколу :)
И тој човек е само тоа ништо друго бидејќи волјата е една.

Можеби тебе сенките ти се единственото нешто во овој момент... не мора човек да оди во природа за да го види божественото... и ти како @pozdrav eden topol, се ви е надворешно... барате одговори на вашите состојби од други и од надвор... :) И постојано без труд, туку така - да се случи нештото бидејќи... бидејќи вие само постоите тука на Земјата.

Не. Новиот просветлен човек минува тешки искушенија за да се искали и подготви за она што значи просветлување и посветување... тие две работи одат заедно!
Но тоа го знаете вие, новите луѓе ....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Bog ni dade slobodna volja i sega sme zbuneti :)
Кој бог? Претежно боговите од старото време имаат имиња... изјасни се во кој бог веруваш и што ќе ми проповедаш овде.
Еврејскиот бог според сказните дал слободна волја, што ако не е божјата, ќе гориш во пекол. :)

Кои сте тоа вие, што сте збунети и што да направиме во однос на тоа тука, на темава штом дојде да се изјасниш дека сте збунети?

И пишувај кирилица, не латиница. Ако може...
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Кој бог? Претежно боговите од старото време имаат имиња... изјасни се во кој бог веруваш и што ќе ми проповедаш овде.
Еврејскиот бог според сказните дал слободна волја, што ако не е божјата, ќе гориш во пекол. :)

Кои сте тоа вие, што сте збунети и што да направиме во однос на тоа тука, на темава штом дојде да се изјасниш дека сте збунети?

И пишувај кирилица, не латиница. Ако може...

Hepta, ne e vo red da mi kazesh kako pishuvam... prezentirash tvoja zelba i ne go cenish mojot izbor da pishuvam kako jas sakam... toa e moja volja. Mozebi sum zaljuben vo latinicata... zoshto toa ti smeta?
Mene ne mi smeta tvojata kirilica voopshto.....

Mojot bog e prirodata, bogot na spinoza, bogot na stoicistite... budistite... taoistite....

Pocituvac sum na hermetickite principi, gi smetam kako mozebi najdobro do sega definirani zakoni koi vladeat vo prirodata.

Pocituvac sum i na alhemijata sledstveno, no kognitivna alhemija kako transmutacija na mentalna sostojba... so misla....

Vidish imame nie dosta dopirni tocki no i raboti okolu koi ne se alajnuvame.

Sakam da go osoznaam vashiot pogled na svet, ne da vi sudam, tuku za da mozam da ve svatam.

Pocituvam antika... po mene triviumot treba da se uci vo shkolo ushte od mali noze...

Mojata filozofija e kveshcn evriting! Ne ste samo vie zgrozeni od dogmatizmot na monoteistickite religii.

No vo isto vreme istrazuvam sekoja religija i filosofija, bidejkji smetam deka sekoj pomalku doprel do vistinata.

Praktikuvam otvoren um za da gi prepoznaam tie vrednosti vo shto i da navlezam, no i da prepoznaam kade koj fatil losha nasoka.

Primer islamot veli samo Alah go sozdal zivotot, samo alah moze da go odzeme... mora da priznaesh deka e ubava misla.... znaci ne ubivaj.... shto oni praktikuvaat e sosema druga prikaska...

Isus ima mnogu ubavi neshta kazano koi se vo osnova ljubov...

Nacelo na mojata filosofija e ljubov... mojot eticki zakon e zlatnoto pravilo.

Mojata praksa e kontemplacija na pricina i posledica,
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ок, само добронамерен совет беше, бидејќи е полесно да се чита, а и на македонски форум сме... ама добро.

Бидејќи си на тема Телема, која во својата суштина ја има Агапе или Љубов :


  1. Прочитај ја Книгата на Законот или Liber AL vel Legis svb figura CCXX и пробај да разбереш како порака само кон тебе, Класа А книга е (класа А се Свети книги на Телема, да ти биде полесно да пребаруваш). Таму ќе најдеш многу за љубовта, за волјата... за тоа дека немаш никакво право освен да ја вршиш својата и само својата волја (што пак не значи да си бркаш моментални хирови и желби).
  2. Не можеш ништо да препознаеш за нечиј пат, дали е е во лоша или добра насока. Има еден закон, Телема и многу Телемити со свои сопствени патеки и сопствено и разбирање и практикување на Законот. Можеш да препознаеш дали таа негова патека (според неговото дејствување, ако го познаваш човекот) има патокази за тебе или не, ништо повеќе ништо помалку.
  3. За да го осознаеш Телемитскиот поглед ете темава(иако тука ќе најдеш како јас или некој друг Телемит гледа на некои работи, што не мора да значи дека и за друг некој исто означуваат некои симболи или самата философија на Телема), книги има на нет и од Кроули и од други Телемити (има и преводи на македонски јазик, ако ептен запнеш да се запознаваш со Телема) - мислам дека ќе откриеш многу. Дали ќе се фати семето на новото време, од тебе зависи.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ок, само добронамерен совет беше, бидејќи е полесно да се чита, а и на македонски форум сме... ама добро.

Бидејќи си на тема Телема, која во својата суштина ја има Агапе или Љубов :


  1. Прочитај ја Книгата на Законот или Liber AL vel Legis svb figura CCXX и пробај да разбереш како порака само кон тебе, Класа А книга е (класа А се Свети книги на Телема, да ти биде полесно да пребаруваш). Таму ќе најдеш многу за љубовта, за волјата... за тоа дека немаш никакво право освен да ја вршиш својата и само својата волја (што пак не значи да си бркаш моментални хирови и желби).
  2. Не можеш ништо да препознаеш за нечиј пат, дали е е во лоша или добра насока. Има еден закон, Телема и многу Телемити со свои сопствени патеки и сопствено и разбирање и практикување на Законот. Можеш да препознаеш дали таа негова патека (според неговото дејствување, ако го познаваш човекот) има патокази за тебе или не, ништо повеќе ништо помалку.
  3. За да го осознаеш Телемитскиот поглед ете темава(иако тука ќе најдеш како јас или некој друг Телемит гледа на некои работи, што не мора да значи дека и за друг некој исто означуваат некои симболи или самата философија на Телема), ,книги има на нет и од Кроули и од други Телемити (има и преводи на македонски јазик, ако ептен запнеш да се запознаваш со Телема) - мислам дека ќе откриеш многу. Дали ќе се фати семето на новото време, од тебе зависи.

Hepta pak ubaci za latinicata....
бидејќи е полесно да се чита, а и на македонски форум сме
Zaednicko ni e borba protiv konvenkciite, a sega mi prezentirash deka cim sum na makedonski forum treba kirilicno da pishuvam... moja sklonost volja kako sakaz kazi go ti treba bar toa da go razberesh...
Toa e mnogu slicno so pop shto ti vika cim ziveesh vo makedonija treba da si pravoslaven...
Otvori si go umot i za takva moznost... ovoj odbiva da pritisne alt shift....

(што пак не значи да си бркаш моментални хирови и желби).
Toa sakam da go doznaam od vas... shto e za vas hir... shto smetate deka ne e vo red da se pravi bidejkji kje bidam iskren vashata teologija za sega mi lici na opravduvanje na hedonizam / hirovi...

Дали ќе се фати семето на новото време, од тебе зависи.
Problematicno mi e ova, oti nagovestuva od tvoja strana deka si ja otkril vistinata i kako treba.
Da sum na tvoe mesto nikako ne bi go kazal, bidejkji lici deka si otkril koj e arhetipot na covekot i kako treba da zivee, toa e toa i nema tuka mrdanje.
Toa istoto go pravat i monoteistite i radi toa ne gi sakame.... go zatvorile umot vekje ne vleguva nishto novo....

Zaradi ovie raboti ti mene ne me inspirirash da se zainteresiram za sushtinata, mi deluvash ko propovednik i imam impuls da odbijam se shto vi pishuva vo knigite... a mozebi tamu ima toooolku ubavi raboti no nikogash nema da mi se otvori umot bidejki ti taa vrata ja zatvarash.

Najdobronameren sovet od mene - reformirajte se smenete si go pristapot... Pokazete na delo po vashite postapki deka ova e neshto preubavo, ne delete knigi ko jehovini svedoci.
Ne gi napagjajte religiite dajte im razbiranje... probajte da gi reformirate so ljubov...
Smenete si ja terminologijata za da bide podostapna i za neinicirani lugje.

Prashanja:

Zoshto ste javna organizacija so knigi od koi i jas mozam da ucam koga vekje ova se smeta za Misterija?
Dali vo inicijaciite go pravite testot kako porano Misteriite?
Od koga se smenile rabotite pa znaenjeto slobodno mu go davame na sekoj koj kje se zainteresira?
Dali ti hepta imash dete/deca?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ама ти мора да се шегуваш... да реформираме пристап и да докажеме дека ова е најубавото нешто на светот, највистинитото? Треба да се запознаеш подобро со Телема, пријателе.
Самиот на своја иницијатива се запознаваш со Телема (не по тоа јас што велам за оваа философија), пресудуваш и одлучуваш дали е ова за тебе или не (признавам, премногу има за читање, за размислување, за практикување, за надминување и тоа го плаши секој поединец, нормално собрано и разните злобни идеи накалемени од оние кои заради друга религија, мразат се што не е како нив).

Не ти требам јас или било кој друг да раскажува романтичарски ствари за мистерии, за иницијации, за езотерија и не знам што се друго за да те убедам тебе или било кој друг да бараш иницијација! Не оди тоа така... не бараме бројност, бараме квалитет - а и за тоа имам зборувано тука, само ќе мора да пребараш низ темава...
Ако не чуствуваш потреба да си дел од нешто како таен Ред или не се пронаоѓаш во Телема од она што си научил за Телема и праксите (кои се дадени јавно, само нема кој да ги изведува за да види дали имаат ефект) - јас нема (не ни можам) да ти помогнам во таа насока. Не можам да ти ја знам ниту јас ниту било кој друг твојата суштина... можам да бидам патоказ со споделување каде што би можел лесно да пронајдеш за да разбереш ако сакаш подобро, друг начин - нема.

За тебе може да биде Телема сешто. Секој суди според своето знаење, искуство и разбирање... не можам да ти помогнам околу тоа ако имаш малку познавање за Телема. И да ти кажам не е тоа Телема, бесцелно е. Само ќе се влечкаме наоколу...

Не сме јавна организација. Само јавно објавуваме дека има слободни мажи и жени кои што живеат, работат и умираат искористувајќи ги праксите од законот на Телема.
На О.Т.О. веб страницата пишува што е О.Т.О. да не се копирам постојано, а тамо и стои што нуди О.Т.О. за една индивидуа. Прочитај убаво...

И да, не мора да си иницијант во О.Т.О. или A.'.A.'. за да си Телемит. Иако сметам дека со правилно искористување на праксите и философијата на Телема, доаѓа ден кога сепак бараш иницијација... но тоа е мое мислење.

Не делиме книги, ако сакаш книга - ќе купиш. Не сме до толку Јеховини сведоци или слични старо-еонски секти...
Не мислам да глумам учител и да прераскажувам книги. Тоа ќе му дојде како она што спомна „да симулирам просветленост и слично“.
Најдобро е човек сам да прочита оригинална размисла на еден автор и сам да пресуди за размислите, а не да ме чита мене или било кој и на таа основа да направи пресек. Нема да добиеш оригинал, ќе добиеш смеса од оригиналната размисла и мои размисли, што е ок до некаде, но без оригиналната размисла... не се добива многу.
Затоа постојано велам да земете книга и да читате... само заради тоа.

Денес е ново време, кај мене на блог имам пишувано за тоа дека иницијанти може да се најдат и во полето, не само во кожените фотељи во големите корпорации... Истото го има и во Розенкројцерскиот манифест мислам...
А и читај ја „Книга на Законот“, таму е даден Законот на Телема, а во „Законот е за Сите“ имаш добри коментари за Телема. Бидејќи не е ок да ја толкуваш „Книгата на Законот“ на друг според она ти што си разбрал... и тоа да го сметаш за апсолутна вистина дадена за секој.


Ти мора да се шегуваш навистина.
Премногу лични прашања поставуваш на форум, овде сум 10 години - мислиш дека сега ќе зборувам кој е зад Хептаграм XI? Небитен е ликот кој што стои зад Хепта... Да се држиме до темите колку можеме :)

П.С. Колку време ти ја проучуваш Телема и О.Т.О. како таен иницијаторски Ред кој што е прв од старо-еонските Редови што го прифати новиот Закон на Телема?
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ама ти мора да се шегуваш... да реформираме пристап и да докажеме дека ова е најубавото нешто на светот, највистинитото? Треба да се запознаеш подобро со Телема, пријателе.
Самиот на своја иницијатива се запознаваш со Телема (не по тоа јас што велам за оваа философија), пресудуваш и одлучуваш дали е ова за тебе или не (признавам, премногу има за читање, за размислување, за практикување, за надминување и тоа го плаши секој поединец, нормално собрано и разните злобни идеи накалемени од оние кои заради друга религија, мразат се што не е како нив).

Не ти требам јас или било кој друг да раскажува романтичарски ствари за мистерии, за иницијации, за езотерија и не знам што се друго за да те убедам тебе или било кој друг да бараш иницијација! Не оди тоа така... не бараме бројност, бараме квалитет - а и за тоа имам зборувано тука, само ќе мора да пребараш низ темава...
Ако не чуствуваш потреба да си дел од нешто како таен Ред или не се пронаоѓаш во Телема од она што си научил за Телема и праксите (кои се дадени јавно, само нема кој да ги изведува за да види дали имаат ефект) - јас нема (не ни можам) да ти помогнам во таа насока. Не можам да ти ја знам ниту јас ниту било кој друг твојата суштина... можам да бидам патоказ со споделување каде што би можел лесно да пронајдеш за да разбереш ако сакаш подобро, друг начин - нема.

За тебе може да биде Телема сешто. Секој суди според своето знаење, искуство и разбирање... не можам да ти помогнам околу тоа ако имаш малку познавање за Телема. И да ти кажам не е тоа Телема, бесцелно е. Само ќе се влечкаме наоколу...

Не сме јавна организација. Само јавно објавуваме дека има слободни мажи и жени кои што живеат, работат и умираат искористувајќи ги праксите од законот на Телема.
На О.Т.О. веб страницата пишува што е О.Т.О. да не се копирам постојано, а тамо и стои што нуди О.Т.О. за една индивидуа. Прочитај убаво...

И да, не мора да си иницијант во О.Т.О. или A.'.A.'. за да си Телемит. Иако сметам дека со правилно искористување на праксите и философијата на Телема, доаѓа ден кога сепак бараш иницијација... но тоа е мое мислење.

Не делиме книги, ако сакаш книга - ќе купеш. Не сме до толку Јеховини сведоци или слични старо-еонски секти...
Не мислам да глумам учител и да прераскажувам книги. Тоа ќе му дојде како она што спомна „да симулирам просветленост и слично“.
Најдобро е човек сам да прочита оригинална размисла на еден автор и сам да пресуди за размислите, а не да ме чита мене или било кој и на таа основа да направи пресек. Нема да добиеш оригинал, ќе добиеш смеса од оригиналната размисла и мои размисли, што е ок до некаде, но без оригиналната размисла... не се добива многу.
Затоа постојано велам да земете книга и да читате... само заради тоа.

Денес е ново време, кај мене на блог имам пишувано за тоа дека иницијанти може да се најдат и во полето, не само во кожените фотељи во големите корпорации... Истото го има и во Розенкројцерскиот манифест мислам...
А и читај ја „Книга на Законот“, таму е даден Законот на Телема, а во „Законот е за Сите“ имаш добри коментари за Телема. Бидејќи не е ок да ја толкуваш „Книгата на Законот“ на друг според она ти што си разбрал... и тоа да го сметаш за апсолутна вистина дадена за секој.


Ти мора да се шегуваш навистина.
Премногу лични прашања поставуваш на форум, овде сум 10 години - мислиш дека сега ќе зборувам кој е зад Хептаграм XI? Небитен е ликот кој што стои зад Хепта... Да се држиме до темите колку можеме :)

П.С. Колку време ти ја проучуваш Телема и О.Т.О. како таен иницијаторски Ред кој што е прв од старо-еонските Редови што го прифати новиот Закон на Телема?
Te molam daj mi ljubov i probaj da me svatish....

Prashanjeto dali imash deca ne e otkrivanje na tvojot identitet...
Bitno e da znam dali si roditel za da mozam da znam dali si sposoben da go gledash svetot niz taa prizma.

Imam kjerka.

Koga e nekoj roditel deteto mu e pobitno od sebe.. prirodno treba da mu bide...

Krouli koga kje go vidi tatko na kjerka mora da priznaesh ne ostava voopshto dobar vpecatok.

Vashata ekstremna liberalnost vo odnos na moralot me nosi vo nasoka da razmisluvam dali za vas e OK nekoj da e i pedofil.

Ekstremnite liberali vo svet vekje go potegnuvaat prashanjeto za legalizacija na pedofilija.

Uporno za ova ne mi odgovarate, tuku kako ti e volja i ljubov....

Ne da citam knigi Hepta, ednostaven odgovor....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ах и ти си од овие што не читаат книги, само сакаат разговор :)

Не ми е грижа што имаш. Рековме дека Кроули што правел и како е тоа небитно :) Но тоа би го знаел да го запознаеш Кроули како автор поет, философ, но и како авторитет кој што држел една битна функција која не била поврзана со земските проблеми на еден човек.

Не, нема да добиеш одговор. Бидејќи игнорираш се што ти се зборува.
Јас не сум екстремен либерал, јас сум Телемит.

И ти пратив линк како со децата :)

Не ти е малку глупо со тоа што велиш „вашата екстремна либералност“ - а немаш никаков доказ за тоа, за потоа да ми кажеш дека „екстремните либерали“ потегнуваат за педофилија легализација, за да ми кажеш потајно дека ние бараме педофилија?
Дали ти се читаш или намерно се обидуваш да ме навредиш иако не знаеш ништо ниту за Телема ниту за О.Т.О. ниту за било што во врска со темава?

За педофилија ете ти ја темата Ислам, има прашања за Мухамед нивниот пророк и Аиша која била малолетна - тука такви сказни - не.

Вакви навреди во иднина, не. Ќе мора да се контролираш за работи што не ги знаеш да не даваш глупи претпоставки.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ах и ти си од овие што не читаат книги, само сакаат разговор :)

Не ми е грижа што имаш. Рековме дека Кроули што правел и како е тоа небитно :) Но тоа би го знаел да го запознаеш Кроули како автор поет, философ, но и како авторитет кој што држел една битна функција која не била поврзана со земските проблеми на еден човек.

Не, нема да добиеш одговор. Бидејќи игнорираш се што ти се зборува.
Јас не сум екстремен либерал, јас сум Телемит.

И ти пратив линк како со децата :)

Не ти е малку глупо со тоа што велиш „вашата екстремна либералност“ - а немаш никаков доказ за тоа, за потоа да ми кажеш дека „екстремните либерали“ потегнуваат за педофилија легализација, за да ми кажеш потајно дека ние бараме педофилија?
Дали ти се читаш или намерно се обидуваш да ме навредиш иако не знаеш ништо ниту за Телема ниту за О.Т.О. ниту за било што во врска со темава?

За педофилија ете ти ја темата Ислам, има прашања за Мухамед нивниот пророк и Аиша која била малолетна - тука такви сказни - не.

Вакви навреди во иднина, не. Ќе мора да се контролираш за работи што не ги знаеш да не даваш глупи претпоставки.
Hepta ne mi dade ljubov....

Ne ni proba da me razberesh tuku vednash se navredi...

Hepta te pecnav i izreagira ko drugarceto ti vo raspravata za moral....

I na tvoeto losho subjektivno dozivuvanje na moeto mnogu normalno prashanje ti odluci da go vratish udarot... da mi kazesh da vekje ne postavuvam prashanja oti se glupi.

Ama Hepta jas znam deka sum glup... za Telema sum pa ekstremno bibliski glup i so toa ne me vregjash... glup sum i za mnogu drugi neshta.... imam poglednato vo bunarot na mojata glupost, kraj nevidov.

Mozeshe cisto citko da odgovorish... ne Zoran taman rabota, takvi raboti nie ne podrzuvame... i da me uspokoish...

Daj mi ljubov.....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Najdobronameren sovet od mene - reformirajte se smenete si go pristapot... Pokazete na delo po vashite postapki deka ova e neshto preubavo, ne delete knigi ko jehovini svedoci.
Каде си видел да делиме книги ко јеховини сведоци?!
Автоматски споено мислење:

Hepta ne mi dade ljubov....

Ne ni proba da me razberesh tuku vednash se navredi...

Hepta te pecnav i izreagira ko drugarceto ti vo raspravata za moral....

I na tvoeto losho subjektivno dozivuvanje na moeto mnogu normalno prashanje ti odluci da go vratish udarot... da mi kazesh da vekje ne postavuvam prashanja oti se glupi.

Ama Hepta jas znam deka sum glup... za Telema sum pa ekstremno bibliski glup i so toa ne me vregjash... glup sum i za mnogu drugi neshta.... imam poglednato vo bunarot na mojata glupost, kraj nevidov.

Mozeshe cisto citko da odgovorish... ne Zoran taman rabota, takvi raboti nie ne podrzuvame... i da me uspokoish...

Daj mi ljubov.....
Другарчето е како огледало, што ќе фрлиш кон него, тоа ќе ти се врати.

П.С. Не поддржуваме педофилија, ниту ние, ниту ОТО, ниту Телемата остава простор за такво нешто. Децата не се ниту биолошки ниту интелектуално созреани за да имаат секс. Лично сметам дека тешко може да се посочи поодвратно нешто од тоа и што е до мене, таквите гнаси заслужуваат да умрат во најужасни маки.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom