Задолжителна пракса за сите студенти од оваа година!

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Со новите правилници што ги усвои Министерството за образование и наука, студентите на јавните и приватните универзитети низ земјава ќе имаат практична настава во студиите која не може да биде пократка од 30 дена.

Министерот за образование и наука, Никола Тодоров рече дека практичната настава за студентите нема да може да биде покуса од еден час ниту подолга од осум часа во текот на денот. За време на практичната настава, студентот ќе биде под надзор на ментор од високообразовната установа , односно стручњак кој одговара за успешно реализирање на практичната настава, а за секојдневните активности студентот ќе води дневник. Стручњаците ќе ги плаќаат универзитет.

За студентите покрај академските стекнати знаења од пресудно значење се тајните и предизвиците на професијата, оние кои не се учат од книгите туку можат да се искусат преку личниот опит или подвигот на колегите,“ додаде Тодоров.

Правилниците стапуваат на сила за прв пат од оваа студентска година.

makfax

Сите студенти 30 дена во компании на пракса! Ќе продолжи старата практика само да се даваат потписи и да не се оди на пракса или конечно ќе заживее практиканството на студентите.
Колку компаниите ќе бидат заинтересирани за примање на студенти?
Наместо да имате од Јули во 15 Август одмор сега студентите ќе треба да имаат изгледа само 15 дена одмор.

Колку сте ЗА или ПРОТИВ оваа новина?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.876
На министеров ќе да му фали нешто. Јунска сесија завршува на 15ти Јуни а другата почнува 15ти Август. Кога пракса, кога одмор, кога време за учење.
И министерот да не е спремен да плаќа сместување за тие кои ќе мора праксата да ја обавуваат во други градови?

Кај мене има пракса ама не во ваков стил ова е ненормално.
Секако дека ПРОТИВ.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Nikoj ne kaza deka ke bide na leto tuku kazaa vo tekot na ucebnata godina da ima 30 dena praksa
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.995
Поени од реакции
8.775
Пракса или само...дај молим те потпис..повели ..фала чао ?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.119
Поени од реакции
15.096
Nikoj ne kaza deka ke bide na leto tuku kazaa vo tekot na ucebnata godina da ima 30 dena praksa
Кажаа дека факултетите сами ќе ја организираат, значи може и преку лето, а може и во тек на учебна година. Јас сум за ова второво.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Nikoj ne kaza deka ke bide na leto tuku kazaa vo tekot na ucebnata godina da ima 30 dena praksa
За време на студиите, што значи дека сепак само 1 година треба да одиш на пракса. Не мора секоја студентска година по 30 дена. Веројатно.
А плус стандардно се спроведува пракса во текот на летото.
Во текот на студентската година ти треба да си редовен на предавања, ако не си или немаш потпис или немаш плус поени.
Зимно време кога имаш околу 1 месец слободен спремаш испити.
Фирмиве работат од 8 до кај 16 часот или 9-17. А тогаш се предавањата на факултетите!
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А ова се однесува на тие што сега ќе бидат прва година или на сите? Е у пм, таман стигнав до четврта (пу пу дан се урочам) и они ќе измислат нешто десетто.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Rekoa 30 dena sekoja akademska godina :D
Епа би рекла одпростување од летото.

Мене ми е нелогично, иако тоа е подобро, ама сепак кај нас студиите се со предавања од понеделник до петок. Ако во текот на студентската година имаш ден слободен тогаш си најсреќен на свет.
Ама со предавања преку неделата, не може да организираш и да одиш на работа 1 месец. А кога ќе учиш за колоквиуми или кога ќе спремаш испити, кога ќе правиш семинарски ...
Некои факултети имаат помалку предавања, ама некои се по речиси цел ден на факултет.
Фирмите не работат 24 саати, па студентите кога сакаат да одат да работат.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Добра е идејата, само ако се спроведе за време на учебната година, инаку кога би имале воопшто одмор?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Abe i ja vikam dobra e samo sto trebase i da nametnat tocno kako da bide vaka ako ni staat na leto sme go obrale bostanot, a sto e so nas na masinski sto i onaka iame praksa plus li ke ideme. nisto ne e definirano
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.621
Не се согласувам никако со ова. Годинава завршив на 10 јули и ако ми стават пракса уште месец, таман за августовска сесија ќе стигнам.:tapp:
За време на учебната година пак не одговара, секој ден сум до 4 на факултет. Катастрофа !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.470
А праксата ќе биде воглавно составена од дете оди купи бурек - земи потпис или ќе има некој да надгледува :icon_lol:?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom