Задоволни со просечност?

Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Сега да, се стремам во границите на моите можности кон нешто повеќе, кон поголем успех и кон задоволување на поголемиот број на сопствените потреби. Секако, затоа што цел живот е пред мене и за подобра иднина морам да мислам уште од сега и да се замарам за понатамошниот живот затоа што средината во која што сите живееме е таква што најубавите години се упропастуваат се со цел да се постигне понатамошен просперитет.

Но, како што повеќе размислувам, сфаќам дека еден ден ќе дојдам до оној момент кога се ќе стагнира и ќе бидам задоволна со просечен живот, затоа што им дошло крај на моментите кога требало да се докажам и да се обидувам да постигнам поголем успех.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Сеуште не знам што е надпросечност и подпросечност за да речам дека сум задоволен со просечност. Се обидувам да дишам за да не умрам и во тој циклус на постојано разменување на кислород и јаглерод диоксид, да ја задоволам жедтта на мојата душа за целосна потчинетост кон нејзините цели и намери.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Па, јас никоаш не се задоволувам со просечни ствари. Од секоаш сум сакала нешто што стварно ќе ме заинтригира, а она шо не е достојно за мене едноставно не му придавам големо внимание.
Можеби затоа делувам арогантно и препотентно ама не ме интересира што мислат другите за тоа, каква сум таква сум за себе сум.(точка)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.737
Доколку имам способност да постигнам повеќе од просек, зошто да се задоволам? Би се форсирала, сепак за мое добро.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Се форсирам до максимумот , но за жал не и во училиште.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас пак на пример сум задоволна со тоа што го имам.Не барам многу повеке.Тоа до некаде е и лошо бидејки да сакаш повеке е да сакаш успех, а да не планираш ништо е исто како да планираш неуспех.Па така јас сум задоволна со малку, и не барам многу, што резултира со неуспех.Секогаш.И на сите полиња.
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Јас не сум здоволен со просечност.Ако некој мисли на парите тоа не ме интересира и тука не ги рангирам доблестите и вредностите на единката.Кога се мисли просечност мислам на однесување како и средината во која се наоѓаш,Тројки во училиште, студирање двојно подолго, сив на работа,млитав во одбрана на нвините...Тоа за мене е просечност.Не сум ниту егоист,ниту алчен по материјајални добра, во тие барања - материјални сум просечен и ни малку тоа не ми пречи. за да би сакал да го сменм.:smir::smir::smir::smir::smir::smir::helou::helou::helou::helou:
 
B

Blacks

Гостин
Не само што сум задоволен од просечност туку кон тоа и стремам. Не сакам воопшто да се експонирам на било каков начин.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Ако е просечност да си задоволен со тоа што го имаш, да се стремиш кон хармонија со себе и луѓето кои те опкружуваат, да сакаш да ги прифаќаш луѓето онакви какви се и да се трудиш лесно да опростуваш, уште подобро да не замеруваш, тогаш Да, јас сум просечна .
 

ChocolateBuddha

one of a kind
Член од
4 мај 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
Ако е просечност да си задоволен со тоа што го имаш, да се стремиш кон хармонија со себе и луѓето кои те опкружуваат, да сакаш да ги прифаќаш луѓето онакви какви се и да се трудиш лесно да опростуваш, уште подобро да не замеруваш, тогаш Да, јас сум просечна .

Ова ти е добро кажано :wink: Најбитно е хармонија да си внесеш во животот. Ако си среќен не ти треба ништо надпросечно, бидејќи среќата е најважна.
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Обично сум скромна и задоволна и со многу малку, и најситните работи ме прает среќна:smir:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Зависи за што, во група надпросечен сум за некои работи.
За некои сум подпросечен.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Просекот е статистичка категорија. Да се биде просечен значи да се исклучи сопствениот интелект и да се биде еден од стадото. Секој човек треба да се труди секој ден да биде подобар во однос на предходниот. Сите ние имаме потенцијал кој треба да се развива. Сите ние сме производ на еволуцијата и постојано еволуираме. Треба да се трудиме да напредуваме но без очекувања. Бидејќи разочарувањето е разлика меѓу фантазијата и реалноста. Разлика меѓу она што го посакуваме и она што го имаме.

Напредокот е производ на вежба на повторување на вложување напор. Бебето прво учи да лази, па да оди дури потоа да трча.
Доколку се задоволиме со просечноста...тапкаме во место...одиме спротивно од животот...бидејќи животот претставува постојан напредок, постојано усовршување.

П.С.
Методот на природата е еволуција, а не револуција.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас имам проблем со тоа што најчесто го нарекуваат просек и просечност: не можам да го достигнам! Многу пати сум сум размислувала зошто обичните работи ми се страшно тешки да ги постигнам ... Јеби га...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Луѓето почнаа да бегаат од просечноста како ѓавол од темјан,одеднаш просечноста испадна најголем грев што може да го направите кон својот живот и годините.Постојано поттикнувани од една те иста реченица која вели,мора да се одвојуваш од другите, стануваме се понезадоволни со просечното поседување.Значи ако имате врска со просечна личност,мора да најдете нешто да кукате околу неа,,ако земате некоја плата,кукате како таа е мала,ако останете прекувремено на работа,кукате и за тоа,ако се гледате со пријателите два пати неделно кукате дека ве заборавиле,ако идете на одмор во Охрид ,кукате зашто не можете во Грција,Хрватска или Шпанија.А сето тоа е одраз на еден просечен живот.
Е сега ,просекот значи дека треба да бидете задоволени на секое поле без претерани барања а сепак ништо да не ви недостига.Кога ќе го споредам горенаведеното со спротивна ситуација каде немате партнер,работа,пријатели,не можете да отидете на одмор ,просекот ми изгледа како сосем добра категорија.А и колку ми се намалува апетитот и алчноста толку помирен свет оставам зад себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom