Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Т

Триптико

Гостин
Колку што гледам, никој не кења против греењето од топлификација туку против цените и пресметките кога не се користи тоа греење.

Инаку од завчера по улици и тротоари падна нешто гнасно, црно, мрсно. На плочките се гледа црнило, а на коловозите кога минуваат возила остануваат мрсни траги. Во вторникот вечерта беше и клизаво.
Уље, гума, нафта...бирај.
На две куќи од мене, дојде цистерна со нафта за домаќинство и, ај што мириса и црн чад има насекаде, туку и од цистерната си капеше, па цела улица има линија, плус 2 локви. Јебига, дотичната е курац и пол во некоја институција и ѝ се може.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Колку што гледам, никој не кења против греењето од топлификација туку против цените и пресметките кога не се користи тоа греење.

Инаку од завчера по улици и тротоари падна нешто гнасно, црно, мрсно. На плочките се гледа црнило, а на коловозите кога минуваат возила остануваат мрсни траги. Во вторникот вечерта беше и клизаво.
цените за ( привремено) исклучените се во склад со цените за корисниците... ако се намалува треба за сите..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Најголем дел од нив ќе го заменат греењето со некој вид електрично, но ќе има и такви што ќе ложат и додатно ќе загадуваат. .
Па сега со загадувањето се крена галама да се забрани ложење и да се премине на далекуводно греење. Не случајно мерната станица кај СитиМал кажува големи вредности, освен ПМ2,5 од колите на партизанска, има и дим од тавталиџе и влае...да се постави мерна станица кај новиот Рамстор Н.Лисиче, уште повеќе ќе се види загадувањето од ложењето......
Некој со години наназад ветуваше гасификација за Скопје, подземни булевари, автобуси кои не загадуваат, ....на крај дигна раце, тркалата, чамците и стиропорот му се побитни. Сите ветуваа гасификација. Од не знам кои причини пред неколку години беше стопирана и изградбата на парно во половина Скопје (каде што сега нема никакво централно). Половина улици се блокирани со наводно градење нешто, другата половина не се поминува од гужви...бадијала ќе мерат кога ниедна мерка за подобар проток на сообраќајот не е преземена. Нула мерки.

Еве ги ветувањата, конкретно -трамвај, гасификација, сообраќајни коридори, уредување на речни корита, подобрување на квалитет на воздух, катастар на загадувачи, Замена на азбестни покриви, раззеленување на градот, проширување на Цветан Димов...
http://a1on.mk/wordpress/wp-content/uploads/2013/03/Коце-Трајановски-ветувања-2009-и-2013.pdf

Нула
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Некој со години наназад ветуваше гасификација за Скопје, подземни булевари, автобуси кои не загадуваат, ....на крај дигна раце, тркалата, чамците и стиропорот му се побитни. Сите ветуваа гасификација. Од не знам кои причини пред неколку години беше стопирано и изградбата на парно во половина Скопје (каде што сега нема никакво централно). Половина улици се блокирани со наводно градење нешто, другата половина не се поминува од гужви...бадијала ќе мерат кога ниедна мерка за подобар проток на сообраќајот не е преземена. Нула мерки.

Еве ги ветувањата, конкретно -трамвај, гасификација, сообраќајни коридори, уредување на речни корита, подобрување на квалитет на воздух, катастар на загадувачи, Замена на азбестни покриви, раззеленување на градот, проширување на Цветан Димов...
http://a1on.mk/wordpress/wp-content/uploads/2013/03/Коце-Трајановски-ветувања-2009-и-2013.pdf
Нула исполнето
Гасификација колку знам поодамна спремаа, на улица Џон Кемеди, со пластични цевки ? А гасификација на Топланите е друга работа и мислам дека е веќе во значителен обем спроведена.
Подземни булевари беа веднаш критикувани, тоа е доста комплексна работа, Скопје има многу подземни води. Замена на азбести покриви е финансиска работа, за сега се финансира само на училиштата. Но не се само парите проблем, нема каде да се нози азбестот. До мене 2 влеза менуваа кров, само врз азбестот ставија лим, азбестот остана.
Но дискусијата ми беше има голем дел од градот каде имало централно а не се користи, посебно што се работи за куќи, со посебни влезови и чист есап. Поефтино му е на мазут или дрва, не му е гајле за загадувањето.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Гасификација колку знам поодамна спремаа, на улица Џон Кемеди, со пластични цевки ? А гасификација на Топланите е друга работа и мислам дека е веќе во значителен обем спроведена..
Немаат Коце и владата на Џон Кенеди ни камен ставено, камоли гасифицирано.
Подземни булевари беа веднаш критикувани, тоа е доста комплексна работа, Скопје има многу подземни води.
нели беше критикувано и Скопје 2014, имаше вода во подрумите на министерствата, ама било убаво...епа ќе дишеме ѓубре оти подземниот булевар бил критикуван, а тркалото било убаво. Да не имало критики и за Цветан Димов случајно? Ех...
Нула исполнето во врска со загадувањето, и од влада и од град Скопје.
Но дискусијата ми беше има голем дел од градот каде имало централно а не се користи, посебно што се работи за куќи, со посебни влезови и чист есап.
Нема тоа врска со реалноста. Во 2002 со парно имало 55-60.000 станови. Овде влегуваат и оние со сопствено парно ама да не ситничариме. Тоа се 8% во цела Македонија. Сега се проценува на под 50.000. Во Скопје тоа е разлика од 4-5% (под претпоставка сите да се греат на нафта или дрва). Колку може да загади 5%, а колку останатите 70%? Срамота е постојано напразно да ги обвинуваш граѓаните за нешто за кое немаат избор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Немаат Коце и владата на Џон Кенеди ни камен ставено, камоли гасифицирано.
нели беше критикувано и Скопје 2014, имаше вода во подрумите на министерствата, ама било убаво...епа ќе дишеме ѓубре оти подземниот булевар бил критикуван, а тркалото било убаво. Да не имало критики и за Цветан Димов случајно? Ех...
Нула исполнето во врска со загадувањето, и од влада и од град Скопје.
Нема тоа врска со реалноста. Во 2002 со парно имало 55-60.000 станови. Овде влегуваат и оние со сопствено парно ама да не ситничариме. Тоа се 8% во цела Македонија. Сега се проценува на под 50.000. Во Скопје тоа е разлика од 4-5% (под претпоставка сите да се греат на нафта или дрва). Колку може да загади 5%, а колку останатите 70%? Срамота е постојано напразно да ги обвинуваш граѓаните за нешто за кое немаат избор.
па од што е тогаш толкаво загадување на мерната станица во Карпош ? ( и пм2,5 ама и пм10)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
па од што е тогаш толкаво загадување на мерната станица во Карпош ? ( и пм2,5 ама и пм10)
тоа треба да го прашаш градоналачникот и неговите соработници. Во програмата фино стои
-мониторинг на загаденоста, рок 2010. Изработка на катастар на загадувачи, рок 2013-2016.

Мониторинг не значи во 3-4 општини туку (како што ветија лани) повеќе станици и мобилни станици. Ни тоа ни тоа ни тоа го нема. Во еден од најзагадените градови на светот има само 7 мерни места, на површина од над 500 км2 простор.
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
цените за ( привремено) исклучените се во склад со цените за корисниците... ако се намалува треба за сите..
Какви се тие привремено исклучени? Демек топлината одела и низ нивни ѕидови? Па нека извадат цевки и решен проблем. Тоа прво. Второ, како е можно сестра ми да плаќа цела година, а зимава највисока измерена температура е 15 степени??? Топлификација не признава и пред да дојде контрола, буквално ја вжештуваат цела зграда (прашај на Бојмија, ќе ти кажат) и еве ти 20 степени. Кур мој. Саат време поминува, пак 15 преку сила. Е, ај математико кажи ми: цела год Топлификација (барем да ги ладеше во лето) + клима=КОЛКУ?!?
Читам гасификација... Имате ли вие памет прво? Која црна гасификација, нашиве со плинска боца за кафе не знаат како треба, не пак вентили и црева по дома. Алооо...ќе наместат (фушерајски како и се друго), на прво варење кафе ќе летне пола Скопје во воздух. Што се занесувате со таа гасификација. Плус, не е поевтино од сегашното. Што мислите, кој ќе ги плати сите тие инсталации? Поставувањето не е како Близо што прави, пушти кабел низ скали со кутии на секој кат. Ѕидови треба да се кршат, цели згради, блокови, улици да се раскопуваат по 100ти пат (како инаку ќе се лапнат пари од камен и асфалт)... Не си играјте, гасификација е Пандорина кутија отворена до крај. Дури тогаш наебавме.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Какви се тие привремено исклучени? Демек топлината одела и низ нивни ѕидови? Па нека извадат цевки и решен проблем. Тоа прво. Второ, како е можно сестра ми да плаќа цела година, а зимава највисока измерена температура е 15 степени??? Топлификација не признава и пред да дојде контрола, буквално ја вжештуваат цела зграда (прашај на Бојмија, ќе ти кажат) и еве ти 20 степени. Кур мој. Саат време поминува, пак 15 преку сила. Е, ај математико кажи ми: цела год Топлификација (барем да ги ладеше во лето) + клима= НА КОЛКУ?!?
zošto ne se isklučat cela zgrada ??


A kolku im e po merač ?? Na smetkite ima toplina po merač i avans..
b.t.w., može i nekoj defekta da ima banalen, na primer imaše nekade praele nešto na fasada na zgradata i go pokrile ambientniot termostat i posle slabo greenje...
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
zošto ne se isklučat cela zgrada ??
Затоа што НЕ ИМ ДОЗВОЛУВААТ!!!
Во оваа држава, кадија те тужи, кадија те суди! Не научивте досега? Милион пати кажано е на темава: СТОП за доселување на ојлевци-дојлевци во Скопје (имаат факултети, имаат индустриски зони, имаат болници...), намали број на возила по семејство (а не 4 члено семејство = 10 возила! Ако сепак сака некој, удри троен данок на луксуз на вишокот возила), престанување со градба на нови згради, споменици, шупи... Воведи Сингапур казни за загадувачите (а не скара на кило да ја обвинуваш за ништо) и ете ти супер воздух за пола година. За година/две ќе биде идеален.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
Затоа што НЕ ИМ ДОЗВОЛУВААТ!!!
sega ne možat, no letoska ne može da gi sprečat, edino ako imaat među niv čovek na firmata što nema da saka... ima i toa...
Pa celo vreme im kažuvam na tie što protestiraat , vo pogrešna nasoka odat; osnovno e treba da se bara merenje po stan ili grejno telo i da se ospori propisot za 100% soglasnost za isklučuvanje cela zgrada, da si bide 51%
 
Т

Триптико

Гостин
sega ne možat, no letoska ne može da gi sprečat, edino ako imaat među niv čovek na firmata što nema da saka... ima i toa...
Pa celo vreme im kažuvam na tie što protestiraat , vo pogrešna nasoka odat; osnovno e treba da se bara merenje po stan ili grejno telo i da se ospori propisot za 100% soglasnost za isklučuvanje cela zgrada, da si bide 51%
И ти мислиш ќе добијат? Пфф...мислев дека јас сум наивен утопист, ама ти си бил бетер. Не функционира ништо, ти со цел памет ми кажуваш - можат? Баш ќе ја прашам колку им покажува, па со точни бројки ќе пишам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
И ти мислиш ќе добијат? Пфф...мислев дека јас сум наивен утопист, ама ти си бил бетер. Не функционира ништо, ти со цел памет ми кажуваш - можат? Баш ќе ја прашам колку им покажува, па со точни бројки ќе пишам.
ako site stanari podnesat po završetokot na grejnata sezona barawe za isklučuvawe ne možat da gi sprečat. No obično navogaat 1-2ca koj će se sprotivstavat, može tajno će im vetat mali smetki ako ostanat samo oni; inaku realno, ako ostanat samo 1-2 ca stanari neracionalno e da se greeat site cevki i instalacii vo zgradata. Na vreeemeto, pred TPLF da se otkaže, vo edna zgrada vo komšiluk samata TPLF gi vikna stanarite deka ima 60% otkažani i site da se otkažat...( na komšijata sinmu tamu živeeše, baš će go prašam kako završi taa rabota)..
Drugo, dali gi analizirale smetkite za dekemvri, kolku im e po merač ? Ako e kaj site ladno može da e i nekoj defekt. Lično i jas stravuvam od starite instalacii, eve ednocevniot sistem so vreme otkažuvaat i ventilite, luđe počnaa da gi prepravaat so obični cevki i celata voda da odi niz site radijatori, pomala e možnosta od zapušuvawe, no može da ima problem so neednakvo greenje na radiatorite ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom