Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување
S

Shaman

Гостин
Po se izgleda imalo gospod...sednavme so moite i go dobiv nivniot blagoslov,zatoa sto vidoa deka se raboti za vistinska ljubov.

Moram edna rabota da priznam sto se odnesuva do niv a toa e sto cel moj zivot sum bil so pogresni i procueni devojki i normalno deka malku fatile strav da ne e i taa edna od niv ali videle deka zgresile i se pokajale i mi obekale deka nema da mi se mesaat vo ovaa vrska.
Ponekad se isplati da bides strpliv.
Ауууу абе ти ли си тој што одел со прочуени девојки ????
Значи стварно нема што нема на Кајгана. Секого ќе најдеш.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ауууу абе ти ли си тој што одел со прочуени девојки ????
Значи стварно нема што нема на Кајгана. Секого ќе најдеш.
HAHAHA...da da jas sum toj,hahaha sala na strana milo mi e sto ova vaka se zavrsi.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 14:57 ---
Јас уште сега пред да наполнам 18 си расчистив работата да нема мешање коа јас ке си ја одберам таа моите потполно ме подржаа во тоа и сеа едно гајле помалку :P
Ima razlika od familija do familija,od vera do vera...probaj go toa ako si od Hadzibulic familija pa da vidime dali ke e taka...respect.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Kill them, and take your love.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Епа ондак, покани не на свадба :Р
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Da,od niv sum.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
ауууу мора да не викнеш на свадба.
кој не бил на босанска свадба многу пропуштил. :)
јас сум бил на две во последниве 3 години и ткава забава
ретко се гледа.
Za da ve sobere site od Kajgana treba na Marakana da pravam svadba lol.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
ауууу мора да не викнеш на свадба.
кој не бил на босанска свадба многу пропуштил. :)
јас сум бил на две во последниве 3 години и ткава забава
ретко се гледа.
Дааа,ќе креваме раце,чучеци,ораа....... :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
О јеееееееее го бич го, Кажи му ти на него како само се осмелува вакво нешто да пише кога прекардашил 30 години не женет и нема барем 3 деца :pos:
Абе сум видел сељачана сум видел ама за жал се повеќе и повеќе ве има, добро де девојче зарем бракот е најголемото животно достигнување кое што може човек да го има ? Треба ли само на расплод и размножување да се мисли ?
Ене ги не еден случај туку најмалку 7 познавам со такво размислување како твоето, од тие 7 3 случаеви се со трето дете до 27 година ама сите седум се со развод.
Па неиживеани мамички и татковци сега гледаат кај кого да ги бутнат дечињата за да тие кутрите си се прошетаат пошто се прелажале во младоста.
Дај не пишувај вакви малограѓански мисли жити тебе некој сериозно ке те свати.
Потполно те сфаќам друже што сакаш да И кажеш(на дамата), ама приметувам дека народецов наш од ден во ден, од година во година се повеќе утупавува во мозокот т.е. се враќа наназад ретроградно со сфаќањата, наместо да оди напред !
Бракот е пред се лична, интимна и природна работа и работа врз која влијаат многу ХХХ фактори, не е поентата само ожени се/омажи се на 18 год.(полнолетство) и точка решен проблем, па после кљанкај деца на 20/25 години, наместо во тие години да учиш факултет или пак да напредуваш, работиш, градиш кариера и.т.н.
Во мое маало има сељачаана(не сите) и приметувам дека најбитно достигнување во животот им е бракот и кљанкањето дете/деца уште на 20 год., што е другото битно, школо, работа, кров над глава, пари, што е битно тоа нели ! :icon_mrgr:
Влегувањето во брак неизживеан, не по своја желба, со непосакувана личност, прерано, неподготвен финансиски и станбено .......... е најкатастрофалната грешка што може да му се случи на еден маж !
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
183
Поени од реакции
90
Проблемот ти е двоен:
1. Мораш да живееш со родителите бидејќи имате огромна куќа.
2. Имаш работа што не може да се комбинира со фамилија.

Прво, на родителите твои не им е маката девојката туку работата твоја. Некој треба да ги гледа кога ќе остарат (затоа и се прават семејни куќи) а ти нема да си таму. Ќе треба женати да ги гледа и да живее со нив. Затоа кењаат, не ја сакаат нејзе дома туку тебе.

Втора работа е што им е страв од разводи бидејќи така ќе изгубат пола од своината. Не им веруваат на сватојте бидејќи се сиромашни па имаат добра мотивација да земаат. Ова се реални работи којпто се случуваат редовно. Цели фамилии се корнат заради оставшини и нерешени односи.

Сум видел доволно бракови кои се растуриле и заради смао една од двете причини горе. Децата твои ќе страдаат и родиелите.

Имаш неколку опции:
1. Ја оставаш и бараш соодветна
2. Продавате куќата и си делите станови после секој
3. Наоѓаш друга работа и комбинираш со некое од погорните

Само немој да се инатиш со родиедлите и да прајш свадби без нив бидејќи ќе ти се упропасти цел живот. Треба да најдеш решение за нивните забелешки а да сте вие двајцата задоволни.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.563
Поени од реакции
34.940
Po se izgleda imalo gospod...sednavme so moite i go dobiv nivniot blagoslov,zatoa sto vidoa deka se raboti za vistinska ljubov.

Moram edna rabota da priznam sto se odnesuva do niv a toa e sto cel moj zivot sum bil so pogresni i procueni devojki i normalno deka malku fatile strav da ne e i taa edna od niv ali videle deka zgresile i se pokajale i mi obekale deka nema da mi se mesaat vo ovaa vrska.
Ponekad se isplati da bides strpliv.
Рале, а бе ти си бил махер за решавање на проблеми, во 10 часот наутро бараш мислење од едвај полнолетни луѓе што мислат за твојот проблем, бараш совет што да направиш , а веќе во 16 часот седнуваш со нив на маса и разговараш и ете ти си го решил проблемот,:coffee:
- Прво ни велиш дека со девојката си бил заедно 3 години и до пред 10 часот денес твоите не ја прифаќале затоа што немала факултет и била од сиромашно семејство, а веќе после 5 поста (кога само успеа да разговараш), твоите ви дале благослов, впрочем браво за вас;)
- Од факултетот и од сиромаштијата не прошета дека твоите ги фатило уплав затоа што си одел со погрешни и прочуени девојки. Па твоите во страв и паника да не и иднаа сиромашна и факултетски необразувана е една од нив:свиркам:
И на крај ‘‘happy end‘‘ тие после 3 години денес увидуваат дека твојата идна избраничка е чесна и поштена девојка, (а не од оние прочуените), во меѓувреме ти ќе си ја запишеш на факултет,а при тоа плановите што во 10 часот ги правеше како ќе ја оставиш неа сама 7 месеци со нив, веќе во 16 пропаѓаат затоа што и неа ќе си ја земеш на брод :sneaky:

Совршено сценарио за шпанско-турско-индиска серија(y)
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Рале, а бе ти си бил махер за решавање на проблеми, во 10 часот наутро бараш мислење од едвај полнолетни луѓе што мислат за твојот проблем, бараш совет што да направиш , а веќе во 16 часот седнуваш со нив на маса и разговараш и ете ти си го решил проблемот,:coffee:
- Прво ни велиш дека со девојката си бил заедно 3 години и до пред 10 часот денес твоите не ја прифаќале затоа што немала факултет и била од сиромашно семејство, а веќе после 5 поста (кога само успеа да разговараш), твоите ви дале благослов, впрочем браво за вас;)
- Од факултетот и од сиромаштијата не прошета дека твоите ги фатило уплав затоа што си одел со погрешни и прочуени девојки. Па твоите во страв и паника да не и иднаа сиромашна и факултетски необразувана е една од нив:свиркам:
И на крај ‘‘happy end‘‘ тие после 3 години денес увидуваат дека твојата идна избраничка е чесна и поштена девојка, (а не од оние прочуените), во меѓувреме ти ќе си ја запишеш на факултет,а при тоа плановите што во 10 часот ги правеше како ќе ја оставиш неа сама 7 месеци со нив, веќе во 16 пропаѓаат затоа што и неа ќе си ја земеш на брод :sneaky:

Совршено сценарио за шпанско-турско-индиска серија(y)
Kao prvo incidentot i golemata raspravija bese vcera pod moja zakana deka ke se iselam a mnogu dobro znaat deka sum spremen da go storam toa.
Posle fakultet ona ide so mene na brod da raboti
Blagoslovot e daden za vreme na familijaren rucek onaka od vedro nebo
A ocigledno posto mnogu gi sakas tie serii(jebiga nezaposlica nema sto drugo da se pravi)jas sum nemal vreme nitu pak interes za niv ikad vo mojot zivot.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Проблемот ти е двоен:
1. Мораш да живееш со родителите бидејќи имате огромна куќа.
2. Имаш работа што не може да се комбинира со фамилија.

Прво, на родителите твои не им е маката девојката туку работата твоја. Некој треба да ги гледа кога ќе остарат (затоа и се прават семејни куќи) а ти нема да си таму. Ќе треба женати да ги гледа и да живее со нив. Затоа кењаат, не ја сакаат нејзе дома туку тебе.

Втора работа е што им е страв од разводи бидејќи така ќе изгубат пола од своината. Не им веруваат на сватојте бидејќи се сиромашни па имаат добра мотивација да земаат. Ова се реални работи којпто се случуваат редовно. Цели фамилии се корнат заради оставшини и нерешени односи.

Сум видел доволно бракови кои се растуриле и заради смао една од двете причини горе. Децата твои ќе страдаат и родиелите.

Имаш неколку опции:
1. Ја оставаш и бараш соодветна
2. Продавате куќата и си делите станови после секој
3. Наоѓаш друга работа и комбинираш со некое од погорните

Само немој да се инатиш со родиедлите и да прајш свадби без нив бидејќи ќе ти се упропасти цел живот. Треба да најдеш решение за нивните забелешки а да сте вие двајцата задоволни.
Не си свесен КОЛКУ се заебале со тоа барање на соодветна,или сопред статусот во опшеството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom