Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Затоа што таа куќа не е моја брате,на моите е...али имам доста инвестирано во неа така да ако отидам го го губам сето тоа...али ако треба така да биде SO BE IT.
ХХх на кој друг ќе остане бе??
на сестра ти?? Таа од мажот и ќе си добие ...
Нема да те пуштат туку така без ништо ...
Сигурно многу те сакаат штом се противат а и не се баш во склоп со денешниот менталитет...ама ти 31 година имаш,а јас кој сум еден 18 годишник т.е кај најдов јас пример да те советувам,фаќај жени се прави деца,секако твоите нема д аостанат имуни барем на внучињата!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
ако те сакаат твоите идни баба и дедо ке си одиш домазет и решен проблем.
порано или покасно ке си легнат на брашното и ке се помират со судбината и така сите среќни и весели.
вака само им даваш на твоите надеж дека уште има шанси да биди по нивно, или дека уште можат да те контролираат. од кога ке го направиш првиот твој чекор како маж ке почнат и да те ценат како таков. ке им дадеш до знаење дека си созреал да носиш сам одлуки без разлика дали тоа ним или на некој им се допаѓало или не. тогаш просторот за маневри драстично ке им се намали, ке сватат дека нема поќе заебанција и дека најверојатно ке те изгубат, а ако се прави родители сигурно нема да го дозволат тоа. можеби не одма ама за некое време работата ке се нормализира. или нема којзнае, но тоа не е ни битно толку. сепак твојот живот е само твој, и има граница до каде смеат и до каде не смеат да се мешаат, посебно не за вакви работи на твои години.
направија твојата одлука и нека биде последна, сепак маж си или шо си.
п.с и колку и да звучи глупо снаата со свекрвата ама никогаш никогаш нема да се сакаат. можеби ке се поштоваат, ке си прават лице, можи и ке се трпат ама нема да се сакаат. секогаш за мајкати таа ке биди онаа која и го превзеде синот, а секогаш за женати мајката е онаа која уште има поголемо влијание од неа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.693
Е многу убаво... на 31 година се мисли дали да се отсели и да живее посебен живот со својата девојка/сопруга...... ц ц ц ц бог да чува бе..
Да разберам тука да бараат совети 12,14,16,17,20 годишни... ама на форум да доаѓа 30 годишен човек и да бара совет од некои кои можеби се и дупло помали од него или постари како и да е ... епа стварно не ми е јасно што имате во глава бе луѓе.
Па ти бе дечко на 30 години веќе треба со своја глава да размислуваш а не тука да прашуваш трајко, петко што тој мисли за
твојот живот и како треба да го живееш. Јака и душа на таа шо ќе те земе тебе брат...
И да се уканат и форуми и се, ММЕ.
Или да се стави граница на возраст, над 30 нема што по форуми да отвараат теми!

Алоо бе, дечкото бара да размени искуства. Ти да имаш 400 квадрата куќа (во чија изградба финансиски учествувал) ќе сакаш да плаќаш кирии или да земаш 30 годишни кредити за стан??
Како сте брзи на тастатура значи, tough (internet) boys and girls.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Јас си помислив дека којзне колку си богат а ти си работел на брод...па родителите твој што се замислуваат.А факултетот што го имаш ти е за џабе...исто како да го немаш бидејќи ништо не ти помогнал во животот освен што ти потрошил 4 години... и работиш работа за осмооделенц. Практично ти си клошар ама на мајкати не и е јасно...и малце не си ми јасен...планираш да се ожениш,да ја оставиш сопругата и пак да заминеш на брод.А каде живееш :vozbud:

Ете отворено,можеби вие би требало да се запрашате дали би требао воопшто да се ожените.
Друго,како планираш да станеш маж кога сеуште си под влијание на родителите.
И трето,ти ќе спиеш со жена ти,така да ич да не ти е гајле што другите мислат....

И едно подпрашање...што ќе добиеш ако девојката им се допаѓа на вашите родители....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
И да се уканат и форуми и се, ММЕ.

Алоо бе, дечкото бара да размени искуства. Ти да имаш 400 квадрата куќа (во чија изградба можеби учествувал) ќе сакаш да плаќаш кирии или да земаш 30 годишни кредити за стан??
Како сте брзи на тастатура значи, tough (internet) boys and girls.
и според тебе што треба да направи.
веќе ајде кога почнавме.
да му донесат неговите невеста дома според нивните стандарди , и цел живот да биди домазет во соопствената куќа. да нема право на свое мислење. па замисли таа жена која ке му ја донесат, какво мислење и респект ке има спрема него. јас ке ти кажам НИКАКВО. родителите најверојатно мајкаму ке го има последниот збор за се. ке биди безгласна буква во цела приказна.
ама сепак ајде баш не интересира како ти би постапил во дадената ситуација.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Јас си помислив дека којзне колку си богат а ти си работел на брод...па родителите твој што се замислуваат.А факултетот што го имаш ти е за џабе...исто како да го немаш бидејќи ништо не ти помогнал во животот освен што ти потрошил 4 години... и работиш работа за осмооделенц. Практично ти си клошар ама на мајкати не и е јасно...и малце не си ми јасен...планираш да се ожениш,да ја оставиш сопругата и пак да заминеш на брод.А каде живееш :vozbud:

Ете отворено,можеби вие би требало да се запрашате дали би требао воопшто да се ожените.
Друго,како планираш да станеш маж кога сеуште си под влијание на родителите.
И трето,ти ќе спиеш со жена ти,така да ич да не ти е гајле што другите мислат....

И едно подпрашање...што ќе добиеш ако девојката им се допаѓа на вашите родители....
Slusaj fraeru...zatoa sto cel moj zivot ne sum pomisluval deka ke se najdam vo ovaa situacija prakticno me nacekaa off guard,,niti pak sum pomisluval deka eden den ke gi ostavam moite od bilo koi pricini i cel moj zivot sum rabotel ko konj i sum investiral za sve vo mojata kuka...i sega odednas ama bas odednas treba da go zaboravam seto toa i da pocnam nov zivot...ali za site tuka fraeri koi se samo jaki na tastatura posto pola od niv ne znaat sto e da rabotis na brod 9 godini i koja maka e toa cel zivot odvoen od se najmilo sto ti e,,neka se zaprasaat malku u toa glavite prazni deka ova e nagla promena za sekoj covek.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Slusaj fraeru...zatoa sto cel moj zivot ne sum pomisluval deka ke se najdam vo ovaa situacija prakticno me nacekaa off guard,,niti pak sum pomisluval deka eden den ke gi ostavam moite od bilo koi pricini i cel moj zivot sum rabotel ko konj i sum investiral za sve vo mojata kuka...i sega odednas ama bas odednas treba da go zaboravam seto toa i da pocnam nov zivot...ali za site tuka fraeri koi se samo jaki na tastatura posto pola od niv ne znaat sto e da rabotis na brod 9 godini i koja maka e toa cel zivot odvoen od se najmilo sto ti e,,neka se zaprasaat malku u toa glavite prazni deka ovaa e nagla promena za sekoj covek.
Е дури сега сваќам ...
Навистина ти си си имал проблем.Ама па и твоите треба да те разберат,плус девојката од каде ти е?? од таму кај што си работел?
Секако ќе сакаат подобро за тебе ама мора да ризикуваш однос мајка татко син ако не превземеш нешто па без девојка че останеш а тоа е многу полошо!
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Имам огромен проблем со моите родители,проблемот е во тоа што они ни под која цена не ја прифаќаат мојата девојка.Еве веќе 3 години откако сум со неа и планирам брак со неа во скоро време.
Проблемот со моите е во тоа што она нема факултет и доага од сиромашно семејство и викаат дека заслужувам подобра.
Да не навлегувам премногу во детали,,јас ја гледам големата слика тука а таа е...и да ја прифатат некако тоа ке биде само на сила а не од срце а пошто јас како син единец никад не сум планирал да се отселам од моите а имам услови за тоа пошо не сум финансиски зависен од моите од своја 22ра а сега имам 31...дали би било најпаметно да баталам све и да се отселам од дома...само така изгледа ке бидам на раат јас и мојата идна сопруга.Не би сакал утре кога ке се вратам на брод каде работам веке 9 години да му мислам како и е на неа со моите тие 7 месеци дур сум отсутен..
Прашањето до вас ми е''што би направиле на мое место''
само би ве замолил ако може без употреба на лоши зборови на било кој начин.
cccccccccccccccc u koj vek ziveat be tvoitee pa ti ako ja sakas ke si iznajdes nacin da im objasnis deka ona e pravata se se moze ako se saka , razbiras iako se tvoite pa tolku zaostanati i prosti so svakanjata ednostavno nema celvek da zivees so niv tebe ti treba taa licnost so koja ke go pomines vekot neslusaj nikogo i pobaraja za zena :) za airlija neka e (y)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
И да се уканат и форуми и се, ММЕ.
Или да се стави граница на возраст, над 30 нема што по форуми да отвараат теми!

Алоо бе, дечкото бара да размени искуства. Ти да имаш 400 квадрата куќа (во чија изградба финансиски учествувал) ќе сакаш да плаќаш кирии или да земаш 30 годишни кредити за стан??
Како сте брзи на тастатура значи, tough (internet) boys and girls.
Не бе.. не постои граница кога станува збор за одредени особи кои не успеале да созреат и да размислуваат со свој мозок па мора другите да го прават тоа место нив за да овие функционираат. Како можеш да го оправдуваш не ми е јасно... треба да се засрами и тој а и ти што го оправдуваш затоа што на тие години луѓе имаат по 3 деца и веќе изграден живот а тој сеуште не може да се оддели од мајка и татко.
По 18 години.. ти си веќе полнолетна особа и си самиот одговорен за своите постапки а не мама, тате, бате и комшиите. Пишувањето на форуми не е ни најмалку паметно.. тоа е проблем негов и треба тој самиот да си го среди во главата и да си одлучи дали сака да биде возрасна особа или паразит цел живот. А под паразити не спаѓаат само оние коишто цел живот финансиски зависат од родителите..

и без разлика за колку квадрати да се работи ... ти прочита ли драг господине дека неговите родители не ја поднесуваат девојката?! за што да живее со нив?! за да и го направат животот пекол?! а и не само нејзиниот.. утре ќе страдаат и децата ради тоа што старите ќе се мешаат.
Луѓето не се менуваат преку ноќ... така да ни тие нема да ја засакаат нејзе .. без разлика што и да направи тој.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Ако ме питаш мене во моменти кога не ти помага факултетот секогаш следи го разумот не срцето.Работиш на брод факултетот не ти помогнал ништо во животот следи го разумот не срцето размисли си убаво шо ке направиш пред да го направиш тој чекор.Ја сум 17 и уште сеа би се отселил не па на 31.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.693
ама сепак ајде баш не интересира како ти би постапил во дадената ситуација.
Да се истемпира едно детенце, таман окулу враќањето од 7 месечниот циклус на брод.

Работите ќе се средат сами од себе потоа.

Освен ако родителите не се тешки идиоти, ама и за тоа има судови и сопственоста на дел од куќата може да се докаже. Дури и тешките идиоти не сакаат еден-два спратови од куќата во која живеат да се продаде на непознати.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Родителите им посакуваат се најдобро на своите деца, но не секогаш се во право. Ако тебе ти е убаво со девојката, ако си сигурен дека сакаш да го поминеш животот со неа, остави другите што зборат па и да ти се родители, ако имаш средства најдобро уште сега одели се од нив, нема нешто најдобро од тоа, гледај за својата иднина ќе имаш деца, дали сакаш да гледаат секој ден кавги дома? Кога ќе им треба помош на родителите секогаш помагај им, така настрана 100 пати добар ќе им бидеш. Ма и друга да им донесеш пример некоја со факултет мислиш неа ќе ја сакаат? што ако има факултет таа, а не работи? Не е се во парите, еднаш си горе, еднаш си доле. Најважно е да има слога, почит во едно семејство ако го нема тоа, џабе е се.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Не бе.. не постои граница кога станува збор за одредени особи кои не успеале да созреат и да размислуваат со свој мозок па мора другите да го прават тоа место нив за да овие функционираат. Како можеш да го оправдуваш не ми е јасно... треба да се засрами и тој а и ти што го оправдуваш затоа што на тие години луѓе имаат по 3 деца и веќе изграден живот а тој сеуште не може да се оддели од мајка и татко.
По 18 години.. ти си веќе полнолетна особа и си самиот одговорен за своите постапки а не мама, тате, бате и комшиите. Пишувањето на форуми не е ни најмалку паметно.. тоа е проблем негов и треба тој самиот да си го среди во главата и да си одлучи дали сака да биде возрасна особа или паразит цел живот. А под паразити не спаѓаат само оние коишто цел живот финансиски зависат од родителите..

и без разлика за колку квадрати да се работи ... ти прочита ли драг господине дека неговите родители не ја поднесуваат девојката?! за што да живее со нив?! за да и го направат животот пекол?! а и не само нејзиниот.. утре ќе страдаат и децата ради тоа што старите ќе се мешаат.
Луѓето не се менуваат преку ноќ... така да ни тие нема да ја засакаат нејзе .. без разлика што и да направи тој.
Mnogu si jaka na zborovi alal da ti e...takvi ko tebe gledam sekoj bozji den na brod...ne izdrzuvaat ni mesec dena i begaat doma so podvien opash.
 
M

Muranyi

Гостин
А ти мислиш дека ако се ожени па макар и да се оддели од домот на родителите и да живее самостојно,дека неговите родители нема финансиски да го помагаат?Јас имам 25 години,сите мои колеги и другари кои се оженија,ама баш буквално сите без исклучок се сеуште финансиски зависни од своите родители,за жал.Не велам дека е тоа во ред или не,само сакам да ти укажам дека таков ни е менталниот склоп нам Македонците а најверојатно и самото општество така налага.
Рале,навистина е штета да имаш куќа од 400 квадрати и ти да се отселиш и да плаѓаш кирија или пак кредит за стан.Тоа што на твоите им пречи е нивен проблем,не можам да сфатам како сеуште живеат такви примитивни суштества на планетава Земја-без навреда те молам,кои ете важно им било снајката да биде факултетски образована.Ти имаш 31 година и ако не си,барем треба да бидеш созреана и оформена личност и тоа е твоја грешка што си дозволил твоите да си земат за право да се мешаат во твојот љубовен живот.Сепак сметам дека секој проблем си има и свое решение,секое решение се пронаоѓа преку разговор и тоа е тоа што ти треба да го направиш со стариот твој,пред се.Ако не ја бива,крај краева куферите и се селам и нема цел живот сурат да им видам-ова вака јас би направил.
И размисли за наоѓање на некоја работа тука,во Македонијава наша каде ќе бидеш покрај твојата сакана.Не ме сфаќај погрешно,но 7 месеци без маж или без жена се многу,тоа мислам дека нема да функционира.Сепак ова е само мое мислење.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 12:43 ---
Луѓето не се менуваат преку ноќ... така да ни тие нема да ја засакаат нејзе .. без разлика што и да направи тој.
Токму така,всушност луѓето,најчесто,воопшто не се ни менуваат.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
А ти мислиш дека ако се ожени па макар и да се оддели од домот на родителите и да живее самостојно,дека неговите родители нема финансиски да го помагаат?Јас имам 25 години,сите мои колеги и другари кои се оженија,ама баш буквално сите без исклучок се сеуште финансиски зависни од своите родители,за жал.Не велам дека е тоа во ред или не,само сакам да ти укажам дека таков ни е менталниот склоп нам Македонците а најверојатно и самото општество така налага.
Рале,навистина е штета да имаш куќа од 400 квадрати и ти да се отселиш и да плаѓаш кирија или пак кредит за стан.Тоа што на твоите им пречи е нивен проблем,не можам да сфатам како сеуште живеат такви примитивни суштества на планетава Земја-без навреда те молам,кои ете важно им било снајката да биде факултетски образована.Ти имаш 31 година и ако не си,барем треба да бидеш созреана и оформена личност и тоа е твоја грешка што си дозволил твоите да си земат за право да се мешаат во твојот љубовен живот.Сепак сметам дека секој проблем си има и свое решение,секое решение се пронаоѓа преку разговор и тоа е тоа што ти треба да го направиш со стариот твој,пред се.Ако не ја бива,крај краева куферите и се селам и нема цел живот сурат да им видам-ова вака јас би направил.
И размисли за наоѓање на некоја работа тука,во Македонијава наша каде ќе бидеш покрај твојата сакана.Не ме сфаќај погрешно,но 7 месеци без маж или без жена се многу,тоа мислам дека нема да функционира.Сепак ова е само мое мислење.
Pa ne sum lud da ja ostavam tuka,imam plan da ja zemam so mene na brod.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom