Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.908
Поени од реакции
30.622
Како можеш да го оправдуваш не ми е јасно... треба да се засрами и тој а и ти што го оправдуваш затоа што на тие години луѓе имаат по 3 деца и веќе изграден живот ...
Зошто на 30+ сите мора да имаат 3 деца, нели?

Дури и да сака некој да го посвети животот на размножување на врстата (можеби пукаш на бонусот за 3то дете?), каде се имотно-финансиските прашања?

Ваквите размислувања, претпоставувам од младина чиј врв на животното образование се бљувотините од видот на индиско/турски/шпански/итн серии, се причините за рекордниот број на разводи во државава.


П.С. Дечкото само го интересираат совети како да се справи со примитивизмот на родителите. Никој нормален не напушта инвестиција како куќа од 400 квадрати... е сега не знам како иде тоа во турските серии, ама верувам има тука кој знае.
 
S

Shaman

Гостин
само би ве замолил ако може без употреба на лоши зборови на било кој начин.
Многу ми е жал што еден куп од луѓево што ти одговорија,
не ја прочитале последнава реченица или пак од свои лични
себични причини исто како и твоите родители, решиле да се прават паметни.
Ако си работел на брод, ако имаш кеш, парталите во рака, девојчето под рака
и магла од дома. и немој воопшто да се замараш со твоите.
знам дека ти се мајка и татко ама некогаш родителите се толку себични
што неможеш да ги препознаеш дали ти се родители. Ова зборам ако си 100% сигурен.

Е сега има една друга страна. Дали си ти 100% сигурен дека девојка ти е онаа вистинската?
Затоа што верувај нема поголем шамар, емотивен и психички, ако не ти испадне врската.
Замисли кога ќе ти текна колкава жртва си направил за неа...
И немој да ја запишуваш на факултет. Тоа е многу лоша идеја.
Размисли добро. Ама размислувај во двете насоки, не само во едната.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Тоа мајка ти се ѕрцка сигурно..А татко ти папучар мора да иде по нејзин памет..
Или сели се,или живеј со нив под стрес..
И мора да ти кажам(извини вака),ама ептен големо лигле си..
:D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Нема што они да ти се мешаат во тие работи.Не се женат тие,ти се жениш........Ако си среќен и ја сакаш нејзе,што има да те занима што мислат.Ако не им се свиѓа кој ги ебе на крају крајева.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Тоа мајка ти се ѕрцка сигурно..А татко ти папучар мора да иде по нејзин памет..
Или сели се,или живеј со нив под стрес..
И мора да ти кажам(извини вака),ама ептен големо лигле си..
:D
Izvini vaka sega ti....ti da si gospodin covek nikogas ne bi go kazal toa sto go kaza...a se znae koj moze da kaze takvo nesto.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.908
Поени од реакции
30.622
Дали си ти 100% сигурен дека девојка ти е онаа вистинската?
Ризик од сапуница, ама јбг таква е темава. :)
Ако не е 100% сигурен зошто би планирал брак?

Иначе у брак не се иде без генерална проба, барем пола година заеднички живот. Многу се имаат зебано така, едно е да искачање заедно и по годишни одмори а друго заеднички живот форевер.
Некои работи е подобро да се откријат пред ставањето параф!
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
И немој да ја запишуваш на факултет. Тоа е многу лоша идеја.
Nemam neshto da kazham vo odnos na tvojot problem, Rale, mislam deka mnozinstvoto odgovori se sovpagjaat so moeto mislenje.

E sega, se izvinuvam za off-topic :

Shaman - ti od 16ti vek si dojden ? Apsolutno ne znam od koja prichina e losho bilo koja lichnost da dobie mozhnost za povisoko obrazovanie (ako saka povisoko obrazovanie, sekako).
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Имам огромен проблем со моите родители,проблемот е во тоа што они ни под која цена не ја прифаќаат мојата девојка.Еве веќе 3 години откако сум со неа и планирам брак со неа во скоро време.
Проблемот со моите е во тоа што она нема факултет и доага од сиромашно семејство и викаат дека заслужувам подобра.
Да не навлегувам премногу во детали,,јас ја гледам големата слика тука а таа е...и да ја прифатат некако тоа ке биде само на сила а не од срце а пошто јас како син единец никад не сум планирал да се отселам од моите а имам услови за тоа пошо не сум финансиски зависен од моите од своја 22ра а сега имам 31...дали би било најпаметно да баталам све и да се отселам од дома...само така изгледа ке бидам на раат јас и мојата идна сопруга.Не би сакал утре кога ке се вратам на брод каде работам веке 9 години да му мислам како и е на неа со моите тие 7 месеци дур сум отсутен..
Прашањето до вас ми е''што би направиле на мое место''
само би ве замолил ако може без употреба на лоши зборови на било кој начин.
би се отселил и ке зивеам сам со неа, така да повеке ке те ценат кога ке им го казес тоа, а што таа била сиромашна, па што ако била, неможе сите да се богати,
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не бе.. не постои граница кога станува збор за одредени особи кои не успеале да созреат и да размислуваат со свој мозок па мора другите да го прават тоа место нив за да овие функционираат. Како можеш да го оправдуваш не ми е јасно... треба да се засрами и тој а и ти што го оправдуваш затоа што на тие години луѓе имаат по 3 деца и веќе изграден живот а тој сеуште не може да се оддели од мајка и татко.
По 18 години.. ти си веќе полнолетна особа и си самиот одговорен за своите постапки а не мама, тате, бате и комшиите. Пишувањето на форуми не е ни најмалку паметно.. тоа е проблем негов и треба тој самиот да си го среди во главата и да си одлучи дали сака да биде возрасна особа или паразит цел живот. А под паразити не спаѓаат само оние коишто цел живот финансиски зависат од родителите..

и без разлика за колку квадрати да се работи ... ти прочита ли драг господине дека неговите родители не ја поднесуваат девојката?! за што да живее со нив?! за да и го направат животот пекол?! а и не само нејзиниот.. утре ќе страдаат и децата ради тоа што старите ќе се мешаат.
Луѓето не се менуваат преку ноќ... така да ни тие нема да ја засакаат нејзе .. без разлика што и да направи тој.
О јеееееееее го бич го, Кажи му ти на него како само се осмелува вакво нешто да пише кога прекардашил 30 години не женет и нема барем 3 деца :pos:
Абе сум видел сељачана сум видел ама за жал се повеќе и повеќе ве има, добро де девојче зарем бракот е најголемото животно достигнување кое што може човек да го има ? Треба ли само на расплод и размножување да се мисли ?
Ене ги не еден случај туку најмалку 7 познавам со такво размислување како твоето, од тие 7 3 случаеви се со трето дете до 27 година ама сите седум се со развод.
Па неиживеани мамички и татковци сега гледаат кај кого да ги бутнат дечињата за да тие кутрите си се прошетаат пошто се прелажале во младоста.
Дај не пишувај вакви малограѓански мисли жити тебе некој сериозно ке те свати.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Имам огромен проблем со моите родители,проблемот е во тоа што они ни под која цена не ја прифаќаат мојата девојка.Еве веќе 3 години откако сум со неа и планирам брак со неа во скоро време.
Проблемот со моите е во тоа што она нема факултет и доага од сиромашно семејство и викаат дека заслужувам подобра.
Да не навлегувам премногу во детали,,јас ја гледам големата слика тука а таа е...и да ја прифатат некако тоа ке биде само на сила а не од срце а пошто јас како син единец никад не сум планирал да се отселам од моите а имам услови за тоа пошо не сум финансиски зависен од моите од своја 22ра а сега имам 31...дали би било најпаметно да баталам све и да се отселам од дома...само така изгледа ке бидам на раат јас и мојата идна сопруга.Не би сакал утре кога ке се вратам на брод каде работам веке 9 години да му мислам како и е на неа со моите тие 7 месеци дур сум отсутен..
Прашањето до вас ми е''што би направиле на мое место''
само би ве замолил ако може без употреба на лоши зборови на било кој начин.
Рале шамарите бе друже :pos: Како напиша на една друга тема без шамари и омаловажување ништо од работата,се зезам седи бре човеку направи си муабет како со твојте така и со невестата. Нормално дека си ги почитуваш родителите,ама нека те почитуваат и тие тебе.Јеби га старциве по некогаш сакајки да направат добро полошо прават,ама седни ја старата објасни и некој работи пошто како што стареат така будалеат па бетер од мали деца стануваат.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.750
Поени од реакции
9.876
На 31 година,можам само да кажам,задржете си го мислењето за вас.. Не бе,не би им ни дозволил да го кажат.
 
S

Shaman

Гостин
Nemam neshto da kazham vo odnos na tvojot problem, Rale, mislam deka mnozinstvoto odgovori se sovpagjaat so moeto mislenje.

E sega, se izvinuvam za off-topic :

Shaman - ti od 16ti vek si dojden ? Apsolutno ne znam od koja prichina e losho bilo koja lichnost da dobie mozhnost za povisoko obrazovanie (ako saka povisoko obrazovanie, sekako).
оф леле.
ако си ја извадиш главата од газот и ако научиш да читаш меѓу редови
ќе сфатиш што е поентата, наместо да зборуваш за векови и бла бла бла глупости.

Ризик од сапуница, ама јбг таква е темава. :)
Ако не е 100% сигурен зошто би планирал брак?

Иначе у брак не се иде без генерална проба, барем пола година заеднички живот. Многу се имаат зебано така, едно е да искачање заедно и по годишни одмори а друго заеднички живот форевер.
Некои работи е подобро да се откријат пред ставањето параф!
ако бил батка 100% сигурен, немало да прашува на форум.
ова мириса на двоумење.


п.с. И неможам да преќутам.
ц ц цц ц ама ај... секако дека секој човек има право да добие повисоко образование.
во твојов случај бојанче НАЈВИСОКО да добие да дае господ. до доктор на науки да дотераш. :)
само така ќе се спасиш себе и нас од вакви квази-феминистички испади, кај што нема потреба.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
оф леле.
ако си ја извадиш главата од газот и ако научиш да читаш меѓу редови
ќе сфатиш што е поентата, наместо да зборуваш за векови и бла бла бла глупости.ако бил батка 100% сигурен, немало да прашува на форум.
ова мириса на двоумење.


п.с. И неможам да преќутам.
ц ц цц ц ама ај... секако дека секој човек има право да добие повисоко образование.
во твојов случај бојанче НАЈВИСОКО да добие да дае господ. до доктор на науки да дотераш. :)
само така ќе се спасиш себе и нас од вакви квази-феминистички испади, кај што нема потреба.
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Абе бегај од твоите што подалеку, ако си толку сигурен за девојката ја зимаш под рака и си планирате заедно иднината, твоите ќе се бунат ама здравје кога ќе се изродат внучиња ќе ве бараат под дрво и под камен и ќе сватат колку е неправеден и смешен нивниот став. А ако можете и станбеното прашање да го решите тогаш би ти препорачал да се одделиш од твоите уште утре. Контактот со нив можеби би се намалил од почеток но подоцна се ќе се врати во нормала па дури и подобро од нормала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom