Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
Друже сериозен беше за она дека и смета на мајкати тоа што нема девојкати факултет ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
Ај малку клај си го прсто на гла, пикни го тасета в гаќи и размисли, ама со горната гла. Кој е тој родител шо сака лошо за детето? Има таков? Да се работи за твое дете ти како би постапил? Идиме до моменто дека сите околу тебе ја гледаат вистината. Само ти неможиш да ја видиш, пошо најверојатно доживуваш задоцнет пубертет. Не летај со избрзани одлуки. Јас да сум на твое место, би седнал да правам отворен муабет со сите наоколу (исклучувајќи ја дотичната особа) да видам шо е то шо некој го знај а нејќи да ти го кажи (или пак ти го има кажано, само ти не си сакал да слушаш). Прикаски за непроценливоста на љубовта и незнам ти јас шо, можиш да му кажваш на деца од 15 години. Се останато, се врти околу други принципи и закони, да неречам интереси.

На денешно време ништо не е 100% сигурно.... уствари ко ќе размислам, сигурно е дека еден ден ќе ги фрлиме патичињата сите, и ќе не посадат 2 метра под земја.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Зошто на 30+ сите мора да имаат 3 деца, нели?

Дури и да сака некој да го посвети животот на размножување на врстата (можеби пукаш на бонусот за 3то дете?), каде се имотно-финансиските прашања?

Ваквите размислувања, претпоставувам од младина чиј врв на животното образование се бљувотините од видот на индиско/турски/шпански/итн серии, се причините за рекордниот број на разводи во државава.


П.С. Дечкото само го интересираат совети како да се справи со примитивизмот на родителите. Никој нормален не напушта инвестиција како куќа од 400 квадрати... е сега не знам како иде тоа во турските серии, ама верувам има тука кој знае.
А ти од сите можни причини се фана за децата... па да секако ванлок.. затоа што не можеше на другото да ми најдеш некоја нормална причина за да се испукаш нели..
Зборот ми беше... извини што ќе морам да го џвакам ова за тебе а и за господинон, дека .. луѓе на негови години се понашаат многу поодговорно .. дека треба он малце да се замисли до каде стигнал.. и таквите глупости од типот не смее да земе девојка оти била сиромашна и немала факултет може да излезат само од прости луѓе што по цел ден гледаат серии и живеат во некое си друго време. Се преценуваат себеси а уствари не се ништо посебно.

О јеееееееее го бич го, Кажи му ти на него како само се осмелува вакво нешто да пише кога прекардашил 30 години не женет и нема барем 3 деца :pos:
Абе сум видел сељачана сум видел ама за жал се повеќе и повеќе ве има, добро де девојче зарем бракот е најголемото животно достигнување кое што може човек да го има ? Треба ли само на расплод и размножување да се мисли ?
Ене ги не еден случај туку најмалку 7 познавам со такво размислување како твоето, од тие 7 3 случаеви се со трето дете до 27 година ама сите седум се со развод.
Па неиживеани мамички и татковци сега гледаат кај кого да ги бутнат дечињата за да тие кутрите си се прошетаат пошто се прелажале во младоста.
Дај не пишувај вакви малограѓански мисли жити тебе некој сериозно ке те свати.
Прво... благодарам за прекрасните комплименти ... како бич и сељачаана.. мислам стварно тоа е мнооогу културно од твоја страна и ти си сигурно поголем граѓанин од мене ... да да... КОГА НЕМАШ АРГУМЕНИТ, ВИКАЈ! ти по ова ли се тераш?! кога немаш аргументи, омаловажувај ги другите ... колку си само ти неписмен другарче.
Прочитај ми ги убаво мислењата па реплицирај.. и кога ќе реплицираш најди некој добар аргумент а не тука да ми лечиш некои твои комплекси ... ок?!
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Друже сериозен беше за она дека и смета на мајкати тоа што нема девојкати факултет ?
Toa e najmalku bitno brate,i so osmoletka neka e.. ako ja sakam nema sto tuka bilo koj da mi se mesa.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
Да си бил 20-25 години ајде сеуште да се двоумиш и да не го превземаш тој чекор,ама најдобро ти е да земај ја под рака и носи ја негде каде намира ќе живееш.А твоите,они и онака ќе зборуваат зборуваат па ќе се смират,секако првин татко ти ќе се смири па мајка ти можда тек ондак здрави и живи кога им се родат внуците.
Знам еден пример една девојка што си остана сама,ете ја 36 години сама си е многу е депресивна нема желба за живот и дури од стрес се здебели.Пред 5 години се бендиса со еден од Куманово човек тогаш беше она исто како ти шо си сега,ама домашните не и дозволија оти човекот исто така немал факултет и плус оти 5 години постар од нејзе бил ама многу се зезнаа...човекот си успеа во животот,си има свои кладилници и големи маркети за што не му требало факултет,а таа си седи дома сега оти тогаш не отиде со него туку си остана дома...ете сега татко и умре мајка и остана жива и сега дојде ред тие да ја истеруваат и насила да ја тераат да се мажи.Затоа не рамзислувај повеќе,да не ти качувам капа уште сега ама ме глоцка...Дај покани не на свадба ми се игра :Р Гледајте малку од по позитивен аспект :P
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
А ти од сите можни причини се фана за децата... па да секако ванлок.. затоа што не можеше на другото да ми најдеш некоја нормална причина за да се испукаш нели..
Зборот ми беше... извини што ќе морам да го џвакам ова за тебе а и за господинон, дека .. луѓе на негови години се понашаат многу поодговорно .. дека треба он малце да се замисли до каде стигнал.. и таквите глупости од типот не смее да земе девојка оти била сиромашна и немала факултет може да излезат само од прости луѓе што по цел ден гледаат серии и живеат во некое си друго време. Се преценуваат себеси а уствари не се ништо посебно.Прво... благодарам за прекрасните комплименти ... како бич и сељачаана.. мислам стварно тоа е мнооогу културно од твоја страна и ти си сигурно поголем граѓанин од мене ... да да... КОГА НЕМАШ АРГУМЕНИТ, ВИКАЈ! ти по ова ли се тераш?! кога немаш аргументи, омаловажувај ги другите ... колку си само ти неписмен другарче.
Прочитај ми ги убаво мислењата па реплицирај.. и кога ќе реплицираш најди некој добар аргумент а не тука да ми лечиш некои твои комплекси ... ок?!
WOW Убаво ми кажа сега ме засрами,добро бе да му ебем матер освен тоа лечи си комплекси знаете нешто друго да кажете или тоа ви е врвот ?
Ако боли вистината нека боли таа е нема друга,знаеш дека сум во право и да сељачко ти е размислувањето,мало граѓанско ретардирано во најмала рака,ама што да правиш си лечам комплекси нели.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
А ти мислиш дека ако се ожени па макар и да се оддели од домот на родителите и да живее самостојно,дека неговите родители нема финансиски да го помагаат?Јас имам 25 години,сите мои колеги и другари кои се оженија,ама баш буквално сите без исклучок се сеуште финансиски зависни од своите родители,за жал.Не велам дека е тоа во ред или не,само сакам да ти укажам дека таков ни е менталниот склоп нам Македонците а најверојатно и самото општество така налага.
Рале,навистина е штета да имаш куќа од 400 квадрати и ти да се отселиш и да плаѓаш кирија или пак кредит за стан.Тоа што на твоите им пречи е нивен проблем,не можам да сфатам како сеуште живеат такви примитивни суштества на планетава Земја-без навреда те молам,кои ете важно им било снајката да биде факултетски образована.Ти имаш 31 година и ако не си,барем треба да бидеш созреана и оформена личност и тоа е твоја грешка што си дозволил твоите да си земат за право да се мешаат во твојот љубовен живот.Сепак сметам дека секој проблем си има и свое решение,секое решение се пронаоѓа преку разговор и тоа е тоа што ти треба да го направиш со стариот твој,пред се.Ако не ја бива,крај краева куферите и се селам и нема цел живот сурат да им видам-ова вака јас би направил.
И размисли за наоѓање на некоја работа тука,во Македонијава наша каде ќе бидеш покрај твојата сакана.Не ме сфаќај погрешно,но 7 месеци без маж или без жена се многу,тоа мислам дека нема да функционира.Сепак ова е само мое мислење.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 12:43 ---

Токму така,всушност луѓето,најчесто,воопшто не се ни менуваат.
Точно... сето она што го мислев и јас... затоа и го искритикував толку, затоа што мора човек самиот со своја глава да размислува. Сигурно дека не е лесно да се тргне сам и да се живее... ама јбг мора човек да се осамостои некогаш и мора да прифати некои работи, не бива со глава у зид да се оди :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Toa e najmalku bitno brate,i so osmoletka neka e.. ako ja sakam nema sto tuka bilo koj da mi se mesa.
Абе не е тоа проблемот,прашањето ми е дали навистина тоа и смета или нешто друго е проблемот пошто во денешно време факсот не вреди ни колку две години средно на времето,тоа ми е недоумницата дали твојте конкретно луѓето ги ценат според материјалното или според тоа какви личности се. Јеби га се испревртија вредностите во денешно време.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
Рале .......... ако си навистина финансиски моќен и независен тогаш ОК отсели се и живејте си посебно со жената, остави ги родителите да си продолжат сами да си го тераат мрчаторскиот живот, не се тие криви сите родители после 50тата година се променуваат доста психички и стануваат чудни и нон-стоп нешто не им е по ќеиф и се нешто мрчат за најбанални работи !
Јас сум на пр. 26 год. и сега за сега абер немам за женење, но и јас имам слични проблеми и длабоки несогласувања со родителите нон-стоп се нешто не им се свиѓа и се нешто мрчат(а не беа такви до 50 год.), а да се отселам недоаѓа во предвид(не сум будала, таа куќа сепак е и моја/единствен наследник сум) со оглед на тоа што работам за премалку пари и сеуште сум во голема мера финансиски зависен од нив, заработувам колку за личен трошок/џепарац, но сепак не сум способен сам да се издржувам целосно, а камо ли па и со жена и дете/деца !
Тоа е тоа пријателе, ако си навистина финансиски моќен, способен и целосно независен ОК отсели се, ама ако си финансиски тенок тогаш нема друго чаре освен да живееш/живеете под ист покрив со родителите па какви се такви се, стари луѓе, поминале Социјализам, потоа Транзицијава... нервите им се истенчени од трчање, маки, проблеми, цел живот р’мбање, стварање, домаќинлук, а и самата таа возраст 50/60 год. си го прави своето ! ;)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
WOW Убаво ми кажа сега ме засрами,добро бе да му ебем матер освен тоа лечи си комплекси знаете нешто друго да кажете или тоа ви е врвот ?
Ако боли вистината нека ноли таа е нема друга,знаеш дека сум во право и да сељачко ти е размислувањето,мало граѓанско ретардирано во најмала рака,ама што да правиш си лечам комплекси нели.
Да.. си лечиш комплекси а за тоа кој е тука сељак .. самиот си се покажа... прво, немаш основна култура, не знаеш како некому да вратиш па почнуваш со навреди а сега и со пцовки... (тоа е доволен доказ колку си ти само неписмен) а второ.. немаш ни доволно аргументи за да ми ги побиеш моите коментари и мојот став во врска со темата... трето.. извини ама не можам повеќе да се спуштам на твое ниво и да ти реплицирам на твоите коментари... врати се кога ќе научиш како да се однесуваш...
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
во темава некој се соживееја со девојка ти, некој со родителите твој, еве јас со тебе. знам како е кога татко ти/ мајка ти (небитно) то шо не го остварил/а тој/таа да сака да го истера преку тебе, уствари то ко че те праша некое дете шо е комплекс то треба да му се кажи. не гледам причина зошто треба да им угодиш на твоите. зборувај појче со татко ти, како маж ( не како во чорбачи теодос :) ) оти ко шо напиша досега мајка ти ми изгледа тврдио орев. главен аргумент нека ти биди то шо ти немаш никаква корист од факултетот, ако веруваш во женска ти донеси ја и незе дома, нека се увера дека не е се во факултето, дека можи да има добра, паметна и поштена жена и мајка и без факултет.
воглавно, тешка ситуација е, јас не би се откажал толку лесно од кујчата, земи ја невестата на едно патување на брод, биди 100% сигурен дека сакаш со незе да го поминиш живото, и ко че се вратите, че си ја донесиш (со бебуфчето дај Боже) па да видам дали постој толку тврдо срце шо че ти речи замини си од кујчава со незе и со детето.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да.. си лечиш комплекси а за тоа кој е тука сељак .. самиот си се покажа... прво, немаш основна култура, не знаеш како некому да вратиш па почнуваш со навреди а сега и со пцовки... (тоа е доволен доказ колку си ти само неписмен) а второ.. немаш ни доволно аргументи за да ми ги побиеш моите коментари и мојот став во врска со темата... трето.. извини ама не можам повеќе да се спуштам на твое ниво и да ти реплицирам на твоите коментари... врати се кога ќе научиш како да се однесуваш...
Сваќаш дека нема што да се побива од твојте “ аргументи“ ? :pos: Дека си смешна со ставовите, а за неписменоста не сакам ни да навлегувам натаму,сељачаната и малограѓанството се друга приказна, подобро да си ги побараш опинците ( дали се во подрум или скриени позади врата незнам кај ти стојат )
Сваќаш колку си смешна со твојте животни ставови или не сваќаш ? Кој ебани аргументи ги даде,дека на 31 требал досега да има 3 деца тоа ти е најголемиот аргумент ?
Па не на екого му е животен сон нити го смета за најголемо достигнување во животот да се ожени на 20 / 25 како што напиша ти бре девојче, не ти штракав јас по тастатурата ти тоа го напиша.Ахам ајде уште еднаш НЕПИСМЕН ЛЕЧИШ КОМПЛЕКСИ комплекси комплекси комплекси комплекси комплекси. Не ти замерам сваќам дека тоа ти е врвот на твојате интелектуални способности, и дека нешто повеќе од тоа ке ти изгорат 3 од сите 2,5 сиви ќелии што ги имаш,но сериозно за грефче си.
А дека си сељак сељак си жими сфе
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Po se izgleda imalo gospod...sednavme so moite i go dobiv nivniot blagoslov,zatoa sto vidoa deka se raboti za vistinska ljubov.

Moram edna rabota da priznam sto se odnesuva do niv a toa e sto cel moj zivot sum bil so pogresni i procueni devojki i normalno deka malku fatile strav da ne e i taa edna od niv ali videle deka zgresile i se pokajale i mi obekale deka nema da mi se mesaat vo ovaa vrska.
Ponekad se isplati da bides strpliv.
 
S

Shaman

Гостин
Care jas se selam 100% kako sto sum 100% siguren vo nea...mene samo me interesirase sto vie bi napravile na moe mesto zemajki u predvid na sto ste spremni da se otkazete vo zivotot za da vi uspee vrskata i podocna brakot.Jas ovaa ljubov sto ja imam kon nea e neprocenliva,ama me nerviraat osobi koi se pravat taka jaki a nemaat voda vo oci.
Браво! Ако си така сигурен, девојкати под рака и нека ви е со среќа од се срце.
Се што сте си планирале да даде господ да ви се исполни од работа па до деца и семејство.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Јас уште сега пред да наполнам 18 си расчистив работата да нема мешање коа јас ке си ја одберам таа моите потполно ме подржаа во тоа и сеа едно гајле помалку :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom