Заби и сѐ во врска со забите

Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
948
Со ласер до бели заби

Здрава и блескава насмевка е еден од главните фактори во одредувањето на убавината и хармонијата на лицето. Но со тек на годините забите прогресивно го губат својот сјај. Како да ги заштитиме и да ги задржиме бели?




Здрава и блескава насмевка е еден од главните фактори во одредувањето на убавината и хармонијата на лицето. Но со тек на годините забите прогресивно го губат својот сјај. Како да ги заштитиме и да ги задржиме бели?

Новиот метод на белење на забите е со помош на ласер. Експертите препорачуваат користење на класичен гел на база на пероксид карбамид заедно со ласерот ND-Yag .













Со помош на ласерот значително се забрзува делувањето на гелот и забите стануваат бели без никакви оштетувања. Овој систем на избелување на забите е ефикасен и сигурен и се темели на единствена и иновативна методологија со која се зачувува интeгритетот на цаклината.
 
Член од
22 март 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Poradi rastenjeto na organizmot ne se preporacuva stavanje na MOSTOVI do 20-23 god. Mostot gi fiksira zabite taka da moze da dojde do izoblicuvanje na vilicata potocno onaa strana na vilicata koja nema most ke raste normalno, a onaa so most nema da moze toa da go pravi zatoa sto e prakticno"VRZANA". Za solo koronki toa ne vazi, taka da ne e nisto strasno nitu opasno ako stavite na primer edna ili dve ili kolku sakate porcelanski koronki na pr radi estetski pricini ...
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
za vospaleni nepca se preporacuva mienje na zabite i nepcata so kamilica posle sekoj obrok -preporacano od oralen hirurg
 

Jin

Член од
17 февруари 2008
Мислења
419
Поени од реакции
20
jas pak gi mijam mojve zabi sekoj den a pak mi se sivi . sum slusnal negde deka propolisot pomaga za pobeli zabi, jas doma imam propolis ama za zal ne znam da go koristam . pa ako znaete kazite :D
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Пијте млеко и не пушете цигари и забите - коска. ;)
Докажазно е дека млекото + медото прават нај многу кариес на забите.Хммм еден од моите омилени пијалаци :P :shock:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Оралниот секс ги чува забите на жените!

Покрај многуте други благодети кои сексот му ги пружа на човекот, оралниот секс ги штити забите на жените.

Новото истражување покажало дека сексот ја смалува прекумерната тежина, благотворен е за крвниот систем, ослободува од стресот, го зголемува имунитетот...​

Но, исто така се покажало дека машкото семе е богато со минералите калциум и цинк и го спречуваат расипувањето на забите.​


Иако порталот MSNBC не сакал да влегува во деталната примена на семето за зачувување на забите, истакнале дека после орален секс пожелно е да се исперат забите.​

До сите преставнички на понежниот пол :

За здравјето на вашите заби - ДУДЛАЈТЕ :pos: :pos: :pos:
 

Thorpe

swimer
Член од
29 јануари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Koлку се грижите за вашите заби?

Pregled na zabar za mnogu luge prestavuva NAJBOLNA procedura..
Zatoa kolku cesto gi cetkati zabite?
Kakva pasta koristite?
Dali vnimavate na fluorot vo nea?
I pred se najbiten e redovniot pregled na stomatolog....kolku e cest?




Spored mn stomatoloski zdruzenia colgate e edna od najdobrite pasti za domasna upotreba,dodeka pak kuraproks e edna od najdobrite cetki za zabi.
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
абе...миј си ги забите 3пати на ден....иди еднаш на забар ке ти каже дечко супер си...и готово:pos2::pos2:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
3
па мислам дека се грижам довоно за моите заби... затоа и се толку здрави :)
ги четкам после секое јадење , после кафе или цигара, е само не ги четкам после вода :pos2:
наутро користам colgate а навечер користам лакалут- затоа што имам осетливо непце
на стоматолог одам барем 2-3 пати годишно а ако има потреба и почесто ама фала Богу ретко има таква потреба бидејќи ретко ми се расипуваат заби туку одам на стоматолог само за нега на непце и за полирање на забите :pipi:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
СЕ грижам за моите заби, мијам се но имам не виден страв од забар и дур се накам да одам треба времеееее
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Мијам заби 2-3 пати на ден...Зависи колку време имам слободно...На стоматолог одам 1 месечно, и сеа за сеа сум си топ...освен еден заб шо ме боли али не знае докторкава шо ми е...
инаку користам Colgate whitening и четка Colgate
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
jas sum zavisnik od mienje zabi :pos2::pos2: obavezno posle sekoe jadenje mijam zabi i odam na zabar enas mesecno onaka na kontrola da vidi dali e se vo red i mnogu me nerviraat luge so nesredeni zabi i sto ne mijat zabi, ne mozam da gi sfatam
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Zabite gi mijam nasabajle i navecer so Colgate pasta, a na znabar odam samo koga me boli zab, a onaka samo na kontrola da otidam nema sansi. Ne ni pamtam veke od koga nemam otideno na zabar posto odamna me nema boleno zab.
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
abe ja treba da praam operacija izglea da mi vlecat traen zab i mi vikaat deka ne se garantirala operacija i ako ne se garantira togas znaci namesto mlecniot moze da iam dupka..daj kazete neso se zagriziv...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom