Заби и сѐ во врска со забите

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Абе мене ми отече вчера еден заб и почнав по интернет да барам се во врска со спуштање н отокот али чорба!(ако некој знае некој лек кажувајте!) Арно ама дознав дека секој заб е поврзан со некој нерв во целото тело! Така на примет левата горна шеска била поврзана со десниот бубрег! Ако знаете нешој информации слични на овие слободно кажете ги!!!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Во потфорумов имаш три теми за забите. Ако не ти е мака побарај ги и ќе се информираш колку толку. Мене ми е мака и многу ми е топло ќе споулавам! Патем, и јас мислев дека имам проблеми со горната шеска, па со четворката ама на крај испадна дека ми растел умник:vozbud: и дека не е ништо страшно. Сеуште немам потреба да одам на заболекар за нешто ”поголемо”.:je::motor: Тебе најдобро ти е да си одиш на заболекар. Што е сигурно сигурно си е.:toe:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
оди на забар :))))) бар таму ке ти кажат точно што како, дали е за вадење, правење итн.
 
V

VirtualA

Гостин
иии шо мака имам видено јас со тие заби, па и шо пари ошле по доктори
Ама пак сега се супер,блескави,бели и сите на број :D
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Вирус под итно на забар, мислам дека прво ќе ти дадат антибиотици, и ако ти е не делуваат тогаш ќе ти го извадат гнојот со инцизија.
а после и забот , ако е до забот пошто може да имаш и воспален џеб.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Дај кажете некоја домашна рецептура на лек за често воспалени непца. Многу имам проблеми со непцата, а јадам нешто потврдо и ми се раскрваруваат. Често знае да ми се напика храна меѓу забите, да навлезе во непцето и после тоа 2-3 дена да имам проблем со оток на тоа место. И со често миење/триење на забите и непцата и нивно намерно раскрварување за да се исчисти гнојта пак така ми се прави. Имам релативно здрави заби ама па затоа имам вакви проблеми со непцата и како тргнало не е ни чудо на старост да ме фати парадонтоза. Инаку сум користел некои гелови како на пример Гингивал Ц ама се е моментално ништо не е трајно. Лек на заболекарката е "триј ги повеќе непцата и нека тече крв за да се чистат, исто така јади јаболка за да се раскрварува непцето и да не се собира гној". Што да јадам јаболка кога мене одма ќе ми се пикне во непцето парче од лушпата и ќе остане таму. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.487
vardarce напиша:
Дај кажете некоја домашна рецептура на лек за често воспалени непца. Многу имам проблеми со непцата, а јадам нешто потврдо и ми се раскрваруваат. Често знае да ми се напика храна меѓу забите, да навлезе во непцето и после тоа 2-3 дена да имам проблем со оток на тоа место. И со често миење/триење на забите и непцата и нивно намерно раскрварување за да се исчисти гнојта пак така ми се прави. Имам релативно здрави заби ама па затоа имам вакви проблеми со непцата и како тргнало не е ни чудо на старост да ме фати парадонтоза. Инаку сум користел некои гелови како на пример Гингивал Ц ама се е моментално ништо не е трајно. Лек на заболекарката е "триј ги повеќе непцата и нека тече крв за да се чистат, исто така јади јаболка за да се раскрварува непцето и да не се собира гној". Што да јадам јаболка кога мене одма ќе ми се пикне во непцето парче од лушпата и ќе остане таму. :)
Zemi si cetka so pomeki vlaknenca.I jas go imam istiot problem.:toe:
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Bacillus gagous напиша:
Вирус под итно на забар, мислам дека прво ќе ти дадат антибиотици, и ако ти е не делуваат тогаш ќе ти го извадат гнојот со инцизија.
а после и забот , ако е до забот пошто може да имаш и воспален џеб.
Леееееее кога ќе се сетам на темава кога ја отворив се превртев по интернет таа вечер за да најдам за отокот на забот и на крај вечерта завршив во брза помош наклукан со антибиотици и за 4 дена без оток и без заб :pos: :pos: :pos:
 
Член од
24 март 2005
Мислења
40
Поени од реакции
1
Пијте млеко и не пушете цигари и забите - коска. ;)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
vardarce напиша:
Дај кажете некоја домашна рецептура на лек за често воспалени непца. Многу имам проблеми со непцата, а јадам нешто потврдо и ми се раскрваруваат. Често знае да ми се напика храна меѓу забите, да навлезе во непцето и после тоа 2-3 дена да имам проблем со оток на тоа место. И со често миење/триење на забите и непцата и нивно намерно раскрварување за да се исчисти гнојта пак така ми се прави. Имам релативно здрави заби ама па затоа имам вакви проблеми со непцата и како тргнало не е ни чудо на старост да ме фати парадонтоза. Инаку сум користел некои гелови како на пример Гингивал Ц ама се е моментално ништо не е трајно. Лек на заболекарката е "триј ги повеќе непцата и нека тече крв за да се чистат, исто така јади јаболка за да се раскрварува непцето и да не се собира гној". Што да јадам јаболка кога мене одма ќе ми се пикне во непцето парче од лушпата и ќе остане таму. :)
Otok i inficirano nebco idi i od ostanati bakterii , koga ke gi miesh zabite cetkaj so edna tretina od cetkata na nebcoto , deka ako ostanat bakteri ti ostanuvaat na granicata zab nebco . Ako si pusach , namali cigarite ili uste pozelno ostavigi i cesto odi na cistenje zaben kamen , pozdravce
 

Rambo II

.::MoneySpiner::.
Член од
3 февруари 2007
Мислења
244
Поени од реакции
1
Imam problem imam otvoren griz ne mi se spojuvat zabite koga ke zagrizam,mn e lesno da se resi ama nejkam da nosam proteza:( i ako moze da mi kaze nekoj kolku vreme se nosi proteza otprilika...?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Rambo II напиша:
Imam problem imam otvoren griz ne mi se spojuvat zabite koga ke zagrizam,mn e lesno da se resi ama nejkam da nosam proteza:( i ako moze da mi kaze nekoj kolku vreme se nosi proteza otprilika...?
ja deses ja trgav posle 1 godina i 8 meseci.Ne mn tesko da se nosi.I moes da se lapas neka nete lazat.I ke imas super zabi
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
vreme traenjeto na nosenjeto proteza zavisi vo kolkavi razmeri e tvojot problem ali ne e nishto strashno i sramotno.. sekogas za zdravjeto nashe mora da se zrtvuva neshto :)
 
Член од
7 март 2005
Мислења
131
Поени од реакции
2
Deka e lesno da se nosi proteza ne e bas, i tocno e deka ima vrska vo kolkav razmer e problemot. Ali koga ke vidis deka za cel zivot posle ke si go resis problemot vredi da se istrpat problemite koi i ne se mnogu golemi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom