Заби и сѐ во врска со забите

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
А "whitening" пастите за заби? Ги користите и делуваат ли воошто?
Имам Colgate Whitening, ја користам редовно, ама не забележувам некоја голема промена... Ама кога ќе размислам пак, мислам дека доволно ми се бели зупчињата.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Иам мала дентална мана, само сабајле ги мијам забите, навечер сум премногу мрзлив бог да чува. Јес да е глупост, ама немам што да правам(затоа и некаде 12 заби бев последниот пат да ги средам у стоматолог, и чак и слика од неговата ординација ставив во галеријата на Кајгана, ама а, нјама спас). Користам Одол Дент, паста за заби ептен супер, и купувам секој ден по едно пакло Орбит Профеш`нл од плавите. Јес да не е некоја голема грижа, ама некаква е. :wink:
Сакам кога се насмевнувам да изгледам убаво. :D
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
403
Поени од реакции
2
Storm ti imash ubaj zabi be!

Mene teta mi gi sredvit i si neam gajle...retko iam problem so zabive...imav pred nekoe vreme poshto mi rastea umnici i me boleshe malce ama pomina..demek sega ostaj to sho mi porasnaja i umoF mi dojde :pos:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Gledam ste pishuvale za beleenje na zabite, pa da si kazham shto znam:)

Znaci beleenjeto na zabite e razlichen proces od zabniot kamenec. Imashe ubavo objasnet post prethodno kako se beleat zabite (so vodorot). Vo razgovor so poekje vrvni stomatolozi razbrav deka toa i ne e taka korisno, i ako se praktikuva chesto mozhe da ja oshteti zabnata glegj. Inaku nekoi lugje imaat imalku pozholti zabi, bez razlika kolku da i miete tie nema da pobelat. Toa e od mineralizicijata i ne e tolku strashno kolku shto izgleda, sepak e prirodno.
Dodeka vadenje na zaben kamenec e sosema drugo neshto. Pri toa ne se struzhi zabot tuku zabnite naslagi koi najcheto nastanuvaat od cigari i kafe. Znachi toa se preporachuva...

Jas bi vi navela nekolku prirodni raboti za odrzhuvanje na zabite i nepcata. Za beleenje koristete soda bikarbona.

Ima i edna pasta koja odamna ja koristev, se vikashe "Denti" i ja kupuvav vo VItalija, posle toa ja snema i sega ne znam dali se prodava. Taa na dalechniot istok so godini se upotrebuva za da se sprecat bolestite na zabite i nepcata, isto taka da go zapre krvarenjeto od nosot i povrshinski isecenici i rani.
Ako se koristi redovno, namesto komercijalnite pasti za zabi go zapira krvarenjeto na nepcata, go sprechuva rasipuvanjeto na zabite i gi zapira krvarenjata.
Mozhe da se napravi i doma:
Se pece mal modar patlidzan zaedno so drshkata dodeka ne pocrni. Pred da go izmelete vo prav, oladete go. Se mesha 7 ednakvi delovi od prav, so 3 dela morska sol. Se chuva vo poklopen suv sad.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Здравје на забите и посетување забари

Досега, нема ниту еден човек што не ми рекол дека му „прпа“ од идење на забар. Обично сите чекаат додека не им се расипе некој заб, дур не ги фатат големи неподносливи болки, па дури тогаш ќе им текне дека треба да го посетат заболекарот.

Многу често пати се случува и да си речат: „Ќе чекам да ми помине, па тогаш ќе идам“, а откако ќе им поминат болките сосема забораваат дека воопшто постојат забарите.

Колку често и дали воопшто посетувате забари?
Зошто се плашат луѓето од нив?
Дали мислите дека цените за поправка на заби се сеуште „напумпани“ и преголеми за нас, со што посетувањето на заболекар полека станува „привилегија“?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Јас носам фиксна протеза така да често посетувам лекар!
Најискрајно немам страв од праење зуби, од зуењето на тие машинките:icon_lol:!
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Nemem poseteno zabolekar veke 1o godini. Mnogu mi e strav, a i fala bogu imam zdravi zabi. Trebase da nosam proteza koga bev mala ama jas ne sakav.

Ne daj boze vo skoro vreme da idam na zabolekar:(
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Acid напиша:
Колку често и дали воопшто посетувате забари?
Досега ( да кучнам во дрво ) не сум била на заболекар. Сум одела како помала 3-4 одделение, кога одеа сите и кога ни кажуваат на колку заби имаме кариес.:icon_lol: Отогаш не сум отишла, не сум имала потреба и се надевам дека нема никогаш да имам.:se_ molam
Зошто се плашат луѓето од нив?
Не се плашам.. ама кога некои кажуваат ми вадеа заб, ми ставаа пломба, ми ги правеа мостовите и што знам јас.. се ежам и си правам филмови дека многу боли. Може боли .. може не, не знам не верувам на зборови - зошто сите си имаат своја верзија за се.:wink:

Дали мислите дека цените за поправка на заби се сеуште „напумпани“ и преголеми за нас, со што посетувањето на заболекар полека станува „привилегија“?
Немам појма кои се цените за поправка на заби кај нас.:icon_lol:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
kikiki напиша:
Nemem poseteno zabolekar veke 1o godini. Mnogu mi e strav, a i fala bogu imam zdravi zabi. Trebase da nosam proteza koga bev mala ama jas ne sakav.

Ne daj boze vo skoro vreme da idam na zabolekar:(
Зошто се плашиш и од каде знаеш дека ти се здрави забите?
Ако не те болат, немора да значи дека ти се здрави.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Забар поточно забарка посетувам често. Ако не беше она ќе имав вилица. Најчесто посетата се состои од контрола или ситна интервенција. Имам ептен нежни(читај чурук) заби.
До сега еднаш ме има болено заб и само еднаш.:pishtoldz Шестка, и ја делитнав.
Значи, пу пу, имам само една извадена шеска и прилично средена усна шуплина.

Башка забарката е гром и врло педантна особа. :)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
To e eden od najgolemite problemi na stomatologijata vo MK nema red na kontroli na redovnost . Kaj mene e razlicno imam 1700 koj se vikat na kontrola najcesto ednas godisno , tuka spaga i rentgen i cistenje zaben kamen . So tie kontroli se odbegnuvaat pogolemi problemi , karies , parodontoza i vospaleni koreni . Isto taka sto pogelem tretman to po skap si e.
Jas licno odam na stomatolog ednas godisno , posle beleenje zabi , poliranje si sreduvam sama a uste malce na kolegata ke mu preostavam toa :)
Plasenjeto e del vo nedoverba se osekas predaden vo tugi race koj gibat vo tvoe telo (malce diasporski opisano) ama vo glavno taka e
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Битно е да имаш доверба во забарот, да ти биде блиску до дома и да има добра музика во ординција. Имам блиски роднини забарки и одењето на контрола (ако се оди доволно често, навистина е само контрола) е со песни игри и ора.
Уште побитно, син ми сам си оди кај нив и не му се познати агоните од забоболка и што значи страв од забар.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Никогаш не сум бил на „државен” забар. Досега секогаш сум одел во приватни ординации, т.е во 3 различни до сега. Од последната воопшто не сум задоволен, првенствено заради хигиената.

Докторот (читај - пациентот) не користи ракавици, ти пика раце во уста, елементите за работа ги фрла кај ќе му текне, па пак ги зема... Не ги ни мие. Второ, скуп е. Незнам, веќе не одам кај него.

Дај препорачајте некој од „поефтините”, а сепак добри заболекари.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Acid напиша:
Дај препорачајте некој од „поефтините”, а сепак добри заболекари.
Ја му понудив на Мистичност еднаш да го однесам на кафе само, да се навикне на мирисот, ама и од тоа упрпа.:icon_lol:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Acid напиша:
Докторот (читај - пациентот) не користи ракавици, ти пика раце во уста, елементите за работа ги фрла кај ќе му текне, па пак ги зема... Не ги ни мие. Второ, скуп е. Незнам, веќе не одам кај него.
Брат, кажи кој е овој пациентов, да не се заебам и јас :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom