Заби и сѐ во врска со забите

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
...од каде знаеш? кој заб си извадил преден некаде или заден? колку што памтам предните се со еден корен задните се со два, ако го имаш забот што си го извадил (за среќа си го задржал) види самиот, не мора цел корен, може и парче да остане од коренот и да се инфицирал, инаку зошто би бил толку време потечено местото, ако забот е изваден?:toe: па сигурно работел со стерилизирани инструменти, па да се сомневаме од надворешна инфекција!
 
Ф

Флеш

Гостин
Бев на третман на чистење на забен камен и белеење на забите . Презадоволен сум ,успеа да ми спушти од А4 на А1 нијанса на забите .
Е сега , ми рече доколку имам болка после два дена ,да земам 3 посто хидроген ли беше , грешам искрено знам и да тријам на непцата . Четкам со паста за заби,гледам дека ми облажува болка .

Е сега и за одржување на бојата на забите , шо користите вообичаено ? Ми рече да се воздржувам од газирано и обоени сокови ,дали користите некои пасти,масти што специјално ќе препорачате .
 
Член од
7 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ☺
Sakam da prasam nesto
Nekni vo Ponedelnikot vadev zab 7ca dole so gnoen proces, no nemase nikakov otok.. So anestezija nisto ne osetiv od vadenjeto, no denes pocna da me boli pod bradata kaj zlezdata koga ke se dopram i vnatre isto taka.. Nemam otok i ranata od zabot e super... Dali nekoj e imal slicno iskustvo
 
Член од
17 ноември 2022
Мислења
84
Поени од реакции
133
...од каде знаеш? кој заб си извадил преден некаде или заден? колку што памтам предните се со еден корен задните се со два, ако го имаш забот што си го извадил (за среќа си го задржал) види самиот, не мора цел корен, може и парче да остане од коренот и да се инфицирал, инаку зошто би бил толку време потечено местото, ако забот е изваден?:toe: па сигурно работел со стерилизирани инструменти, па да се сомневаме од надворешна инфекција!
има бочни и со три корена глеаш
Автоматски споено мислење:

Некој добар ортодонт во скопје/македонија?
ПЗУ Танатарец Битола.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.661
Пред некој ден наместив мост бочно и сега приметувам дека малку потешко ја изговарам буквата Р, дали има некој ваков случај да ми кажи дали со тек на време ќе се среди изговорот?
Ќе се навикниш со тек на време. Јас на почеток шуштев на сите букви, сега не осеќам ништо.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.650
Поени од реакции
81.700
11 пломби имам во устава, Господ во бели гаќи сум го видел додека да ги средам забиве. Остана уште непцава да ги средам, намерно пуштам крв при секое четкање на забите... Бетадине и чај од Жалфија се лекот за смирување на воспалени непца.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
11 пломби имам во устава, Господ во бели гаќи сум го видел додека да ги средам забиве. Остана уште непцава да ги средам, намерно пуштам крв при секое четкање на забите... Бетадине и чај од Жалфија се лекот за смирување на воспалени непца.
Кога не ги миеш редовно кој ти е крив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
11 пломби имам во устава, Господ во бели гаќи сум го видел додека да ги средам забиве. Остана уште непцава да ги средам, намерно пуштам крв при секое четкање на забите... Бетадине и чај од Жалфија се лекот за смирување на воспалени непца.
... бетадине преставува јод што ќе ти ги обои (пожолти) забите исплакнувај со физиолошки раствор, а гингивал е идеален за непца!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.525
Колку чини еден имплант во Скопје и кои ординации ги препорачувате?
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
86
Поени од реакции
51
Дали се појавува оток после вадење на израстени 8мици со локална анестезија ?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Дај ве молам некоја препорака за забар у Скопје, да работи со фонд, и да не се чека термин две години?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.146
Поени од реакции
28.900
Имам проблем со крварење на непцата.

Бев на чистење заби пред две недели, беа добри некој ден но повторно почнаа, преку ноќ најмногу, од страната на која лежам, пропратено со некоја нелагодност на непцата.

Немам расипани заби, немам камен, чисти се забите.

Заболекарот ми рече дека ми биле набиени забите и измеѓу се стварале некои џебови кои збирале крв, и крвареле.
А и така се осеќа, како да имам нешто.

Сега треба за некоја недела пак да одам на чистење, не ми е проблем да одам на секои три месеци но измеѓу тие чистења да нема проблем ми е битно.

Редовно ги мијам, и ги чистам со конец но џабе.

Од проблем со забите имам само еден чуствителен заб кој не е за поправање, а и не крвари непцето околу него.

Има некој лек за ова?

Моментално користам Лакалут со витамин Ц и б12 мислам дека е пастата.
Го реши проблемов некако ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom