Заби и сѐ во врска со забите

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.814
Има средства кои кога ќе се намачкаат на одредено место минимално го анестезираат местото и со тоа доведуваат до ублажување на болката.. сакаш верувај, сакаш пак напиши километарски пост што немам намера да го читам :)
...ти ниту прочита што напишав...само прескокна ... повторувам... не за подолга временска примена, да не пишувам сега „бла бла“ несакани реакции од често долготрајно внесување на анестетик кој се голта од тоа мачкање за локална анестезија, јас пишав, вие како сакате :)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
577
Поени од реакции
875
Воспалени непца крварат. Тврда четка е најголемиот проблем за тоа. Пак ќе ви напоменам земете ултра софт четка на Курапрокс и четкајте нежно со кружни движења. Ќе ви бидат потребни неколку дена да се смират но ќе престанат да крварат поготово забите што немаат никаква пломба.
Јас го имав истиот проблем и секогаш одев на тврди четки за заби и нонстоп плукав крв.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.097
Поени од реакции
2.155
Бев ги исчисти и тоа е тоа, ништо не ми предложи за крварењето, само почесто чистење.

Иначе сношти случано ми текна да ги оплакнам со прополис, после миење заби, крварењето запре, и цела вечер не протече, така да може тоа ќе биде спасот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Бев ги исчисти и тоа е тоа, ништо не ми предложи за крварењето, само почесто чистење.

Иначе сношти случано ми текна да ги оплакнам со прополис, после миење заби, крварењето запре, и цела вечер не протече, така да може тоа ќе биде спасот.
Купи ултра софт четка на Curaprox и Parodontax паста за заби и со кружни движења под агол од 45 степени (ем забот да се опфати, ем да навлезеш под гингива/жлебина) без притисок, туку како да ти лебди раката. Повеќе притисок не го чисти повеќе забот, напротив, прави повеќе штета на мекото ткиво, па и на глеѓта. Со ова би требало да се среди крварењето, се разбира, доколку не постои механичка иритација која прави проблеми… ако најдам клип ќе пратам како треба правилно да се четка.


Еве неколку слични техники, не обраќај внимание на таа Charters техниката, не ја бива :icon_mrgr:
Исто така, доволно е да се четка 2 пати на ден по 2-3 минути, сабајле се четка за добар и свеж здив, а навечер пред спиење за здрави заби и гингива :)
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Vo petokot izvadiv zab 6 dolu levo,arno ama bidejki bese skeshen i ostanato samo cdtvrtinka od zabot doktorot morase da go raskopa za da go izvadi.Go izvadi so trista napori,megutoa eve 4 dena pominaa kako me boli mestoto,ne postojano ali boli,pokriena sum so analgetici ama ne e toa toa,sakam da prasam dali e normalno da priboluva tolku denovi?i nikoj ne mi kaza deka ne smeam da zapalm cigara 24 casa,samo mi bese kazano da ne vnesuvam nisto toplo 24 casa.Sovet?Da odam povtorno na stomatolog ili da pricekam ushte den dva?
Автоматски споено мислење:

Da ne zaboravam,so anestezija me bocna na 2 mesta,prviot pat mnogu me zdobole anestezijata,mislam deka i od toa cuvstvuvam posledici
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Vo petokot izvadiv zab 6 dolu levo,arno ama bidejki bese skeshen i ostanato samo cdtvrtinka od zabot doktorot morase da go raskopa za da go izvadi.Go izvadi so trista napori,megutoa eve 4 dena pominaa kako me boli mestoto,ne postojano ali boli,pokriena sum so analgetici ama ne e toa toa,sakam da prasam dali e normalno da priboluva tolku denovi?i nikoj ne mi kaza deka ne smeam da zapalm cigara 24 casa,samo mi bese kazano da ne vnesuvam nisto toplo 24 casa.Sovet?Da odam povtorno na stomatolog ili da pricekam ushte den dva?
Автоматски споено мислење:

Da ne zaboravam,so anestezija me bocna na 2 mesta,prviot pat mnogu me zdobole anestezijata,mislam deka i od toa cuvstvuvam posledici
Има ли згрутчена крв во раната или е гола рана?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.015
Дали некој имат користено PowerFlosser Cordless Mundusch?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.814
Vo petokot izvadiv zab 6 dolu levo,arno ama bidejki bese skeshen i ostanato samo cdtvrtinka od zabot doktorot morase da go raskopa za da go izvadi.Go izvadi so trista napori,megutoa eve 4 dena pominaa kako me boli mestoto,ne postojano ali boli,pokriena sum so analgetici ama ne e toa toa,sakam da prasam dali e normalno da priboluva tolku denovi?i nikoj ne mi kaza deka ne smeam da zapalm cigara 24 casa,samo mi bese kazano da ne vnesuvam nisto toplo 24 casa.Sovet?Da odam povtorno na stomatolog ili da pricekam ushte den dva?
Da ne zaboravam,so anestezija me bocna na 2 mesta,prviot pat mnogu me zdobole anestezijata,mislam deka i od toa cuvstvuvam posledici
m_1407859198.jpg

...затоа пред да се ваѓа заб секогаш претходно се прави ртг снимка (дали си направила?), понекогаш не мора да биде секогаш задните заби со два корени онака видливи, можеби ете двата некако да се пролепени како во еден, па тој ваѓајќи го барал вториот корен, па ти буричкал, па „те повредил“, а тебе ти кажува како парче демек скршено ти барал, ова онака претпоставка, што ако едниот корен имал гнојна кеса и тој останал внатре како парче? :toe:

Screenshot 01-31-2023 22.07.25.png

- плакни го местото со солена вода (физиолошки) неколку пати во текот на денот, ако после недела не ти прекинува болката мора да го посетиш повторно нешто не е во ред, а не да пиеш аналгетици!
П.С.
добар стоматолог боцнува секогаш истата предвидена количина на две места кога го ваѓа забот на местото каде има две корења.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.814
...зш се смееш? па кажи ни ти,
јас мислам дека едниот дел од анестезијата стоматологот ја боцнува да ни ја „здрви“ вилицата на тој дел за поголем простор околу забот, а другата половина од анестезијата во близина каде се наоѓа забот, сметајќи дека заб со два корења е потешко да се естрахира од колку со еден корен! :toe:
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.430
Поени од реакции
17.061
Ахх кога ќе ми текни мене дури ги праев забите колку инекции кркав.
Еднаш во уста ми се распрска цел шпиц оти се стегав.
Нема врска дека само два пати се боцка со анестезија, повеќе пати можи да те боцни за да го извади коренот.
Мене и нерв ми погоди оти мрднав, ми требаше време дури да ми се опорави местото, месеци осеќав како струја да ми минува кога ќе се допрев долу кај вилицата.
Најгадно беше кога стававме анестезија во долната вилица, не ја осеќав главата добри 5 часа.
Фала му на Господ помина се во најдобар ред и сега си немам мака.
Чувајте ги забите луѓе, јас низ хорор поминав додека ги средам сите, 4 месеци низ сито и решето поминав. Парично да не прајме муабет.
 
Член од
1 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Прегледај го приврзокот 365022

...затоа пред да се ваѓа заб секогаш претходно се прави ртг снимка (дали си направила?), понекогаш не мора да биде секогаш задните заби со два корени онака видливи, можеби ете двата некако да се пролепени како во еден, па тој ваѓајќи го барал вториот корен, па ти буричкал, па „те повредил“, а тебе ти кажува како парче демек скршено ти барал, ова онака претпоставка, што ако едниот корен имал гнојна кеса и тој останал внатре како парче? :toe:

Прегледај го приврзокот 365021

- плакни го местото со солена вода (физиолошки) неколку пати во текот на денот, ако после недела не ти прекинува болката мора да го посетиш повторно нешто не е во ред, а не да пиеш аналгетици!
П.С.
добар стоматолог боцнува секогаш истата предвидена количина на две места кога го ваѓа забот на местото каде има две корења.
Ne mi kaza doktorot da napravam snimkainaku bese popravan zab,so polnet kanal i se drugo propratno ali moja greshka sto ne se spasi zabot i dojde do vadenje,denes ke odam da vidam si doktorot,nekoja mast za rani sto ja imal ke mi stavel,jas cuvstvuvam toplina vo toj del kade sto e vaden zabot,znaci celo mesto sto mi bese pod anestezija sega mi e toplo vnatrrsno i me boli,samoinicijativno ke napravam snimka denes,da vidime da ne ostanalo nesto vnatre neizvadeno,koren ili slicno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom