Заби и сѐ во врска со забите

Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Забите ми се бели и нормални. Но, имам проблем. Само двата горни заби (остри и зашилени заби) се кафеави и не можам да ги сменам дури и ако ги четкам правилно. Мислам дека бојата доаѓа од забите. Како можам да го отстранам ова?
mene 3kite mi se shpic i ja smetam deka ne e vozmozno da ti se dva zabi po kafeni a drugite beli.Bojata na zabite ( prirodno ) e ista na site. Mene site zabi mi se ista boja bez razlika na formata lol. Toa e isto ko ednata raka da ti e podolga od drugata hahahaaha. Zemi chetkaj gi jako tie po kafenite ili idi da ti strugaat zaben kamen pa vidi ja razlikata
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
mene 3kite mi se shpic i ja smetam deka ne e vozmozno da ti se dva zabi po kafeni a drugite beli.Bojata na zabite ( prirodno ) e ista na site. Mene site zabi mi se ista boja bez razlika na formata lol. Toa e isto ko ednata raka da ti e podolga od drugata hahahaaha. Zemi chetkaj gi jako tie po kafenite ili idi da ti strugaat zaben kamen pa vidi ja razlikata
Ne smetaj dali e vozmozno pokuti si,ke da ti se site prsti na racete ista dolzina kaj tebe.
Trojkite skoro kaj poveketo se so pokafeava boja.Se resava vo konsultacija so zabarot sto go posetuvate so beleenje.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Екстремно аматерско прашање кое е за жалење, Никогаш не ми е бил потребен стоматолог и процедурално не знам како одат работите, Имено како да закажам преглед кај стоматолог и колку се плаќа?
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Екстремно аматерско прашање кое е за жалење, Никогаш не ми е бил потребен стоматолог и процедурално не знам како одат работите, Имено како да закажам преглед кај стоматолог и колку се плаќа? (не сум од скопје)
Ако сакаш државно треба да имаш матичен стоматолог и искрено тоа не знам како иде ваљда преку матичниот лекар.Али јави се во приватните ординации во градот каде што живееш и прашај колку е преглед ( најчесто е бесплатно ) и ако имаат слободно време уште денес ќе те повикаат на преглед.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ако сакаш државно треба да имаш матичен стоматолог и искрено тоа не знам како иде ваљда преку матичниот лекар.Али јави се во приватните ординации во градот каде што живееш и прашај колку е преглед ( најчесто е бесплатно ) и ако имаат слободно време уште денес ќе те повикаат на преглед.
Ти благодарам
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Zdravo da prasham dali ima nekoj iskustvo so mostovi, navlaki ne se razbiram bash, megjutoa kje me svatite za sto zboram, sakam da znam kako odi procedurata, za kolku vreme se stavaat posle brusenjeto, ako ima nekoj da mi objasni ke mu bidam mnogu blagodaren
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Другари, Химорал форте или Серапептазе за оток на заб?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Последно уредено:

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Зошто Химорал (Chymoral) се инфериорни?

или три во едно во Chymocyclar што содржи chymotrysin+ tripsyn+ tetracyclin(антибиотик)
Не верувам дека тоа иде на рецепт од фонд. Антибиотиците се на позитивна листа од фондот

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Не верувам дека тоа иде на рецепт од фонд. Антибиотиците се на позитивна листа од фондот

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
не иде химоцикларот на рецепт, ама ниеден протеолитички ензим не иде на позитивна, ниту химотрипсин (chymotrypsin)ниту трипсин (trypsin), ниту серапептазе (serrapeptase), кај да е мора да комбинира антибиотик со ензим,
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Може ли да ми кажете нешто повеќе за извлекување на импактиран заб? Тешка ли е процедурата?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Може ли да ми кажете нешто повеќе за извлекување на импактиран заб? Тешка ли е процедурата?
Зависи од повеќе фактори, поставеност на забот, спремност на докторот, соработката на пациентот.
Може да бидеш готов/а и за 5 минути, може и 1 саат да зееш :)

Но, да не ти внесувам страв, во најмногу случаеви се завршува брзо, отприлика за 15 минути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom