Заби и сѐ во врска со забите

Член од
30 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
58
Колку кошта пломбирање кај ане котев? И дали ставаат анестезија ако си побарам(ке ка платам секако).
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Користев Колгејт и Лакалут пасти за заби, но од неодамна се решив да пробам со Parodontax бидеќи понекогаш непцата знаеја да ми прокрварат малку па се надевав со оваа паста дека ќе помогнам некако.
Можно е да крварат и од преагресивни движења кои ги правам, или од самата четка која што ја користам и е Hard, но сепак се решив и за друг тип на паста во секој случај.

Користам и конец за заби и дополнително после секое четкање навечер користам и Листерин.

Но неодамна прочитав за некакви контра (сузбивачки) ефекти кои ги имале продуктите еден со друг.
Не знам конкретно за Parodontax-от, но прочитав дека доколку се користи Листерин - да не се користи паста за заби со специјално дејство бидеќи Листеринот фактичи ги миел бенефитите од самата паста.

Да напоменам - немам дијагностицирана парадентоза, пастата ја купив на своја рака чисто колку да испробам.

Некој да излези со некакво мислење конкретно?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643
Користев Колгејт и Лакалут пасти за заби, но од неодамна се решив да пробам со Parodontax бидеќи понекогаш непцата знаеја да ми прокрварат малку па се надевав со оваа паста дека ќе помогнам некако.
Можно е да крварат и од преагресивни движења кои ги правам, или од самата четка која што ја користам и е Hard, но сепак се решив и за друг тип на паста во секој случај.

Користам и конец за заби и дополнително после секое четкање навечер користам и Листерин.

Но неодамна прочитав за некакви контра (сузбивачки) ефекти кои ги имале продуктите еден со друг.
Не знам конкретно за Parodontax-от, но прочитав дека доколку се користи Листерин - да не се користи паста за заби со специјално дејство бидеќи Листеринот фактичи ги миел бенефитите од самата паста.

Да напоменам - немам дијагностицирана парадентоза, пастата ја купив на своја рака чисто колку да испробам.

Некој да излези со некакво мислење конкретно?
Mene mi rekoa da idam na sekoi sest meseci na zaben kamen mesto ednas godisno. I jas krvaram, ama ne e "problem" so go resavam iako koristam cetkata curaprox+, premnogu vlakna i mnogu meka, znacitelno ke ti namali krvaranje ama ako si naviknat na hard do sea, isto kako mene ke se osekas kako da ne si si gi izmil zabite. :D
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Мислам дека пишав еднаш претходно. Мене ми помогна Парадотакс ама сеуште имав крварење. Потоа најдов enzymel паста и гел кои ми беа препорачани од овдешен стоматолог. Ја има во две верзии. За решавање на проблем со воспаленија и често крварење и за секојдневна употреба. Гелот се става два пати дневно на непцата и во просторите меѓу забите. Скоро цела година ги користам и имам огромно подобрување. Препорачувам.
Секако доколку некој планира да пробува нека контактира стоматолог.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Mene mi rekoa da idam na sekoi sest meseci na zaben kamen mesto ednas godisno. I jas krvaram, ama ne e "problem" so go resavam iako koristam cetkata curaprox+, premnogu vlakna i mnogu meka, znacitelno ke ti namali krvaranje ama ako si naviknat na hard do sea, isto kako mene ke se osekas kako da ne si si gi izmil zabite. :D
Да дефинитивно "меките" четки ќе намалат триење и такви ствари, сум размислувал и за промена на четка, но имам искуство со препораки од стоматолози - да не се чистат забите со меки четки бидеќи не се отстанувале остатоците како што треба, што вака навидум има логика. :/
.......

А кога сме кај забен камен... знам дека (барем досега кај што сум бил по стоматолизи) се избегнува чистење на забен камен со ултразвук, го чистат буквално насилно со рака и алатка, и со обилно крварење.
 
T

Torchyrus

Гостин
Пред недела дена вадев заб, 7ца, ми се скрши и мораше да се вади бидејќи беше и внатре малце загноен.
Умникот не ми е израснат бидејќи за него нема место и е легнат, така се виде на снимката.
Е сега, друго ме мачи, а уствари може да е тоа и умникот, баш сега приметив за сигурно, долната вилица ми е малку подизместена, многу малку ама јас си ја приметувам, не ми е исто како пред вадењето на забот...
Ден после вадењето приметив одма, ама си викам ај да не е нешто од тоа, анестезија и сл. ќе си се врати во нормала положба, но еве недела дена исто.
Немам никакви болки, но грдо ми е вака, едноставно долната вилица ми иде како поповлечена навнатре.
Што би можело да биде проблемот...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Мислам дека пишав еднаш претходно. Мене ми помогна Парадотакс ама сеуште имав крварење. Потоа најдов enzymel паста и гел кои ми беа препорачани од овдешен стоматолог. Ја има во две верзии. За решавање на проблем со воспаленија и често крварење и за секојдневна употреба. Гелот се става два пати дневно на непцата и во просторите меѓу забите. Скоро цела година ги користам и имам огромно подобрување. Препорачувам.
Секако доколку некој планира да пробува нека контактира стоматолог.

Кој гел користиш?
Јас користам за воспаление гел Гингивал кој го произведува Галеника од Белград.

Користам Лакалут сензитив паста за заби.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Enzymel се викаат и пастата и гелот ама незнам дали кај нас или околу ќе ги најдеш. Мислам дека на иста база имаше паста од орал-Б а според мене веќе ако неможеш да најдеш овие тогаш Парадонтакс. Е блјакава ама помага.
И многу е битно со стоматолог да се консултираш да види што уствари причинува крварење, воспалување на непцата. Ќе ти препорача некој раствор и третман ако е нешто посериозно.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
доктори/докторки/ 3-ка заб и 4-ка доле лево имам пломба на два-та заба, осекам голема болка во жлабината, т.е кога јадам имам страшна болка кога стискам со забите на таа страна. Некој совет да ја ублажам жлабината со некој природен лек
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
5
Забите ми се бели и нормални. Но, имам проблем. Само двата горни заби (остри и зашилени заби) се кафеави и не можам да ги сменам дури и ако ги четкам правилно. Мислам дека бојата доаѓа од забите. Како можам да го отстранам ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom