Забавен или искрен?

Забавен или искрен?


  • Вкупно гласачи
    79
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
outcast напиша:
Хмм забавен или искрен..едното го исклучува другото и обратно? А што ако е и забавен и искрен? Искреноста во секој случај не е квалификација која инстант се стекнува, а пак уште помалку секој ја заслужува. Треба да има дистинкција помеѓу поимите резервираност и чаламлук. Најнормално е на секој почеток човек да настапи резервирано, првенствено поради тоа што не е свесен со што си има работа. А чаламлукот, или ако сакате не битолски - маџарлукот е она што на крајот ќе го направи човекот да изгледа идиотски, барем во очите на мнозинството, а тешко дека ќе му даде епитет забавен.

Сумирано, забавноста и искреноста никако мене не ми се поврзани.
Ако си и искрен и забавен во исто време секоја чест. Сигурно ја имаш жената од твоте соништа. Многу ”маџарлук” ни продаде во текст во кој не кажа ништо. Не ти барам да ми покажеш колку си паметен туку да помогнеш. Дали да се биде забавен за околината и со мала доза на глума(за да успееш да бидеш забавен), или да се биде искрен, па секој мочко што те нервира да му го плеснеш тоа во лице и секоја девојка која е грда, да и кажеш, губи се, ќе повратам...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека при запознавање треба да оставиме впечаток онакви какви што сме - без преправања, маски и сл.
Башка има луѓе кои што изиграваат циркузанти што се вика, па ако останеш на само со нив се досада жива. Значи подобро е без преправање...да се биде она што е личноста во суштина...
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Викторгг напиша:
Ако си и искрен и забавен во исто време секоја чест. Сигурно ја имаш жената од твоте соништа. Многу ”маџарлук” ни продаде во текст во кој не кажа ништо. Не ти барам да ми покажеш колку си паметен туку да помогнеш. Дали да се биде забавен за околината и со мала доза на глума(за да успееш да бидеш забавен), или да се биде искрен, па секој мочко што те нервира да му го плеснеш тоа во лице и секоја девојка која е грда, да и кажеш, губи се, ќе повратам...
Фала ти што не ме сфати што сакав да кажам, а најмногу фала ти што не го почитуваш моето мислење. Со твојот одговор подврди дека си искрен. Јас ќе ја зачувам мојата резервираност(што ја нема како избор во твоите опции), и пак ќе повторам, забавноста и искреноста на начин на кој ти ги дефинираш не ми се поврзливи, или ако сакаш поинаку кажано: не мора да значи дека не сум забавен ако за некои работи едноставно сум резервиран. Која е поентата да бидам забавен према некој мочко што ме нервира? – И да сакам, не би можел тоа да го направам. А дали наместо тоа треба да му го лупнам в лице моето мислење, без разлика колку е тоа лошо? А замисли, таквата искреност некогаш може да ме направи и забавен во очите на другите, можда на крајот ќе испаднам и шизик (можеби ти си шизикот во овој случај). Добитна комбинација.

Енивеј, ако мислиш дека продавам маџарлук, не мораш да го купуваш, тоа не ми беше поентата, само го искажував моето мислње. Еве нема повеќе да дискутирам на темава, ќе те поштедам од моите идиотски реплики. Можеби јас сум од оние типови кои не се ни забавни, ни искрени.:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
outcast напиша:
Фала ти што не ме сфати што сакав да кажам, а најмногу фала ти што не го почитуваш моето мислење. Со твојот одговор подврди дека си искрен. Јас ќе ја зачувам мојата резервираност(што ја нема како избор во твоите опции), и пак ќе повторам, забавноста и искреноста на начин на кој ти ги дефинираш не ми се поврзливи, или ако сакаш поинаку кажано: не мора да значи дека не сум забавен ако за некои работи едноставно сум резервиран. Која е поентата да бидам забавен према некој мочко што ме нервира? – И да сакам, не би можел тоа да го направам. А дали наместо тоа треба да му го лупнам в лице моето мислење, без разлика колку е тоа лошо? А замисли, таквата искреност некогаш може да ме направи и забавен во очите на другите, можда на крајот ќе испаднам и шизик (можеби ти си шизикот во овој случај). Добитна комбинација.

Енивеј, ако мислиш дека продавам маџарлук, не мораш да го купуваш, тоа не ми беше поентата, само го искажував моето мислње. Еве нема повеќе да дискутирам на темава, ќе те поштедам од моите идиотски реплики. Можеби јас сум од оние типови кои не се ни забавни, ни искрени.:toe:
Хахаха :smir:. Таман работа друже Ауткест. Ние сме тука за дебата, извини ако делував нападно, не ми беше тоа поентата, и се надевам дека и ти не сакаше да бидеш навредлив туку ете... случајно.
Види сега, зборчињата “забавен“ и “искрен“ не мора ништо да значат. Мислев дека тие најдобро ќе ја доловат ситуацијата, односно начинот на однесување пред други луѓе. Незнам на кој начин не ти се поврзливи, не ни треба да бидат поврзливи, треба да претставуваат два различни системи на себепретставување пред светот. По третпат со други зборови ќе се обидам... Дали да се биде забавен и шармантен и интересен, но сепак подоцна оној кој подобро ќе те запознае да сфати дека и ти имаш маани... или да се биде свој, вистински со сите маани и доблести видливи веднаш? И реков, ако успеваш да немаш една од овие две страни, алал вера. Јас такви луѓе не познавам, сите се фалични па имаат и лоша страна од себе.
Еве пример ќе дадам. Се наоѓаш во друштво на твојата девојка, меѓу луѓе кои прв пат ги гледаш, како ќе се однесуваш?
а) Ќе се смеам и дружам со сите и ќе им кажам дека се прекрасни луѓе.
б) Ќе си седам на страна и ќе разговарам само ако морам или ако некој навистина ми се допаѓа.
в) Ма ич не ни идам, девојка ми служи само за секс, немам шо да искачам со неа и нејзините пријатели.
Секако одговорот под в) не го земај во предвид, не е тема на муабет или ако веќе го земеш, сметај дека е екстремно продолжение на б) и во тој случај си некоја тешка сељандура од Слатино што мисли дека тепањето на својата девојка е начин на зацврстување на врската. :nesum:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Викторгг напиша:
Дали е подобро првиот впечаток да го оставиме како супер личност а подоцна да се дознае дека и ние не сме совршени, или поубаво да покажеме какви ѓубриња сме уште на стартот па кој не` сака не` сака, и веројатно да седиме како морони сами дома и без пријатели???

Не можам да се решам никако... :toe: Може помош????
Што си по-ѓубре со луѓето повеќе те ценат. Кај женски глаголот ценат се менува во сакаат.
Па сега ти види си.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
па мислам дека првиот впечаток е најважен-не велам дека со време не може да се смени-но некако останува во секавање....сакам да биде забавен.комуникативен...а не уште одма да ми кажи сите маани...како што многу добро кажа скул!
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Дефинитивно за забавен тип,тоа е првото што го забележувам кај некого од спротивниот пол,се разбира,таа доза на забавен да не премине во нападен.Потоа доаѓа и искреноста...додуша понекогаш едното може да се процени од другото...некои и измислуваат разни работи и случки само да излезат поинтересни и позабавни.Така да тие две работи донекаде одат заедно.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Викторгг напиша:
Дали е подобро првиот впечаток да го оставиме како супер личност а подоцна да се дознае дека и ние не сме совршени, или поубаво да покажеме какви ѓубриња сме уште на стартот па кој не` сака не` сака, и веројатно да седиме како морони сами дома и без пријатели???

Не можам да се решам никако... :toe: Може помош????
Во никој случај. Може чисто од култура при прво запознавање со некого да се воздржиме од некој си наш секојдневен не толку пристоен речник, ама се` останато што сме ние, не би требало да го маскираме. Мислам дека луѓето кои го прават тоа, кои се какви што се и денес и утре и после една година, дефинитивно никогаш не се сами, отфрлени од цела околина. Многу јасно дека во денешно време многу малку се цени искреноста и тешко дека некој ќе верува во тебе и да си искрен, но тие што се такви, кога ќе се најдат со други такви, остануваат заедно засекогаш, а тоа е повредно од секакви други вечни манипулации со милион луѓе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да се правиш интересен пред секого,па и не е баш забавно за гледање.Тоа форсирање на прв поглед,не ми остава ама баш никаков добар впечаток.За да бидеш забавен не мора да се преправаш,тоа си иде од себе,ако те бива за тоа арно,а ако не џабе се бламираш.Најдобро е биди тоа што си пред секого,ем повеќе ќе те ценат,ем нема да се разочаруваат кога ќе сватат дека продаваш магла.Искреното понашање носи најмногу поени пред било кого.Неможе на секого да му се допаѓаш каков човек си,но оние што ќе останат со тебе поради тоа каков си навистина,ќе останат засекогаш.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Вака сега, според многу луѓе јас сум прилично забавен човек а значи дека сум и искрен во тој случај. Значи правам комбинација од двете понудени зашто сум баш таков. Со сите сум премногу искрен можеби е тоа и лоша работа, но секогаш наоѓам начин да забавувам луѓе
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А што ако јас уживам да озборувам и да ги кажувам лошите особини на луѓето на прв поглед. Тоа ми претставува задоволство... и сега? треба да се опуштам и да го правам тоа затоа што вистинските пријатели ќе ме прифатат како таков??? :toe:
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Zavisi sto sakame da postigneme vo taa vrska i so taa licnots! Ako sakas da go zafrknes noramalno ptrvoto ( si fin se e nice ali posel ke bides moron ) ke se odolzis za nekoja stara smetka) :):):)

No najubavo e koga vrskite se bez interes i cel pa iskrenosta e nesto najubavo! :)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
dobro e da imash nekoja.. delumna kombinacija od zabaven i iskren..posho zabavnosta i iskrenosta vo odredeni momenti mozat da gi smeshaat svojte zna4enja ubavo e koga covek ke se obide da ti ukrade nasmevka so negovata zabavnost ali taa zabavnost da ne se dovede vo situacija da izgleda kako cirkuzant pred ostanatiot krug na luge..
dodeka druga strana iskrenost cestopati ja primenuvam i pleskam se vo faca pa sto bide neka bide..
''za prv vpecatok nema vtora sansa''
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Забавен и до некаде искрен...не чини многу искреност уште на почеток...мислам на она да се отвориш многу...обично сум насмеана и весела и пријатна...е сеа човек сум имам чувства и не секогаш е тоа така...имам и ја лоши денови...ми се има дешавано луѓе да ме запознаат во една лоша варијанта..ќутлива, нервозна....ама секое ЗОШТО си има ЗАТОА, некогаш проблемите не можам да ги скријам колку и да сакам....тоа е тоа...
Според мене од овие 2 работи што ги имаш кажано...треба да се направи една добра комбинација:) некако едно со друго си идат:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom