ЗЕМЈОТРЕС!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.609
Поени од реакции
82.317
Огромен број луѓе треба да најдат у зимава кај ќе седат. Дел од катастрофава лежи и таму. Не е целата катастрофа, за жал, во рушевините и смртта која таму ја има.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.710
Поени од реакции
23.418
Доста наши работници и инжењери одат таму. Не сум чул лоши муабети за квалитет. Не се германци, ама се работи на некое ниво.
Ама лоши муабети сум чул за тука кај нас, и тоа претежно наши фирми.
abe oni zimaat rabotnici od sekade ama pak ke kazam 90% se nivni (muslimani). neznam zosto mislis deka nemaat nivni ili deka nema asalni malezijci, arapi ili muslimani od red drugi drzavi koj moze da isturkaat takvi proekti. valjda ne mislis deka trajce sto rabotel u beton ili pelagonija e podobar inziner nego nekoj sto gradel i rabotel niz nivniot svet na 10 pati pogolemi proekti. cudni vi se stavovite koga koga niz nivniot svet ima poveke vakvi proekti nego na zapad. osven amerika koj drug na zapad ima oblakoderi? realno ako gledame azija si dominira u toj segment i e daleku pred evropa, seedno dali zborime za bliskiot istok, kina, japan, ili jugoistocna azija, pa duri i indija ima poveke i povisoki oblakoderi od evropa.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.085
Поени од реакции
17.951
abe oni zimaat rabotnici od sekade ama pak ke kazam 90% se nivni (muslimani). neznam zosto mislis deka nemaat nivni ili deka nema asalni malezijci, arapi ili muslimani od red drugi drzavi koj moze da isturkaat takvi proekti. valjda ne mislis deka trajce sto rabotel u beton ili pelagonija e podobar inziner nego nekoj sto gradel i rabotel niz nivniot svet na 10 pati pogolemi proekti. cudni vi se stavovite koga koga niz nivniot svet ima poveke vakvi proekti nego na zapad. osven amerika koj drug na zapad ima oblakoderi? realno ako gledame azija si dominira u toj segment i e daleku pred evropa, seedno dali zborime za bliskiot istok, kina, japan, ili jugoistocna azija, pa duri i indija ima poveke i povisoki oblakoderi od evropa.
Ја не реков дека не чинат или не знаат. Мислам дека ти го имаше пишано тоа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.860
Поени од реакции
111.628
На кој степен се тестираат сега?
Законски не знам дали постои точно одредена мерка, претпоставувам не, ама мерењето зависи од инвеститор, технологија за испитување, вид на градба и слично. 90 посто сум сигурен колку што ме држи меморија дека пеглата кај Рампа во К. Вода е тестирана на 6 степени според Рихтер, што е прилично добро за наши услови. Општо кај што се јавува Адора како инвеститор ги тестираат на поголеми степени според Рихтер што е предност ако некој купува станови, е сеа не навлагам дали се внатре добри и дали имаат добар распоред.

Исто знам дека мора да се направи сеизмолошки елаборат, да се изврши тестирање, а потоа сето ова да подлежи на сеизмолошка ревизија за да се утврди точноста на тестирањето. Е сеа, бидејќи живееме во ФИРОМ ваљда е јасно дека ова подлежи на големи прогледувања низ прсти и неправилности...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.861
Поени од реакции
7.074

Сега ме замисливте за кучињата. До пред неколку недели, се дискутираше за нивно ништење, а сега...



Членот што дискутираше за муслиманските градби беше апсолутно во право. Чкарт, куртонски градби во Јапонија не се ни во мислите на јапонските инженери, а камоли на дело.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Па ако се сетите, 2016та 5.3 јачина мавна во Скопје. Само еден оџак се сруши врз кола. За среќа немало никој внатре.
Еве сеа тој што работи во Институт за Земјотресно Инженерство на Сител рече, добро се градени зградиве во Скопје, после 2000та, а особено после 2014та.
Ама исто рече дека не може да се пренесе тукутака од Турција кај нас, као да лупне и тука после турскиов земјотрес.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.003
Поени од реакции
36.776
_115170802_hi064126713-1.jpg

...да се надоврзам околу градбите,
иако земјотресот е непредвидлив со јачина но и со длабочина и што штета би направиле тие хоризонтални бранови од епицентарот, важни се многу и самите градби, не само да се внимава на сеизмолошкиот момент на градбата, туку во денешно време за добра сума пари не се почитува никакви правила што се учи на архитектонски факултет, никакви правила во самиот градбен материјал, све да се помине полесно и поефтино за поголем профит на инвеститорот и тука наголема улога и краен кривец е самата држава што не врши контрола и санкционирање на такви појави, туку напротив самата им дозволува ваквите градби, дали изградени над несоодветен терен со подземни води, дали залепени со секави доградби, надградби.

001d5029-500.jpg

... инаку работниците во било кој сегмент во градбата се апсолутни мајстори и професионалци во својата работа, но тоа што ќе им го дадат како материјал, тоа што ќе побараат од нив инвеститорот тоа ќе применат поради тоа што нема да бидат исплатени ако негодуваат за несоодветен градежен материјал или статистика на објектот, тука улога треба да ја има државните институции со контрола и инспекциски надгледувачи на работата при градба.

00128878-500.jpg

...инаку ви тврдам од прва рака дека токму тие работници инволвирани во градбата (разни профили) Турци, Авганистанци и Курди се прекрасни работливи професионалци кои не забушаваат, таман си е све што ќе фатат да го работаат, така да воопшто не се криви тие доколку градбата била несоодветна и оштетена или целосно падната при земјотресот.

 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Теорија на заговор сакате да читнете или сами ќе си ја побарате? Турција и Сирија така фино ги исшамараа човекојадците во Вашингтон за време војната против ИСИС, уште дерманот не може да им дојде. Ај пошто се и двете земји откај Русија, еве земјотресен поздрав од Вашингтон до нив.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.861
Поени од реакции
7.074
Теорија на заговор сакате да читнете или сами ќе си ја побарате? Турција и Сирија така фино ги исшамараа човекојадците во Вашингтон за време војната против ИСИС, уште дерманот не може да им дојде. Ај пошто се и двете земји откај Русија, еве земјотресен поздрав од Вашингтон до нив.
Најголема мистерија е на кој начин би функционирал тој изум, т.е. опрема за тресење. Познато е дека Никола Тесла создал токму таков изум, резонанс мислам дека беше и го испробал на зграда по што сериозно ги исплашил луѓето. Очигледно е дека за поголем земјотрес, направата треба да е поголема хммм.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.709
Поени од реакции
29.356
Теорија на заговор сакате да читнете или сами ќе си ја побарате? Турција и Сирија така фино ги исшамараа човекојадците во Вашингтон за време војната против ИСИС, уште дерманот не може да им дојде. Ај пошто се и двете земји откај Русија, еве земјотресен поздрав од Вашингтон до нив.
Interesna teorija.
Zosto Vasington direktno ne pusti da trese vo Moskva, vo Kremlj?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.194
Поени од реакции
37.526
Interesna teorija.
Zosto Vasington direktno ne pusti da trese vo Moskva, vo Kremlj?
Ќе пуштат.

Чекале астрономски извештај од бијонсе како ќе бидат распоредени планетите, и наталната карта на Путин дали одговара со неговата моментална исхрана. Без тоа неможело, не фаќал софтверот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.155
Interesna teorija.
Zosto Vasington direktno ne pusti da trese vo Moskva, vo Kremlj?
Може некој да ископа под земја тунел во Русија и да рокне еден солиден динамит?


Тие финтици турците ги правеа уште пред 5 века во опсадата на Виена.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.549
Поени од реакции
7.104
E od vakvi sranja vo mojata kujca staviv preku 7 Toni Zhelezo.
Faradeev kafez so po 6 12ki shipki na sekoj stub. plus plocata ima shto se veli povejce zhelezo od cement.
Predvideno e da izdrzhi 12 Stepeni po richter.
Jebiga mozhi ednash da dojdi do vakvo sranje i mnogu bolka da predizvika.
Vaka barem mirno spijam i ne gi zhalam parite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom