ЗЕМЈОТРЕС!

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Bamu majkata sto ima deneska nekoi standardi vo izgradbata na novive objekti ... poveke bi izdrzale zemjotres nekoi kukicinja i supicinja gradeni pred pet-seeset godini nego li ovie novi moderni barok zdanija so vestacki i sl. materijali gradeni stiropori i.t.n. Poveke bi izdrzale zgradite izgradeni vo minatiot vek otkolku zgradite izgradeni od 2000 god. navaka !
Автоматски споено мислење:

da bide pojasno... ona vo Drac taa padnata zgrada.ploca vrz ploca a okolnite zgradi zdravi.Dali tuka tresenjeto pod taa zgrada bilo pojako od komsiskata zgrada.Ili podobar primer Skopje 63g. Zgradite okolu hotel Makedonija site zdravi a toj hotelot ista slika,ploca vrz ploca i mnogu zaginati.Sto mesate propuslivost na zvuk preku zidovi,so ona drugoto stolbovi.platna,armatura,beton.I da nema zidovi-cigli zgradata nema da ima ostetuvanja ako ona vtoroto e dobro izvedeno.A sega se pravat tenki zidovi poradi profit,cigla 10 sm,i toa supliva ili nekoj bel karton.A nekogas polna cigla25 sm.Udri matematika kolku se dobiva na edna soba prostor poradi ova i da eden Kv. toa e 1000 E+. Vo Skopje 63.g. ne se srusi ni edna zgrada od 7-8 kata ili tie nad 10 kata,site i denes se vo dobra sostojba,a bea gradeni -zavrseni vo period od 1958-1962g.Rabotnicki dom se lulase kako lulaska napred-nazad ama nemase niedna puknatina i nikakva popravka potoa.
Na YouTube ima videa kako zgradi visokokatnici od po nekolku desetici katovi sto imaat vo Tokio i dr. Japonski gradovi se nisaat levo desno i na kraj tloto se smiruva i se smiruva i nivnoto nisanje. Bez nikakvi rusevini i sl. isto kako da nemalo nikakov zemjotres, zacuduvacki.
 
Последно уредено:

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Na YouTube ima videa kako zgradi visokokatnici od po nekolku desetici katovi sto imaat vo Tokio i dr. Japonski gradovi se nisaat levo desno i na kraj tloto se smiruva i se smiruva i nivnoto nisanje. Bez nikakvi rusevini i sl. isto kako da nemalo nikakov zemjotres, zacuduvacki.
Нека не те чуди. За земјотресите имаш цела наука во градежништвото, за Јапонија која што е подложна на секојдневни потреси па уште помалку треба да те чуди. Постојат разноразни пригушувачи на вибрации, дијагонални затеги и слични работи. Во скопскиот земјотресен институт се правени многу тестови на такви технологии само што не од наши фирми или научници туку од странски. Многу е веројатно дека во многу новоизградени објекти не се преземени никакви мерки за земјотреси. Најлесно може да се види по цените за квадрат, односно соодносот на материјалите што се употребени и нивниот квалитет.
Не знам... некако немам многу доверба во нашите градежни фирми.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Bamu majkata sto ima deneska nekoi standardi vo izgradbata na novive objekti ... poveke bi izdrzale zemjotres nekoi kukicinja i supicinja gradeni pred pet-seeset godini nego li ovie novi moderni barok zdanija so vestacki i sl. materijali gradeni stiropori i.t.n. Poveke bi izdrzale zgradite izgradeni vo minatiot vek otkolku zgradite izgradeni od 2000 god. navaka !
Престани да трескаш глупости и одземи си привилегија за пишување во темава на одредено време.
Никој денес не ГРАДИ со стиропор, него стиропор се користи за изолација. Дали тоа ќе биде фејк барокен стиропор или обичен, нема никаква врска со цврстината на градбата.
Кога сме кај цврстина на градба, имаш Институт за Земјотресно Инженерство - Скопје, кој ја проверува цврстината на градбата на секој изграден објект со (не ме зимај за збор) над 300 метри квадратни употреблива површина.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Престани да трескаш глупости и одземи си привилегија за пишување во темава на одредено време.
Никој денес не ГРАДИ со стиропор, него стиропор се користи за изолација. Дали тоа ќе биде фејк барокен стиропор или обичен, нема никаква врска со цврстината на градбата.
Кога сме кај цврстина на градба, имаш Институт за Земјотресно Инженерство - Скопје, кој ја проверува цврстината на градбата на секој изграден објект со (не ме зимај за збор) над 300 метри квадратни употреблива површина.
Што проверуваат конкретно? Јакост на што?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Што проверуваат конкретно? Јакост на што?
Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија даваат мислење врз база на проектна документација за сите објекти, а исто така и за изведена состојба на објекти над 300 м2. Во проектната состојба преку софтверски програм RADIMPEX ги проверуваат софтверски податоците за градежни конструкции (статика) на објектот, водеејќи се со правилниците за бетон, армиран бетон, арматури итн ... ама се водат по некои стандарди од екс - ју што дава некоја сигурност за тестовите што ги прават. Исто така идат и на терен и проверуваат градба конструкција бетон арматури итн, исто така водеејќи се по тие екс-ју стандарди од 81ва- 87ма година итн.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Престани да трескаш глупости и одземи си привилегија за пишување во темава на одредено време.
Никој денес не ГРАДИ со стиропор, него стиропор се користи за изолација. Дали тоа ќе биде фејк барокен стиропор или обичен, нема никаква врска со цврстината на градбата.
Кога сме кај цврстина на градба, имаш Институт за Земјотресно Инженерство - Скопје, кој ја проверува цврстината на градбата на секој изграден објект со (не ме зимај за збор) над 300 метри квадратни употреблива површина.
проверуваат секако дека проверуваат. Тоа инспектори растрчани цело време, секој сантиметар од градбата ја проверуваат нема лабаво тука. :D

Дозволи за градба од ракав се даваат, а не верувам дека после воопшто инспекции го проверуваат објектот. Градежна мафија е ова. А инспекторите стручни нестручни гледаат само пари да изнудат па да потпишат.

Нели и дивоградби за евро квадрат се легализираа. Ни проверени ништо. Кој гарантира дека тие објекти исполнуваат некакви стандарди.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија даваат мислење врз база на проектна документација за сите објекти, а исто така и за изведена состојба на објекти над 300 м2. Во проектната состојба преку софтверски програм RADIMPEX ги проверуваат софтверски податоците за градежни конструкции (статика) на објектот, водеејќи се со правилниците за бетон, армиран бетон, арматури итн ... ама се водат по некои стандарди од екс - ју што дава некоја сигурност за тестовите што ги прават. Исто така идат и на терен и проверуваат градба конструкција бетон арматури итн, исто така водеејќи се по тие екс-ју стандарди од 81ва- 87ма година итн.
Тоа е нормална процедура да се проверува јакоста на бетонот, ама тука е проблемот. Тие проверки се како кога да речеме некоја шмизла се прави селфи за на инстаграм. Ќе направи еден тон слики ама само таа што и еда најубава ќе ја објави. Така и со тие тестови. На проверка се носи најдобриот примерок, а знаеме дека не можеш само со едно мешање да избетонираш.

Едит: А и тие ЈУС се веќе застарени и не се толку ефектни/примерни како што се еврокодовите на пример.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Пред неколку години имав цимерка која работеше во една градежна фирма во Скопје и се жалеше дека газдата ја притиска да потпише одобрение за градба на плац кој нема услови да ја издржи градбата. Натака ќе ве оставам да претпоставите што се случи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Се вселуваат жители без технички прием, се продаваат уште во столбови, најчесто никој не знае каков квалитет се новите градби. Од општина не реагираат, кога ќе видиш, ништо не се знае е со новите згради. Надзор обично си земаат познати на кои ќе им исплатат добра кешарица за не реагира за материјалот и измените во градба. Хаос. Од некои гаражи/подруми извира долу вода, тече на секој дожд ко монсуни да не напаѓаат, никаква изолација, во други крововите им летаат, башка меѓу станови често стои само гипс картон. Башка нестандардни тесни ходничиња, без противпожарни и други безбедносни решенија.
Абе кога видов у подрум долу пластична цевка за вода оди до хидрантот за пожар, што друго да се каже за сигурноста.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија даваат мислење врз база на проектна документација за сите објекти, а исто така и за изведена состојба на објекти над 300 м2. Во проектната состојба преку софтверски програм RADIMPEX ги проверуваат софтверски податоците за градежни конструкции (статика) на објектот, водеејќи се со правилниците за бетон, армиран бетон, арматури итн ... ама се водат по некои стандарди од екс - ју што дава некоја сигурност за тестовите што ги прават. Исто така идат и на терен и проверуваат градба конструкција бетон арматури итн, исто така водеејќи се по тие екс-ју стандарди од 81ва- 87ма година итн.
Испуштив делот околу ПД и Тауер да го прокоментирам. ПД не мора да значи дека е иста со изведената состојба. Исто и со пресметките со тауер.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
проверуваат секако дека проверуваат. Тоа инспектори растрчани цело време, секој сантиметар од градбата ја проверуваат нема лабаво тука. :D
Не се инспектори него се градежни инженери во најмала рака, најчесто магистри и докторанти. Одат и со професор кој е доктор на науки.
Се гледа дека немаш ни претсава за што станува збор.
Автоматски споено мислење:

Се вселуваат жители без технички прием, се продаваат уште во столбови, најчесто никој не знае каков квалитет се новите градби. Од општина не реагираат, кога ќе видиш, ништо не се знае е со новите згради. Надзор обично си земаат познати на кои ќе им исплатат добра кешарица за не реагира за материјалот и измените во градба. Хаос. Од некои гаражи/подруми извира долу вода, тече на секој дожд ко монсуни да не напаѓаат, никаква изолација, во други крововите им летаат, башка меѓу станови често стои само гипс картон. Башка нестандардни тесни ходничиња, без противпожарни и други безбедносни решенија.
Абе кога видов у подрум долу пластична цевка за вода оди до хидрантот за пожар, што друго да се каже за сигурноста.
Во Ѓорче има две згради одма до кеј, кај стадионот, со години извира вода, ужас е.
Автоматски споено мислење:

Нели и дивоградби за евро квадрат се легализираа. Ни проверени ништо. Кој гарантира дека тие објекти исполнуваат некакви стандарди.
За иа си во право и се слагам ама е енадвор од твојот првичен муабет.
Автоматски споено мислење:

екс-ју стандарди од 81ва- 87ма година итн.
Нема разлика, во принцип, 99% излагаат исти резултатите со кодовите од 2019та на пример.
RADIMPEX ги проверуваат софтверски податоците за градежни конструкции (статика) на објектот
На РАМПИДЕКС не се проверува него се димензионира најчесто.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Престани да трескаш глупости и одземи си привилегија за пишување во темава на одредено време.
Никој денес не ГРАДИ со стиропор, него стиропор се користи за изолација. Дали тоа ќе биде фејк барокен стиропор или обичен, нема никаква врска со цврстината на градбата.
Кога сме кај цврстина на градба, имаш Институт за Земјотресно Инженерство - Скопје, кој ја проверува цврстината на градбата на секој изграден објект со (не ме зимај за збор) над 300 метри квадратни употреблива површина.
Proveruvaat i kontroliraat kako ne, urbanata mafija sekoe kose go okupira i niknuvaat zgradi kako pecurki ... Za par meseci zgradi od po 10-15 katovi masala. Ova zboram za centralnovo gradsko podracje na Skopjevo, a pak ako ja zememe onaa drugata strana od gradov severnata Cair, Butel, Sutka, Gazi Baba, Aracinovo tamu ima Japanski standardi vo gradeznistvoto :нинџ:
Автоматски споено мислење:

Нели и дивоградби за евро квадрат се легализираа. Ни проверени ништо. Кој гарантира дека тие објекти исполнуваат некакви стандарди.
Znaes koj garantira dedo boze na nebesata. Kaj nas gradeznite inspektori deluvaat apla selektivno na teren, nekoj dograduva supa, garaza ili nekoe malo sobce na nekoj objekt prizemje i ke go prijavi nekoj i ke mu dojdat inspektori, a nekoi maalski mangi sto imaat vrski gradat celi kuki palati od po 3-4 kata bespravno nelegalno i nikoj ne gi cepka i proveruva i posle ke si ja legaliziraat palatata za edno evro kvadrat i ke si nakrivat kapa ... Arno ama ete ne sme znaele deka i tuka vo ovaa vukojebina postoele visoki standardi vo gradeznistvoto !
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не се инспектори него се градежни инженери во најмала рака, најчесто магистри и докторанти. Одат и со професор кој е доктор на науки.
Се гледа дека немаш ни претсава за што станува збор.
Автоматски споено мислење:


Во Ѓорче има две згради одма до кеј, кај стадионот, со години извира вода, ужас е.
Автоматски споено мислење:


За иа си во право и се слагам ама е енадвор од твојот првичен муабет.
Автоматски споено мислење:


Нема разлика, во принцип, 99% излагаат исти резултатите со кодовите од 2019та на пример.

На РАМПИДЕКС не се проверува него се димензионира најчесто.
Градежен инспектор оној што треба да провери па да одобри ако е се по стандард. Ако не да ја сопре градбата додека не се преправи. :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Цело Скопје е неплански и неквалитетно изградено, во друга држава ретко која од новите градби би била одобрена.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Градежен инспектор оној што треба да провери па да одобри ако е се по стандард. Ако не да ја сопре градбата додека не се преправи. :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Цело Скопје е неплански и неквалитетно изградено, во друга држава ретко која од новите градби би била одобрена.
кој ти кажал, има прилично вистина :). каква гарсоњера иаме напраено со браќата и татко ми, сами и тоа. Зборам старо маало кога бевме. и архитект ни бутур. Па и тоа гарсоњерче ни го легализираа :pos:
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Градежен инспектор оној што треба да провери па да одобри ако е се по стандард. Ако не да ја сопре градбата додека не се преправи. :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Цело Скопје е неплански и неквалитетно изградено, во друга држава ретко која од новите градби би била одобрена.
Тие немаат допирна точка со луѓето вработени во Институтот, оние кои ги спомнав јас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom