Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Отвори било која група на ФБ со нашинци, види што е главна тема за дискусија и ќе ти биде јасно во глобала кој измет е иселен.

- Имам вишак Родео за продавање цена инбокс
- Знајтеее кадее да ја регистрирамм колаваа ама дајтее негдееее кај што мојшшш да миниш без многу мака знајте шо зборам ххххх
- Оти не казавте казнувале унгарска граница 1000 евра за ракија ми пишаа :(


Искрено за ваков склоп на луѓе погоре, садомијач и треба да е максимумот.

Jas na nikoj ne mu posakuvam da rmba za ic pari ko vo MKD ama ako veke ides na strana ukluci malku mozok i definiraj sto ti treba, sto sakas, sto ti e bitno i napravi nekakov plan pred da ides. Nemozam da sfatam zasto barem ne se doobucat za nekakvi zanaetcii pred da odat. Neznam kako e vo EU ama ovde i vo USA kuburat so bukvalno sekakvi zanaetcii od zidar do vodoinstalator rsum pravat... Dnevnica za moler vo AUS ti e $400- $450. Pa kolku pamet i iskustvo treba valjak da rolash be...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Искрена ќе бидам ми сметаше летово што беше поладно и врнежливо, и ми смета темнината на зима, не е толку ладно колку што е темно, и само заради тие фактори не знам дали би останала тука.
Мене па тоа што е свежо летото ми беше супер. Полошо ми е во Скопје на 40+, тука ми беше топ, можеш да излезеш и да се прошеташ ко човек.

Зимата е лоша, ама се издржува, кратка е. Ноември е лош месец, Декември веќе Божиќна атмосфера, Јануари празници, и помина зимата :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas na nikoj ne mu posakuvam da rmba za ic pari ko vo MKD ama ako veke ides na strana ukluci malku mozok i definiraj sto ti treba, sto sakas, sto ti e bitno i napravi nekakov plan pred da ides. Nemozam da sfatam zasto barem ne se doobucat za nekakvi zanaetcii pred da odat. Neznam kako e vo EU ama ovde i vo USA kuburat so bukvalno sekakvi zanaetcii od zidar do vodoinstalator rsum pravat... Dnevnica za moler vo AUS ti e $400- $450. Pa kolku pamet i iskustvo treba valjak da rolash be...
Pa kuburat zato sto na nikoj ne mu se raboti, isto kako vo cela eu pa i vo siptaristanot.
Molerite ne se bas nekoj platen i baran kadar, zidarite i plockarite mozda od tia zanaeti. Najbarani se vodovodgii parno i klima instalateri.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Kuti peer, ona tanjiri da ti miela, doktor za kapucino i makijato... Nokti ke ostavi po toa zapadov klet... :(
Od rabota nema sramota ama koga ke se setam kako se puvase po po po. Pa nepravela muabet so nasinci, gi izbegavala i neznam veke sto. I toa deka stanala sankerka vo Crna Gora, snakerka be. Zamisli na moment kolku ke se puvase stvarno da rabotese nekade vo menadjment. Ama to e pusti kompleksi.
I koj zapad ziti se, do Bosna stigna posledno.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Pa kuburat zato sto na nikoj ne mu se raboti, isto kako vo cela eu pa i vo siptaristanot.
Molerite ne se bas nekoj platen i baran kadar, zidarite i plockarite mozda od tia zanaeti. Najbarani se vodovodgii parno i klima instalateri.

Valvo ovde 5% nevrabotenost, od koj 3% ne moze da raboti ili e megu rabotni mesta... Ne e deka ne im se raboti, nego nema dovolno luge za da se pokrie rastot na ekonomijata. Gradezniot sektor e najtezok za planiranje taka da tamu recisi nikogas nemoze da ima ekvalibrium na rabotna snaga i rabota
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.887
Отвори било која група на ФБ со нашинци, види што е главна тема за дискусија и ќе ти биде јасно во глобала кој измет е иселен.

- Имам вишак Родео за продавање цена инбокс
- Знајтеее кадее да ја регистрирамм колаваа ама дајтее негдееее кај што мојшшш да миниш без многу мака знајте шо зборам ххххх
- Оти не казавте казнувале унгарска граница 1000 евра за ракија ми пишаа :(


Искрено за ваков склоп на луѓе погоре, садомијач и треба да е максимумот.
IMG-720d64e2da3537a71377fae2ae9bf8fa-V.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.887
Ни точка ни запирка ама важно има споделете да видат како не третираат.
ЛоЛ.Ова е дното,овој тешко да стекне доверба и за садомијач да го запослат.Ете ке си живи на Ајродромот
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Valvo ovde 5% nevrabotenost, od koj 3% ne moze da raboti ili e megu rabotni mesta... Ne e deka ne im se raboti, nego nema dovolno luge za da se pokrie rastot na ekonomijata. Gradezniot sektor e najtezok za planiranje taka da tamu recisi nikogas nemoze da ima ekvalibrium na rabotna snaga i rabota
Abe vidi sega 5% nevrabotenost i so ti ja znam, na narodot ne mu se raboti. I 20% da e pa ke nema ni moleri ni zidari to est zanimsnja kaj so treba da se prljas i da rabotis. Segde sakaat da lezat po kancelarii. Opravdano.
Nemat li naval na rabotnici od indija, burma, banglades, vietnam itn... U hrvatska sum videl vraboteni indijci na gradiliste duri do tuka gi dovleckale, vikat i za ofcari imalo dosta. Hrvatite site nagore a tia so se ostanati ama bas nisto ne im se raboti koj od koj pogolem lezac.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
ЛоЛ.Ова е дното,овој тешко да стекне доверба и за садомијач да го запослат.Ете ке си живи на Ајродромот

ama vazno kirija ne plaka a i lezi
Автоматски споено мислење:

Abe vidi sega 5% nevrabotenost i so ti ja znam, na narodot ne mu se raboti. I 20% da e pa ke nema ni moleri ni zidari to est zanimsnja kaj so treba da se prljas i da rabotis. Segde sakaat da lezat po kancelarii. Opravdano.
Nemat li naval na rabotnici od indija, burma, banglades, vietnam itn... U hrvatska sum videl vraboteni indijci na gradiliste duri do tuka gi dovleckale, vikat i za ofcari imalo dosta. Hrvatite site nagore a tia so se ostanati ama bas nisto ne im se raboti koj od koj pogolem lezac.
pa ne e bas taka... golem del od narodot saka dostoen zivot i ako e dobro platen si raboti. razlikata e sto sekoj vredi razlicno i si go prodava vremeto soodvetno vo zemjite kade ima uslovi za toa. tamu kade sto ima nala nevrabotenost i e tesko da te zamenat ke zarabotuvas ok i ke imas motiv za rabota.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.014
Ако имаш мали деца Шведска е совршена држава за тебе. Барем во Стокхолм има толку многу паркови полни со реквизити за деца што кога ќе го споредиш со Скопје, Скопје ти делува како некоја зандана, природата е прекрасна. Генерално градот нуди многу, од библиотеки со занимални за деца, до музеи, мини водени паркови, зоолошки нема пошто Шведите тоа го сметаат за animal cruelty, има некои мини зоолошки со домашни животни кои си шетаат слободно. Имаш шумички до населбите кај што животни ко зајци, срни можеш пред зграда да видиш, питоми се. Исто државата ти нуди толку социјални бенефиции што е исто така зборено на темава, иако кај мигрантите кои имаат добиено работна дозвола и ги користеле тие бенефиции после може да биде пресудно за добивање на државјанство. Доста е скапо и тешко се наоѓа стан, барем во поасалните делови на Стокхолм. Е сега делот кој Балканците нема да можат да го сварат


Луѓето се доста ладни и знаат да бидат шовинисти ако им се обратиш на англиски, конкретно и знаат да бидат доста надмени ако пробаш да направиш муабет што не опфаќа работа, особено кога знаат од каде доаѓаш и си на нивна територија, кога ќе дојдат во Скопје се доста пофини :), ретко се директни и ако имаш некаков проблем и сакаш да збориш за тоа отворено, те доживуваат ко да сакаш да се конфорнтираш со нив. Дека се нешто многу работливи, одговорни и паметни итн. све тоа е мит, за нешто што им завидувам е кога земаат одмори од по месец/месеципол, цел јули и дел од август не се појавуваат на работа и ич уво не ги боли дали ти треба фидбек од нив, битно кога треба да се испорача нешто до нив, први се да вршат притисок и да критикуваат.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Луѓето се доста ладни и знаат да бидат шовинисти ако им се обратиш на англиски, конкретно и знаат да бидат доста надмени ако пробаш да направиш муабет што не опфаќа работа, особено кога знаат од каде доаѓаш и си на нивна територија, кога ќе дојдат во Скопје се доста пофини :), ретко се директни и ако имаш некаков проблем и сакаш да збориш за тоа отворено, те доживуваат ко да сакаш да се конфорнтираш со нив. Дека се нешто многу работливи, одговорни и паметни итн. све тоа е мит, за нешто што им завидувам е кога земаат одмори од по месец/месеципол, цел јули и дел од август не се појавуваат на работа и ич уво не ги боли дали ти треба фидбек од нив, битно кога треба да се испорача нешто до нив, први се да вршат притисок и да критикуваат.
Јас па воопшто сум немала проблем со јазикот, цело време комуницирам на англиски и никој не ми дал замерка или па да сум се осетила отфрлено пошо не зборам шведски. Баби од 80 години зборат англиски.
Недај боже во конфликт да влезеш, т.е многу и тешко е да дојдеш до состојба на конфликт. Премногу е тешко да се каже не бидејќи тогаш треба да се влезе во дискусија, а не се баш многу многу по дискусии :D
Јас работам во тим со македонци и претпоставениот ни беше швеѓанец, на првите состаноци ни ја претстави идејата негова и обавезно секој добива право на збор да каже што мисли. Не знам дали очекуваше дека сите ќе се согласиме, сите ние почнавме со критики али конструктивни. Човекот после 6 месеци си замина. Ти му даваш критика тој ти вика ама види останатото колку е добро. Пример изградил куќа ама на куќава и фали покрив. Му велиш се супер али покрив нема куќава, он ти вика али види какви ѕидови има јаки. И се вртиш во круг.
Дека се нешто работливи и вредни мало морген. Јас не знам како земјава е на ниво какво што е со оглед на тоа дека БЕСКОНЕЧНО долго време треба за да завршиш основни работи и на никој не му смета тоа. Они си сакаат да си седат во ред и да си чекаат. Од внатре ќе пукнат од нервоза, ама никако нема да се побунат гласно.

Kaj sto e toplo i kade sto sve viree nema inventivnost i rabotlivost... Tamu od gospod e dadeno. Kade sto e ladno, narodot mora da se bori, zatoa severnjacite sekogas se pouspesni, seedno dali pravime muabet za Evropa, Amerika, Azija, Afrika...Slicno e i so planinskite gradovi/sela sporedeno so onie vo pole.
И што ако е дадено од Господ кога јужнаците сакаат само да ги кренат нозете и да уживаат, а пари да капкат од страна? :D Сите јужни земји се крш од секој можен аспект, таков е менатлитетот.
Мене па тоа што е свежо летото ми беше супер. Полошо ми е во Скопје на 40+, тука ми беше топ, можеш да излезеш и да се прошеташ ко човек.

Зимата е лоша, ама се издржува, кратка е. Ноември е лош месец, Декември веќе Божиќна атмосфера, Јануари празници, и помина зимата :D
Абе не викам јас да има температура ко Скопје 40 степени, али почеток на јули имаше температури од 11 степени. До мај носев јакна на мене, денес сме 18ти септември температурата сабајлево беше 6 степени и бричи ветар ладен. Е ова ми смета :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.014
Јас па воопшто сум немала проблем со јазикот, цело време комуницирам на англиски и никој не ми дал замерка или па да сум се осетила отфрлено пошо не зборам шведски. Баби од 80 години зборат англиски.
Недај боже во конфликт да влезеш, т.е многу и тешко е да дојдеш до состојба на конфликт. Премногу е тешко да се каже не бидејќи тогаш треба да се влезе во дискусија, а не се баш многу многу по дискусии :D
Јас работам во тим со македонци и претпоставениот ни беше швеѓанец, на првите состаноци ни ја претстави идејата негова и обавезно секој добива право на збор да каже што мисли. Не знам дали очекуваше дека сите ќе се согласиме, сите ние почнавме со критики али конструктивни. Човекот после 6 месеци си замина. Ти му даваш критика тој ти вика ама види останатото колку е добро. Пример изградил куќа ама на куќава и фали покрив. Му велиш се супер али покрив нема куќава, он ти вика али види какви ѕидови има јаки. И се вртиш во круг.
Дека се нешто работливи и вредни мало морген. Јас не знам како земјава е на ниво какво што е со оглед на тоа дека БЕСКОНЕЧНО долго време треба за да завршиш основни работи и на никој не му смета тоа. Они си сакаат да си седат во ред и да си чекаат. Од внатре ќе пукнат од нервоза, ама никако нема да се побунат гласно.



И што ако е дадено од Господ кога јужнаците сакаат само да ги кренат нозете и да уживаат, а пари да капкат од страна? :D Сите јужни земји се крш од секој можен аспект, таков е менатлитетот.


Абе не викам јас да има температура ко Скопје 40 степени, али почеток на јули имаше температури од 11 степени. До мај носев јакна на мене, денес сме 18ти септември температурата сабајлево беше 6 степени и бричи ветар ладен. Е ова ми смета :D
Зборат ко мајчин да им е, али поинаков им е односот ако им го збориш јазикот, доста го ценат тоа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Алкохол можеш да купиш во сабота до 3, иначе секој работен ден до 7 навечер.
Кој вика дека не може да си дозволиш ресторан или стан?

Јас живеам сама во стан од 50м2 во Стокхолм, го плаќам скапо, да, но и платата ми е голема и можам да си го дозволам. Можам да си дозволам и да одам во ресторан 5-6 пати месечно и да си купам шо ми душа сака. И да ми останат пари. Можам и куќа да си купам и да не ме закопаат со камати до плафон па да отплаќам драконски кредити.

Социјалниот живот не е сјајен и тоа е нешо шо најмногу ми смета искрено. Али мислам дека е многу подобро за луѓе со деца, добиваш 2 години породилно кои може да ги користиш до 12тата година на детето, добиваш 30 дена одмор, бесплатно школство, безброј можности за децата, бесплатно здравство итн.
па кај нас револуција се крена за тој закон да м у ебам матер,влада падна дека не чине, а сега наеднаш е ок.
кога станува збор за дали можеш да си дозвоилиш ресторан или стан, тоа јас ниту го измислив ниту ме интересира, ( јас се изјаснив, Шведска на сон не сакам да се видам) тоа го кажаа членови кој се вклучија во дискусијаа, ако не те мрзи, земи читај од почеток сама ќе видиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom