Живеење заедно без брак

Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Животот е едноставен, вие го правите комплициран.

Секој што е научен да си ги извршува своите обврски нема да му е тешко и кога ќе живее со своја фамилија.
Не сфаќам како ви пука тој филмот за ситници, нешто што се завршува за кратко време го прават како којзнае што да е и не знаете да одложите и немате разбирање.
Кај нас дома е се онака баш по план. Петок е ден за чистење, викенд уживање. Ручек прави кој стигне, децата сега јас, помали кога беа едно на неа едно на мене.
Се знае дека баш тој еден ден мора и двајцата да фатиме по нешто дома, за викенд да не се замараме, а не јас да фатам кривина некаде или да спијам, а таа да чисти два дена. После оди расправај се.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Не се сите со такви стекнати навики како тебе. Чист пример во комшилук имам, 36 годишен, и повишува тон на мајка му зошто не бил испеглан и креветот не му бил постелен, разведен поради легачење, јадење, пиење и не правење ништо во животот.
Јас не го гледам туѓиот двор но тогаш случајно излегов на балкон и ја видов случката ( од мојот балкон се гледа неговата куќа и поточно неговата соба и сакала или не сакала бев случајно сведок на таа случка)
Многумина се без стекнати навики, како што кажав во претходниот мој пост дека чекале се на готово и мислаат дека и во брак ќе биде така.

Кога тебе ти се случило да работиш до 4 на работа и после ти почнува друга работа, до кај 12 - 01 вечер. И турбо си и со рокови, со све. Од почеток имаш поддршка од жена ти пошто нормално ви требаат пари, имаш кредити, имаш срања, за да еден ден ти се истури дека не ти е гајле за ништо, дека таа за се сама се грижи и буквално да ти ги исфрли стварите низ прозор и после и да не ти дозволува да си ги видиш децата.
Многу ми е жал тоа што ти се случило, секој е различен карактер, некој ќе трпи, некој не, постојат различни карактери, но доколку си бил нон стоп на работа, не значи дека треба да правиш неред, да не помагаш ништо за ред и чистота во куќата, алишта на сите страни.
За кавга и расправија се потребни двајца, за домот исто така.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кога тебе ти се случило да работиш до 4 на работа и после ти почнува друга работа, до кај 12 - 01 вечер. И турбо си и со рокови, со све. Од почеток имаш поддршка од жена ти пошто нормално ви требаат пари, имаш кредити, имаш срања, за да еден ден ти се истури дека не ти е гајле за ништо, дека таа за се сама се грижи и буквално да ти ги исфрли стварите низ прозор и после и да не ти дозволува да си ги видиш децата.
Таква работа со прекувремени часови и посветување време на фамилија не идат заедно и кај и да е ќе настанат проблеми.
Кога доаѓаат децата мора да се смени работното време и фамилијата во прв план ако не сакаш да изгубиш се.
Пари се заработуваат цел живот, децата растат еднаш.
Кој не може да смени работа и не знам зошто тогаш створил фамилија кога дневно ни два саати не е дома.
Многу фамилии се растура поради тоа што мажот има ваква работа и не се прибира дома.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.773
Поени од реакции
18.374
Не се сите со такви стекнати навики како тебе. Чист пример во комшилук имам, 36 годишен, и повишува тон на мајка му зошто не бил испеглан и креветот не му бил постелен, разведен поради легачење, јадење, пиење и не правење ништо во животот.
Јас не го гледам туѓиот двор но тогаш случајно излегов на балкон и ја видов случката ( од мојот балкон се гледа неговата куќа и поточно неговата соба и сакала или не сакала бев случајно сведок на таа случка)
Многумина се без стекнати навики, како што кажав во претходниот мој пост дека чекале се на готово и мислаат дека и во брак ќе биде така.Многу ми е жал тоа што ти се случило, секој е различен карактер, некој ќе трпи, некој не, постојат различни карактери, но доколку си бил нон стоп на работа, не значи дека треба да правиш неред, да не помагаш ништо за ред и чистота во куќата, алишта на сите страни.
За кавга и расправија се потребни двајца, за домот исто така.
Искрено не би сакал да знаеш како е да тераш секој ден по толку работни саати подолг период. Не станува збор за правење неред, едноставно ти останува време само да си напраиш нешто за јадење набрзина и да паднеш у кревет.

Фала за разбирањето иако не сум јас засегнатата страна у ситуацијата. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не се сите со такви стекнати навики како тебе. Чист пример во комшилук имам, 36 годишен, и повишува тон на мајка му зошто не бил испеглан и креветот не му бил постелен, разведен поради легачење, јадење, пиење и не правење ништо во животот.
Јас не го гледам туѓиот двор но тогаш случајно излегов на балкон и ја видов случката ( од мојот балкон се гледа неговата куќа и поточно неговата соба и сакала или не сакала бев случајно сведок на таа случка)
Многумина се без стекнати навики, како што кажав во претходниот мој пост дека чекале се на готово и мислаат дека и во брак ќе биде така.
Се учи теле, а не вол. Домашното воспитување, а и на школо.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Околу заговорот на мајките што одгледаа такви мрзи....оние истите што демек биле условени да останат во браковите, оти немале алтернатива на времето. Некои од нив, голем % овде ги обвинуваат современиве жени дека одгледале мамини синчиња. Тие истите тоа го прават за да не им отидат синчињата негде на страна да живеат....оти нема што да прават после сами. Да нагласам, сето ова се случува несвесно од нивна страна....без свесна намера.

Каде се мажите во приказнава е наградното прашање?
И да, тие се тие што се негативците во приказнава....мрзите од мажи, ама не ги оставате заради чорапите или перење алишта, туку затоа што освен 8 саати на работа друго не знаат.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
ви се чудам на муабетиве, за тоа кој ќе готвел, чистел, перел се разведувале? Не за чудо све ненормално е :popce:
Океј, Рон, се жениш и дома се' од тебе се чека. Ако ти не зготвиш и не зачистиш, никој тоа нема да го направи и куќата ќе биде хаос. Нема да ти скурчи и да си ги собереш парталите?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Океј, Рон, се жениш и дома се' од тебе се чека. Ако ти не зготвиш и не зачистиш, никој тоа нема да го направи и куќата ќе биде хаос. Нема да ти скурчи и да си ги собереш парталите?
Признај дека ова е sci-fi претпоставка? :)
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Океј, Рон, се жениш и дома се' од тебе се чека. Ако ти не зготвиш и не зачистиш, никој тоа нема да го направи и куќата ќе биде хаос. Нема да ти скурчи и да си ги собереш парталите?
Ќе дојде мајка да зачисти :backa:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Кога тебе ти се случило да работиш до 4 на работа и после ти почнува друга работа, до кај 12 - 01 вечер. И турбо си и со рокови, со све. Од почеток имаш поддршка од жена ти пошто нормално ви требаат пари, имаш кредити, имаш срања, за да еден ден ти се истури дека не ти е гајле за ништо, дека таа за се сама се грижи и буквално да ти ги исфрли стварите низ прозор и после и да не ти дозволува да си ги видиш децата.
Жал ми е друже за ова, во секој случај секоја нормална жена би застанала позади тебе во тие моменти. Друга е работата кога веќе цел товар паднал на тебе.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога тебе ти се случило да работиш до 4 на работа и после ти почнува друга работа, до кај 12 - 01 вечер. И турбо си и со рокови, со све. Од почеток имаш поддршка од жена ти пошто нормално ви требаат пари, имаш кредити, имаш срања, за да еден ден ти се истури дека не ти е гајле за ништо, дека таа за се сама се грижи и буквално да ти ги исфрли стварите низ прозор и после и да не ти дозволува да си ги видиш децата.
Ние овде зборуваме какви биле мажите, а какви жените :tapp: у основа нема машко или женско ѓубре.....ѓубре си е ѓубре.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кога тебе ти се случило да работиш до 4 на работа и после ти почнува друга работа, до кај 12 - 01 вечер. И турбо си и со рокови, со све. Од почеток имаш поддршка од жена ти пошто нормално ви требаат пари, имаш кредити, имаш срања, за да еден ден ти се истури дека не ти е гајле за ништо, дека таа за се сама се грижи и буквално да ти ги исфрли стварите низ прозор и после и да не ти дозволува да си ги видиш децата.
Како и да е, си се трудел, си вложувал за подобро заедничко живеење, а другата страна не го издржала притисокот. Можеби младост, можеби неспремност да се соочи со вистинскиот живот. Тажно за двете страни. Љубов не е доволна, мора да има разбирање и почит. Има милион реални пречки и тие ве прават позрели и посилни. Не е исклучено и повторно да бидете заедно, некогаш притисокот во моментов го надминува разумот и вистинските чувства.
Се знае дека баш тој еден ден мора и двајцата да фатиме по нешто дома, за викенд да не се замараме, а не јас да фатам кривина некаде или да спијам, а таа да чисти два дена. После оди расправај се.
Не е поента да има потенцирано „јас ова работам“, „ти ова“, доволно е осет да се има, тоа е тоа што и ти си го увидел. Кога ќе дојде скапан од работа зошто да не го измасираш, да направиш кафе (и обратно). На крајот на краиштата имате заедничка кауза - убав заеднички живот.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Да зеам 6 кубици дрва да ги исцепиш за 2 дена и да ги наредиш ќе прифатиш? Јас ќе направам ручек
Окс, нема проблем. Џаст ту меншн, јас работам во сопствена фирма, кога идам по цвеќе сама дигам, носам, развозувам, тоа не е 3 ружи и 2 гербера, тоа е цвеќе кое во мојата Зафира зафаќа еден убав простор. Плус на тоа одам по магацини да набавам останата роба, исто си ги носам сама, си ги кревам. Мојот поранешен сопруг во дуќанот доаѓаше единствено да го земе клучот од дома ако неговиот го заборавил а јас сум заглавила тој ден до 11 спремајќи свадба а тој бил пример на фудбал. Кога е сезона на цвеќе, да не речам 8ми март, лето свадби и зима слави, малтене преку цела година без месец два, јас сум заглавена во дуќан по 16ч, додека ценетиот сопруг дома е во 5 и чека од мене ручек да пратам по такси. Јас ќе исцепам 6 кубика дрва кога би ми била таа едина обврска зимово и тие 2 дена, зошто јас не сум ти од оние жени кои не пипкаат пиперка со рака зошто маникирот ќе им се расипе, си седнувам и во 2 дена сама си правам ајварче кај тетка ми во двор пошто живеам во зграда, јас не сум од оние жени кои си одат дома од работа и купуваат готова храна зошто се уморни, сум станувала и во 5 за да спремам ручек зошто тој ден сум заглавена со свадба... Да редам?! Додека ти пријателе цепиш 6 кубика дрва и ги редиш, јас треба тој викенд да средам 4 свадби, да имам ручек за 2 дена дома, да исчистам, исперам и испеглам, колку за илустрација ;)
Не зема она маж што цепи дрва, она сака некој бизнис што тера и ручек што прави....затоа има тој 100 год.
Кој што си бара тоа ќе си добие ;) За мене човек кој се задоволува со платата и не мрда од место да направи нешто плус за фамилија и притоа кука дека дете е скапа инвестиција не сме спремни ние, не е човек и не планирам со таков да го поминам животот. Сегашниот партнер не цепи дрва зошто живее во зграда, ама кога одиме во викендица он цепи дрва, јас средувам тргам, бришам, полнам храна во фрижидер, го правам и тоа кафе за кое си се запнал толку и после раат седиме цел викенд. Кога треба да си одиме заедно средуваме, зошто заедно сме седеле таму.

Таму кај што се става на кантар кој што сработел нема напредок. Моментално сама работам СЕ! И да сакам немам кој друг, не викам жена да ми чисти пошто не прљам сама до толку за да ми чисти некој, по цел ден сум надвор, работам во 2 смени, имам уште 2 вработени, сама си спремам храна не купувам готова, ама кога сум кај него или кога он е кај мене не можам да се раскостам јас и да стигнам на работа и да набавам роба и цвеќе и дома кога ќе си дојдам да треба тек да собирам смрдени чорапи од фудбал, да собирам од по столови испотени дресови, да уклучам машина или да вадам тек од сушара од сабајлето уклучени, да испразнам и наполнам машина, да изрибам засушената храна од тањирите, да наместам кревети, да сменам пешкири, да исплакнам од умивалник брадата и засушената паста... Додека еден работи се а другиот прља, никогаш нема да е чисто, колку јас и да чистам. И да не може да не иритира ако некој кај мама бил под конец се, знаел и ручек да направи и да среди се и да стави на свое место, па со првото влегување во заедничкиот дом да заборави се магично.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Јас би живеел и без брак и со брак заедно. Легално-правно после година дена е слично. Тоа што го мислам и чуствувам не ми зависи од еден документ.
Но, сега се помалку и помалку сакам да имам деца. Но, тоа е друга тема.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Окс, нема проблем. Џаст ту меншн, јас работам во сопствена фирма, кога идам по цвеќе сама дигам, носам, развозувам, тоа не е 3 ружи и 2 гербера, тоа е цвеќе кое во мојата Зафира зафаќа еден убав простор. Плус на тоа одам по магацини да набавам останата роба, исто си ги носам сама, си ги кревам. Мојот поранешен сопруг во дуќанот доаѓаше единствено да го земе клучот од дома ако неговиот го заборавил а јас сум заглавила тој ден до 11 спремајќи свадба а тој бил пример на фудбал. Кога е сезона на цвеќе, да не речам 8ми март, лето свадби и зима слави, малтене преку цела година без месец два, јас сум заглавена во дуќан по 16ч, додека ценетиот сопруг дома е во 5 и чека од мене ручек да пратам по такси. Јас ќе исцепам 6 кубика дрва кога би ми била таа едина обврска зимово и тие 2 дена, зошто јас не сум ти од оние жени кои не пипкаат пиперка со рака зошто маникирот ќе им се расипе, си седнувам и во 2 дена сама си правам ајварче кај тетка ми во двор пошто живеам во зграда, јас не сум од оние жени кои си одат дома од работа и купуваат готова храна зошто се уморни, сум станувала и во 5 за да спремам ручек зошто тој ден сум заглавена со свадба... Да редам?! Додека ти пријателе цепиш 6 кубика дрва и ги редиш, јас треба тој викенд да средам 4 свадби, да имам ручек за 2 дена дома, да исчистам, исперам и испеглам, колку за илустрација ;)

Кој што си бара тоа ќе си добие ;) За мене човек кој се задоволува со платата и не мрда од место да направи нешто плус за фамилија и притоа кука дека дете е скапа инвестиција не сме спремни ние, не е човек и не планирам со таков да го поминам животот. Сегашниот партнер не цепи дрва зошто живее во зграда, ама кога одиме во викендица он цепи дрва, јас средувам тргам, бришам, полнам храна во фрижидер, го правам и тоа кафе за кое си се запнал толку и после раат седиме цел викенд. Кога треба да си одиме заедно средуваме, зошто заедно сме седеле таму.

Таму кај што се става на кантар кој што сработел нема напредок. Моментално сама работам СЕ! И да сакам немам кој друг, не викам жена да ми чисти пошто не прљам сама до толку за да ми чисти некој, по цел ден сум надвор, работам во 2 смени, имам уште 2 вработени, сама си спремам храна не купувам готова, ама кога сум кај него или кога он е кај мене не можам да се раскостам јас и да стигнам на работа и да набавам роба и цвеќе и дома кога ќе си дојдам да треба тек да собирам смрдени чорапи од фудбал, да собирам од по столови испотени дресови, да уклучам машина или да вадам тек од сушара од сабајлето уклучени, да испразнам и наполнам машина, да изрибам засушената храна од тањирите, да наместам кревети, да сменам пешкири, да исплакнам од умивалник брадата и засушената паста... Додека еден работи се а другиот прља, никогаш нема да е чисто, колку јас и да чистам. И да не може да не иритира ако некој кај мама бил под конец се, знаел и ручек да направи и да среди се и да стави на свое место, па со првото влегување во заедничкиот дом да заборави се магично.
Ме утепа сега....ако ми е кога си лупетам без врска :smirce:
Лошто те имам дешифрирано од неколкуте поста.....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.773
Поени од реакции
18.374
Нит сум бил у брак, нит ијам такви планови.

Ова е пример од мое опкружување. Денешниов живот ни малку не може да се спореди со животот на вашите родители, а уште помалку на вашите бабовци и дедовци, едноставно влегуваш во машина и животот ти станува стереотип на асембли лента.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom