Живеење заедно без брак

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е проблем, не дека јас на изволте ставив овде каков живот имам.

Брак е убава работа, ако се одвива онака како што си замислил, ако и двајцата подеднакво се вложувате а не едниот да дава, другиот да зема и земеното да не го цени. А секогаш е убаво да пробаш пред брак да се оствариш во таква врска во која подеднакво ќе треба да вложиш со партнерот, и притоа не мислам на финансии, туку на емоции, работа и труд да успее тоа што го градите. Е сега на денешницава кога секој втор живее со мама до брак а и потоа, се плаши од кирија како од најтешка болест и притоа влегува во брак без ни малку почит кон партнерот.
Брак е убава работа ако имаш деца, инаку нема никаква друга вредност поврзана надвор од оваа. Чисто од законски и процедурални глупости.
Клучен збор на темава е мрзата, ако некој е мрзлив тогаш нема заеднички живот со него, освен ако некој нема друг избор....појди од тоа да бидеш цимер со некого па на даље. Она што мене ме чуди, и затоа изреагирав со тебе така е како не го примети дека нема живот во човекот(првиот маж), мрзата е резултат на немање животна енергија. Не ли примети дека цело време ти ја цеди енергијата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
И го правиш тоа? Да фрлиш ѓубре? Или и за тоа и даваш на мајка ти пари? Е за ова треба живот пред брак, за да види таа која утре ќе ти биде жена со каков човек треба да живее. Зошто мојот да живеевме заедно и да се понашаше како што се понашаше а многу слично на тебе, немаше да дојде до брак.
Ретко фрлам ѓубре, моите дома редовно фрлаат па нема потреба...Али ако и е на некоја тоа мерак ќе фрлам. Не ми е проблем. Не те разбирам што ти е поентата. Домашни работи не се никаков проблем некој ќе ги сработи било јас било таа. Никогаш не сум имал проблем со тоа. Мене не ми значи кој ќе ги врши домашните обврски во брак, не ми е многу значајно дали ќе бидам со некоја поради тоа.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Е што неприродно, заработувам и тие работат и трошат. Ако ми за девојка наоѓам место за на само или нешто организирам. Сам да живеам ќе треба сати да трошам за домашни работи.
Да не ме разбереш погрешно, ама еден ден мајка ти и татко ти ќе ги нема повеќе. Не е лошо (мое мислење) навреме малку да се дистанцираш.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Брак е убава работа ако имаш деца, инаку нема никаква друга вредност поврзана надвор од оваа. Чисто од законски и процедурални глупости.
Клучен збор на темава е мрзата, ако некој е мрзлив тогаш нема заеднички живот со него, освен ако некој нема друг избор....појди од тоа да бидеш цимер со некого па на даље. Она што мене ме чуди, и затоа изреагирав со тебе така е како не го примети дека нема живот во човекот(првиот маж), мрзата е резултат на немање животна енергија. Не ли примети дека цело време ти ја цеди енергијата?
О колку енергија има во човекот, оооо... Ама усмерена кон друго, кон фудбал, кон искачанки, кон пиво, кон Водно, кон другари, кон сопруга и фамилија не, кон дома јок. А не беше таков, има доаѓано кај мене барабар да кречиме, да чистам генерално, да се селам, да монтирам мебел... Ама... Затоа сега ќе си видам прво како ќе се одвиваат работите, сегашниот партнер има 10г повеќе од бившиот сопруг, многу е поозбилен, посветен на она што се вика дом и семејство.
Ретко фрлам ѓубре, моите дома редовно фрлаат па нема потреба...Али ако и е на некоја тоа мерак ќе фрлам. Не ми е проблем. Не те разбирам што ти е поентата. Домашни работи не се никаков проблем некој ќе ги сработи било јас било таа. Никогаш не сум имал проблем со тоа. Мене не ми значи кој ќе ги врши домашните обврски во брак, не ми е многу значајно дали ќе бидам со некоја поради тоа.
Не е работата неа да и е ќеиф, тоа е обврска која треба да ја извршуваш без оглед на тоа дали на некој му е ќеиф. Поентата е дека си саможив, сметаш дека си си доволен себеси таков каков што си, не ти треба тебе да работиш нешто за да се докажеш, ќе платиш ти другите да работат, а најстрашно е што се можеш и знаеш, ама нема да го направиш оти сметаш дека така ти е поубаво тебе, да не се мачиш, ако сака некоја ќе направиш нешто. Е така пријателе не се оформува семејство.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Да не ме разбереш погрешно, ама еден ден мајка ти и татко ти ќе ги нема повеќе. Не е лошо (мое мислење) навреме малку да се дистанцираш.
Неминивно е да умрат, не дека сум приврзан со нив емотивно но како и на секој ќе ми биде жал. Во пракса не зборувам многу со нив, повеќе брат ми тупи и им кажува се, јас кријам и не се отварам за муабети за емотивни нешта имам друштво па и психијатар :D А што ќе биде за 15-20 години кога од прилика е времето незнам не планирам ништо толку од напред за лични и семејни работи. Што даде господ тоа...Јас гледам сега да ми е ок и да сум задоволен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
О колку енергија има во човекот, оооо... Ама усмерена кон друго, кон фудбал, кон искачанки, кон пиво, кон Водно, кон другари, кон сопруга и фамилија не, кон дома јок. А не беше таков, има доаѓано кај мене барабар да кречиме, да чистам генерално, да се селам, да монтирам мебел... Ама... Затоа сега ќе си видам прво како ќе се одвиваат работите, сегашниот партнер има 10г повеќе од бившиот сопруг, многу е поозбилен, посветен на она што се вика дом и семејство.

Не е работата неа да и е ќеиф, тоа е обврска која треба да ја извршуваш без оглед на тоа дали на некој му е ќеиф. Поентата е дека си саможив, сметаш дека си си доволен себеси таков каков што си, не ти треба тебе да работиш нешто за да се докажеш, ќе платиш ти другите да работат, а најстрашно е што се можеш и знаеш, ама нема да го направиш оти сметаш дека така ти е поубаво тебе, да не се мачиш, ако сака некоја ќе направиш нешто. Е така пријателе не се оформува семејство.
Јас не го разбирам животот како борба или како натпревар.
За семејство незнам никогаш сум немал. Деца сум гледал како растат и како ги чуваат родителите и како тоа им влијае на психата и времето. Најчесто лошо...не дека имам изричито против деца да имам ама некако не ми е нешто што гледам со нетрпение и голема желба. Ако биде биде...тоа најискрениот одговор е незнам и не се замарам. Ако сака жена ми ок ако не пак ок.
Тебе не те контам многу...миење садови не е обврска тоа е хигиена и нема тука некоја филозофија, морал и нешто што му дава суштина на животот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.772
Поени од реакции
18.373
За мене е еден од поголемите митови тезата за стереотипни бракови и немање можност нешто да промениш. Тоа го викам алиби и млитав карактер.
Ја се надевам дека на тие со посилен карактер им останало и нешто друго да прават во животот освен да споделуваат мудрости на форум за љубовта и бракот.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Немам причина да се оделам, поубаво ми е вака...ко у хотел ми е дома. Сум живеел сам 5 години, немав избор. Сега и давам пари на мајка ми и таа работи домашни работи. За парите кои и ги давам нема да најдам никаде таква услуга. Сум размислувал сам да живеам ама мислам дека ќе ми биде полошо. Да тупи од време на време ама не ми смета многу.
Искрено (ова од машка гледна точка), колку непривлечен е овој начин на размислување од страна на возрасен? Да би бил девојка ни ден не би потрошил во врска со мажи што размислуваат вака. Замисли да имаш финансиска можност да уживаш во независен живот и да се градиш како личност самостојно и место тоа да одбереш да седиш дома со мама и тато зашто е "полесно". Не само што е незрел начин на размислување, туку е и без почит кон тие дома што те гледаат, небаре нивните денови имаат повеќе од 24 часа па згора на се треба и на уште еден возрасен да му го гледаат гајлето. Не дека не може сам, ама вака полесно му е.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Искрено (ова од машка гледна точка), колку непривлечен е овој начин на размислување од страна на возрасен? Да би бил девојка ни ден не би потрошил во врска со мажи што размислуваат вака. Замисли да имаш финансиска можност да уживаш во независен живот и да се градиш како личност самостојно и место тоа да одбереш да седиш дома со мама и тато зашто е "полесно". Не само што е незрел начин на размислување, туку е и без почит кон тие дома што те гледаат, небаре нивните денови имаат повеќе од 24 часа па згора на се треба и на уште еден возрасен да му го гледаат гајлето. Не дека не може сам, ама вака полесно му е.
Плус моите имаат стан кој не го користат под кирија е. Плус немам кола си одам секаде со такси или ме возат или пешки. А можам се да си дозволам ама немам потреба...според логиката и мајнсетот на просечниот македонски маж на моја возраст најверојатно ќе ме прогласат за луд. Толку ај сега следниот случај.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
И мајка ти ти пишува уплатници.
Автоматски споено мислење:

Сега немам девојка и не размислувам за селење
А каде е жената hhhh

Свадба знае и ОК работа да е...една голема журка...Ја им реков на моите јас правам журка а вие свадба. И така бидна они правеа свадба со старите и фамилија во јас после 3 дена журка за другари и колеги и млади роднини. Башка Башка стари и млади :) Супер си пројдов...се на се 10 дена по 1-2 сати дневно ми требаше се да организирам. Плус и пари сите ми дадоа и се ми испадна гага.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.213
Поени од реакции
39.959
што има лошо некој ако живее со своите? Овој модерен живот ве прави роботи. Па кој ќе ти помогне ако не твоите?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
што има лошо некој ако живее со своите? Овој модерен живот ве прави роботи. Па кој ќе ти помогне ако не твоите?
За да пораснеш со време, не за да раснеш кога ќе влезеш во брак. На Балканов сме утепани па затоа се седи кај мама и тато до брак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom