Жестока тепачка меѓу навивачите на МЗТ и Работнички

Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Е вака ве сакам бе! Барем имате ист став кон нешто. Иначе, ако сте се истепале, одамна немаше некој сличен инцидент. Само, погрешно е што се удирало и по коли и приватни станови на луѓе кои немале врска со ова. Кој ќе ги плати сега штетите?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
572
Поени од реакции
20
Abe nervoza si e nervoza vo moment si spizden,nie operiravme u karpos oni kaj nas,vazno si se izlupavme jako koj bese si znaae...kakva sicilija kakov roterdam kakov beograd be:D:D:D
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Дивеење и апсења во Аеродром
Полицијата приведе 13 лица кои учествувале во нередите во текот на натпреварот помеѓу „штрковите“ и „шпедитерите“

Полицијата приведе 13 лица што учествувале во нередите во скопската населба Аеродром во текот на кошаркарскиот натпревар МЗТ ФОН - Фершпед Работнички. Според информациите од МВР, во саботата околу 19 часот, од страна на група навивачи на КК Фершпед Работнички скршена е влезна врата и прозорец од стан сопственост на Е.Г. (1949) на улицата Владимир Комаров, а оштетено е и службено полициско возило „дефендер“. Во непосредна околина на местото на нередите пронајдени се метални прачки, дрвени палки и делови од молотов коктел.

УАПСЕНИ САМО ОД „СИТИ ПАРК БОЈС“

Во Фершпед Работнички велат оти имало тепачка помеѓу две навивачки групи. Од тоа што го имам како информација, инцидентот се случил на 10 минути пред почетокот на мечот. Имало тепачка помеѓу навивачките групи што завршила по интервенцијата на полицијата. Симптоматично е што сите уапсени се членови на навивачката група „Сити парк бојс“, која го бодри нашиот клуб. Тоа се моите сознанија, верувам оти во следните денови ќе знаеме подетаљно што се случило и дека вакви работи нема да се повторуваат. Ова фрла темна дамка на дербито што го имаме и што треба да го зачуваме.
Собирањето на нашите навивачи било спонтано, тие најмногу беа револтирани што не можеа да најдат влезници. Ние како клуб не можевме да им обезбедиме бидејќи управата на МЗТ не ни даде ниту 150 билети колку што ние им обезбедивме на претходниот меч кога навивачите на МЗТ одбија да влезат во салата. Би апелирал да не се повторат ваквите сцени. Би сакал да ги гледам салите полни, а навивачите со коректно однесување да придонесат за разубавување на дербито и на спортски начин да му помагаат на својот тим - вели спортскиот директор на Ф. Работнички, Горан Костовски.

УКРАДЕНИ ЗНАМИЊА ОД САЛАТА НА МЗТ

Во МЗТ се оградуваат од инцидентот кој се случи во населбата Аеродром. Според нив, 99 отсто од нивните навивачи биле во салата за време на нередите. - Се оградуваме од инцидентот во кој не знаеме кој учествувал бидејќи 99 отсто од нашите фанови беа во салата во која немаше никаков проблем. Мечот мина во најдобар ред. Кога имало проблеми, сме ги критикувале нашите навивачи, но оваа полусезона немаме проблеми, тие се придржуваат до договорот, сме немале прекини. За пофалба е нивното однесување. И делегатот на средбата потврди дека организацијата била одлична. Ние уште во четвртокот најавивме дека навивачи на Работнички се подготвуваат да тргнат кон нашата сала иако немаа влезници. Полицијата беше известена за тоа - додава Панковски.

Проблемите почнаа уште во саботата наутро кога беше забележано оти во текот на ноќта непоканети гости ја посетиле салата. Две големи знамиња се украдени од салата „Јане Сандански“ ноќта помеѓу петокот и саботата. Спортскиот директор на клубот, Драган Панковски, вели оти станува збор за класична провална кражба која е пријавена во полиција. - Случајот се води како класична провална кражба, разбиени се две врати во салата. Целта на провалниците им била само знамињата, тие не влегле во клупските канцеларии. Украдени се две големи навивачки знамиња. Вредноста на знамињата е околу 400-500 евра. Пријавено е во полиција, денеска треба да се утврди вредноста на украдените знамиња - вели Панковски.
СТАВ
Што стана со кошарката?

Кошарката се' поретко е главна тема на разговори кога се во прашање дерби-дуелите помеѓу МЗТ и Работнички. Наместо да се раскажува за потезите на актерите на паркетот, колку интересен или квалитетен бил дуелот помеѓу двете скопски екипи што досега одиграле многу финалиња во првенството и во купот, тема број 1 е насилството и тоа во последно време се' почесто надвор од салите „Јане Сандански“ и „Градски парк“. Вистинските навивачи се натпреваруваат на стадион и во сала со тоа кој е погласен или кој има подобра кореографија. Кршењето излози, провалувањето во сала и тепачките се дела на хулигани. Некои од нив на натпревар доаѓаат само неколкупати годишно и тоа само кога играат овие два тима еден против друг и често не ги интересира ни резултатот. Додека е така, најголемото кошаркарско дерби ќе предизвикува се' помало внимание кај вистинските љубители на овој спорт. Одамна е ризично на овие мечеви во сала да се оди со мало дете. Инаетот и кавгите кој прв почна и кој е виновен нема да доведат до решение на проблемот. Клубовите и навивачите треба да имаат здраво ривалство што ќе се негува, но само со спортски методи.
Златко Јуруковски


еве ја статијата



ДНЕВНИК
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ги читав постовите и малку истражував на youtube ќе се изненадите кога ќе напишете sweden holigans и кога ќе ви излезат едно преку 20 страни со инциденти, тепачки и слични работи во врска со навијачи. И тогаш се запрашуваш како е можно ова да се дешава во една европска земја која нема проблем со невработеноста, кој имаат пасоши да шетаат каде сакаат и затоа изгледа овде на форумот си мислат дека само кај нас се случува вакво нешто. А кај нас да не зборам каква е ситуацијата што било кого го прави да биде нервозен и фрустриран па после го искажува тој гнев надвор на улица. Ова го пишувам зашто тие европјани се на нас нешто н исе жалат, а и домашните жители кои не се информирани многу ме нервира кога ќе речат па ова само кај нас го има, па ние сме биел вакви онакви, вака не се одело во еу :pos2: а во еу цвеќиња фрлаат на утакмици :pos2: значи не го оправдува ама за кај нас знам што е причината, него ме чуди како е тоа можно во една културна земја еве на приемр како фрнација. еве ово јклип го најдов на јутубе.

http://fr.youtube.com/watch?v=lz-J_JTGtoE


п.с. за подобар квлаитет одете на страната на клипот и кликнете на watch in high quality
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
A be se znae deka Rusite se najmentalni navijaci, Grcite se divjaci, ama hools od Francija i Holandija imaat najaka organizacija:kesa:Turcite da ne gi ni spomnuvam:jaj:
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Ова е срамота за спортот како прво. Како второ вакви дивјачења само ја покажуваат цивилизираноста на овој народ. Не знам што се добива со вакви глупости. Демек полнење на его што ќе искршиш нешто или ќе измлатиш некој?
Касно ја гледам темава...и гледам веќе те образовале така да излишно е да зборам повеќе за Швајцарии, Шведски и Дански...

Прочита фан на Работнички и одма навреди :pos: Златен, проѕирен си ептеМ.
Момакот што ти одговори е од Струмица и нема никаква врска со Мзт - работнички, така да не треба да си се преценуваш толку дека си навредила некој...премногу самоуверено настапи...колку што имасше самодоверба во твојот пост, толку имаше и незнаење....еднсотавно полоша комбинација нема

А што беше беше, видете ја само сликата во сала во постот на ЦПБ.....милијарда смеееееее ААААААААААААААААА :vozbud::vozbud::vozbud:
 

aerodromka

Hiena
Член од
11 март 2007
Мислења
2.752
Поени од реакции
8
ajde be pa vie se faivte za svetska dali imala huligani ili ne, samo se nerviram od nekoj luge da ne spomnuvam koj se sto pisuvale tuka, sto pojma nemaat sto e rivalstvo i navivanje si dadoa za pravo da komentiraat deka nie sme bile glupi navivacite deka neznam sme bile nepismeni itn itn , ni jas ne go opravduvam krsenjeto i vlaganjeto po stanuva, koj i toa da go napravil ne me interesira , ama za tepackata mnogu normalna na za sekoe gradsko derbi !!! ako nekoj ne saka neka ne doaga na utakmici bilo toa na mzt ili na rabotnicki ili vardar ili neznam koj tamu ne doagaje be nikoj so sila ne ve tera
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Касно ја гледам темава...и гледам веќе те образовале така да излишно е да зборам повеќе за Швајцарии, Шведски и Дански...

Момакот што ти одговори е од Струмица и нема никаква врска со Мзт - работнички, така да не треба да си се преценуваш толку дека си навредила некој...премногу самоуверено настапи...колку што имасше самодоверба во твојот пост, толку имаше и незнаење....еднсотавно полоша комбинација нема
Радикал,мислам дека клучниот детал го заборави,мене и 100 јутјуб видеа не ме убедуваат после ова!*

а за Норвешка и Данска сум сигурна дека нема дивеење затоа што татко ми работи таму,

Не знам како никој друг не се фати за ова,бар од тебе го очекував тоа :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Auuu interetov so napravi .....Toa ti e ako ne ja biva drzava,si imame nie huligani,navivacka kultura,so zar vo srcnijta nivni (15-16 godisni) znaat sto e oni ljubov kon klubot ili drn ...drn...a da klubot koj igra kade???? Lokalno MK.....PIH hehehehheh
Kade otide mladinava ...Pa use i na forumof se razmenuvaat mislenja mislis liverpool juve pred 20 godini.Koga dosla policijata MRK tisinia breejj ....sila a?
Vo sekoj slucaj Pametna generacija mladinici (M.M bomboni) ....Posle 10 godini ke imaat status na vodici na huliganski grupi ...PIH...Moze ke baraat od vladata penzii i prava...
More samo mama i tato za niv ne policija vikni im gi roditelite na ulica ja eve eden dali ke vikne ili se tepa .........
Nemozam da razberam da mi ja iskrsi nekoj glavata,od drugata naselba zatoa sto ne go delam istoto mislenje za negoviot klub.....OFFF...a pri toa ako dojde nekoj od roditelite pocinja da place na glas ete oni me udirja ....tie se huligani.....
So ovkava mladina se ide napred bre ....
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Тоа е тоа..Жесток судир меѓу двете груп.Повредени убеден сум дека повеќе има од кај нежните момци! Никој не може да ми кажува кој бегал и такви приказни зошто гледав сам како црвените беа изненадени и бегаа како од ѓавол..А точно е дека време беше да се случи ова..Заради оваа случка ќе се спомнат македонските ултраси и надвор од Македонија..Тоа беше само добра афирмација на нашата тифо сцена..
kako prvo ocigledno ne si bil tamu stom vaka zboris... nie se iznenadivme koa pocnavte da mavate i se povlekovme posto nemavme ni kamenja ni flasi u raka sto e normalno deka ke se povleceme prvo...ali posle koa se utrcavme nakaj vas pocnavte da begate po vlezovi i marketi i prodavnici i kuznae uste kade... ne tresi gluposti samo odi vidi vlezot sto mu se desi i na stanot... ako ne ste begale koj kur e iskrsen cel vlez i stan a? pa se krievte ko picki po vlezovi i stanovi zatoa pocnavme da krsime za da vi vlezeme!!! koa zboris nesto i koa tvrdis tvrdi so fakti...jas imam fakti a ako ne veruvas odi vidi kakov e vlezot i stanot... ne se falam ja so toa sto sme iskrsile, samo sakam da ti dokazam deka vie bevte tie sto begaa i sto imavte povredeni...17 povredeni family ima inace da te informiram na vesti i internet kazaa deka bile pojse od 10 ama normalno e deka nikad ne ja kazuvaat tocnata brojka... A sto e najtragicno toa se se sluci vo vasata taka narecena "drzava":pos2:... sramot go izedovte sto begavte vo vasata naselba...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Па пријатече ти очигледно не си бил присутен на ,,настанот'' :vozbud: ВИЕ ОЧЕКУВАВТЕ НАПАД И БЕВТЕ СПРЕМНИ! Ова го знам од сигурни извори..Кога ве нашаднавме бегавте и после тоа ја искористивте ситуацијата кога полицијата улета на нас..Не викам дека не сте го бркале тој ЕДЕН човек што бил во стан и сте пробале да влезете ама тоа било 5 мин после големата тепачка..Правите драми дека не знам што сте кршеле кај сте влагале а уствари сте бркале само 1 дечко што се одвоил од групата..Зошто само 1 има повреден кај нас?! Да не ,,тепавте'' ко што тврдиш ке имаше многу повредени а Мицка од кај вас во пост на овој форум сам си призна ... Не ме сфаќај погрешно,кажувам како стварно беше :tapp:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Auuu interetov so napravi .....Toa ti e ako ne ja biva drzava,si imame nie huligani,navivacka kultura,so zar vo srcnijta nivni (15-16 godisni) znaat sto e oni ljubov kon klubot ili drn ...drn...a da klubot koj igra kade???? Lokalno MK.....PIH hehehehheh
Kade otide mladinava ...Pa use i na forumof se razmenuvaat mislenja mislis liverpool juve pred 20 godini.Koga dosla policijata MRK tisinia breejj ....sila a?
Vo sekoj slucaj Pametna generacija mladinici (M.M bomboni) ....Posle 10 godini ke imaat status na vodici na huliganski grupi ...PIH...Moze ke baraat od vladata penzii i prava...
More samo mama i tato za niv ne policija vikni im gi roditelite na ulica ja eve eden dali ke vikne ili se tepa .........
Nemozam da razberam da mi ja iskrsi nekoj glavata,od drugata naselba zatoa sto ne go delam istoto mislenje za negoviot klub.....OFFF...a pri toa ako dojde nekoj od roditelite pocinja da place na glas ete oni me udirja ....tie se huligani.....
So ovkava mladina se ide napred bre ....

Нема да се замарам да ти реплицирам на секоја реченица што ја напиша , само ќе ти кажам дека се гледа дека не си запознаен со проблематиката и причините зашто се деси тоа...Така да, ладич брате ...

Шведска како иде напред со онаква младина ??? Или клипот е монтажа можда ??? и ај кажи дека сите ние тука сме дивјаци,наркомани, деликвенти итн...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.719
Поени од реакции
19.873
Конечно бе да се искршат од увек трн у око си биле, какви само не песни има.. дошло ред и да се прекршат ако ако, може ќе им тргне на МЗТ да тепаат некад... хаххаа
 
Член од
9 август 2008
Мислења
75
Поени од реакции
0
Abe sekoja zemja go ima istiot problem!Slab kvalitet na sport,navivanje na najvisoko nivo.Vi cestitam na dvete grupi so maski se zatepavte.a tie so velat glupi so se tepavte,nema pojma od zivotot i ljubovta sprema klubot.Uste ednas vi pustam raka,A ima nesto od tepackate na youtube?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom