Женската фигура од перспектива на филозофите

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Јас оваа приказна ја имав слушнато за францускиот јазик, не германскиот.
Ja не сум сигурен, моментално. Мислам дека ја имам причата слушнато и за француски у Канада, као да биде главен јазик.
Иначе, еве по потекло што се најголемиот број Американци.
(хинт - светло-плава е германско потекло)
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
сериозно, на некој кој се потрудил да те научи нешто кое ти не го знаеш, му
На Балкан, особено кај нас, ќе ти простат многу работи но никогаш и никаде нема да ти простат компетенција за било која област :)
Зошто е тоа така не знам, компетентноста на поединецот, за огромна мнозина луѓе е како црвена крпа за Бик, и тука на форумов многу пати сум го видел тоа.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
На Балкан, особено кај нас, ќе ти простат многу работи но никогаш и никаде нема да ти простат компетенција за било која област :)
Зошто е тоа така не знам, компетентноста на поединецот, за огромна мнозина луѓе е како црвена крпа за Бик, и тука на форумов многу пати сум го видел тоа.
Мислам дека тоа е феномен својствен за цела Европа, но посебно е изразен на Балканот. Луге со напумпани ега, без никаква реална основа за тоа, го презираат секој оној кој дирекно или индиректно им покажува колку се прости или необразувани.
Во САД или во Азија, тоа нема да го видиш. Бидејќи често гледам тенис, сум заприметил како тенисерките од Јапонија и Кина се однесуваат спрема тренерот на паузите. Ќе го сослушаат со внимание, и ќе климнат со почит на крајот. Тенисерките од балканот ќе ги преврќаат очите, ќе глумат принцези.

И во САД е слично, без разлика од каде доаѓаш, ако имаш да понудиш нешто, ќе те сослушаат и ќе те почитуваат. Секој сака нешто да научи, да напредува на некој начин.

Кај нас е скоро срамота да знаеш нешто.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
На Балкан, особено кај нас, ќе ти простат многу работи но никогаш и никаде нема да ти простат компетенција за било која област :)
Зошто е тоа така не знам, компетентноста на поединецот, за огромна мнозина луѓе е како црвена крпа за Бик, и тука на форумов многу пати сум го видел тоа.
Можеби оти е ретка како што е редок Бик меѓу волови во шталата наречена Балкан.
Им создава несигурност во однос на кравите, па Бикот им ја остава црвената крпа и оди да бара позелени пасишта.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Да не се лажеме, НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДНА значајна жена филозоф во историјата.
Хана Арент ако земеме дека метафизиката/онтологијата и епистемиологијата не се единствените значајни филозофски проучувања, туку и филозофијата на политика, економија, итн.
Можеби и Ејн Ранд.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Мислам дека тоа е феномен својствен за цела Европа, но посебно е изразен на Балканот. Луге со напумпани ега, без никаква реална основа за тоа, го презираат секој оној кој дирекно или индиректно им покажува колку се прости или необразувани.
Во САД или во Азија, тоа нема да го видиш. Бидејќи често гледам тенис, сум заприметил како тенисерките од Јапонија и Кина се однесуваат спрема тренерот на паузите. Ќе го сослушаат со внимание, и ќе климнат со почит на крајот. Тенисерките од балканот ќе ги преврќаат очите, ќе глумат принцези.

И во САД е слично, без разлика од каде доаѓаш, ако имаш да понудиш нешто, ќе те сослушаат и ќе те почитуваат. Секој сака нешто да научи, да напредува на некој начин.

Кај нас е скоро срамота да знаеш нешто.
Za Kina i Japonija si prav, ama za drzavata policaec na svetot ne moze da si poveke gresen.
Eve ne bidi dokaz na tvojot post i prifati kritika i nauchi. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Да не се лажеме, НЕ ПОСТОИ НИТУ ЕДНА значајна жена филозоф во историјата. Под значајни се рачуна нивото на Аристотел, Платон, Декарт, Хјум, Кант, Ниче, Витгенштајн, Хајдегер.

И тоа не е условено со никаква дискриминација во поглед на образованието, иако таа била присутна низ вековите. Денес катедрите по филозофија вријат од жени, па ситуацијата е повторно иста, нема значајни жени филозофи.
Остај малце време, ако така гледаш во денешницата нема ни значајни мажи филозофи.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Хана Арент ако земеме дека метафизиката/онтологијата и епистемиологијата не се единствените значајни филозофски проучувања, туку и филозофијата на политика, економија, итн.
Можеби и Ејн Ранд.
Ќе ти удрев лајк, ама еве ја спомна Ранд. Објасни зошто можеби?

Некој збор за Симон де Бувоар? Чинам релевантна е за темава.

Мислам дека причините за малиот број на женски филозофи низ историјата се неколку.
Првиот услов за да некој стане филозоф е дека егото треба да му/и биде барем 13 пати поголемо од мозочниот капацитет и 17 пати поголемо од мадињата. Втор услов е да ги има проголтано и сварено делата на мисогинистите Аристотел и Аквински. Трето услов што знам, да нема жена и деца?

Ок полушала на страна мислам дека за таква дејност треба висока толеранција за апстрактна и теориска мисла и значителна психолошка дистанца од секојдневните случувања и одрекување од патерните на живеење кои ги налага културата кои повеќето ги имплементираат здраво за готово. И заради тоа мислам дека сите треба барем да пробаме да бидеме филозофи.

The unexamined life is not worth living.

Но она што мене ме интересира која е воопшто улогата на еден „професионален“ филозоф во едно општество? Која е вредноста што ја придонесува? Какво влијание има врз општеството и дали тие умствени конструкции во висок стил достигаат и до „народот“ кој си има своја народна мудрост, своја народна „филозофија“?

Нека одговорат мислителите од тешка категорија.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ќе ти удрев лајк, ама еве ја спомна Ранд. Објасни зошто можеби?
Јасно е за Хана Арент. Значајноста на филозофите е дискутабилно прашање. За мене, значајни филозофи се и Мил, Фром, Хобс и др. На пример, „Извори на тоталитаризмот" од Арент ја ставам на ниво на „За слободата", „Бегство од слободата" и други значајни четива. Начинот на кој го деконструира тоталитаризмот е комплициран и суштествен. Никој не направил толку длабока анализа на тоталитарните општества - нејзината проникливост оди рака под рака со размислата на значајни филозофи како горенаведените кои оставиле свој белег во филозофијата.
Ејн Ранд има послаб филозофски дискурс според мене. Аргументите ѝ се детски во споредба со тие на филозофите што ги наведе членот погоре. Ејн Ранд несакајќи влегува во листата на полузначајни филозофи бидејќи го има потенцирано етичкиот егоизам со нејзиното посочување на објективизмот во етиката. И оваа позиција е климава, па затоа пишав „можеби“. Не се споредува со Ниче, Витгенштајн и останатата банда. Многу далеку, немаше потреба да ја спомнам. Од друга страна, пак, Хана Арент може да се наведе како значаен филозоф иако дефиницијата за значајност е дискутабилна.
Некој збор за Симон де Бувоар? Чинам релевантна е за темава.
И јас порано ќе кажев така. Симон е релевантна во популарната култура и социологијата, ама не мислам дека има вистинска тежина. Создава нов наратив, не оди на мета-ниво. Впрочем, јас имам сериозен проблем со цела таа шарлатанска марксистичко-егзистенцијално-феминистичко-психоаналитичка банда. Бладање празни флоскули. Поминав доста материјал од таков калибар и некако не гледам вредност во сето тоа. Претпоставувам дека си марксист, ја сакаш Бувоар, а имаш проблем со Ранд. Секако, вредноста е субјективна и Бувоар ми се нашла во муабети на маса. Има социјална вредност, на маса можеш да муабетиш за Бувоар. Дали има социолошка вредност? Веројатно, има и историска вредност. Мене ми нема, но сепак, вредноста не е сосем објективна категорија.
Мислам дека причините за малиот број на женски филозофи низ историјата се неколку.
Првиот услов за да некој стане филозоф е дека егото треба да му/и биде барем 13 пати поголемо од мозочниот капацитет и 17 пати поголемо од мадињата. Втор услов е да ги има проголтано и сварено делата на мисогинистите Аристотел и Аквински. Трето услов што знам, да нема жена и деца?
Ова уште се вика и гнев, емоција која го спречува разумното размислување. :D
Его трипот е карактеристика на многумина кои се успешни, од уметници до бараби. Наивно и пристрасно е да ги оценуваш Аристотел и Аквински како мизогинисти, а да не го имаш предвид духот на нивното време. Ти ќе беше сосем поинаква личност ако денес се родеше во Саудиска Арабија, веројатно полош/полоша од нив. Верувај ми, требењето ориз е напорна работа, ама одржува интелектуална хигиена. Само бидејќи Аквински бил мизогинист, тоа не значи дека неговите онтолошки аргументи немаат вредност. Само бидејќи Аристотел бил мизогинист, тоа не значи дека неговата филозофија не била темел на една од двете најважни филозофски струи во историјата. Ако Аристотел убивал луѓе и силувал деца, тоа не е морално, а сепак неговата филозофија може да биде вредна. На пример, ако ти си сериски убиец и кажеш дека кравите даваат млеко и откриеш значаен протеин во биохемијата кој ќе спаси милиони, дали твоето етичко поведение нужно го повлекува фактот дека кравите не даваат млеко и протеинот кој си го открил/ла не постои?

Ок полушала на страна мислам дека за таква дејност треба висока толеранција за апстрактна и теориска мисла и значителна психолошка дистанца од секојдневните случувања и одрекување од патерните на живеење кои ги налага културата кои повеќето ги имплементираат здраво за готово. И заради тоа мислам дека сите треба барем да пробаме да бидеме филозофи.

The unexamined life is not worth living.

Но она што мене ме интересира која е воопшто улогата на еден „професионален“ филозоф во едно општество? Која е вредноста што ја придонесува? Какво влијание има врз општеството и дали тие умствени конструкции во висок стил достигаат и до „народот“ кој си има своја народна мудрост, своја народна „филозофија“?

Нека одговорат мислителите од тешка категорија.
Ова е опсежен муабет, но филозофијата има поставено силни темели во денешното право, етика, култура, наука, уметност и ред други полиња. Има литература за ова, па можам да ти ја препорачам ако сакаш. Филозофијата, во поопшт смисол, е назив за размисли и дејности кои постојат пред да се дефинира како академско поле и резултираат од човековата природа. Луѓето поставуваат прашања за реалноста, создаваат модели со апстрактна размисла и ред други нешта. Кога прашуваш што прави професионалниот филозоф, замислувајќи дека општествената вредност ја носи земјоделецот (онака марксисички), влегуваш во тежок редукционизам. Што прават писателот, сликарот и музичарот? Исто како и филозофот, произведуваат интелектуален капитал кој дава смисла, забава, естетско доживување, храна за умот, како и ред други нешта. Денес филозофијата е имплементирана во многу практични полиња (како и порано), а пример за тоа е биоетиката. Постојат научни трудови во физиката кои се резултат на колаборација меѓу физичари и филозофи. Дури има и научни докази дека егзистенцијалната терапија (филозофски пристап во психотерапијата) дава резултати при третирањето многу растројства. Да не го тупам (знам да се раздрдорам)...

Според мене, филозофијата резултира од човековата психологија, како и уметноста, политиката, економијата, социологијата итн. Поради тоа, „народната филозофија" е филозофија во секоја смисла на зборот. И ти користиш филозофски дискурс во постов. Твојата позиција за патријархатот, мизогинијата и системите на моќ потекнува од разни филозофи и социолози како Фуко, Равил Конел, бел хукс, Силвија Волби, Ричард Сенет, итн. Тие, пак, влечат корени од марксистичко-егзистенцијално-феминистичко-психоаналитичката банда која индиректно/директно влијае на твоите ставови.
Филозофијата е секаде околу тебе. :D
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Мислам дека тоа е феномен својствен за цела Европа, но посебно е изразен на Балканот. Луге со напумпани ега, без никаква реална основа за тоа, го презираат секој оној кој дирекно или индиректно им покажува колку се прости или необразувани.
Не би се сложил, секаде се цени добар мајстор на својот занает но тој треба да мотивира не да еготрипува дека е подобар од другите, дека они се прости и необразовани а тој левитира. Прав мастер треба да е над тоа и да им пристапи на другите со искреност и разбирање. Мислам дека ние овде реагираме појако на арогантност и луѓе кои сакаат да се афторитет, се пали некој механизам да му залепиш шамар посебно во поапстрактни сфери како правење паметен. Мастерот треба да е свесен за ова и ако сака да пренесе знаење треба да си го смени пристапот, прво да не вреѓа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.381
Ovoj Isus na Toma moze i za vaginoplastika go bivalo.
Исус го поврзуваат многу со Веданта, а и учењето му е многу блиску, па дури и има и некои мислења за тоа кај бил Исус некој период за кој нема информации во христијанството, дека бил во Индија. Имаше и документарец на BBC мислам...нема врска. У Индија има распространето мислење дека жена не може да доживее просветлување, што мислам не е точно, а и имаше по некоја реченица од еден мудрец....гласи: “Now the distinction of male and female..... A true female is one who is merged in the external; a true male is one who is merged in the internal. One whose buddhi is firm is male; one whose buddhi is fickle is a female. This distinction of male and female is external only. Internally such a distinction does not exist at all. When the manas and buddhi are merged in the atman, one who is physically a woman becomes spiritually a man.”
Не е проблем самата информација, туку од кого е....така било од увек, не значи дека ако е апокрифно не чини, а ако е општо прифатено е супер.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Јасно е за Хана Арент. Значајноста на филозофите е дискутабилно прашање. За мене, значајни филозофи се и Мил, Фром, Хобс и др. На пример, „Извори на тоталитаризмот" од Арент ја ставам на ниво на „За слободата", „Бегство од слободата" и други значајни четива. Начинот на кој го деконструира тоталитаризмот е комплициран и суштествен. Никој не направил толку длабока анализа на тоталитарните општества - нејзината проникливост оди рака под рака со размислата на значајни филозофи како горенаведените кои оставиле свој белег во филозофијата.
Ејн Ранд има послаб филозофски дискурс според мене. Аргументите ѝ се детски во споредба со тие на филозофите што ги наведе членот погоре. Ејн Ранд несакајќи влегува во листата на полузначајни филозофи бидејќи го има потенцирано етичкиот егоизам со нејзиното посочување на објективизмот во етиката. И оваа позиција е климава, па затоа пишав „можеби“. Не се споредува со Ниче, Витгенштајн и останатата банда. Многу далеку, немаше потреба да ја спомнам. Од друга страна, пак, Хана Арент може да се наведе како значаен филозоф иако дефиницијата за значајност е дискутабилна.
Арент, Мил, Фром, Хобс... Слобода ти е опсесија, сигурно се крие и во тебе некој либертаријанец ;)
Но да, мислам дека никој не спори значајноста и квалитетот на филозофија на горенаведените, иако би рекол дека Фром е левел погоре од другите кои се пред политички филозофи, додека Фром е пред се психоаналист и исто така е со благи марксистички тенденции.
Ок но сериозно мислам дека The Art of Loving треба да е задолжителен rite of passage, кој не ја прочита нема диплома, нема полнолетство, нема возачка, нема женидба... (Повторно марксистот во мене...)
Со Ранд веќе чинам заоѓа сонцето на западната филозофија, со неа па натаму филозофијата преминува во темни идеологии... Освен можеби Корнел Уест, братот е можеби најмудриот американец во овие ненајмудри времиња... Ок можеби и Петерсон на моменти, кога не ја брани патријархијата...

И јас порано ќе кажев така. Симон е релевантна во популарната култура и социологијата, ама не мислам дека има вистинска тежина. Создава нов наратив, не оди на мета-ниво. Впрочем, јас имам сериозен проблем со цела таа шарлатанска марксистичко-егзистенцијално-феминистичко-психоаналитичка банда. Бладање празни флоскули. Поминав доста материјал од таков калибар и некако не гледам вредност во сето тоа. Претпоставувам дека си марксист, ја сакаш Бувоар, а имаш проблем со Ранд. Секако, вредноста е субјективна и Бувоар ми се нашла во муабети на маса. Има социјална вредност, на маса можеш да муабетиш за Бувоар. Дали има социолошка вредност? Веројатно, има и историска вредност. Мене ми нема, но сепак, вредноста не е сосем објективна категорија.
Ок се одрекувам од Бувоар, не ја сакам повеќе, само не ме викај марксист. Моето трансцендентално себство и уберменчевско его не може да издржи таква тешка етикета.
Бувоар е феминистка, и да можеби нејзината филозофија не ти вреди тебе, и да можеби е од позиција на гнев и емоции но е вредна за многу жени и била значајна за вториот бран феминизам. Но како што рече, вредноста е и субјективна па затоа ти како тираничен патријархален опресор не можеш да ја процениш објективно...

Ова уште се вика и гнев, емоција која го спречува разумното размислување. :D
Его трипот е карактеристика на многумина кои се успешни, од уметници до бараби. Наивно и пристрасно е да ги оценуваш Аристотел и Аквински како мизогинисти, а да не го имаш предвид духот на нивното време. Ти ќе беше сосем поинаква личност ако денес се родеше во Саудиска Арабија, веројатно полош/полоша од нив. Верувај ми, требењето ориз е напорна работа, ама одржува интелектуална хигиена. Само бидејќи Аквински бил мизогинист, тоа не значи дека неговите онтолошки аргументи немаат вредност. Само бидејќи Аристотел бил мизогинист, тоа не значи дека неговата филозофија не била темел на една од двете најважни филозофски струи во историјата. Ако Аристотел убивал луѓе и силувал деца, тоа не е морално, а сепак неговата филозофија може да биде вредна. На пример, ако ти си сериски убиец и кажеш дека кравите даваат млеко и откриеш значаен протеин во биохемијата кој ќе спаси милиони, дали твоето етичко поведение нужно го повлекува фактот дека кравите не даваат млеко и протеинот кој си го открил/ла не постои?
Епа не сме сите роботи односно стоици :P
Преголемото его заслепува... менталните конструкции губат допир со реалноста ... Успех не е сосема објективна категорија, всушност далеку посубјективна...
Тоа е и проблемот со Големите Луѓе, и со Големите Филозофи. Не верувам во нив. Нивните дела поради традиција уште од старт придобиваат значење и вредност која објективно гледано не ја заслужуваат. Аристотел се има иснатрескано такви глупости во областа на физика, биологија, зоологија, етика... Едино можеби логиката што му чини, метафизиката до некој степен и систематскиот пристап, со другите дрндања он и другар му Аквински (освен право и морали) требале да останат во средниот век каде што и припаѓат.
И не Аристотел нема веза со емпирицизам, тоа почнува со Окам и неговиот анти-шпекулаторски брич, кој ќе го употребам малку тука. Колку филозофи познаваш кои убивале луѓе и силувале деца и колку сериски убијци со Нобелова награда? На што го базираш овој аргумент дека Голем и Успешен Филозоф може да биде комплетно одвоен од морал и човечност?

Aristotle, it should be said, has been one of the great misfortunes of the human race.

There is little of the true philosophic spirit in Aquinas. He does not, like the Platonic Socrates, set out to follow wherever the argument may lead. He is not engaged in an inquiry, the result of which it is impossible to know in advance. Before he begins to philosophize, he already knows the truth; it is declared in the Catholic faith. If he can find apparently rational arguments for some parts of the faith, so much the better; if he cannot, he need only fall back on revelation. The finding of arguments for a conclusion given in advance is not philosophy, but special pleading.

— Bertrand Russell

Ова е опсежен муабет, но филозофијата има поставено силни темели во денешното право, етика, култура, наука, уметност и ред други полиња. Има литература за ова, па можам да ти ја препорачам ако сакаш. Филозофијата, во поопшт смисол, е назив за размисли и дејности кои постојат пред да се дефинира како академско поле и резултираат од човековата природа. Луѓето поставуваат прашања за реалноста, создаваат модели со апстрактна размисла и ред други нешта. Кога прашуваш што прави професионалниот филозоф, замислувајќи дека општествената вредност ја носи земјоделецот (онака марксисички), влегуваш во тежок редукционизам. Што прават писателот, сликарот и музичарот? Исто како и филозофот, произведуваат интелектуален капитал кој дава смисла, забава, естетско доживување, храна за умот, како и ред други нешта. Денес филозофијата е имплементирана во многу практични полиња (како и порано), а пример за тоа е биоетиката. Постојат научни трудови во физиката кои се резултат на колаборација меѓу физичари и филозофи. Дури има и научни докази дека егзистенцијалната терапија (филозофски пристап во психотерапијата) дава резултати при третирањето многу растројства. Да не го тупам (знам да се раздрдорам)...
Што друго е филозофијата ако не тупење и дрдорење... :)
Со ова се слагам во голем дел, сепак науката докај Њутн се викаше Натурална Филозофија.
Тука може да се истражи и врската меѓу филозофијата и математиката, многу филозофи се и математичари и многу математичари се и филозофи. Можеби оти користат исти методи, логика, ригор, прецизност. Е сега математиката ми се чини е далеку помоќна (ок можеби и полесна) од филозофијата, затоа човештвото прави далеку поголем прогрес во наука и технологија отколку во етика и епистемологија.
Бидејќи има ваква книга:
The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences
Зошто нема ваква книга:
The Reasonable Effectiveness of Philosophy in the Social Sciences

Зошто филозофијата не може да спречи тоталитаријанизам, тотални војни, масакри, ропство, феудализам, крвави револуции, расизам, мизогинија...? Можеби темелите не се доволно цврсти? Можеби е премногу дискутабилна и диспутабилна? Можеби не е доволно мудра? Што е?

Според мене, филозофијата резултира од човековата психологија, како и уметноста, политиката, економијата, социологијата итн. Поради тоа, „народната филозофија" е филозофија во секоја смисла на зборот. И ти користиш филозофски дискурс во постов. Твојата позиција за патријархатот, мизогинијата и системите на моќ потекнува од разни филозофи и социолози како Фуко, Равил Конел, бел хукс, Силвија Волби, Ричард Сенет, итн. Тие, пак, влечат корени од марксистичко-егзистенцијално-феминистичко-психоаналитичката банда која индиректно/директно влијае на твоите ставови.
Филозофијата е секаде околу тебе. :D
Ок барем се согласуваме дека психолозите особено психоаналитичарите се најсупериорни убер филозофи :)
Ако индивидуалната филозофија се темели на народната филозофија и духот на времето, тоа мислам зборува многу за бројот на еврејски филозофи во критични времиња, пророчки традиции што ти знам...
Освен Фуко немам ни слушнато за другите. Ги спореди филозофите со уметници. Што е уметност ако не светот пресликан и неговиот дух виден преку субјективните леќи на уметникот уловен и заробен во рамка? Уметничките галерии се временска машина.
Така е и со филозофијата. Филозофите се само медиуми преку кои аспекти од духот на времето се манифестираат како субјективен наратив во објективен мисловен систем, тие не се извори само преведувачи... Затоа мојата позиција за патријархатот и мисогинијата е независна од Фуко и непознатата дружина и да, филозофијата е секаде околу мене а најмалку во Големите Филозофи...
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Не би се сложил, секаде се цени добар мајстор на својот занает но тој треба да мотивира не да еготрипува дека е подобар од другите, дека они се прости и необразовани а тој левитира. Прав мастер треба да е над тоа и да им пристапи на другите со искреност и разбирање. Мислам дека ние овде реагираме појако на арогантност и луѓе кои сакаат да се афторитет, се пали некој механизам да му залепиш шамар посебно во поапстрактни сфери како правење паметен. Мастерот треба да е свесен за ова и ако сака да пренесе знаење треба да си го смени пристапот, прво да не вреѓа.
Не се ценат мајстори, туку доаѓа вода до врат (водоводџија), или нешто мора да се направи пошто не може поинаку (бербери, фризерки.......гробари, скраја било ама тоа е) или евентуално доктори и тогаш може да има нешто од ценење. Сето она каде немаме нож до коска е презирано или постои апла антагонизам.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не се ценат мајстори, туку доаѓа вода до врат (водоводџија), или нешто мора да се направи пошто не може поинаку (бербери, фризерки.......гробари, скраја било ама тоа е) или евентуално доктори и тогаш може да има нешто од ценење. Сето она каде немаме нож до коска е презирано или постои апла антагонизам.
Мислам дека тоа е друг феномен, најголем дел сме просечни и тоа сме навикнати да го гледаме у себе и у другите и сме во борба за опстанок, но пред мајстрлук ( што е многу ретка појава ) и боговите молчат што ме води до следното за уметноста.

Што е уметност ако не светот пресликан и неговиот дух виден преку субјективните леќи на уметникот уловен и заробен во рамка? Уметничките галерии се временска машина.
Бидејќи стави прашалник ќе се убацам со своја перцепција, духот на времето е само еден аспект, многу пробале да дефинираат, можеби Кандински бил најблиску со " Уметноста е транседенција кон метафизика" што се повеќе го разглобуваме, иницирање на естетско искувство како еден вид на духовно искувство. Музиката е најуспешна во ова, апстрактната ликовна се обидува всушност да биде музика. Плус има и аспект на воодушевување при сведочење на мајсторлук, да свири пред тебе виртуоз на гитара или пијано, да се најдеш пред Пиетата на Микеланџело ќе те дигне неговата способност да претстави грч на рака со потенцирана жила - во мермер.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...според мене,да ја владееш и знаеш да ја објасниш играта наречена живот треба да го знаеш до најситниот детал волшебниот склоп наречен "Човек"
...тогаш и само тогаш можеме да зборуваме за философите,за философијата и нејзиното место во нашите животи
...секое време си носи свои големи философи и мудреци,затоа што секое ново време носи нови луѓе
...жената низ вековите беше синоним за all-round слугинка на машката популација,но за среќа работите се сменаа од основа кога зборуваме за нејзиното место низ сите сфери на животот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom