Женската фигура од перспектива на филозофите

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
"Will and willingness. - Someone took a youth to a wise man and said: 'Look, he is being corrupted by women!'
The wise man shook his head and smiled.
'It is men who corrupt women', he exclaimed, 'and the failings of women should be atoned for and set right in men - for man makes for himself the image of woman, and woman shapes herself according to this image'.
'You are too gentle towards women', said one in the company; 'you do not know them!'

The wise man replied, 'The way of men is will; the way of women is willingness - that is the law of the sexes; truly a hard law for women!
All human beings are innocent of their existence; women, however, are doubly innocent. Who could have oil and mercy enough for them?'
'Forget oil! Forget gentleness!' shouted someone else from the crowd; 'one has to raise women better!'
'One has to raise men better', said the wise man and beckoned to the youth to follow him. - But the youth did not follow him."
- The Gay Science, Nietzsche

Ниче - ниту за, ниту против жениве... бил на раскрсница по се изгледа. Гледал beyond неговото време, но силно привлечен од истото...
За кај си о, жено? :) Дојди денес имаме "масло/улје“ кое со една капка ќе ти избрише црните векови кои се влечкаат позади тебе како пранги :)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Јас само се обидувам да објаснам, don't shoot the messenger. Ништо од ова не се мои ставови за жените, јас мислам дека со жена може да се воспостави врска базирана на почит, но само ако машкото е многу паметно.
Абе дај ставете цитат од Шопенхауер,било што цитирано од него , доста со овие gaslight "он вака,он онака,ама јас само кажуем" ... , дајте конкретен ебан извор.

Не веруем у портпароли и нивни толувани верзии.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Абе дај ставете цитат од Шопенхауер,било што цитирано од него , доста со овие gaslight "он вака,он онака,ама јас само кажуем" ... , дајте конкретен ебан извор.

Не веруем у портпароли и нивни толувани верзии.
Извини многу. Не само што се обидувам да објаснам нешто за Шопенхауер, туку треба за инвалиди кои не можат да напишат во гугл Schopenhauer quotes on woman, јас тоа да го правам за нив.

Господе Боже, интернет за секое семејство требало. Сечи тоа каблите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Извини многу. Не само што се обидувам да објаснам нешто за Шопенхауер, туку треба за инвалиди кои не можат да напишат во гугл Schopenhauer quotes on woman, јас тоа да го правам за нив.

Господе Боже, интернет за секое семејство требало. Сечи тоа каблите.
Vsushnost, ima pravo, i jas mislam deka treba citatite da se stavat, sepak se predmet na diskusija na temata.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Извини многу. Не само што се обидувам да објаснам нешто за Шопенхауер, туку треба за инвалиди кои не можат да напишат во гугл Schopenhauer quotes on woman, јас тоа да го правам за нив.

Господе Боже, интернет за секое семејство требало. Сечи тоа каблите.
Кој си па ти да ти верувам.Шо те мрзи тебе да ставиш барем нешто,ти си нели messenger...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Рабоатата е, и генијалните луѓе се на одреден начин подложни на слабостите на обичните луѓе. А и тешко е се живее со бремето на неговата филозофија.
Ама он не бил генијален, баш бил глуп и пристрасен у перцепциите, се прашувам зашто уште му се дава толку значење па дури и овде. Дефинитивно бил интелигентен но не доволно за да го испроцесира својот еготрип. Дај друго дете, се гледа дека си магистрирал ова.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Кој си па ти да ти верувам.Шо те мрзи тебе да ставиш барем нешто,ти си нели messenger...
Не знаеш колку ми значи твојата доверба во мене. Од есенцијално значење ми е.
Автоматски споено мислење:

Ама он не бил генијален, баш бил глуп и пристрасен у перцепциите, се прашувам зашто уште му се дава толку значење па дури и овде. Дефинитивно бил интелигентен но не доволно за да го испроцесира својот еготрип. Дај друго дете, се гледа дека си магистрирал ова.
Зависи колку високо ја поставиме летвичката за генијалност. Не бил генијален на ниво на Тесла, ама ако прифатиме толку висок стандард нема да излезат повеќе од 5-6 генијални луѓе.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Стави се на местото на Херман

Значи дојде на темата, покука дека за тебе нема цитати, бидејќи си премногу ретардиран да втипкаш четири зборови во гугл, и кога ти кажаа дека си благо ретардиран се обиде да ме навредиш на идиотски начин. Со што ти заслужуваш да имаш интернет или да бидеш член на било каков форум каде што се разменуваат мислења?

Сечи каблите, под итно. На интернет може само поглуп да станеш од ова што си, а тоа е многу тешко.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Значи дојде на темата, покука дека за тебе нема цитати, бидејќи си премногу ретардиран да втипкаш четири зборови во гугл, и кога ти кажаа дека си благо ретардиран се обиде да ме навредиш на идиотски начин. Со што ти заслужуваш да имаш интернет или да бидеш член на било каков форум каде што се разменуваат мислења?

Сечи каблите, под итно. На интернет може само поглуп да станеш од ова што си, а тоа е многу тешко.
Тука те чекав.Иначе кои ми кажале освен самопрогласениот месенџер на Шопенхауер? Почнуваш да се губиш.

Ај сеа оди мавни некој опијат и смири се.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Зависи колку високо ја поставиме летвичката за генијалност. Не бил генијален на ниво на Тесла, ама ако прифатиме толку висок стандард нема да излезат повеќе од 5-6 генијални луѓе.
Не би кажал високо туку практично, дали од неговиот интелект човештвото виде бенефит, освен да доловиме песимист во тру детектив. Шо е гениј е доста дискутабилно, може некој навлегол во една сфера во многу децимали али па у друга регресира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
на еден од тое концилите што ги правеле да утврдат некои вистини и догми во рисјанството, еднаш се гласало дали жените воопшто имаат душа, или се исти со животните. На крајот сепак било изгласано дека имаат, ама со минимално мнозинство.
Има разни гласања низ историјата и факт е дека не секогаш резултатот бил рационален. На пример, мнозинство во САД имаат германско потекло и кога се гласало за тоа кој јазик ќе биде официјален во новата држава, германскиот загубил за еден или два гласа, што не ја рефлектирало правилно состојбата на теренот.
Па така и ова.

Инаку, јас сметам дека жените треба да ги уживаат сите права што ги имаат луѓето и тука нема збор, ама сега нека не претеруваат. ОК, згрешиле, што згрешиле тие на соборите кај што се гласало и нема ние сега да прегласуваме за атер на вистината. Нека стои дека имаат душа. Па што да не? Кога родени мажи со курови, можат да бидат уважувани како жени и да им се бутаат у спортски натпреварувања и у wc, па зашто сега ние да не покажеме добра воља и им дозволиме на жените да мислат дека имаат душа како луѓето?
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Не би кажал високо туку практично, дали од неговиот интелект човештвото виде бенефит, освен да доловиме песимист во тру детектив. Шо е гениј е доста дискутабилно, може некој навлегол во една сфера во многу децимали али па у друга регресира.
Не сум сигурен дека практичноста е добар критериум за генијалност. По таа логика оној кој го измислил концептот на Water Closet би бил топ 10 гениј на човештвото, а еден Кант би бил многу ниско. Чистото познание не мора да биде практично, и најчесто и не е.
Автоматски споено мислење:

Има разни гласања низ историјата и факт е дека не секогаш резултатот бил рационален. На пример, мнозинство во САД имаат германско потекло и кога се гласало за тоа кој јазик ќе биде официјален во новата држава, германскиот загубил за еден или два гласа, што не ја рефлектирало правилно состојбата на теренот.
Јас оваа приказна ја имав слушнато за францускиот јазик, не германскиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom