Етнички смени

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Јас мало дете, 6-7 годишно во болница. Медицинска сестра македонка и вика на нејзина колешка "дај му на шиптарчево свинско, да го направиме наш :pipi:", а јас мало дете. И ај после, кој провоцирал?
Што не си ги затепал? :pos2: Изгледа ти не правиш разлика помеѓу вербален напад и физички.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.594
...неможе да се каже во никој случај дека се испровоцирани од нешто. ...
Ај не лажи.
Еве ти цитат од прва рака што се случилo (внимавај на болдираниот дел од настанот):
... Денеска не чекаа пред училишниот двор околу 50 до 60 албански ученици и на сиодвење напданаа дел од учениците. Како што излеговме од самото училиште Албанците не пратеа скоро до пред центарот на градот каде еден дел од нас тргна по еден пат за да си одат во својот дом каде беа нападнати од Албанците, а ние продолживме према центарот на градот. Во меѓувреме се случило тоа што се случи. Беа нападнати 3-ца Македонци од страна на Албанците од кој како што кажав претходно еден е потешко повреден...
Од болдираното се гледа дека сведокот, сам признава дека тие (Македонците) изненадно се поделиле и едните тргнале по еден пат за демек да си одат дома, а у ствари тоа намерно го направиле за да ја изпровоцираат мирната група 50-60 Албанци која само си се движела ,по својот пат кој случајно се поклопил со патот кој го оделе и Македонците. Тоа дека ги прателе е чиста конструкција. после ваквата дрска провокација, Албанците едноставно не можеле да издржат и морале да се бранат.

Тоа дека Албанците во Струга ги провоцираат и напаѓаат Македонците е пропаганда која заедно ја подготвиле ВМРО, Груевски, Србите, Русија и можда Украина.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Накратко ќе ти ја кажам причината.
Училиштето каде што учам јас, Ибрахим Темо, нема добиено јазични смени и таму учиме во мешани смени, додека училиштето Нико Нестор со кој го делиме дворот има јазични смени.
Можам да кажам дека наставата се одвиваше баш супер до пред претседателските и локалните избори. До тогаш и тие Албанци кој денес учествуваа во тепачката ни подаваа рака и стварно се чудевме во тоа што го гледаме. Баш и со ЗИКС кој учи во тоа училиште разговаравме околу тоа и имав некое предчуство дека е тоа некое "затишје пред бура".И така беше.Одма, другиот ден отакако кандидатот за градоначални од ДУИ, Рамиз Мерко, освои најмногу гласови и влезе во 2-от круг, учениците Албанци доаѓаа нашкола со слваење и од истиот ден почнаа провокации. Беа упатени разни пцовки према нас кој дел од нас ги игнорираа, а друг дел возвраќаа на тие пцовки. Истата слика од денес се случи и вчера, каде со полиција сите Македонски ученици бевме испратени до нашите домови. Денес истите ученици од вчера со уште +20 други Албанци беа избегани од часовите и не чекаа пред самиот двор, каде не пратеа се додека се разделивме во 2 групи. Јас и неколку други мој другари продолживме према центарот, а другите си заминаа према нивните домови по споредни улички каде беа пречекани од Албанските ученици и удирани со шиппки,шибери...Значи 3-ца ученици беа нападнати од страна на 50 Албанци. Тоа е огромна разлика. Кажав и погоре еден е тешко повреден, додека другите не се посериозни...Поздрав
Па незнам зошто одете нашколоо, соберете се и сите пред владата.Јас сум од Дебар каде македонци сме 2 без 3 и почесто не враќаме на провокации бидејќи се 10 пати повеќе од нас.Сепак нашите кавги не се од политички причини, туку само нацинално препукување.Лесно може да се случи да претепам еден а да ми се вратат 50 души.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас мало дете, 6-7 годишно во болница. Медицинска сестра македонка и вика на нејзина колешка "дај му на шиптарчево свинско, да го направиме наш :pipi:", а јас мало дете. И ај после, кој провоцирал?
Знам 100 албанци што јадат свинско па алах ништо не им направил ,шала на страна не викам дека не е провокација ама ај ти стави се на мое место .... како ми беше мене во тој момент , не можев ама баш ништо да направам ти барем си можел да го плукниш месото
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ај не лажи.
Еве ти цитат од прва рака што се случилo (внимавај на болдираниот дел од настанот):


Од болдираното се гледа дека сведокот, сам признава дека тие (Македонците) изненадно се поделиле и едните тргнале по еден пат за демек да си одат дома, а у ствари тоа намерно го направиле за да ја изпровоцираат мирната група 50-60 Албанци која само си се движела ,по својот пат кој случајно се поклопил со патот кој го оделе и Македонците. Тоа дека ги прателе е чиста конструкција. после ваквата дрска провокација, Албанците едноставно не можеле да издржат и морале да се бранат.

Тоа дека Албанците во Струга ги провоцираат и напаѓаат Македонците е пропаганда која заедно ја подготвиле ВМРО, Груевски, Србите, Русија и можда Украина.
Dobro de, aman, zar ne cuvstvuvas deka gubi smek veke ovaa tvoja ironija?!!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Tolku li im e tesko da ziveat vo opstina so albansko mnozinstvo ?

Во Струга Албанците се малцинство, мнозинство се со оние кои ги шлепаат од околината...
Само школо во некое од околните села ќе ги реши проблемите...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.594
Dobro de, aman, zar ne cuvstvuvas deka gubi smek veke ovaa tvoja ironija?!!
Што? Не кажуваш како пред десет години некој те тепал на пследна деветнаеска?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
9.241
Ај не лажи.
Од болдираното се гледа дека сведокот, сам признава дека тие (Македонците) изненадно се поделиле и едните тргнале по еден пат за демек да си одат дома, а у ствари тоа намерно го направиле за да ја изпровоцираат мирната група 50-60 Албанци која само си се движела ,по својот пат кој случајно се поклопил со патот кој го оделе и Македонците. Тоа дека ги прателе е чиста конструкција. после ваквата дрска провокација, Албанците едноставно не можеле да издржат и морале да се бранат.

Тоа дека Албанците во Струга ги провоцираат и напаѓаат Македонците е пропаганда која заедно ја подготвиле ВМРО, Груевски, Србите, Русија и можда Украина.
Не верував дека ќе сретнам некој како тебе, ама ете не требало да не верувам.
Како прво ти очигледно не си свесен за што зборуваш. 3-ца ќе провоцираат 60 души за да бидат самите истепани.Подобро не коментирај, вака испаднуваш многу смешен....
 
K

KomitaMKD

Гостин
Не верував дека ќе сретнам некој како тебе, ама ете не требало да не верувам.
Како прво ти очигледно не си свесен за што зборуваш. 3-ца ќе провоцираат 60 души за да бидат самите истепани.Подобро не коментирај, вака испаднуваш многу смешен....
ne sfati deka toa go pisuvase ironicno...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не верував дека ќе сретнам некој како тебе, ама ете не требало да не верувам.
Како прво ти очигледно не си свесен за што зборуваш. 3-ца ќе провоцираат 60 души за да бидат самите истепани.Подобро не коментирај, вака испаднуваш многу смешен....
Хахахахаххаха

Значи како си го разбрал авторот што го цитираш...

НХАхахахаххаЈХЗ јзхјахдј хдфасјф асд аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа
 
P

Princ

Гостин
Знам 100 албанци што јадат свинско па алах ништо не им направил
Ме дупиш? Бидејќи инаку ми нема смисла муабетов.
Што гледав синоќа еден порнич, на еден му ја сексаат девојката пред него а он гледа и дрка. Значи нема ништо лошо во тоа што ти ја фатиле девојката за гз. Барем според твоја гледна точка. И 7 годишно дете, само во болница... нема многу-многу што да плука. И ти да беше Супермен а некој да ти ја закачаше Лоис (така мислам му се викаше девојката) ќе ги скршеше од ќотек, макар биле и 60 бивши припадници на УЧК.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
9.241
Хахахахаххаха

Значи како си го разбрал авторот што го цитираш...

НХАхахахаххаЈХЗ јзхјахдј хдфасјф асд аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа
Па не го разбирам што сака да каже...Моментално не сум во состојба некој да разбирам што сака да каже меѓу редови...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.594
Не верував дека ќе сретнам некој како тебе, ама ете не требало да не верувам.
Како прво ти очигледно не си свесен за што зборуваш. 3-ца ќе провоцираат 60 души за да бидат самите истепани.Подобро не коментирај, вака испаднуваш многу смешен....
Конечно сум сам против сите. И Македонци и Албанци.
Наместо да ги тепате Македонците од Струга, обединете се против заедничкиот непријател - омразениот 1307
 
M

Mario Gómez

Гостин
Хахахахаххаха

Значи како си го разбрал авторот што го цитираш...

НХАхахахаххаЈХЗ јзхјахдј хдфасјф асд аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа
Значи нема да пишувате иронични постови ти или тој ако видевте како е секој ден тепачки . да не можеш да одеш по улица, не сфаќате дека ние сме само кукли во една претстава која ја води владата.Не сфаќате дека е тежок животот во Струга?Па за Дебар да не збориме , спас нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom