Емоционални вампири

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не мора да значи дека се злобни по дифолт, голем дел од нив не се ни свесни дека цицаат енергија. Според мене, луѓето разменуваат енергија, некои позитивна, некои негативна, сите си “даваме“ еден на друг енергија, со некои ќе ни се погоди енергијата, со некои не. Со овие со кои нема да се погоди, се избегаваме и тоа е тоа.
Е сега има и пациенти кои тоа намерно го прават, али тоа е веќе друг муабет. :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не мора да значи дека се злобни по дифолт, голем дел од нив не се ни свесни дека цицаат енергија. Според мене, луѓето разменуваат енергија, некои позитивна, некои негативна, сите си “даваме“ еден на друг енергија, со некои ќе ни се погоди енергијата, со некои не. Со овие со кои нема да се погоди, се избегаваме и тоа е тоа.
Е сега има и пациенти кои тоа намерно го прават, али тоа е веќе друг муабет. :)
Што правиме со оние кои се свесни дека се негативни скоро во цело поле на животот при тоа секогаш кога разговараат со некоја друга личност знаат точно дека ја цицаат позитивната и влеваат негативна? Како ти успеваш да се справиш со нив?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што правиме со оние кои се свесни дека се негативни скоро во цело поле на животот при тоа секогаш кога разговараат со некоја друга личност знаат точно дека ја цицаат позитивната и влеваат негативна? Како ти успеваш да се справиш со нив?
Комплетен емотивен shut down. Со тек на годините научив како буквално емотивно и енергетски да се дистанцирам од таквите луѓе. Како штит сум, не им успева, не можат да ме пробијат, ни да допрат до мене, со што уште повеќе се нервираат.:pipi:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Што правиме со оние кои се свесни дека се негативни скоро во цело поле на животот при тоа секогаш кога разговараат со некоја друга личност знаат точно дека ја цицаат позитивната и влеваат негативна? Како ти успеваш да се справиш со нив?
Како мислиш се свесни дека се негативни?

На пример има луѓе кои цело време имаат негативен став и постојано критицизираат нешто или некого ама не ни ја исцрпуваат енергијата, едноставно после одреден период можат само да ни здосадат. Спротивно на тоа, има луѓе кои се "позитивни" на некој свој начин, но на крај испаѓа дека се емоционални вампири.

Како ти проценуваш дали некој е свесен или пак не е свесен за ваквата своја состојба?

Иначе да се надоврзам, покрај погоре наброените симптоми, мене честопати ми се случува и да добивам главоболка во присуство на некој емоционален вампир, но во главно најчесто само ме онерасположуваат после што се чувствувам едноставно како да ме згазил воз.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,samo malku na kratko ,kako da sespravite so emocionalnite vampiri ,,iako e toa mnogu teshko,,no barem da se obidete,,
,,,koga ste vo prisastvo na takva lichnost i osekate deka e toa taa,,,emocionalniot vampir,,,ke mora so svojata svest i potsvest koordinirano zaedno,,,da ja izdignete vashata lichnost,da go eksponirate vasheto ego,od koe patem recheno vakvite lichnosti najpoveke se plashat,,,ne dozvoluvajte vo tie momenti taa lichnost mentalno da dominira so situacijata ,,,vie ke ja vodite celata diskusija i ke go usmeruvate celiot dijalog ili nastanite kako sleduvaat ,ednostavno kazhano ,,,ne im dozvoluvajte da ja igraat nivnata igra,,,morate da im se nametnete ,,,so Vie,i ,Vas,,,koga ke osetat deka go gubat nachinot na nivnata mentalna igra,,se povlekuvaat ,,,
,,/ne deka neshto posebno ,,no veruvajte mi ova vi go kazhuvam od iskustvo/,,,
,,,Vashata lichnost,Vasheto EGO,i nametnuvanje vrz sostojbata,,,se kako luk i krst ,,,
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Океј, ја сум скептик за таквите луѓе, ама пред некое време имав една така неубава дешавка.
Имав еден познаник зависник од хорс и по игра на случајност требаше да преноќи кај мене. Е сега, до толку многу ме измори присуството на дечкото шо последните 2-3 саати пред да си оди, буквално се осеќав како да губам воздух и крајно истоштено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Океј, ја сум скептик за таквите луѓе, ама пред некое време имав една така неубава дешавка.
Имав еден познаник зависник од хорс и по игра на случајност требаше да преноќи кај мене. Е сега, до толку многу ме измори присуството на дечкото шо последните 2-3 саати пред да си оди, буквално се осеќав како да губам воздух и крајно истоштено.
Точно, тоа важи за зависниците од хероин. Не е до тебе.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Пред некое време имав искуство со вакви идиоти. Велам идиоти оти овие намерно го правеа тоа. Те кани прво на муабет, за после да сфатиш дека не му е до муабет туку да те доведе до степен да го треснеш со чекан у глава, на место да го оставиш.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Пред некое време имав искуство со вакви идиоти. Велам идиоти оти овие намерно го правеа тоа. Те кани прво на муабет, за после да сфатиш дека не му е до муабет туку да те доведе до степен да го треснеш со чекан у глава, на место да го оставиш.
Цел живот имам искуство со вакви идиоти па сега можеш да замислиш како ми е, за среќа веќе неколку години откако се осамостоив и се дистанцирав па сега можам да бирам со кого ќе делам мое присуство но за жал голем период од мојот живот не можев да бирам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Цел живот имам искуство со вакви идиоти па сега можеш да замислиш како ми е, за среќа веќе неколку години откако се осамостоив и се дистанцирав па сега можам да бирам со кого ќе делам мое присуство но за жал голем период од мојот живот не можев да бирам.
Зборуваш за членови од семејството или за другари?
Автоматски споено мислење:

Пред некое време имав искуство со вакви идиоти. Велам идиоти оти овие намерно го правеа тоа. Те кани прво на муабет, за после да сфатиш дека не му е до муабет туку да те доведе до степен да го треснеш со чекан у глава, на место да го оставиш.
Ако реагираш на провокациите, ќе продолжи да те провоцира. Брат, каков афект имаш ти. :D Ни две, ни три, одма чеканот у глава.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ако реагираш на провокациите, ќе продолжи да те провоцира. Брат, каков афект имаш ти. :D Ни две, ни три, одма чеканот у глава.
Нема потреба да реагирам. Два пати ќе си биде фино опоменат да си пази на понашањето. Третиот пат си добива ignore chat и среден прст. Бидејќи ако мисли дека со мене може да тепа време, се излажал квалитетно.
Само таму, во главата, нема заебанции. :LOL:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нема потреба да реагирам. Два пати ќе си биде фино опоменат да си пази на понашањето. Третиот пат си добива ignore chat и среден прст. Бидејќи ако мисли дека со мене може да тепа време, се излажал квалитетно.
Само таму, во главата, нема заебанции. :LOL:
Чатот не е проблем. Јас мислев нешто лично, па одма флаша у глава, најкафански. :D
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Чатот не е проблем. Јас мислев нешто лично, па одма флаша у глава, најкафански. :D
Па всушност како што течеше муабетот премина во лично.
Не се замарам јас многу многу со насилство да решавам проблеми. Туку си добива среден прст и на пример во иднина кога ќе му требам ,,ќе бидам зафатен" и така секој пат кога ќе му требам исто така ,,ќе бидам зафатен". Уствари тоа е тој чекан што го давам јас. Ако сум можел брат ми да не го толерирам со неговите глупости па некој друг ич.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Па всушност како што течеше муабетот премина во лично.
Не се замарам јас многу многу со насилство да решавам проблеми. Туку си добива среден прст и на пример во иднина кога ќе му требам ,,ќе бидам зафатен" и така секој пат кога ќе му требам исто така ,,ќе бидам зафатен". Уствари тоа е тој чекан што го давам јас. Ако сум можел брат ми да не го толерирам со неговите глупости па некој друг ич.
Како се манифестира тоа на тебе? Тоа "цицање" на позитивната енергија.

Гледам пишуваш во кодови. Јас имав еден систем со 4 та буква од азбуката (поместено), не беше тешко да се декодира, ама едно време ми беше интересно да пишувам на тој систем, од забава. Моја работа не е тоа, но брат не знам колку брзо доаѓа до експлозија кај тебе, кога бев помлад, знаев одма да експлодирам со многу неконтролиран афект. Денес брат колку и да ме напредува некој, уво не ми чуе веруј. ;)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Како се манифестира тоа на тебе? Тоа "цицање" на позитивната енергија.

Гледам пишуваш во кодови. Јас имав еден систем со 4 та буква од азбуката (поместено), не беше тешко да се декодира, ама едно време ми беше интересно да пишувам на тој систем, од забава. Моја работа не е тоа, но брат не знам колку брзо доаѓа до експлозија кај тебе, кога бев помлад, знаев одма да експлодирам со многу неконтролиран афект. Денес брат колку и да ме напредува некој, уво не ми чуе веруј. ;)
Со постојан умор, кога постојано мислиш на личноста што те испровоцирала ја трошиш својата енергија за нервоза. А не привлекуваш нова. Тоа те исцрпува и колку и да спиеш за да се одмориш џабе е. Затоа повеќе ич не се замарам, го сечам проблемот од корен на време.

Да ти кажам право и мене баш уво не ми чуе повеќе. Но едноставно не дозволувам некој да си помине туку така. Ако не ставиш Стоп ќе си земе за дозвола постојано да ја преминув границата. Затоа средниот прст и метла од мојот живот.
И јас како помлад, доста помлад, уште детиште бев знаев да реагирам исто неконтролирано. Еднаш дури имав фрлено цигла кон брат ми. За среќа не го имав погодено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom